Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Piston »

Jako dlouhodobá investice, která může přinášet jistý užitek a zisk ještě před tím, než to bouchne, mi nejlépe vychází destilační aparatura a know how, jak s ní zacházet. Naopak dlouhodobé uložení většího množství lihu a lihovin skýtá jistá úskalí… nemyslím tím samozřejmě zásoby na takové to domácí popíjení, vždyť co to je, padesát litrů destilátu, zásoba pro jednoho člověka na rok?

Z mých zkušeností dlouhodobě uložené ovocné destiláty ztrácejí na chuťových kvalitách, meruňky, hrušky a třešně rychleji, švestky a jablka pomaleji. Deset let stará hruškovice už je jen takový jemně ovoněný kvalitní líh, dvacet let stará slivovice taky. Naopak nežádoucích chutí vzniklých např nesprávnou destilací nás ani dlouhé skladování nezbaví.

S likéry, které obsahují kromě lihu i cukr je to různé. Pil jsem ca 35 let starý likér od Jelínka zvaný Cordial a čas se k němu zachoval milosrdně. Ovšem utrejch to byl hrozný…proto taky skončil u kamaráda na tak dlouhou dobu schovaný ve špajzu.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Matěj »

Mám v zásobách slivovici, ještě ze zásob i po dědovi, nejstarší ročník tuším cca 95 a ještě to není tak hrozné, onehdy jsem otvíral rok 97 a byla dobrá. U nás se pálí víc, než se vypije, tak se to hromadí (a to pálím málo, protože mám jen 5 švestek na zahradě). Navíc některé roky není úroda, tak se nepálí a stejně se to nevypije.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Hohepa »

Noo troufám si říct že dlouhé generace takového toho domácího pálení obzvlášť na Moravě
s tebou nebudou moc souhlasit a každý radši sáhne po desetileté slivovice než po letošní.

Netuším zda dlouhé skladování zbaví všech nežádoucích chutí vzniklých např. nesprávnou destilací.
Osobní zkušenost mám takovou, že moravská domácí slivovice , kterou nás coby svatebním darem obdaroval bývalý kolega z práce při obřadu na radnici , byla učiněné dávidlo, smrděla po acetonu , toluenu, drožďové školní polévce, zkyslém chlebu ....
ani si již nepamatuji jakými jmény ji posléze příbuzní počastovali.
Skončila zapomenutá na chalupě ve sklepě. Když jsme ji při úklidu s tchánem po skoro deseti letech našli tak kromě toho že se dala Pražákovi , tak se už dala i pít. Žádný zázrak, táta dělával lepší, ale dala se, takový chuťový průměr.

P.S.: na směnný obchod sysli koňak nebo whisky
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Matěj »

Ono bude záležet jak a i z čeho to tvůj kolega pálil, velice snadno se to dá podělat.

Dneska schválně doma kouknu, jaký mám doma nejstarší ročník, zmíněný rok 95 tam bude určitě, ale asi by se mohlo najít i neco z 80. let mám tušení, když najdu, tak ochutnám, jestli to stojí za to. :) Po dědovi jsem 90% zásob zdědil já. Takže je šance, že se něco v těch lahvích schovává staršího.
Nejsem odborník "páleničář", takže tomu prd rozumím, mám to jen jako koníček.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Piston »

Deset let stará kvalitní slivovice je samozřejmě na pití tak akorát. Hruškovice nebo meruňkovice jsou v tom věku už dávno za zenitem.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od lordCorvin »

Mám ještě pořád zbytek slivovice (ano já vím, jsem houby pič), kterou mi syslil táta na svatbu. Je 30+ let stará a je to nejlepší pití v baráku. Jemná, hladká, a druhý den po ní nebolí kokos.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od vrbodol »

Mě tak napadlo že by mohla bejt do budoucna dobrá investice do mědí. Prostě to teď nedávat do šrotu a čekat. Jestliže se v horizontu těch pár let rapidně omezí výroba aut se spalovacíma motorama a bude se muset jezdit jen na elektřinu , tak to bude ňáká spotřeba mědi. Jestli s tim teda výrobci nebudou vyjebávat a cpát tam hliník jako do levnejch elektrocentrál.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Matěj »

Tak jsem hledal a našel jsem rok 84, 5 lahví, rok 87 po dvou lahvích. Váhám jestli ochutnat nebo ještě počkat na vhodnější příležitost. :D Sice ještě jsem se úplně nerozhodl, ale jednu sedmičku z roku 84 jsem si už stáhl do ledničky, kdyžtak večer tedy ochutnám, teď ještě musím řídit, takže nemůžu. Každopádně nemyslím, že by to bylo špatné. :)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Matěj »

Takže včera večer vyzkoušeno a pitelné to je bez problémů, pěkně voní, chutná dobře. Nejsem profidegustátor, takže snad takový popis dojmů stačí. Zkusila i manželka a neměla výhrady.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od surikata »

nedávno jsem pil pomalu 70letou slivovici. Tenkrát se pálily ostřejší než dnes. A byla pořád dobrá. Osobně to mám i v 75% a to je teprve uloženka
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od sigurd »

Teraz je výborná doba na investovanie do cukru.Dnes som kúpil 50ks kilových balení po 32 centov-to vždy presne
uložím do 60l plechového suda(s vloženým plastovým vrecom).Na povale v suchu to vydrží večne.Je to potravina,
vhodná aj na barter,ale zaberá veľký objem na uloženú hodnotu.
Pre toho čo "umí" ale platí rovnica 2kg cukru=1l 96%-ného jemného liehu...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Rafael »

Taky teď nakupuji.
(V soc. ekonomice stál cukr krystal, ten je nejkvalitnější, všude 7,30Kč/kg)....
A teď v některých marketech cena podobná jak píše sigurd u nich)...
A ani jako organizovaný včelař jsem na nižší cenu tehdy nedosáhnul. Jediná výhoda byl odběr po 50kg pytlích a nemusel jsem nijak respektovat množství na osobu a den a hledat kde je levnější.
*
Jen uskladňování v pytlích, byť nějakých umělohmotných se mi moc neosvědčilo.
A plechové sudy jsou dobré tak na provizorní ohniště, grily a tak...
Myslím, že vesnický rozpadlík by si měl pořídit něco takového:
Screenshot_2019-08-29-19-46-27_20190829194846529.jpg
Sudy se šroubovacími víky je mají s velkým stoupáním závitů a většinou s dost tvrdým těsněním. Proto se vzduchotěsně uzavření podaří jen málokdy a s použitím enormní síly.
Domácí vinaři a zakladatelé kvasů znají.
Lepší jsou ty se sponou a hlavně s měkkým těsněním ve víku.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od sigurd »

Každý lisovaný plast po 10-15 rokoch(na slnku a v teple ešte menej) mení vnútornú štruktúru(krehne),z vnútra hmoty sa dostávajú na povrch zmäkčovadlá-robí to také fľaky,prípadne sa úplne zmení farba.Plast začne smrdieť a praskať.
Kovové lakované sudy(dostať aj s vnútorným lakom s potravinárskym atestom) s vekom a objímkou sú na sypké materiály podľa mňa ideálne do normálneho prostredia.Cena je porovnateľná s plastovými,životnosť štvornásobná,odolnosť mechanická,a proti škodcom je neporovnateľná.Dajú sa perfektne stohovať,a pre lepšiu manipuláciu sú aj so sklopnými rukoväťami.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Rafael »

Mám potravinářské plastové sudy, ty nejstarší z bývalého Selika, cca 35 let a žádné známky degradace nevykazují. A ani ty hodně novější, ale taky potravinářské, vinné apod. Žádné odpadní šmejdy!
Ale na slunci nikdy nebyly. Většinou na vzdušné půdě nebo naplněné ve stodole, kvasírně nebo ve sklepě.
*
Víc se mi sice líbí nerez, ale ty jsou moc drahé a těžce vzduchotěsně uzavíratelné, takže jich mám jen pár a pro účely kde se ani potravinářský plast nehodí....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Zásoby: investice dnes, i směnný obchod poté

Příspěvek od Piston »

Plastové sudy jsou nepochybně dobro. Jen na dlouhodobé uskladnění obilí se nám neosvědčily, touha hlodavců dostat se dovnitř je větší než odolnost sudu. Oni si to nakonec prohryžou… Pro uskladnění různých věcí s oblibou používám z práce vyřazené přepravky Integra http://www.vybaveni-firem.cz/boxy-integra-a3756 geniální věc. Ovšem kupovat bych je nechtěl, ceny jsou bolestivé.
Odpovědět