Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

pylorus, díky, zrovna se dívám na stránky klimafil kde nějaké jsou.
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
jipii
Příspěvky: 100
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Respirátor

Příspěvek od jipii »

vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

cortes: pokud ti nevadí tok výroby kolem 2000, tak mezi 600-900,- můžeš mít masku Fernez, dej si do bratra googla "Maska plynová FERNEZ " masky jsou vesměs nepoužité, v originál krabicích a nepůsobí tak military dojmem jako OM90. Závit filtru 40 x 1/7".
Fernez.jpg
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Respirátor

Příspěvek od cortes »

Dík mrknu, ten závit ,,nato,, je dobrý. Člověk tam dá různé filtry.
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
Kechli8a5
Příspěvky: 174
Registrován: 28.01.2020 0:29
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Kechli8a5 »

vetsinou se pise ze respiratory FFP3 maji odfiltrovat 99% viru, ale uz nepisou jakou velikost.
respektive je to ruzne a tezko udelam doma nejakou zkousku kdyz to okem nevidim
(tim virem se asi mysli velikost jaka 0.1μm?)
Nekde https://www.uvex-safety.cz/cs/vedet/nor ... hrany-ffp/ pisou ze masky FFP3 („filtering face piece“ (filtrační maska na tvář)) zvladnou Při celkovém úniku maximálně 5 % a potřebné ochraně alespoň 99 % před pevnými částicemi až do velikosti 0,6 μm jsou schopny filtrovat toxické, karcinogenní a radioaktivní pevné částice.
jinde zas
https://www.nanospace.cz/respiratory-br ... asafe.html
Filtrační účinnost FFP3 dle evropské normy EU EN 143:2001
• Účinné zachytávání pylů, alergenů, sazí, naftových a dalších částic větších než
0.3 μm s účinností záchytu vyšší než 99.8 %
jenze chripka i koronavir je koule o velikosti 0.1μm takze FFP3 respiratory taky nepomuzou?

Respilon slibuje odchytit i 0.1 μm https://www.respilon.com/data/home/admi ... _final.pdf
kdyz viry putují vzduchemv kapénkách, neni ta kapenka pak velika, trema 1 μm takze se to zachyti naopak dobre?
ale stejne i ty laboratorni podminky, ktere v praxi nejde splnit pripousti 1% z viru ktere leti kolem jak se dostanou pres respirator, coz je ale porad v pohode? Kdyz na napadeni virem imunitni system odpovida se zpozdenim?
https://www.dtest.cz/clanek-673/zapomente-na-rousky
https://www.dtest.cz/clanek-669/test-le ... masek-2003
https://www.dtest.cz/clanek-701/zivot-s ... m-pandemii

Pak mi porad uplne nesedi, jak je mozne, kdyz respilon u jednorazovych ustenek doporucuje aby pri zakaslani nebo po jidle ci piti se ihned vymenila, tak jak to ze u u tech nakrcniku staci vyplachnout ve vode ususit a zas pouzit je OK proc treba tu ustenku nemuzu postrikat dezinfekci nebo nechat jen tak vyschnout a za dva tri dny ji zas pouzit? Nemelo by to vyjit nastejno jako myti nakrcniku?
Delal treba Respilon nejaky vyzkum uzivatelu tech svych nakrcniku, co zlepsit, jestli prestali mit problemy s chripkou, jak to lidi pouzivaji a jestli i po 50 vypranich to chrani proti chripce? Ja vlastne na ulici v nakrcniku Respilon nikoho nevidela abych se ho zeptala

Pro získání velmi hrubé představy, kolik částic makroskopická tělesa obsahují, několik příkladů:
http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... ul-a-atomu
bude-li se z kapky vody o objemu odpařovat každou sekundu milion molekul, bude se celá kapka odpařovat déle než milion let;
vlijeme-li jeden litr označených molekul vody do světového oceánu a důkladně zamícháme, nalezneme v každém litru oceánské vody 30 tisíc původních molekul


https://vesmir.cz/cz/on-line-clanky/201 ... -vody.html
https://www.odpovedi.cz/otazky/projde-v ... sti-otvoru

vodou se asi nanorespilon nakrcnik da, otazkou je, proc by se viry mely pustit nakrcniku a nechat splachnout vodou a jestli tomu splachnuti muzu nejak pomoct kdyz do vody dam mydlo nebo ocet nebo praci prasek, nebo jestli naopak tim snizenim povrchoveho napeti vody treba vic viru v nakrcniku nezustane nebo co praci prasek udela s temi nanovlakny.

no a muzu se vubec spolehnout na to jaka voda mi tece z kohoutku?dala by se na hubeni koronaviru pouzit UV lampa
UV sterilizace pomocí UV lampy, která přirozeně dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření s vlnovou délkou 253,7 mm schopného zneškodnit až 99% bakterií a virů nacházejících se ve vodě?
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1 ... -v-ni-viry
https://voda.tzb-info.cz/armatury-pro-v ... m-prutokem
https://www.cistavoda.cz/bakterie-ve-vode/
http://www.enviweb.cz/59616
Podle MUDr. Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu by pětiminutové převaření (delší ale rozhodně není na škodu) mělo stačit k likvidaci bakterií, virů i prvoků ve vodě, neodstraňuje ovšem zákal. Pozor, veškeré použité nádobí umývejte opět jen převařenou vodu. Jinak na něm ulpí škodlivé organismy, které s příštím jídlem pozřete.
jipii
Příspěvky: 100
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Respirátor

Příspěvek od jipii »

..myslíte, že je možné tímto způsobem prát v pračce nebo vyvařit i jednorázové respirátory FFP2/FFP3 a po náležitě dlouhém vysušení je znovu použít? Pokud nejsou příliš zanesené tak aby se zvýšil dýchací odpor, tak by to snad mohlo jít. Zajistit dostatečný počet respirátorů pro větší rodinku na delší dobu může totiž být problém...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1484
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

@Kechli8a5...

Teda, tvoje příspěvky jsou dost divoký a i po druhém (náročném) přečtení postrádají hlavu a patu... :x
I takový Alstrat píše lépe a to je "euroAmeričan". :chuckle

Jenom omíláš co v tématu už bylo řečeno.
Nepoznám co je tvoje myšlena, co dotaz a co jenom zkopírovanej text odněkud z netu.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1484
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

jipii píše:..myslíte, že je možné tímto způsobem prát v pračce nebo vyvařit i jednorázové respirátory FFP2/FFP3 a po náležitě dlouhém vysušení je znovu použít?
Vyvařit určitě ne - struktura filtrační vrstvy nevydrží tak vysokou teplotu.
IMHO jediná možnost je sterilizace ozonem, případně dezinfekčním aerosolem. (Jodové páry nikomu nenavrhuju, to je věc pro bláznivé chemiky. :P )
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Kechli8a5 píše:vetsinou se pise ze respiratory FFP3 maji odfiltrovat 99% viru, ale uz nepisou jakou velikost.
respektive je to ruzne a tezko udelam doma nejakou zkousku kdyz to okem nevidim
(tim virem se asi mysli velikost jaka 0.1μm?)

jenze chripka i koronavir je koule o velikosti 0.1μm takze FFP3 respiratory taky nepomuzou?
Viry se ovšem nešíří vzduchem jako diskrétní částice, ale jako součást něčeho (třeba kapének, hlenu nebo co já vim na čem se to drží). Někde jsem četl, že existovaly snahy prorazit existující NATO filtry a že byly vyvíjeny plyny a biologické agenty, které by to měly dokázat. Předpokládám že asi tím způsobem, že byl ten vir navázán na něco co je opravdu menší než filtrační schopnost pevného filtru. Takže je možné, že vir projde i FFP3, P3, apod. ale to by musel být vyloženě případ nějakého bioterorismu. Nebo prostě nějaké vojenské akce. Nejsem biolog, nevím jak se šíří viry, ale co se týká kapénkové infekce, byl bych klidný. S FFP3 určitě a můj názor je že když by to někdo otestoval (ono se to vlastně testuje, takže někdo to určitě otestoval), tak na běžný vzduchem šířený chrachel který někdo zašle do vzduchu pšíkem úplně v pohodě zastaví i FFP2 a menší kategorie.

Jinak neplést si hrušky a jabka. EN 149 nepředepisuje u kategorie FFP3 (pravděpodobně) materiál. Výrobce si to může udělat z čeho chce. Většinou z nějaké netkané textilie. Pouze se testuje propustnost výsledku.
Kechli8a5 píše:Pak mi porad uplne nesedi, jak je mozne, kdyz respilon u jednorazovych ustenek doporucuje aby pri zakaslani nebo po jidle ci piti se ihned vymenila, tak jak to ze u u tech nakrcniku staci vyplachnout ve vode ususit a zas pouzit je OK
A nesouvisí to s tím že ústěnky (resp. nevím co ty nanoblbosti) mají nějaký náboj, opačný k částicím které mají odpuzovat a prostě ho používáním ztrácí? Na co prát věci které jsou určeny k jednorázovému použití?
Kechli8a5 píše:no a muzu se vubec spolehnout na to jaka voda mi tece z kohoutku?
Ach jo. V tomhle vlákně stejně offtopic, takže se nebudu ani vyjadřovat.
Uživatelský avatar
Kechli8a5
Příspěvky: 174
Registrován: 28.01.2020 0:29
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Kechli8a5 »

Grunt
diky za vysvetleni
napsala jsem to trosku zmatene
nerozumim tomu a nez neco najdu na internetu a overim si tu informaci coz se ale nekdy neda tak utece nekolik hodin.
Neco jako chripku chytnu tak jednou za dva roky a pak tyden lezim doma s horeckama, ale pokazde je to jine, prubeh nemoci a vzdy mi jen povi ze je to viroveho puvodu at to vylezim.
I kdybych ted neco chytla, k doktorce se mi nechce.
Rok jsem nebyla nemocna a bojim se jak neco chytnu a do toho pak jeste ten koronavirus a zapal plic a smrt...
Doma uz mam bryle, respiratory, rukavice, ale kdyz v tom jdu ven tak vetsinou nevydrzim jak lidi koukaji a bryle zas sundam, beztak jsem jedina kdo v tom venku chodi.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

To chce klid a nohy v teple. Mým protiopatřením proti apokalypse bylo že jsem otevřel flašku slivovice a jen si nastalou paniku vychutnávám.
Kechli8a5 píše:Neco jako chripku chytnu tak jednou za dva roky a pak tyden lezim doma s horeckama, ale pokazde je to jine, prubeh nemoci a vzdy mi jen povi ze je to viroveho puvodu at to vylezim.
Protože s virama nic moc jiného ani udělat nejde. Ten musí zlikvidovat imunitní systém organismu, proto si myslím že současná mánie s maskama a respirátorama je spíš kontraproduktivní.
Kechli8a5 píše:Rok jsem nebyla nemocna a bojim se jak neco chytnu a do toho pak jeste ten koronavirus a zapal plic a smrt...
Radši mladá a krásná, ne?
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Respirátor

Příspěvek od Alstratt »

Neco okolo nano respiratoru, vite z ceho ty nano respiratory jsou vyrobeny (ty vlakna)? Aby jste je spis UVC svetlem zbytecne nenicily. Ok vim ze ty nano vlakna budou ohebne a neco vydrzi aby jste z nano materialu nemely Mesothelioma. Coz ale vyrobci se nemaji asi ani cim chranit kdyz neexistujou na to zadne normy nebo jo? Tak kdyz uz chcete nano respirator tak bud to nekupovat a nebo verit vyrobci a kdyz verit vyrobci tak aspon (kdyz uz chcete riskovat coz tim nevrdim ze to je automaticky zle) tak aspon hledejte nejakeho overeneho vyrobce kteremu se celkove verit da. Kdyz vam ale nektery vyrobci treba v budoucnu nereknou co pouzivaji za nano a nebudou normy tak si muzete dost uskodit. Vemte v potaz to ze kdyz by jste to pak osvicovaly UVC a bylo to nejake nano z nektere umelotiny tak tim to nano muzete poskodit. Pote vdechnout ty nano kousky a mate mozna zadelano na maler Mesothelioma. Timto na zadneho vyrobce neukazuji, tez fandim nano technologickym postupum a tak verim ze nejspis teda vazne Respilon bude doufam fajn. Dokonce chci zkusit nejaky nanorespirator, do ted mam v zasobe klasicky tak treba to bude i ten Respilon a tak si asi i pockam s jakym novym prijdou. Zatim nevim o cloveku co by si na to stezoval ze z nano respiratoru chytl ten problem.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
jipii
Příspěvky: 100
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Respirátor

Příspěvek od jipii »

zdravím. Dnes mi přišla polomaska 3M 6300. Sedí perfektně a doufám, že jej budu potřebovat jen na práci.

Nicméně v návodu je zajímavá věta ohledně desinfekce respirátorů:
Desinfikujte respirátory namočením do dezinfekčního roztoku qarterního amoniaku nebo chlornanu sodného nebo jiného dezinfekčního roztoku. Propláchněte teplou vodou a nechte vysušit v nekontaminovaném prostředů o pokojové teplotě.
Chlornan sodný je vlastně SAVO. Toto by asi šlo aplikovat i na jednorázové respirátory.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Pozor dezinfekce savem se u polomasky a i plynových masek provádí na těch pryžových částech. Filtr se nedezinfikuje, měl by se po kontaminaci vyhodit.
Savo ve vyšších koncentracích způsobuje rozpad tkanin (mám vyzkoušeno na ponožkách :D ) takže u respirátorů raději nepoužívat a nebo nízké koncentrace.
Jako vysloveně nouzový prostředek lze rozprašovačem potříkat vnější stranu filtračního média vysokoprocentním alkoholem a jelikož mají virové částice mimo hostitele nízkou životnost, tak nechat 72 hodin nepropustně zabalený filtr "odležet".
Na vlákně o wuchanu z respilonu napsali k dekontaminaci jejich ústenky, že stačí vyprat v pračce a nechat odležet, klasický respirátor ale pračku nezvládne.
Jakožto protivirovou prevenci sars, ebola, chřipka aj. doporučuje světová zdravotnická organizace respirátor N95, což odpovídá EU značení FFP2 (a samozřejmě i FFP3).
Vojenské filtry do masek by měli mít proti částicím třídu P3, což zanmená dostatečnou ochranu.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Respirátor

Příspěvek od malajizva »

Mám dotaz na opakované použití respirátoru ffp3 proti virům:
Respirátor se po krátké chvíli nošení kontaminuje virem, ale není opotřebován. Pokud jej 14 dní nechám odležet například v kombinaci s UV sterilizací, je možné respirátor znovu bezpečně použít? Je to bezpečnější než si kontaminovaný respirátor opakovaně nasazovat?
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Kechli8a5
Příspěvky: 174
Registrován: 28.01.2020 0:29
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Kechli8a5 »

malajizva
bude potreba udelat nejaky pruzkum na preppers.com a jinde, bohuzel ted nic nestiham.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

myslím, že vymáchat ho v isopropylu bude lepší, než nechat rozpadnout vlákna UV zářením. Isopropyl by měl do 30 vteřin zlikvidovat vše. Funguje dobře i na hmyz.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Maric »

Napadá mě, jestli by nebylo lepší nechat respirátor nebo filtr umístit na rošt nad hladinu isopropylalkoholu v uzavřeném prostoru (nádobě), a nechat působit výpary např. 2 hodiny, než ten respirátor (filtr) v isopropyl alkoholu 30 sekund namáčet. Opět to je ale jen můj laický nápad. Nevím zda výpary odvedou stejnou práci jako tekutý isopropylalkohol.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 330
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Respirátor

Příspěvek od Majkl Night »

Pozor na to máchání v alkoholu nebo i jen výpary. Respirátor nefunguje jen jako čisté síto o určité velikosti pór, ale má na vláknech tkaniny od výroby určitý elektrostatický naboj, který aktivně na sebe váže částice. Tedy samotná mřížka nemusí nutně být s tak malými póry jako kdyby neměl náboj.
Tedy působením alkoholu se mohou filtrační vlastnosti filtru snížit. Ale netroufám si říct o kolik.
Na alespoň částečnou regeneraci filtru po působení alkoholu doporučují výrobci např. průmyslových filtrů (pall) teplotou 60°C po 24 hodin.
Ale jestli to zabere i na respirátor, opět neumím říct.

Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Já spíš nechápu proč furt dokola má někdo potřebu dezinfikovat a opakovaně používat jednorázové respirátory či třeba jednorázové filtry. Co je na tom slově „jednorázový“ vyloženě tak k nepochopení?
Odpovědět