Sledování sluneční aktivity

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od JIP »

Chyběl mi tu žebříček G1-G5, takže přidávám pěkný vysvětlující odkaz:
http://www.northernlighthouse.ca/geomagnetic-storms/
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Lyster »

Svět bez internetu. Slunce se probouzí a hrozí vyřazením světové sítě
https://forbes.cz/svet-bez-internetu-vy ... cni-boure/
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Matěj »

Čistě teoreticky se svět v nejhorším případě pouze vrátí k drátové klasice, nic se vlastně nestane, i když to bude pro mnohé asi těžký (na internet v mobilu jsem si taky docela zvykl, ale dřív jsem bez něj fungoval úspěště několik desetiletí a to vlastně i úplně bez mobilu).
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Tomáš »

Nebude to jen o návratu k drátové klasice.
Nechtěl bych být v tu dobu (když to přijde) třeba v letadle.

resp. přijde mi, že článek se prostě jen zabývá internetem... jenže to že internet nepůjde bude jen jeden důsledek
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od PeFi »

To, že nepůjde internet, bude jen celkem bezvýznamný detail. Budeme rádi, když půjde elektřina. V jedné nepříliš vzdálené zemi se zbavili hromady techniků, protože se vše dá řídit nadálku. Pak jednoho dne napřed vypadla elektřina, pak po pár hodinách vypadly mobilní sítě - protože není elektřina a v agregátech došla nafta. Najednou ta elektřina nešla na dálku nahodit ... V podstatě o nic nešlo a i tak to nahození trvalo mnohem déle, než kdokolvi čekal.
Jan Novak
Příspěvky: 25
Registrován: 12.09.2021 3:04

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Jan Novak »

Ze nepujde internet je bezvyznamy detail ? :D Minule katastrofy, treba valky nasli bezneho obcana vicemene ve stejne situaci jako v miru - kdyz zrovna nepadali pumy, mel k dispozici vicemene vse v podobnem rozsahu co predtim. Mohl si koupit v trafice noviny, pustit si doma lampove radio, jit do hospody, kina... Co dnes, bez te vsi nesmirne slozite infrastruktury spolecenske komunikace, kdyz vezme za sve ? Bude to nezvladnutelny kulturni sok...
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Montezuma »

Spousta profesí je na internetu životně závislá. A nejsou to jenom eshopy...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Germanik1 »

Mimo prostituce mne nenapadá odvětví, kde se lze obejít bez compu. Zkuste podojit 300 krav ve dvou lidech rukama a dvakrát denně. Atd.
Udělám co musím
Jan Novak
Příspěvky: 25
Registrován: 12.09.2021 3:04

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Jan Novak »

Ano, a jsou takova povolani, a dulezita, kde nemuzes naivne predpokladat ze tlak okolnosti proste tam zazene dnesni marketingove manazery a front office manazarky a koordinatory cyklostezek :) Jednak fyzicky fond, vysoke desitky procent lidi jsou mimo jakoukoliv kondici, na druhy den fyzicke prace uz nepouzitelni a zrali na nekolikadennni klidovou peci. Dale zrucnosti, psychicke bloky... Nee, dojicky pro 300 krav nebo x jinych praci nesezenes ze dne na den - ale potrebujes je ze dne na den... Proste genocida, chcipalo by se a to hromadne. Nejen pri samotnem nedostatku, ale i pri pokusech potlacit anarchii, kde by to zahy neslo bez hromadne palby.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od PeFi »

Jan Novak píše: 15.09.2021 0:47 Ze nepujde internet je bezvyznamy detail ? ... Bude to nezvladnutelny kulturni sok...
Vzhledem k tomu, že kromě internetu nejspíš neplůjde ani elektřina, tak o zábavu bude velmi dobře postaráno i bez internetu.
Jan Novak
Příspěvky: 25
Registrován: 12.09.2021 3:04

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Jan Novak »

Tim hur.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od devlop »

Polární záře může být o víkendu vidět i z Česka.

„Na Slunci došlo 28. října v 17:35 k velmi silné erupci třídy X1. Jde o jednu z nejsilnějších erupcí tohoto roku“

Maximum sluneční aktivity v posledním cyklu se odehraje v roce 2025

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pola ... omaci_lisv
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Lyster »

X1 je ještě v pohodě, maximálně se budou muset trochu "uspat citlivější satelity.". Nejsilnější erupce co kdyby byla snad zaznamenaná byla někdy v roce 2003 a to síla X28 (odhadovaná, bylo to tak velké že to bylo mimo spektrum měření.) Na štěstí to nemířilo přímo na Zem.

Ale asi se máme v tomto cyklu na co těšit no...
Chlapiš
Příspěvky: 30
Registrován: 29.10.2021 15:48

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Chlapiš »

A kolik X na teto stupnici byla znama Carringtonova udalost ?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Lyster »

Tak menší oprava, nevětší ERUPCE na slunci byla roku 2003 v rozmezí X28 - X48. Carringtonovoa událost podle toho co jsem dohledal měla sílu erupce X15.

Ale ERUPCE na slunci není to samé jako VÝRON KORONÁLNÍ HMOTY (CME - coronal mass ejection)
Ten byl ale největší v roce 2012. (bohužel jsem nedohledal údaje kolik to bylo.) výron se počítá myslím podle rychlosti částic a to v km/s... ale jak se značí její síla fakt nevím.

Kdo ví prosím o radu, když tak mě opravte.
Chlapiš
Příspěvky: 30
Registrován: 29.10.2021 15:48

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Chlapiš »

Takze kdyby nas to ted neminulo, tak by to bylo jeste mnohem silnejsi nez tehdy ? Hruza...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Lyster »

Teď mi to asi došlo, vlastně se síla výronu koronální hmoty značí písmenem G (geomagnetic storm) a číslem např. G1, G5 atd... ale nevím kolik je maximum na stupnici, většinou jsem viděl grafy do G5. Ale jak už jsem psal, jakou měli sílu ty největší události to nevím. Dnes při síle erupce X1 byla síla G3.

PS: Taky se Geomagnetická bouře uvádí jen v čísle... např hodnota G3 je číslo 7.

Je vidět že byl pár let klid, přestal jsem tyhle věci sledovat. Ale stačilo se podívat na grafy a docvaklo mi to zpět. :). Tak snad to tak říkám správně.

Už tu odkaz je, ale opakování matka moudrosti.
https://www.solarham.net/index.htm
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Lyster »

Snad poslední oprava.... při síle erupce X1 z 28.10.2021 teprve BUDE Geomagnetické bouře odhadem G3 (č.7) ještě k nám nedrodorazila. Dorazí 30-31.10.2021 (proto bude vidět ta polární záře.)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Bill Masen »

Tady je graf měření na sondě ACE. Nejdřív to musí proletět kolem ní. Tedy rychlost (žlutá čára) vyskočí na 800 km/h a zároveň Bz komponenta magnetického pole musí klesnout alespoň pod -20 nT.
Ale to se ještě nestalo.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sledování sluneční aktivity

Příspěvek od Lyster »

A jednotka kP znamená co? To bude asi jak jsem psal když je G3 tak je to 7 kP.

PS: Vidí někdo něco? Litoměřicko bohužel NIC. :(
Odpovědět