Zlaté a stříbrné mince

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
taxi1
Příspěvky: 14
Registrován: 25.05.2020 20:27
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od taxi1 »

Děkuji moc.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od richard.r »

5. Australian Kangaroo?
Byl teď za nejlevnějc, a je údajně 99.99% čistý.

Pak mám ještě pár tolarů Marie Terezie (1780). Ale s tím sem nechodím -- to byla spíš neuvážená koupě.
Já vlastně nejsem úplně proti, ale monarchistická strana měla v posledních volbách, kdy ještě byla na kandidátce, asi 0.2% hlasů.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

guntroll píše: 10.10.2020 16:18 Jenom takový tip - od 13.10 má US Mint (americká mincovna) zdražovat většinu svých produktů o 25% (nezávisle na aktuální ceně stříbra), takže pokud se přidají další mincovny.... 8-)
Guntroll> Tak to tetokrat nevyslo. Zadnou informaci o zdrazeni jsem nezaznamenal. Cena je nizsi nez o vikendu. Ale dockejme casu, vysledek se uvidi ke konci roku.
mar00
Příspěvky: 27
Registrován: 31.03.2020 12:51

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mar00 »

mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mengele »

Využil jsem momentálního poklesu ceny a na objednal si pár stříbrných 1 oz mincí. Zůstal jsem koukat, jak klesla cena-před měsícem asi vrcholilo nákupní šílenství, prodávali se i za 1500Kč/ks. Aktuálně jsou od 840 Kč/ks.
Podíl na tom má i to, že je už lze koupit bez DPH-prý dle paragrafu 90 ?
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Redneck »

Koukám teď na celticgold.eu Vienna Philharmonic 1oz Silver Coin 2020 vychází na 664 Kč.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od cipis »

To máš bez dopravy, kterou oni na stříbro do EU neposkytují, to si musíš sehnat sám přepravce. Teda alespoň tak jsem to pochopil ...
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

Ne doprava je samostatna polozka. Je to reseno o par prispevku vyse...

Pro baleni 20ks (to přijde v plastikovem valecku prelepenym peceti) je to myslim 12euro. Prijde to UPSkou z Estonska. Pro 40ks je to 24euro. Pak jsou nejake slevy za vyssi vahu. Mam overeno, funguje to dobre. Platby jsou tedy dve, jedna za kov a druha za prepravu.

Pan je solidni fix ceny je v case objednani, ale pak vyzaduje opravdu platbu. V opacnem pripade muze vyzadovat naklady, ktere s objednanim ma. Je to podle mne ferove. Lepsi nez zlataky.cz, kde fix udelaji az po zaplaceni.

Edit: Na platby funguje dobre Revolut ucet. Dobry kurz a pro platbu maji poznamku, kde jde napsat cislo objednavky, aby se platba sparovala..
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

mengele píše: 02.11.2020 21:35 Podíl na tom má i to, že je už lze koupit bez DPH-prý dle paragrafu 90 ?
Stribrne mince jsou bez DPH. To neni zadna novinka. Plati to opravdu jen pro mince. Slitky jsou uz s DPH. Jinak u stribra si davaji obchodnici vetsi premium... nekteri se blizi i k 30%! Z tohoto pohledu je vyhodnejsi zlato. A nebo zlata stredni cesta - diverzifikovat...
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mengele »

No, právě že ne. Ještě před nedávnem se mince uváděly s DPH-a někde se uvádí s DPH pořád. Teprve nedávno jsou najednou někde stříbrné mince bez DPH. Dokonce jsem našel, že že zlaté mince jsou bez DPH a proto prý je jejich nákup výhodnější.
Dávám sem odkaz na mince s DPH: https://www.twicz.cz/eshop/pametni-stri ... =expensive

Takže jak to je doopravdy?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od cipis »

No a není to tak, že občan bez DPH a obchodník/na kšeft s DPH?
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od MarS »

Ale jestli teda chtěj za Philharmoniker 774Kč bez DPH, tak to je teda drahota, to ten celticgold je celkem výhodnej.
maciz
Příspěvky: 36
Registrován: 17.08.2017 17:33
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od maciz »

Na Zlaťákách jsem 1oz stříbrné mince kupoval bez DPH už někdy před dvěma lety. Pokud si někde účtujou DPH, tak prostě jenom využívají neznalosti lidí aby si zvýšili marži.
mar00
Příspěvky: 27
Registrován: 31.03.2020 12:51

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od mar00 »

DPH režim u zlata a stříbra je jiný.
Investiční zlato je na základě §92 zákona o DPH osvobozeno, tedy DPH není odváděno vůbec.
U stříbra se v některých případech dá použít §90, kdy se DPH neodvádí z celé ceny, ale pouze z přirážky (obchodníkovy marže). V takovém případě není na dokladu daň samostatně uvedena.
Rozdíl mezi stříbrnými a zlatými mincemi je pak vedle DPH režimu i v prémiu, které si obchodníci nechávají a pak také ve zpětném výkupu, kdy u zlata s tím obecně problém není, ale u stříbra je.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dr78 »

mar00: je to přesně jak píšeš. Jen dodám, že zboží, na které může uplatnit obchodník par 90, je v příloze 4 zákona o DPH.

Např. zde:
https://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-za ... priloha-4/

Ty stříbrné mince jsou brány jako numismatické artikly... ;) , resp. přesně se to jmenuje "Sbírky a sběratelské předměty numismatického zájmu" proto se pod ten par. 90 dají dát.

Jen nerozumím, proč mějaký obchodník na to dá plné DPH 21%. Je to jeho věc? Kdyby byl chytřejší, tak tu minci IMHO může nabídnout levněji.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Vladimir »

Chcem sa opýtať znalých, keďže v tomto smere som ja úplný laik, čo hovoríte na obchod zlataky.sk? Je v poriadku, seriózny?

Druhá otázka, teraz je cena striebra pomerne vysoko, okolo 24 USD za uncu, čo myslíte kam až to ešte dokáže klesnúť a kedy bude vhodná doba niečo nakúpiť?
Vladimír
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od vratnikp »

ahoj zlataky.cz mám zkušenosti jen pozitivní, ale nevím jakej mají vztah ke slovenské verzi. Nicméně pokud není cenový rozdíl veliký, doporučuju koupit osobně a za hotový, nebo alespoň přes nějakého bílého koně... Co se stříbra týče, dokud nebude pod 20 tis kč / kilo nehodlám ho kupovat
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od Count »

Obchod zlataky.cz je solidní, zatím jsem tam kupoval většinu kovů co mám. Cena stříbra je vysoko a poslední týdny se dostala jen zřídkavě na na krátkou chvíli pod 770Kč/unce. Mám nevýhodu, že si pamatuji své nákupy za 300Kč/unce, takže vyčkávám a pokud nepůjde pod 700, kupovat nebudu. Ostatně včerejší zpráva Pfitzeru o vakcíně srazila cenu zlata i stříbra a když se podívám dnes, už zase leze nahoru Lidé využili snížení ceny k nákupu a některé zlaté slitky už v obchodech nejsou. Na predikci do budoucna si netroufám, ale pokud jsi opravdu začal, pak to pojmi metodou postupného nákupu. Každý měsíc si kup jednu, dvě mince (nebo víc podle možností) a uvidíš, jak se cena bude hýbat.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od dracekvo »

V době krize je blbost kupovat kovy. Kovy se mají kupovat v době hojnosti, když o ně není zájem.
Já jsem docela dobře vychytal nákup za 422 Kč. Hned po tom začalo stříbro lézt nahoru. A dokud neodezní covid, tak rozhodně nic kupovat nebudu.
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvek od oldschool »

Připojuji se k názoru, letos jsem drahé kovy stopnul.....je mnoho jiných způsobů kam sypat...... Náboje určitě levnější nebudou.
Odpovědět