Survival schránka

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Survival schránka

Příspěvek od omaha »

Správná připomínka, bylo by fajn podělit takové ty neodbytné "přátele" několika barely od např. dvojchromanu draselného. Účinek pozvolný, byť zničující. Dvojchroman je totiž legendární karcinogen :)
Fjord má pravdu a raději kupte sudy nové a čisté nebo z ověřeného zdroje.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Survival schránka

Příspěvek od BOGOVIK »

Ja v podobnem sudu vozim mac do palenice a neni problem, vydrzeli 3x pres zimu venku(omylem-zapomel sem je na mlate).
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Survival schránka

Příspěvek od Kapo »

A pri zakopávaní vám asistuje dáky člen rodiny? Aby mali osoh po vašom exituse? :lol:

A bolo by fajn tam strčiť zopár novín a pekne zavákuovať. Ak to vykopete sami, tak využijete napríklad pri sušení obuvy, alebo rozkladaní ohňa.
Ale keď to najde archeológ o niekolko tisíc rokov, tak to bude vcelku dôležitý nález vypovedajúci o nás-predhistorickom homodestructors. 8-)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Survival schránka

Příspěvek od Nobody »

Nemáte obavy z toho plastu? Přece jen myši a podobná havět dokáže hladová hodně věcí. A pokud už by k něčemu došlo, dá se předpokládat, že hladová bude. Sám si myslím, že to spíše obstojí, ale riskovat kvůli tomu život se mi moc nechce.

Sám chci zakopat hlavně MRE + nutné doplnky stravy, léky, nůž, ohen a prázdé místo dosypat obilím. To celé umístit 100-150cm pod zem v podobných obalech, zapečetěných voskem.

http://www.noto.cz/domacnost/skladovani ... amika.html

Myslím, že až si obilí vydýchá prostředí uvnitř, tak jídlo by mělo zůstat poživatelné po několik desítek let. A většina semen by i vzklíčila.

Podobné balíčky se dají i snadno hodit do báglu a při každém výletu do přírody, se dá jeden zakopat. Rád bych si takhle udělal potravinovou banku alespon na rok dopředu. Ty ostatní věci se jistě hodit mohou a možná je zakopu též, ale za jídlo a léky se dají směnit a nejsou vyloženě nutné k přežití (beru to z pohledu samostatného chlapa, mít rodinu, tak pro to mám samozřejmě větší pochopení).
chodec
Příspěvky: 92
Registrován: 15.04.2012 16:34

Re: Survival schránka

Příspěvek od chodec »

Nobody píše: Podobné balíčky se dají i snadno hodit do báglu a při každém výletu do přírody, se dá jeden zakopat. Rád bych si takhle udělal potravinovou banku alespon na rok dopředu. Ty ostatní věci se jistě hodit mohou a možná je zakopu též, ale za jídlo a léky se dají směnit a nejsou vyloženě nutné k přežití (beru to z pohledu samostatného chlapa, mít rodinu, tak pro to mám samozřejmě větší pochopení).
Jak zabezpečujete takové "mrtvé schránky" před detektoráři? Nejen lesy jich jsou plné. Vyvarovat se jakéhokoliv kovu bude asi značně obtížné.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Survival schránka

Příspěvek od Nobody »

Hele já jsem bez zkušeností, ale v plánu je zakopat zásoby hluboko (metr a víc), vybrat nezajímavou lokalitu a zhruba půl metru pod povrchem zahrabat nějakou plechovku (podobné chování v přírodě nemám rád, ale tady to není o lenosti. Potřebuji klamný cíl a znamení, že kopu správně :) ).

Navíc plánuji mít podobných míst hodně, pokud by někdo měl jedno nalézt, nebude to zase taková tragédie.

Rád si ale nechám poradit od zkušenějších.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Survival schránka

Příspěvek od dracekvo »

Ta plechovka ti nebude moc platná. Neboť už nad zemí poznám, jestli je pod cívkou železo, či jiný kov, nebo je to nějak namíchané a taky zda půda je přírodně úplácaná, nebo se tam někdo vrtal.
A správný detektorář po vykopání plechovky projede to místo znovu, jestli se signál ztratil, nebo tam je stále.
Berte to tak, že slušný detektor najde minci velikosti 5 Kčs 20 až 25 cm. Se zvyšujicí velikostí se dosah zvětšuje, ale ze zkušenosti bych si dovolil tvrdit, že při metru a půl budete v bezpečí, pokud to teda nebude schránka plná konzerv. Ten metřík bych moc neriskoval, to už větší předmět zapíská.
V lesích je neskutečně bordelu, takže se může stát, že pokud nemáte ketektor, tak vaší krabičku umístíte vedle něčeho co přiláká hledače, tak může náhodou najít i hlouběji umístěný věci, pokud bude kopat poblíž.
Tak mě napadájí dva bezpečné způsoby.
1. Mít detektor a místo v okolí pořádně vyčistit a pak zakopat min 1,5m
2. detektoráři to kopání znechutit. Tj, nad schránku naházet konzervy, hliníkové tuby (pikao), různě pomuchlanej alobal a další železité odpadky nejl=pe v několika pytlích na odpadky, aby si po chvilce kopání myslel, že tam nějaké prase zálesák zakopalo odpadky a nechal toho.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Survival schránka

Příspěvek od Karlos »

Ono zakopat neco 1.5 metru hluboko (tzn. dira hluboka 2 metry) neni jen tak, to uz je dira jako prase, spousta zeminy a zabere to dost casu... Možná by nebylo spatné si udělat něco jako jednoduchý vrták na studně (třeba d=300mm) a díru spíše "vyvrtat" než kopat (trychtýř). Plastový soudeček pak do díry spustit (zespodu dát syntetické popruhy, pomohou při vytahování kdy bude soudek ze stran svírán zeminou).

Napadá mě jak si přesně označíte místo? Ono něco zakopat je snadné ale po letech to najít je většinou docela mazec (vlastní zkušenost se zakopanou slivovicí a to bylo jen na zahradě a "přesně" jsem věděl kde byla zakopána)... Zvláště pokud to bude někde v lese, stačí aby lesáci vytěžili pár stromů kolem a to místo o ploše 30x30 cm už nikdy nenajdete. Na poli, louce to to bude s přesnou polohou ještě problematičtější... Pokud totiž člověk zvolí místo relativně "neměnné" (chráněný strom, pomník, skalka, kaplička aj.) tak si přímo říká o nalezení mrcasníkem jelikož to jsou místa která pročeše každý z nich s vidinou toho že tam někdo něco zakopal ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Survival schránka

Příspěvek od goral »

osobne bych misto neoznacoval, ale pouzil GPS koordinaty. I v pripade vypnuti GPS se da pomerne dobre zmerit od vyznamenho orientacniho bodu (jehoz gridy si samozrejme musime zjistit), jak je to daleko a pod jakym uhlem - jednoducha geometrie
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Survival schránka

Příspěvek od Karlos »

Spolehat se na GPS je podle me nesmysl kdyz opomenu ze provozovatel do nej muze v pripade ohrozeni vlozit umelou nepresnost ci v horsim pripade ho uplne vypnout tak se bavime o nutnosti stanovit polohu s presnosti mene nez 1 metr...

Pokud bude 30cm soudek zakopan 1.5 metru pod zemi tak to pri presnosti +/- 1 metr znamena vyhazet pomalu par kubiku zeminy... to si v pohnutych dobach kdy budou lesy a pole plne individui nedovedu predstavit...

Osobne mi nejspolehlivejsi prijde "oznacit" si misto tak že si vezmu dva "neměnné" vztažné body (prasklina ve skale apod.) k nim dva provazky přesne delky (třeba 20 a 30 m) a v mistě kde se při napnutí setkají jejich konce bude SS (Survival schránka)...

Jinak ona geometrie je pěkná ale nedovedu si představit jak vyměřit s požadovanou přesností bod někde uprostřed louky. Za použití teodolitu ano ale v pohnutých dobách budu mít max. buzolu...
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Survival schránka

Příspěvek od Nobody »

Díky za info dracku. V tom případě kov omezím na minimum, to bude nejjistější. Vlastně jediný kov měl tvořit nůž, je možné ho nalézt v hloubce 100-150cm?

K těm místům, chci vybírat místa, která lépe znám. A napadlo mě to spojit si to s legendou, jejíž detaily znám pouze já a tu si následně zapsat :). Nechci riskovat, že po nějaké větší ráně do hlavy bude celá snaha k ničemu. A navíc, pokud bude schránek hodně, ztrácel bych se v tom. Ten provázek mi přijde jako dobrý nápad, díky.

Mimochodem, neví někdo, jaká minimální by měla být hloubka pro zakopání? Některé ze schránek nechci dávat tak hluboko, ne vždy bych měl dost času a energie k výkopu. Bude uskladněno MRE, lékárnička, obilí, nutné doplnky stravy, tablety na čištění vody, pálenku.

Co se bezpečnosti týká, ozbrojenci se imho budou pohybovat spíš tam, kde budou zdroje. Dokud bude v lesích zvěř, tak do zásob také šahat nebudu. Pak už tam budou maximálně zoufalci. A já nepočítám s tím, že bych zůstal jako jednotlivec. Je to nuda. Mnohem výhodnější bude se spojit s někým, kdo je na tom podobně, jako já.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Survival schránka

Příspěvek od Terminated Account »

Můj názor - když něco zakopávat, tak pouze malou schránku s malým obsahem (záleží na každém) pro případ opravdu velkého průseru. Zakopat několik stejných schránek na více místech. Určitě se dají vytipovat místa, která nejsou pro detektoráře zajímavá. Lidí s tímto koníčkem není zas tak moc. Stejně je někde něco zakopat spíše o pocitu jakési výjimečnosti a seberealizace, než o opravdové nutnosti. Zakopávat někde potraviny moc pragmatické není. Ale pokud to někomu udělá radost...

Místo se dá identifikovat mnoha způsoby a každý si musí najít algoritmus který mu vyhovuje. Nejlépe je tuto informaci nosit v hlavě. Karlos mi se svou slivovicí připomněl film Tichá bolest. Taky si vzpomínal kde jen může být jak pan Hrušínský? :)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Survival schránka

Příspěvek od Nobody »

Proč myslíš, že to není pragmatické?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Survival schránka

Příspěvek od Karlos »

Nene já věděl "přesně" kde je, resp. měla být... bylo to ale o pár centimetrů vedle, bohužel jsem začal díru rozšiřovat opačným směrem... hloubka cca 80cm... nadřel jsem se jako kůň. Přitom stačilo tehdy použít ty dva provázky natažené od sloupků plotu...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Survival schránka

Příspěvek od Terminated Account »

Nobody píše:Proč myslíš, že to není pragmatické?
Záleží to na tom, jak kdo uvažuje, jaké má zkušenosti a výchozí situaci a podle toho volí strategii. Pro někoho může být zakopání potravin jedinou možností, pro mě je to ta poslední. Nelze nashromáždit a zakopat tolik potravin, aby to mělo z hlediska dlouhodobého přežití smysl. Potraviny pro překlenutí nejhorších časů se dají strategicky skladovat vhodnějšími způsoby což je rozebráno v jiných sekcích. Vše je stále o tom samém - Dlouhodobé přežití zlých časů je možné jen ve funkční komunitě.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Survival schránka

Příspěvek od Nobody »

S tou komunitou souhlasím.

To, že to nepovažuješ za pragmatické, mě překvapuje. Vhodnější způsob skladování mě bohužel nenapadl, nemám zázemí domu a i kdybych ho měl, stejně bych část zásob jídla pojistil zakopáním. Tříměsíční zásoba potravin vyjde na nějakých 10K, když k tomu připočtu antibiotika, léky proti bolesti, chlast atd., tak se dejme tomu dostanu na 20K. Pokud se něco semele, cena bude řádově jinde. A v té zemi to vydrží mnoho let, část z toho i desítky let. A semena mohou zasadit ještě moji potomci.

Energii do toho vloženou nepočítám, do přírody bych šel tak jako tak a zakopávání je trénink, který se možná bude jednou hodit :).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Survival schránka

Příspěvek od MRAK »

Nobody, mám s tí zakopáváním zkušenost, a není to vůbec sranda ....
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Survival schránka

Příspěvek od PaF »

Zakopat nepozorovane cokoliv 1,5m hluboko jde prakticky jen na vlastnim rozlehlem pozemku, kam neni pristup.
Mnozstvi vykopane zeminy, doba nutna pro navrat do puvodniho stavu, doba kopani apod. hraji proti.

Ikdyz jen skacim strom a zamaskuju to tak, ze to neni poznat, pri navsteve po 3 dnech se nestiham divit. Maskovani zvadne, zater parezu hlinou opada apod.

Potraviny bych nezakopaval, nebezpeci zkazy je znacne. Pro ulozeni do zeme bych volil jen zkaze nepodlehajici veci na barter, zbran a strelivo.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Survival schránka

Příspěvek od Nobody »

Mrak:
Tak to ani nečekám ;). Ale opravdu mě nenapadl bezpečnější způsob uskladnění. Bydlím pár metrů od Václaváku, sem chci (mohu) umístit jen zásoby jídla a vody na dva měsíce. Pak potřebuji nějaké další zásoby a pokládám za nejdůležitější právě to jídlo, vodu a zdravotní potřeby.

Mohl by ses o ty zkušenosti s kopáním podělit?

PaF: S tím kopáním máš možná pravdu, 1.5m jsem ještě nezkoušel. Toho maskování bych se nebál, mohu vybrat lokalitu, kde to nebude problém. Toho nebezpečí zkázy se nebojím naopak vůbec. Bude tam konstatní teplota, temno a obilí vydýchá kyslík. MRE i v horší podmínkách vydrží dlouho a semena pokládám za hodně odolná.

Zbraně a střelivo bych nezakopával zase já.
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Survival schránka

Příspěvek od Omega »

S tím kopáním to opravdu není jednoduché, já teď předělávám barák a z lopaty se mi stal málem zlý sen:-) Třeba zakopání kubíkové plastové nádrže do hloubky cca180cm jsem věnoval téměř dva dny a to je tam krásná čistá půda bez jediného kamene.Kde se nám jinak poštěstí narazit na tak dobrou půdu a klid na kopání krom našich zahrad a pozemků. Po zkušenosti s touto a mnoha dalšími výkopovými pracemi ve mě poněkud ochladl plán na zakopání nějaké velké schránky do velké hloubky někde mimo. Protože když vezmu plastový sud který už jsem si dokonce sehnal, a budu ho chtít zakopat třeba do zde avizovaných 150cm budu muset udělat i přes ne příliš velký průměr sudu díru o mnoho větší a náročnější a to si alespoň tady v okolí nedovedu moc představit. Mě osobně se teď více pozdávají schránky menší velikosti, například tuby vyrobené z odpadních trubek apod., kterých si za pár korun můžeme sami vyrobit spoustu a při jejich ukládání by se dal využít i zemní vrták, jak zde někdo už naznačil.U těch je tedy dobré zaměření/označení ještě důležitější při pokládce nastojato. Když už velkou schránku, tak do té bych umístil věci, určené k dlouhodobému přežití převážně po materiální stránce. Jídlo a základní "survival" potřeby bych umístil raději do menších schránek, které se snáze skryjí a také snáze vyhrabou když jsou třeba a mohu si jich dovolit mít v okolí více na různých místech, abych je třeba po 14denním skrývání a strádání měl vůbec sílu najít a vykopat s tím, že by mě měli posílit a vybavit k dalšímu rozhodování a jednání dle nastálé situace.
Odpovědět