Hodinky pro Rozpadlíky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Hohepa »

To žijete v nějakém hodně sluníčkovém světě.
Jsem asi nepoučen, ale když je zataženo jako dnes ráno ,
tak podle ciferníku sever nenajdu ať se snažím sebevíc.
Mohu poprosit? Můžete sem dát pro mne srozumitelný návod ?


P.S.: Nemyslím si že by byl kompas "svatý grál survajvlu přežití"
Ani nejsem žádný outdoor taktikal militeri frykulín.
Jen jsem už byl párkrát v situaci , kdy mi i přibližné určení severu , byť bez vlastnictví mapy často přeceňované :devil , jen s přibližnou znalostí okolí kde se pohybuji,
umožnilo se zorientovat natolik, že jsem se "trefil do cíle cesty"
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od K4cer »

Bill Masen píše:...Když vím že kompas budu potřebovat, tak si vezmu buzolu a to ještě s mapou...
Nj, a dyš vím že vot devíti začne válka, taxi do práce vemu kosu, žeo. Zásadní komplikace jinak dobrýho plánu je, že někdy to prostě předem nevím, například. Švýcarák a baterku taky nosím furt, aniž bych předem věděl že je budu potřebovat.

proforma: myslím že představit si namísto čísel hodinový ručičky dokáže i největší myslitelnej debil, a když už fakt né, tak to nespadá do kolonky "survival", ale "natural selection". Ale zkuste podle hodinovejch ručiček hledat sever ve tři v noci, nebo v lese kde je jen mlha a listí nahoře, listí dole, listí kolem, a pak ještě další mlha, to přeju hodně úspěchů. Néé, kompas prostě chci, tečka.

Mapa je zbytná, za předpokladu že mám alespoň rámcovou představu kde jsem a co je kolem mě. Ale docela nutně potřebuju vědět, jestli jdu nějakým směrem (na pověry o znalosti terénu a orientačním smyslu nevěřím, znám tady v okolí hory kde se za špatnýho počasí dá během hodiny (přelejzání kdejakejch roklí a vývratů) otočit klidně o 180° aniž by to tůrista tušil), no a na to je kompas docela nevyhnutelnej.

Na vejlet do lesa samozřejmě nosím dospělej kompas a i mapu, ale ten můžu ztratit nebo rozbít, nebo mi ho sebere medvěd, cojávím; takže mám potřebu mít ho ještě zazálohovanej.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od bacil »

Když je zataženo, tak lze použít polarizační filtr k nalezení slunce
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Hohepa »

Máš k tomu nějaký prakticky použitelný návod ?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od bacil »

Na to přijdeš. Vem si filtr a toč s ním i se sebou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od proforma »

K4cer píše:myslím že představit si namísto čísel hodinový ručičky dokáže i největší myslitelnej debil, a když už fakt né, tak to nespadá do kolonky "survival", ale "natural selection".
To by ses divil. Dnesni mladi to nebyli schopni urcit ani s hodinkama, natoz bez nich. Tocili se tam jak kohout na bani a kazdy by sel jinam :-) Obavam se, ze Tvoje zarazeni do "natural selection" by obsahovalo vetsinu populace :-)
K4cer píše:Ale zkuste podle hodinovejch ručiček hledat sever ve tři v noci


S Mesicem to jde stejne jako se Sluncem, jenom Ti to ukaze jih misto severu. A pak klasicka Polarka, ze...
K4cer píše:nebo v lese kde je jen mlha a listí nahoře, listí dole, listí kolem, a pak ještě další mlha, to přeju hodně úspěchů.
Jo, tak v tehle situaci uz kompas dava smysl. Pokud na nej skrz tu mlhu uvidis :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Hohepa »

bacil píše:Na to přijdeš. Vem si filtr a toč s ním i se sebou.

Nepřijdu . Už jsem to zkoušel a jak s polarizačními brýlemi kupovaných někdy v půlce osumdesátek coby speciální pro rybáře, tak s polarizačním filtrem sloupnutým ze starého LCD displeje. To jsem se něco nablbnul.
Pravda bylo to v dobách před internetem .
Ale na způsob jak najít slunce , nebo jih/sever, když je fakt zataženo že slunce nejde vizuálně identifikovat jsem fakt nepřišel.

Aby to nebylo úplně OT a proč jsem s tím blbnul. Ony totiž existují sluneční hodiny, které fungují na principu stáčení polarizace slunečního světla, právě za použití polarizačního filtru ( a třeba celofánu )
http://www.muzeumhodin.info/slunecni_polarizacni.htm
Jen pro změnu musí být přesně natočeny na sever (polárku)

A ano četl jsem na internetu teorie o krystalech dvojlomného kalcitu , coby vikingském slunečním kameni.
Po neúspěších z mládí jsem se je ani nepokusil experimentálně ověřovat.
Ke čtyřicet let staré myšlence o vikingském "polarizačním kompasu" se nyní vrací maďarští vědci Ramón Hegedüs a Gábor Horváth. Oprášili ji v tento týden vydané práci, která kromě shrnutí již známého obsahuje i některé nové postřehy.
Maďarští vědci především ověřili, že najít Slunce na zamračené oblozem jen "od oka" není nic jednoduchého. Dobrovolníci si v téhle disciplíně prakticky pouze tipovali.
Jinak je při použití přístroje na měření polarizovaného světla. Pak lze polohu Slunce určit při nepříznivém počasí, ověřili si Horváth a Hegedüs.
Zdroj: https://technet.idnes.cz/ridili-se-viki ... chnika_mla
internet je plný zaručených šúrvival návodů , ale málokdo si je prakticky ověří....

Von ten minikompas na hodinkách je mnohem praktičtější , odolnější a jak psal K4er funguje i když je slunce za obzorem.

Edit: Proforma , občas se věnuji amatérské astronomii a základní ustavení paralaktické montáže je právě aby jedna osa ukazovala na Polárku. Takže mohu říct, že s hledáním "severu" podle hvězd mám trochu praktických zkušeností.
Teorie je krásná , ale pokud není jasné hvězdné nebe, tak jsem vedle jak Rákosníček pod hvězdami. A to nemusí být úplně zataženo , stačí přecházející oblačnost , kde i části oblohy mohou být jasné....
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od bacil »

Musíš se umět dívat, ta změna je malá. Filtr nesmí být cirkulační jak se používá v brýlích.
Hrál jsem si s filtrem co mám na kameře v autě a jde to s tím docela dobře, ale já jsem profesionálně deformován
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Bill Masen »

V lese v mlze jsou další metody, jak určit sever, sice přibližně, ale jsou (viz příručka Mladých Svišťů). V noci ta polárka.
Tu mapu jsem zmínil pro určení azimutu trasy a záchytných bodů. Pokud prchám, prchám s BoBem a samozřejmě známou cestou. To, že nemám baterku, nepropro bundu nebo dobrý boty by mě sralo o moc víc, než to že nemám kompas.
Jinak já nekritizoval kompas jako takovej, ale jeho umístění na řemínku hodinek. Prostě to vypadá idiotsky. (tím chci říct, že bych s tím já vypadal jako idiot a nikoho se tím nechci dotknout a věřím, že to Hohepovy s kompasem sluší)
Kompasy mám u sebe dva až tři, všechny elektronický. Používám velmi výjimečně.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Hohepa »

Netuším jestli mi sluší nebo vypadám jak idiot.
Domníval jsem se že, ten kompasík je tak nenápadný ,
že si ho ani nikdo nevšimne.
Posuď sám :angel
kompas.PNG
V obou případech mi to je ale absolutně jedno.
Zato mám jistotu , že mám alespoň jeden "kompas" vždy u sebe
a nestane se, že ho zapomenu přendat z kalhot, bundy, baťohu.....
já ty hodinky totiž většinou nesundávám ani na noc.

V tom si strašně cením tritia , ciferník svítí i ve tři ráno a nemusím rozsvěcet abych zjistil kolik je.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Bill Masen »

Hele je to čistě můj subjektivní názor. Mě se to prostě nelíbí. Kompas mám v hodinkách (Sunnto Core), ale prakticky ho nepoužívám. Když už, tak v telefonu a to především abych na čundru viděl kde ráno vyleze slunce a abych si podle toho lehnul.
Quirinus
Příspěvky: 12
Registrován: 21.11.2013 22:51

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Quirinus »

Já, než jsem si koupil jiné hodinky, používal tyhle Tissoty. Safír, titan, vodotěsnost 10 ATM. Kompas, tlakoměr, výškoměr, teploměr + klasické časové funkce, podsvícení displeje, atd. Odolné a bezúdržbové, podle mě skvělá volba pro někoho, kdo chodí na vejlety a tak. Kdyby měl někdo zájem, jsou na prodej (napište PM).
hodinky.JPG
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Lyster »

Nejlepší hodinky pro Rozpadlíka? No přece Vault 111. :lol:
U nás za 359 Kč. Z Číny za 70 Kč. No neber to. :)
Přílohy
Hodkny 111.jpg
airman
Příspěvky: 23
Registrován: 17.12.2016 17:46

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od airman »

Tak si taky trochu přihřeju polívčičku.
Odkaz nedám, abych neporušil pravidla, kdo chce, ať si to vyguglí.
Jsou to limitky TRASER (Švýcary) k výročí vzniku ČSR - 100 kusů. Baterkáče, osvětlení tritiovými trubicemi v barvách české vlajky, vodotěsné. Mám již objednáno.
Průměr pouzdra/ výška /: 45 mm / 11 mm /
Strojek: Quartz
Typ strojku: Ronda 517.6 DD
Pouzdro: Uhlíková vlákna a ocel
Korunka: Šroubovací
Sklíčko: Safír
Voděodolnost: 20 ATM (200 m)
Rozteč nožiček: 22 mm
Přílohy
44855016_10155950423131446_2100103836533260288_o.png
post-21335-0-55285700-1540558309.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Lyster »

Až na tu cenu hezký :)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Bill Masen »

Jak to ty kluci švícarský vědí, že máme výroči. :clap
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Hohepa »

někde jsem četl v porovnávací recenzi Traser vs Luminox, že Traser je schopný dělat limitované zákaznické edice již od deseti kusů...
takže to možná ani kluci švícarský nevědí a je to iniciativa/byznys místního dealera/prodejce
airman
Příspěvky: 23
Registrován: 17.12.2016 17:46

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od airman »

Hohepa píše:někde jsem četl v porovnávací recenzi Traser vs Luminox, že Traser je schopný dělat limitované zákaznické edice již od deseti kusů...
takže to možná ani kluci švícarský nevědí a je to iniciativa/byznys místního dealera/prodejce
Snad vysvětlením neporuším pravidla. Je to skutečně česká akce. Realizoval to dovozce pro ČR (Chronoshop) a jeho významný prodejce (Helveti). Je to prezentováno i na největším československém fóru pro nadšence hodinek (Chronomag.cz), kde se o tom můžete dočíst něco bližšího.Takže ano. Švýcarská firma, která tyhle hodinky vyrábí, je shopna udělat limitku již v malé serii. Myslím od 30 kusů, což se ale hodně prodražuje výrobou a návrhem loga limitky. Smyl to má až tak při serii 50-100 kusů. Kdo ví, jak by třeba vypadaly rozpadlické Trasery "Rozpad" a s logem Vejtřasky? :roll:
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Bill Masen »

Já vím, píšou to na svejch stránkách. I tak je to sympatický a ten můj příspěvek byla jenom hláška z filmu. Tvoje vysvětlení není porušení pravidel, za to citace celého předchozího příspěvku ano. :rock
Uživatelský avatar
Émile Durkheim
Příspěvky: 30
Registrován: 07.11.2018 5:52

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvek od Émile Durkheim »

Traser P66 ČSR 100 L.E.
živé fotky ... vypadá to fakt povedeně :)

https://blog.chronoshop.cz/?p=4225#more-4225
Despite what your momma told you, violence does solve problems ...
Odpovědět