Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Starken »

Jen upozorňuji, že podle této studie http://www.population-protection.eu/pri ... 36/303.pdf není CM-6 moc vhodná pro ženy.

"Pokud bychom hledali největší rozdíl v hodnocení těsnosti OM na mužském a ženském
obličeji, dosáhla jej OM CM-6. Mužům tato OM těsnila v 88 % případů měření oproti 29 %
případů měření u žen. Pravděpodobnou příčinou tohoto zjištění je fakt, že tato OM je první
svého druhu ve výrobním programu fy. Gumárny Zubří, kdy je vyráběna OM v jedné
univerzální velikosti, která pokryje pouze potřeby mužské populace. Tato skutečnost je známa
již od zahájení výroby, kdy byla výrobcem nabídnuta HZS k zavedení do vybavení k ochraně
obyvatelstva, ale realizace tohoto návrhu ztroskotala na skutečnosti, že v případě morfologické
výšky pod 106 mm a byzigomatické šířky případného uživatele pod 128 mm tato OM netěsní."
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od MartinSk »

Maska OM-90 - velikosti. Velice odhadem - většina lidí jednička. Výjimečně dvojka. A na trojku musí být obr. Já byl na rozpacích jestli jedničku nebo dvojku. Konzultoval jsem to na Klimafilu, kde jsem objednával - sami zavolali večer s otázkou a místo xichtoměru jsem se měřil šuplerou... :D :D . Takhle to mají podle svých dlouhodobých zkušeností, co se prodává - při velikosti mezi raději vzít tu menší.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

OM-90 pro práci v civilním sektoru (laboratoře, průmyslové podniky) není moc vhodná, určením jde o vojenskou masku.
Do civilu určitě něco, co má jeden velký zorník.
Pokud je to do práce a za služební peníze, tak předpokládám nemusíš tolik řešit cenu a v tom případě můžeš vzít i něco zahraničního.
Zkus se zeptat jestli máš někoho známého u hasičů (i dobrovolných), masky co mají na dýchákách jsou většinou nějaké Drägery, často i se závitem 40x1/4" tam by asi šlo domluvit vyzkoušení velikosti.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od MartinSk »

Mohu srovnat OM-90 i CM-6. Mám je k dispozici obě. U OM-90 je o něco menší zorný úhel. Není to ale nic zásadního. Je to ale vyváženo podstatně větší mechanickou odolností masky - má skleněné kalené zorníky na rozdíl od prohnutého plastu u CM-6. Záleží, kdo v tom bude co dělat.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od BiSon »

Diky vsem za info!
CM-6 teda skrtam, OM-90 byla spis nouzovy napad. Na toho Dragera mrknu. Nebo mozna neco ze sortimentu 3M, ovsem aktualni dostupnost je s otaznikem.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od DanBlack »

BiSon píše: 18.09.2020 8:47...potrebuje neco vybrat do prace, takze to musi byt nove a na nove filtry. Ja mam M10, takze tudy cesta nepovede.
A kupodivu to vubec nesouvisi s covidem, proste prisla na to ze nektere cinnosti je lepe delat s oop a vybira jake.
Na práci je dobrá přetlaková kukla - dá se v tom dělat v brýlích, nenamáhá dýchání (ventilátor) a nemusíš řešit velikost.
Vyrábí například CleanAir...
Akorát špatný pokud to má jít z vlastních peněz. Sestava kukla+ventilační jednotka je přes 10kKč. :cash

Obrázek

Maska od Draegeru na tom bude podobně jak ta CM-6, nevím že by dělali různé velikosti. (u nás se fasuje univerzál, ale s IDPčkem chodí jen chlapi)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

Jaký otazník? :) Oblíbený obchod ho má skladem:
https://obchod.klimafil.cz/p/155/ochran ... nt[60]=244
a filtry zde:
https://shop.arango.cz/6035-filtr-p3-k- ... po-parech/ (a koukám, že levněji, než jsem ho kupoval ...)
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od BiSon »

Diky vsem za rady, budeme to muset projit a neco vybrat. Ta pretlakova kukla bude asi dost overkill :)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cipis »

Na rovinu - objednávej hned, nebo to dopadne jak na jaře. Nebudeš mít z čeho vybírat a pak už ani ten zbytek nebude.
Nevím, co chceš na tom ještě vymýšlet. Cena té masky je myslím nejnižší, co se dá najít, a těch filtrů také.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Ty filtračně ventilační jednotky používáme v práci, je to dělaný, aby vydržela s čistým filtrem jednu osmihodinovou směnu a pak se cca 3-4 hodiny nabíjí. S ucpaným filtrem doba provozu klesá.
Osobně bych si jí nepořídil, je tam moc věcí, který se časem můžou podělat. Na klasický masce ti může odejít akorát ventilek, nebo se mechanicky poničí.
Malý lehký celomasky dělá Shigematsu, ale většina má ten jejich patentovaný bajonet :?
fs01-popis.jpg
3M s bajonetem v různých velikostech
3m.jpg
3m.jpg (31.28 KiB) Zobrazeno 7457 x
3M s klasickým závitem UNI velikost
maska-promask-black-s-filtrem.jpg
maska-promask-black-s-filtrem.jpg (64.71 KiB) Zobrazeno 7457 x
Nejpraktičtější je asi závit, nejsi vázaný na výrobci masky.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cortes »

Mamka odmítá nosit respirátor a pod., max si dá ušitou roušku.
Proto jsem objednal Filtr do roušek - BFE 95% (50 m/rol), tak doufám, že je to k něčemu-)
Tak snad lepší než obyčejný hadr. :yes
Má někdo?
Obrázek
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bacil »

Ano, s úspěchem používáme i nastříhané do polomasky 3M 3200/3700 a v čumáčku z 3D tiskárny. Na omak je to jako kůže. Do hadrové jednu vrstvu (víc je jak igelit), do masky 2-3 podle požadované síly vdechu. Vzhledem k tomu, že i jedna tenká vrstva trička chytí celou půlku koroňáků, tohle chytí ještě 81% z těch co prošly. Vrstvení trička tolik nepřispívá k filtračním schopnostem, neboť nemá náboj na vláknech jako ten filtr, funguje spíše jako stromy v lese na letící šutr.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cortes »

bacil
Díky,tak jestli to dobře chápu,máš koupenou tu 81% za těch 650 kč.
Já koupil tu roli co má účinnost lepší jak 95% za 1098 kč.
Pár metrů si nechám asi do práce, kde musím nosit 9-11 hodin.
Mám respilon atd, ale k tomuto jsem přiobjednal nanosilver nákrčník classic se stříbrem a kapsou na filtr.
Tak uvidím no-)) :yes
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bacil »

Jo, koukám na to.

Ty já nevím, jestli to není nějakej tahák. 95% tvrdí že na bakterie, co jsou 3um. Na >1um to jde dolů a <1um netestovali. Zatímco u té 81% tvrdí, že je to na částice o velikosti viru a u toho píšou taky jakési označení 95, ale na rouskylidem. Tož fakt nevím jak to je s tou účinností. Chtělo by to vzít do ruky oba materiály a porovnat. Já mám někde dokonce měřák na prach co rozlišuje i velikost částic, akorát ho musím najít, až teď jsem si na něj vzpomněl kurňa že nevím kde je.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Equestrian »

Když už se tu rozebíraly gasmasky CM-6 a OM-90, tak se taky podělím o zkušenosti. Mám zkušenosti po dobu cca 5-6h v kuse nošení jak CM-6 tak OM-90 ve všech velikostech včetně řízení auta.
U CM-60 vidím jednu velkou nevýhodu, která mě osobně docela vadí a to prohlé plexi, docela v krajních úhlech a i trochu zpředu zkresluje, po několika hodinách nošení mě z toho začali bolet oči a z toho později i hlava.
Výhodou je zas o něco větší zorný úhel oproti OM-90, ale jak řikám to zkreslení nebylo moc příjemné ani při řízení auta, kde OM-90 je sice omezená o trochu víc zorným úhlem, ale zase co se týče zkreslení, tak se přes ní kouká skvělě, vůbec nezkresluje a auto se s ní dá řídit celkem v pohodě (až mě to překvapilo na tak malé hledí).
Co se týče pohodlnosti, OM-90 je taková tužší oproti CM-6 (silikon verze), líp sedí na hlavě a fakt bych se s ní nebál někam sprintovat, nebo skákat atp. Ale jinak co se týče utěsnění, tak sedí obě výborně. CM-6 je fakt taková univerzální, přisuzuju to i tomu, že ta silikonka se líp podá ruzným druhům obličejů.
U OM-90 je výběr o dost horší, osobně mi paradoxně nejlépe vyhovuje velikost 3 co se týče pohodlnosti, nemám nějakou brutální hlavu, ale 3ka mi vyhovuje nejlíp, ale osobně, kdybych věděl, že v ní nebudu trávit 8mi h šichtu a že s ní pujdů do extrémních podmínek, vzal bych vel. 2 ta sedí úplně perfektně (IMHO bude sedět většině chlapům), ale osobně mi nevyhovuje v oblasti čela, kde je posazená trochu níže a po 2h nošení mě začíná nepříjemě tlačit a později i bolet hlava a druhá věc, jak perfektrně sedí, tak nesmím tolik mluvit, celkem mi pak pusa má tendenci masku tahat z čela dolů, proto na nějakou delší šichtu vídím spíše vel.3
Vel. 1 jsem také zkoušel, zkouška podtlakem vyšla taky v pohodě, ale vrchní lem mám těsně nad obočím a pocitově je fakt spíše na ženu nebo nějaký malý obličej.
Když se vrátím k CM-6, tu nestabilitu třeba při běhu jí přisuzoval v o něco větší hmotnosti, mám v ní pocit, jako by mi táhla obličej k zemi, u OM-90 ji na obličeji co se týče pocitu váhy, téměř necítím. U CM-6 s nějakým filtrem např. MOF-6 už ta maska bude mít celkem slušnou váhu "na předek".
Co se týče mlžení zorníků a dýchání jsou obě naprosto v pohodě. Komunikace je v obou taky v pořádku.
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od BiSon »

Tak prej objednano.
Nakonec tato, hlavne kvuli dostatecne male velikosti. Diky moc vsem za rady!
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Pokud si chcete pořídit polomasku, tak je právě ideální doba. Některé obchody mají polomasky a filtry k nim s nulovou DPH.
Takže se dá např. sehnat Shigematsu RS01 se dvěma P3R filtry do 500,- (s daní) ;)
VašekP
Příspěvky: 6
Registrován: 14.10.2023 5:47
Pohlaví: muž

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od VašekP »

Kedr píše: 24.11.2012 20:59 Tak už´jsem si dohledal "návod k použítí masky Cm-4", kde se slovy píše:

"Filtr se k masce připojuje našroubováním do ventilové komory. Masky se vyrábějí s ventilovými komorami se závitami RD 40x4mm nebo se závitem RD40x1/7(podle požadavku odběratele). Komory se závitem Rd40x4 nejsou značeny. Komory se závitem Rd 40x1/7 jsou značeny. Rd 40x1/7
EN 148
Druh závitu je rovněž označen na filtrech. Před použitím masky si uživatel musí ověřit, zda druh závitu ventilové komory je totožný se závitem filtru (popřípadě dýchacího přístroje), který má byt použít."

Toliko k mým nejasnostem :)
Náhodně jsem narazil na tento příspěvek a i když je to po mnoha létech, tak by mohla moje informace někomu být užitečná. Masky CM 4 používané v Československu měly vždy závit OZ 40x4 - tedy podle normy GOST. Masky CM 4 se závitem RD40x1/7 - NATO byly pouze na vývoz.

Jiná situace byla u masek CM 5. Ty byly dodávány i v tuzemsku s oběma typy závitů, starší s OZ40x5 a později již se závitem RD40x1/7. To bylo v závislosti na unifikaci po vstupu do NATO.

Masky CM 6 mají vždy závit RD40x1/7.
VašekP
Příspěvky: 6
Registrován: 14.10.2023 5:47
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od VašekP »

Nikde jinde nemůžu narazit na redukce 40x1/7 na 40x4 a obráceně. Tady se o tom diskutovalo a 3D tiskárny pracovaly. Nyní je tady docela mrtvo, dělá je ještě někdo?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bacil »

Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět