Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Respirátor

Příspěvek od Bill Masen »

Tady na aukru se na panice a nedostupnosti respirátorů snaží nějaká svině přiživit. Přeju mu, ať to sám chytne. :devil
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Jelikož jsem v různých typech respirátorů občas nucen pracovat, tak zde několik postřehů z praxe:

FFP1 - jde v něm rozumně dělat i těžší manuální práci a co se týká ochrany proti nákaze, tak několikanásobně převyšuje většinu chirurgických roušek
FFP2 - odpor při dýchání už je vyšší, ale jde v něm vykonát i lehčí práci, ochrana proti vodním a kapalným aerosolům je dostačující pro kapénky vzniklé při kýchání
FFP3 - odpor při dýchání už je nepříjemný a je vhodný pro krátkodobé používání, chrání i proti "suchým" virovým částicím

Respirátor vždy kupovat s výdechovým ventilkem, bez ventilku je použití silně nekomfortní a snižuje se doba použitelnosti.

Jako rozumný kompromis mezi pohodlím a funkčností je pro "běžné použití" asi nejvhodnější dobře těsnící FFP2 a v případě přímého ohrožení buď FFP3 nebo polomaska.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Respirátor

Příspěvek od Bill Masen »

No, a teď kde ho koupit? :hi
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Ochranne pracovni pomucky prece :-) Tam maji i stity apod.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Klimafil píše:Vhledem k extrémní poptávce po produktech biologické ochrany je naše expedice zcela přetížena. Děláme co je v našich silách, aby všechny Vaše objednávky byly vybaveny co nejrychleji. Kvůli panice na trhu však očekáváme komplikace v zásobování i logistice. V tuto chvíli předpokládáme expedici dnes přijímaných objednávek až 6.2.2020.

Zpoždění platí i pro osobní odběry - čekejte na potvrzní připravenosti Vašeho zboží.

Omlouváme se za komplikace.
  • Respirátor Moldex 3408 - FFP3 R D Air Plus ProValve - vyprodáno
  • Respirátor 3M Aura 9332+, FFP3, výdechový ventilek - vyprodáno
  • Respirátor Moldex 3405 - FFP3 D tvarovaný s ventilkem - vyprodáno
  • Respirátor Moldex 3255 - FFP3 R D velikost S (dětský) - vyprodáno
  • Respirátor Refil 651 FFP3 skládací s ventilkem - vyprodáno
  • Respirátor Segre CN P3 V FFP3 - s ventilkem - vyprodáno
  • Respirátor Refil 651 10ks FFP3 skládací s ventilkem 10 ks box - vyprodáno
  • Respirátor Moldex 3505 FFP3 tvarovaný s ventilkem - vyprodáno
  • Respirátor 3M Aura 9330+, FFP3 - vyprodáno
  • Ochranná rouška na vousy - box 100 ks - dodání 5.-7.2.2020
  • Rouška na vlasy 100 ks - dodání 5.-7.2.2020
Soudruzi, vám asi fakt hrabe. Já se byl jen tak ze zajímavosti poptat k nám do lékarny na RespiMask a roušky. „Ano měli jsme, ale už nemáme ani jeden“.

Já úplně žeru ty silácké kecy o tom jak je planeta přemnožená a jak v Číně vyvinuli lék, ale očividně každý dělá všechno možné aby se ho tento lék netýkal. No někdo na té panice vydělá určitě.

Jinak mýlím se když si myslím že cokoliv s aktivním uhlím by mělo být ještě účinnější než obyčejné částicové filtry (tzn . asi MOF filtry)? Je to dělané na záchyt radioaktivních částic, které jsou ještě nebezpečnější a pochybuju že se podaří někomu vykoupit veškerý AC.
Mrkva píše:To se takhle blblo i pred 20 lety kvuli SARS?
To se zas blblo s Tamiflu, ne?
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Equestrian »

No, pro zajímavost jsem projížděl celkem hodně e-shopů z odvětví hobby markety, auto-moto díly, obchody s nářadím, dílenské vybavení, smíšené obchody včetně lékáren a musím říct že ohledně roušek a respirátorů naskrz, je vše až na pár vyjíměčných případů, kde mají jen obyčejné roušky vyprodáno, celkem masakr jak během pár dnů vše zmizelo :shock:
Prvně všichni vykoupili lékárny, pak se zjistilo že jsou respirátory i v hobby marketech a už jsou taky fuč :roll:
A dodání? všude píšou týden, 14 dní atd.. nebo nabídku pro jistotu zrušili úplně :) No, další dny budou asi zajimavý
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
Dada2
Příspěvky: 13
Registrován: 26.10.2016 10:30
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Dada2 »

Dneska jsem viděl respirátory či roušky v zahradnictví, které je na konci Slaného ve směru k dálnici D7 Praha - Chomutov. Takže, kdo to máte poblíž, máte možnost.
Včera byl výběr různých typů bez problémů k dostání v Canisu (pracovní oděvy a pomůcky) v Ústí nad Labem. Je to na levém břehu Labe hned vedle značkového servisu Mercedes.
Naposledy upravil(a) Dada2 dne 28.01.2020 21:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Mě by hlavně zajímalo jak na to ti lidi přijdou. Pár stránek dozadu jsem nad tím před pár roky víkend strávil a chvilku mi to trvalo než jsem se vůbec zorientoval. V pátek jsem u TN jen kroutil hlavou a dělal si srandu jak mohl někdo mít šanci se napakovat a v pondělí už je většina zásob vyprodaná? Tož teď nevím jestli hrabe mně nebo komu.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

V Lounech v pracovních oděvech mají fyzicky na prodejně ještě plný regál FFP2, dokonce i se slevou. Teda aspoň včera odpoledne když jsem si tam byl pro rukavice měli :D . Aktivní uhlí je ale v tomto konkrétním případě k ničemu, slouží pro pohcení škodlivých nebo obtěžujících plynů a ne na fitraci kapének, respirátor (maska) s uhlím je určen např. pro lakování.
Zde zdroj: https://dspace.tul.cz/bitstream/handle/ ... sAllowed=y
viz.
1.1.1PROTIČÁSTICOVÉ FILTRY Protičásticové filtry a filtrační vložky jsou vyrobeny ze skládaného speciálního mikrovlákenného filtračního papíru. Skládaná protičásticová vložka, kterou je filtr osazen, má optimální záchytnou plochu, nízký dýchací odpor a s vysokou účinností zachycuje velmi široké spektrum částic, jako jsou prach, aerosoly a dýmy. Protičásticové filtry s označením MF mají velmi vysokou filtrační účinnosta zachycují tak vysoce toxické částice, radioaktivní spad, nebezpečné mikroorganismy (bakterie, viry, spóry, plísně, toxiny) apod. Filtrační účinnost filtrů P3 MF je až 99,999999%.
1.1.2PROTIPLYNOVÉ FILTRY Protiplynové filtry chrání uživatele před škodlivým působením chemických látek v plynném skupenství. Náplní filtrů je impregnované aktivní uhlí. Tyto protiplynové filtry jsou účinné proti chemickým látkám nebo skupině látek s obdobnými chemickými vlastnostmi. Impregnací nosiče (aktivního uhlí) je u protiplynových filtrů docíleno záchytu velmi širokého spektra chemických látek s rozdílnými chemickými vlastnostmi
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Grunt píše:Mě by hlavně zajímalo jak na to ti lidi přijdou.
Nepodceňuj sílu mimibazaru! :rofl

Dokud nejsou pořádně vidět ofiko informace co dělat (mytí/dezinfekce rukou; kýchat do kapesníku/rukávu nikoliv do dlaně; rouška chrání okolí, nikoliv tebe), budou vládnout informace z kategorie JPP a lidi budou chaoticky vykupovat ochranné pomůcky. Všichni třeba řeší roušky, ale gumové rukavice a dezinfekční gel už nikoho nenapadne...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

DanBlack : tak tak

V prodeji jsou i protivirové masky Actiprotect, tato maska se skládá z filtru FFP2 + z vnější strany obsahuje kyselinu citrónovou v koncentraci 1,8 %, tato maska napodobuje kyselé prostředí uvnitř lidské buňky a vyvolává tak změny struktury viru, které brání nákaze.

Proto si myslím (ale nemám proto žádný důkaz kromě logiky)
- že jednak lze posílit schopnost běžného fitru vrstvou nasycenou octem nebo roztokem kys. citronové
- a jednak by šlo pro nouzové odmoření vnější vrstvy krátkodobě použitého respirátoru použít alkohol, který dělá to samé, alkohol ale není vhodný jako přímá ochranná vrstva jelikož brzy vyprchá
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Maric »

DanBlack píše: Všichni třeba řeší roušky, ale gumové rukavice a dezinfekční gel už nikoho nenapadne...]
Tohle potvrzuji po včerejší návštěvě lékárny. Kupoval jsem vitamíny, a ze zvědavosti jsem se zeptal na roušky. Prý přes den přišla spousta lidí se ptát, další si volali. První ženě prodala krabici roušek, na kterou se jí tam roky prášilo, a další už neměla. Ale desinfekční gel na ruce prodala jen jeden, a ten jsem si koupil já. Lidé co si přišli pro roušky zpravidla nekoupili nic. A vtipně poznamenala, že je docela fajn že u nás nejsou roušky tak v módě jako v Asii (lidé pak nešíří nemoci), že má pak aspoň víc kšeftů s léky proti chřipce.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od dolmar »

Hmm no nevím, dnes jsem byl darovat krev v nemocnici, tak jsem se stavil v lékárně. Dezinfekční gel Dettol pouze pár posledních kusů v regále, Sterillium to samý, na skladě prý nic. Velká balení jsou prý vyprodaná. Na roušky ani respirátory jsem se neptal.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

Zdravím
Zatím dělám jen průzkum trhu-))
Znáte,máte zkušenosti s NANOLOGIX Polomaska Respira Compact?
Zajímá mě +- životnost filtru, u kterého píšou-
funkci částečného samočištění prodlužuje životnost spotřebního materiálu až na dvojnásobek.
Mimo jiné: Systém Nanologix Respira byl vyvinut v českých laboratořích ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, a do výbavy ho již zařadila např. Armáda ČR, zdravotnická a vědecká zařízení nebo složky integrovaného záchranného systému.
Pokud je tu vlastník,nebo má někdo nastudováno,děkuji za odpověď. :D
Odkaz na masku+ filtr přikládám
http://www.nanologix.eu/produkty-respira
https://www.mall.cz/pracovni-pomucky/na ... gLaC_D_BwE
https://www.mall.cz/pracovni-pomucky/na ... 0002825291
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Maric »

dolmar píše:Hmm no nevím, dnes jsem byl darovat krev v nemocnici, tak jsem se stavil v lékárně.
U lékáren v nemocnicích a poliklinikách to je docela očekávaný stav, protože zdravotnický personál si bude nakupovat prostředky domů právě tam. Zde by byl docela zajímavé vědět co kupují zdravotníci, a co prostý lid. Dnes v drogérii třeba selektivně vykoupený Sanytol (gely, spreje...). zde je vidět, že si to lidé pamatují z reklam.
Jezbo
Příspěvky: 95
Registrován: 28.12.2012 21:02
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Jezbo »

Tak zdravotníci taky "nakupujou" v zaměstnání :) Jinak online je vyprodáno téměř vše co jen připomíná respirátor nebo roušku. Počítám, že podniky na výrobu respirátorů zavedou další směny a pojedou na plné obrátky. Čím víc lidí se bude chránit tím líp pro všechny.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Spolu s ochranou dýchacích cest je dezinfekce tím nejdůležitějším pro ochranu před nákazou.
Prostý lid kupuje drahý Sanytol a Dettol, poučení zdravotníci mají to, co běžně používají v zaměstnání t.j. např. na ruce Septoderm. Každopádně pokud chcete něco co skutečně funguje, musí to mít v produktovém listu toto: Baktericidní, plně virucidní, tuberkulocidní, fungicidní.
Už jsem viděl prodávat "dezinfekční" mýdlo, kde pak v popisu bylo malým písmem napsáno, že dezinfekčního účinku je dosaženo výtažkem ze šalvěje.
Takže pokud nějaké dezinfekční prostředky kupujete, čtěte i ta mrňavá písmenka a neplaťte za předražená obyčejná mýdla :head
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

[quote="cortes"]

Už jsem na ní koukal, ale odradili by mne tyto věci:
- absence výdechového ventilu
- dost drahé a atypické fitry

Osobně bych, z těch levnějších, hlavně kvůli dostupnosti filtrů, koupil něco od 3M řady polomasek 6000.
https://www.3mcesko.cz/3M/cs_CZ/company ... 499&rt=rud

Jelikož filtr by měl být v případě předpokládané kontaminace použit vždy jednorázově, je cena a hlavně dostupnost fitru tím nejdůležitějším. 3M filtr koupíš kdekoliv, kdežto ten výše uvedný ...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Maric »

Pokud se chce někdo zásobit respirátory (sice jen FFP2), tak jeden eshop tvrdí, že má nově skladem zásobu 100 tisíc (!) respirátorů 3M VFLEX, ovšem za téměř 200% běžné prodejní ceny.... Reklamu jim rozhodně dělat nebudu, v případě zájmu použijte Google.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

vrabi
Díky, podívám se na ni
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Odpovědět