Individuální kryt CO

...aneb co se jinam nevešlo.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Individuální kryt CO

Příspěvek od sigmark »

praalien:
ten barak nema zaklady hodne toho jmena a prizemi je lepeny hlinou. takze vysuseni zdiva neni cesta - rozpadl by se. parafinove injektaze nejsou cesta, bo to nikdo nebude platit :-) jako trvale obyvany je v klidu, interier suchy.
drigon
VIP
Příspěvky: 2986
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Individuální kryt CO

Příspěvek od drigon »

Problém s vlhkými zdmi ve sklepě lze vyřešit pomocí nové vnitřní zdi, která je postavena na svém odizolovaném základě a mezi ní a starou zdí je několik centimetrů široká odvětrávaná mezera. Novou zeďje možno postavit jak z cihel, tak i z vybetonovaných šalovek (verze z šalovek bude sice pracnější, ale i pevnější a při dobrém vyřešení konstrukce stropu může ustát i zřícení baráku). Tento způsob se celkem běžně používá u starých chalup, kde jsou vlhké zdi a je obtížné, nebo nemožné je podřezat (památkáři). Doufám, že Vás tento způsob zaujme. S pozdravem M.
Galloway
Příspěvky: 36
Registrován: 06.02.2013 6:04
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Individuální kryt CO

Příspěvek od Galloway »

Drigon, mas na mysli postavit uvnitr mistnosti jeste jednu mistnost s tim ze strop bude puvodni ?Jak resit odvetravani ?
drigon
VIP
Příspěvky: 2986
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Individuální kryt CO

Příspěvek od drigon »

V podstatě si to lze představit jako dvojitou zeď. Vnitřní zeď je postavena na hydroizolaci. Mezi zdmi je několik centimetrů široká vzduchová mezera, do které jsou u podlahy udělané vstupní odvětrávací otvory zakryté síťkou (plast. krytem s otvory). Vyústění ze vzduchové mezery může být buď u stropu dovnitř místnosti (pokud nebude vadit vlhčí vzduch v místnosti), ale je lepší tyto horní odvětrávací otvory vyvést ven (o horního odvětrání jsou dvě možnosti. 1)do venkovní zdi se vyvrtají /vysekají/ průduchy vyústěné ven. 2) U stropu místnosti se udělají větrací otvory dovnitř, ale zaústí se do plast potrubí, kterým se vlhký vzduch odvede pryč. Např. do komína, větracím otvorem ven, atd.). Komínovým efektem se tak odstraňuje vlhkost z mezery. Když se odvětrání u sklepní zdi neudělá, tak je zde riziko kondenzace vody na staré sklepní zdi, jejího stečení dolů a následného promočení nové zdi. Jde-li o ochranu proti vlhkosti, stačí tloušťka přizdívky z cihel 15cm. U starých chalup se leckdy dělalo i 7,5cm.
Strop je možné nechat původní, nebo pokud je dostatečná výška sklepa tak lze dát na přizdívku (dostatečně pevnou - min 30 cm. tloušťky) ocelové traverzy, do kterých se vloží betonové PZ desky. Délku PZ desky považuji za vhodnou tak 90/120cm - čím je PZ deska kratší, tím je menší riziko jejího povolení při proboření horního stropu. Nehledě na to, že stačí slabší traverzy, se kterými se pak lépe manipuluje (hurdisky nepovažuji za vhodné - jsou moc křehké a úderem se zlomí). Přemýšlel jsem i nad nadbetonováním PZ desek, ale v podstatě mne napadá buď postupné vhazování betonu do mezery mezi stropy při vkládání PZ desek do traverz, nebo zalití hodně řídkým betonem otvory skrz starý strop. Eventuelně též vyzdění klenby do traverz, ale tam bude asi problém s dozděním klenby u zdi.
Víc mne momentálně k tématu nenapadá. S pozdravem M.
COman
Příspěvky: 1
Registrován: 15.10.2013 15:32

Re: Individuální kryt CO

Příspěvek od COman »

K těm normám ještě. Výše uvedená norma sice zrušená byla, ale nahradila jí ČSN 739010 z prosince 2010. Norma se týká Navrhování a výstavby staveb civilní ochrany. Potom je ještě jedna norma k údržbě ČSN 739050 Údržba stálých úkrytů civilní ochrany.
Odpovědět