Odolná grafitová tužka

...aneb co se jinam nevešlo.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od dako »

jo, versatilka neboli krajón (výrobek koh-i-noor), na ten jsem úplně zapoměl, i přesto, že jsem ho kdysi na základce používal, diky kočičko :), tuhy se dají sehnat různých tvrdostí.
Ale jinak dík i za tip na Space pero. Jinak, běžně "v civilu" používám Parker (kuličkové) velice odolná kovová tužka, ale jednou mi už vytekla do kapsy, píše sice spolehlivě, ale tužka s tuhou je opravdu nejspolehlivější.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Bill Masen »

Zorge píše:...Nevím jak je to řešené ale si to funguje...
Řešené je to tak, že ta tuha už je předlámaná. Verzatilku mám klasickou černou se žlutým proužkem a je na ní vyraženo 5,80 Kčs. Verzatilka je dobrá i v tom, že má svoje vlastní ořezávátko. Jinak to taktický pero mohu jenom doporučit, je to dobrá obranná záležitost.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Serža »

Bill Masen píše:Řešené je to tak, že ta tuha už je předlámaná. Verzatilku mám klasickou černou se žlutým proužkem a je na ní vyraženo 5,80 Kčs. Verzatilka je dobrá i v tom, že má svoje vlastní ořezávátko. Jinak to taktický pero mohu jenom doporučit, je to dobrá obranná záležitost.
imho verzatilka může posloužit i jako taktické pero...a navíc je nenápadná
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Kocour »

Ten Space Pen Trekker používám, nosím ho na krku. Je to docela praktické, pokud si člověk při nějaké činnosti potřebuje rychle udělat poznámku. Píše dobře i na mokrý nebo umolousaný papír.

Ze začátku jsem měl obavu, že propiska nebude v závěsu / čepičce moc držet, ale nakonec jsem ji používal asi 3 roky, než se jednou v noci na pochodu ztratila. Teď mám druhou, doufám, že vydrží zase tolik, ale třetí už si asi nekoupím. Za tyhle peníze je to moc (samotná náplň stojí jenom něco přes stovku). Uvítal bych, kdyby tam místo pouhého zácvaku na pružinku byl nějaký bajonetový uzávěr nebo tak.

A ještě k mýtu o ruských kosmonautech, co píší tužkou: už tehdy bylo Rusům zřejmé, že ulomená tuha v elektronice je poukázka na průšvih. Space Pen se prodával od samého začátku na volném trhu, nebyly tam žádné exkluzivní smlouvy pro NASA a pod. (vlastně NASA posloužila jako reklama, ale obchodní model počítal s tím, že to pero si budou lidi kupovat jako suvenýr). Takže Rusové vzali dolary a už hluboce v komunismu nakoupili v USA asi 100 těch per, která pak fasovali kosmonauti.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Kocour »

Ještě mě něco napadlo: svého času byl módní návod na "zodolněnou" propisku za zlomek ceny Fisheru. Většina modelů na trhu má určité vady. Zejména je nějaká součást plastová a ta upadne první, popřípadě se opotřebí. Musely se koupit dvě konkrétní propisky známého výrobce, z nichž jedna posloužila jako základ s celokovovým mechanismem a ze druhé se vzaly kovové díly, které byly v té první plastové - celé to náhodou pasovalo dohromady. Náplň se koupila Fisher. Kdybych ten návod někde našel, mohl bych ho sem postnout, ale teď o něm nevím.

A jinak, pokud to z nějakého důvodu má být opravdu grafitová tužka, nejjednodušší je nabrat si jich hrst v Ikei. To je přístup podobný jednorázovým zapalovačům - mít všude několik exemplářů velmi levné pomůcky je ve své podstatě spolehlivější, než jedna drahá a kvalitní. Dlouhá léta jsem to tak provozoval při terénních výzkumech. Ořezával jsem je jednou za čas všechny a když se jedna ztupila, vytáhl jsem prostě jinou. Akorát jednou jsem se napálil. Napadlo mě, že když je ořežu z obou stran, budu mít 2x tolik připravených hrotů. Jenomže krátká tužka se drží jinak, než normální délka - horní konec neprochází mezerou mez palcem a ukazovákem, ale zapírá se o dlaň. Takže to bylo dost bolestivé, než jsem se vrátil z akce a tužky vyhodil. To jenom, pokud by někdo měl taky takový nápad...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od DeadMan »

Já nosím v EDC, krom taktického pera od ESP, ještě starou dobrou kovovou versatilku a s tou jsem spokojen (ještě se nestalo, že by se nějak poškodila či co).
You cannot kill me as I am already dead!
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od dako »

Nemáte pocit, že tady zmizly nějaké příspěvky? Zvlášť ty co měly souvislost verzatika jako případná zbraň? Jsem si myslel, že jsem na rozpad.cz a né někde na dama.cz :roll:

OT příspěvky čas od času mizí. Řešením je nezasírat vlákna nepatřičnostmi. Fab
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Venet »

Bill, ja tam mám vyrazené 4,80 Kčs :D
Ale okrem verzatilky používam aj pentelku ale s hrubou tuhou Mephisto 0,9... Spokojnosť - úplná. (akurát sa trochu ťažšie zháňajú tuhy, ale dajú sa zohnať, a nieje to tak často...)
A na strednej, a vlastne aj na výške som používal takú krátku pentelku KIN, čo sa šróbovala do kružítka. Parádne sa s ňou rysovalo/písalo, akonáhle sa vyčnievajúca tuha vypísala, stlačením o dlaň som ju povysunul (v tých predmobilových dobách sa rýchlosť zápisu počítala...)
EDIT, a ešte som zabudol... Večná alebo nekonečná ceruzka Napkin forever... ale osobnú skúsenosť s ňou nemám
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Josef »

Tužku BIC Evolution mohu vřele doporučit a neberte to jako reklamu - používám ji už několik roků a zatím nezklamala. Nosím ji jak v poznámkovém bloku, tak i druhou (zkrácenou) v brašničce s turistickou GPS na poznámky a její gumu v nouzi používám i na ovládání dotykového displeje, když mám suché ruce a displej na prsty nereaguje. "Dřevo" této tužky je jakýsi pěnový plast nabarvený narůžovo, vnějškem potažený vrstvou plastu souvislého, nepěnového. Tužka se normálně ořezává ořezovátkem, jde to jako po másle. Stejně tak ji lze ořezat obyčejným nožem. Tuha je taky plast, ale smíchaný s grafitem. Hobliny, které vyrobí z této tužky ořezovátko, po zapálení hoří čadivým plamenem stejným jako hoří pěnový polystyren. Taví se to a škvaří. Tužku jde za normální teploty bez polámání "tuhy" ohnout do mírného oblouku. Tuha nemá snahu se nějak ulamovat, je částečně pružná. Nošení v kapse tužku nepoškodí vůbec i když nebude mít zakrytou špičku chránítkem. Váhově je samozřejmě mnohem lehčí než kovová verzatilka a mechanická poruchovost nebo vypadnutí a ztráta vložené tuhy u této plastové "kopie" obyčejné tužky nehrozí. Jde naporcovat nožem na kratší kousky. Někdy je lepší mít ořezaných více krátkých vajglů než jednu dlouhou, která je neskladná a pořád ji hledáte. Zatím co nějaký ten tužkový vajdl někde v kapse najdete téměř hned na první hmátnutí i s namotaným kusem papíru. Většinou se nechystáte psát hned román, ale udělat si jen pár nejnutnějších poznámek. Podle mého pro outdoor dobrá volba (ale ekologům to asi moc radosti nenadělá, pokud si ji v přírodě ořežete a hoblinky místo do tříděného odpadu s plasty vhodíte do ohně nebo na zem).

Detail špičky plastové tužky:
BIC-Evolution-detail-spicky.jpg
BIC-Evolution-detail-spicky.jpg (15.31 KiB) Zobrazeno 9796 x
Kdo se chce posichrovat něčím, co píše a přitom to nejde rozbít, může si přibalit do KPZky kousek radiotechnického trubičkového cínu. :lol:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od proforma »

Potkala jsem ted nedavno i zkracenou verzi verzatilky, cca 10 cm, takze v kapse nehrozi zlomeni. A pridana funkce vsech verzatilek - daji se s nimi vytahovat klistata (vyzkouseno na zviratech :-))
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od dako »

čeče, josef, psát trubičkovým cínem, to by mě teda nenapadlo. :) Ale fakt to funguje, jen to asi chce poctivý, s vyšším poměrem olova. Šupa, dík. :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Hohepa »

o olovu to až tak není, chce to "plný" cín , né trubičkový plněný tavidlem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od bacil »

trubičkový taky funguje
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Kocour »

Shodou okolností jsem dnes v Lidlu v rámci jakési akce koupil 5 ks. BIC Evolution HB za asi 50 korun.

Jsou trochu tenčí, než normální tužka, na pohmat jsou ohebnější, ale jinak jsem zatím žádné destruktivní testy neprováděl. Na mokrý papír píší dost slabě (ve srovnání se SpacePen, které se sice nepatrně rozpije, ale jinak píše čitelně). Guma na opačném konci ovšem kapacitní displej ovládat nedokáže, možná to závisí na konkrétní variantě.

Provedení bez gumy se prodává za podobné peníze rovnou 12 ks, ale to se mi shánět nechtělo, když mi tyhle naservírovali pod nos.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Alstratt »

Jelikoz v jinem vlakne nekteri rozebiraly dovazeni dreva na tuzky z ruska .. tak jelikoz to tam nechci cpat tak to dam sem. Dreva je dost a to i na tuzky, netreba ho brat z ruska ci z jinych zadeli. I u nas v US mame dost dreva a dokonce v kanade ho maji tak dost ze ...

Ackoliv i nase decka doma maji pastelky, tuzky, jak ve dreve tak maji i mikrotuzky s ruzne barevnyma nahradnima tuhama. A nemaji s tim vubec problem pouzivat vice mikrotuzku, nejak jim neschazi drevene ktere tolik uz nepouzivaji. Jo na nejake to malovani ok, ale jakmile prijdou do dilny kde se chteji do necheo zapojit, tak si berou svoje mikrotuzky. Na cesty mikrotuzka a krabicka s mikrotuhama ruzne barevnyma a zabira to mene nez tahat sebou pastelky. Ja v dilne obycejnou tuzku ve dreve uz nejak nevyuzivam, mikrotuzku mam radsi. Posledni dobou pouzivam Pica Fine Dry s ruznou tvrdosti tuh tak i s ruzne barevnyma, neco od origo Pica a neco od jineho vyrobce. Vse se to hezky vejde do te jedne tuzky, takze kdyz si to clovek bere sebou, tak sebou nemusi tahat pouzdro s tuhama. Klasicka Pica Dry stale drzi uz jak dlouho, takze za me dobra v poho znacka tuzek. Takze verim ze bude tez nadale dlouho drzet i Pica Fine Dry kterou mam noveji, kratsi dobu. Takze tu klasickou Pica Dry co mam uz dele, dam detem i s barevnyma tuhama. Tato novejsi ji bez problemu nahradila. Neni tak potreba orezavat tuhu, mene bordelu ...

https://www.pica-marker.com/en/pen/pica ... -pencil-09

https://www.naradi-praha.cz/pica-fine-d ... em-0-9-mm/

https://www.youtube.com/watch?v=jOoFQRbM1vU
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od bacil »

Díky žes tohle vlákno vylovil, na Ali se objevily "věčné" tužky, které mají olověný hrot. Dejte si hledat eternal pencil.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od Fabulous »

Že olovo píše, to je stará věc. Ale že bych si chtěl olovem zamořit domácnost, no to nevím :)
gadžo
Příspěvky: 152
Registrován: 05.02.2021 15:48
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od gadžo »

na zakladnej škole v 70-tych rokoch nam ucitelia davali kolovat vzorky roznych kovov, aby sme videli ako vyzeraju, boli to take obdlzniky asi 2x 5 cm a bol medzi nimi aj oloveny. všetci si ho chytali do ruk, potazkavali a nikto z toho nerobil dramu. na chemii sme zase bezne pouzivali azbestove sitka pri pokusoch a vsetko som to prezil
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvek od bacil »

"jedovatost" azbestu vzniká pouze při jeho třískovém obrábění a jde jí i zamezit litím vody do řezu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět