Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Respirátor

Příspěvek od Tomáš »

Já nosím v práci R-shield už od začátku a jsem spokojen.
Do letadla, když teď musím zase už létat, nosím FFP3 s ventýlkem a seru na ně...

Obecně na to všichni kolem mě dlabou, tak proč bych já měl řešit ventýlek.
Pro případ, že by se FFP3 s ventýlkem někomu nezamlouvalo mám přirpaven R-shield.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Del-in »

Já nosím spur ffp2 a tam, kde je vysoká koncentrace lidí (kteří na to kašlou) spur ffp3. Jsem maximálně spokojená s prodyšností, těsností, jen jsou dražší. Česká výroba ve Zlíně.

Ale stejně se necítím být dostatečně chráněna, neb děti chodí do školy ( jezdí hromadnou dopravou na tři různé školy) ... A i když nosí, tak si nedělám iluze nad efektivitou jejich nošení.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Kdy je respirator s fousama ucinny a kdy ne. A krome toho hezke AJ nazvoslovi tech fousu :-)
20220218_061953.jpg
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1471
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Proto nosím R-Shield... :lol:
Spadám někam mezi "anchor" a "imperial", bradku mám sestřiženou nakrátko a respirátor (VirusKiller i GoodMask) dosedají ještě na 2-3cm hladké kůže. :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Pez »

Dnes opět práce na vyklízení půdy, vepřovice, mlat apod. Otestoval jsem tento respirátor FFP3 a maximální spokojenost. Těsní asi nejlépe ze všech, které jsem zkoušel. Fotky po 6h práce a stále se v něm dýchalo docela dobře.
C686A0F6-0401-409D-8BF0-5995ABC81EF8.jpeg
AAF38E70-7AB5-4219-BC9E-E6095AD50F01.jpeg
7ED9EC3D-629E-4C26-A011-237CAC0F2ED7.jpeg
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Ano, takto by měl vypadat funkční respirátor ;)
Těsnící pěnový nosní pásek, výdechový ventil, široká všitá výztuha, tuhá konstrukce, tvarování a dostatečná vnitřní plocha pro snadné dýchání, široká gumička.
Bohužel, málokdo je ochoten dát 60,- za kus :(
Na daný účel asi nejvhodnější řešení, lepší už je jen polomaska.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Respirátor

Příspěvek od Grunt »

Tak nevím jestli už je to oficiálně po pandemii, ale vzhledem k tomu že médii teď hýbou prostě jiné události, tak si dovolím říct, že se vracím po pandemii koronaviru. Toto vlákno právě díky eventu narostlo nebývalého rozměru, takže jsem už dávno přestal sledovat a monitorovat. No nicméně i tak si dovolím odkázat na začátek vlákna dnes už se stářím cca. 6 let (popravdě v roce 2016 jsem neměl nejmenší tušení co se na nás valilo). Jak je to vlastně s kategoriemi a ochranou proti virům a bacilům.

Jednu věc zvládla (a doteď nevíme jestli uměle vyvolaná) pandemie naprosto bravurně: Dostat do povědomí lidí koncepty o kterých jsem si zde jen psali. A taky spustila vývoje a další bádání v této oblasti.
Proto zde doporučím následující video:
Obrázek
Aneb návštěva v laboratoři NISTu kde může člověk na vlastní oči vidět jak se co šíří vzduchem.

Takže ať adresuju pár věcí o kterých jsem tady před pandemií/v pandemii dohadovali:
  1. Jak je to s třídami? Dostačuje pro biologickou ochranu FFP1/FFP2 a nebo si musím zajistit respirátor/ochranou masku třídy FFP3? A samozřejmě ekvivalenty.

    Do pandemie jsem žil v domnění, že v případě biologické ochrany před viry skutečně ochrání jen respirátory FFP3 díky tomu jak jsou částice malé. Pak přišlo vládní nařízení nosit respirátory třídy FFP2 a já si jen klepal na čelo co za experta vydalo tohle nařízení (vím jen že to nebyl Ken). Tak jak to teda vlastně je? Stačí FFP2 nebo FFP3?
    Respirátory FFP1 mohou být použity při koncentraci znečišťujících látek, která nepřevyšuje 4násobek přípustného expozičního limitu v pracovním ovzduší (PEL).

    Chrání před netoxickými částicemi na bázi vody a oleje, ne však před karcinogenními a radioaktivními látkami, vzduchem přenášenými biologickými činiteli skupiny 2 + 3 a enzymy.

    Celková propustnost (netěsnost) respirátoru FFP1 činí maximálně 22 %. Minimálně 80 % škodlivých látek je ze vzduchu filtrováno.
    Respirátory FFP2 mohou být používány při koncentraci škodlivých látek, která nepřevyšuje 10násobek přípustného expozičního limitu v pracovním ovzduší (PEL).

    Chrání před škodlivými částicemi na bázi vody a oleje, ne však před karcinogenními látkami, radioaktivními částicemi, vzduchem přenášenými biologickými činiteli skupiny 3 a enzymy.

    Celková propustnost (netěsnost) respirátoru FFP2 je maximálně 8 %. Minimálně 94 % škodlivých látek je ze vzduchu filtrováno.
    Respirátory FFP3 mohou být používány při koncentraci škodlivých látek, která nepřevyšuje 30násobek přípustného expozičního limitu v pracovním ovzduší (PEL).

    Chrání před škodlivými a karcinogenními částicemi na bázi vody a oleje, tak jako před radioaktivními částicemi, vzduchem přenášenými biologickými činiteli skupiny 2 + 3 a enzymy.

    Celková propustnost (netěsnost) respirátoru FFP3 je maximálně 2 %. Minimálně 99 % škodlivých látek je ze vzduchu filtrováno.
    No a přesně takhle jak je to psáno je to i dáno. V laboratoři si borec napsal algoritmus na spočítání světlem detekovatelných částic a otestoval respirátor kategorii N95 (americký ekvivalent FFP2 myslím) no a zcela k mému úžasu detekoval přesně 5% procházejících částic. V tomhle ohledu se biologická ochrana týká víc té radiační než jsem si myslel. Je to prostě o statistice. Není to o materiálu ze kterého je daná rouška vyrobena, ale o tom že se testuje na tento záchyt částic a podle toho potom dostává svoji kategorii. Ověřením v laboratoři.
    Ochrání tedy kategorie FFP3 před viry? S účinností na 98%. Jenže vzhledem k ceně v případě světové pandemie díky statistické průchodnosti částic dovede pandemii velice významně přibrzdit i kategorie FFP2 s úplně jinou cenou.
    Pro všechny případy si tedy respirátor kategorie FFP3 až bude někde v akci (předpokládám v létě). FFP2 se vyprodávají doteď, takže k tomu nemám co dodat.
  2. Respirátor s výdechovým ventilem nebo bez?

    Mám pocit, že někdy během pandemie (a třeba to nebylo ani tady) jsem se s někým dohadoval o tom, že částečky s bakteriemi a viry se nevznášejí ve vzduchu, ale díky gravitaci padají k zemi. Tímto bych se mu asi rád omluvil. Prostě dokud něco nevidím na vlastní oči, tak tomu nevěřím. Bohužel je to skutečně tak, že díky své váze se mohou kapénky vznášet ve vzduchu. Resp ony padají, ale prostě společně s turbulencí vzduchu. Takže v případě nošení roušky když dojde u pacienta ke kýchnutí, řekněme třeba 50% nálože (číslo vycucáno z prstu) vystřelí do roušky a zbytek proletí všemi otvory do okolí kde se vznášejí, takže jsou třeba statisticky schopné snížit nakažlivost o 50% (pokud teda počítáme že bez jakékoliv ochrany je přímá nálož do tváře 100%). Respirátory bez ventilu mají (nezávisle na kategorii) tu nevýhodu že povolí ve svém nejslabším bodě. A to je nos. Takže v případě pšíknutí pacienta i s nasazeným respirátorem ta nálož vyletí ven a díky zakřivení nosu letí přímo nad hlavu. Jinýma slovama ano, respirátor chrání nositele před vdechnutím a nakaženého od šíření, ale díky tomu že nakažený si to dýchá přímo do respirátoru pak pšíkne mu to stejně všechno vyletí ven přímo nad hlavu. V tomhle ohledu mi přijdou lepší respirátory s výdechovým ventilem. Resp. ať jsem přesnější s výdechovým ventilem kolmo nasměrovaným k zemi protože v případě vypuštění bacilů nositelem sice všechno letí ven, ale nic neklade odpor a všechny kapénky letí přímo k zemi. Kde už je to jen o důkladné hygieně/dezinfekci povrchů. Nevím o tom, že by někdo vymyslel ještě něco lepšího (krom karantény samozřejmě). Pokud znáte, rád si poslechnu.
  3. Pomůže respirátor v zaměstnání proti šíření čehokoliv?

    Pomůže. A to je právě jedna změna, které jsem si všiml v době před pandemií a po ní. Potkat před pandemií někoho v respirátoru bylo zcela naprosto něco nemyslitelného. Dneska není problém jít do obchodu a za pultem potkat prodavačku s nafasovaným respirátorem kategorie FFP2. Ale stejně tak pomůžou různé štíty, plexiskla, čistění a dezinfekce povrchů a naprosto běžná hygiena, která měla být už v základu ale díky pandemii se teď na ni víc dbá.
    Na chvilku zase než nás bude pálit něco jiného.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

Ne každý výdechový ventilek funguje tak, že vede vydechovaný vzduch dolů (nejlépe na hruď nositele), https://duckduckgo.com/?q=respir%C3%A1t ... &ia=images
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

U respirátoru s výdechovým ventilkem prakticky vše co vydechneš, ať už při kýchnutí, nebo při běžném dýchání vyletí nefiltrované ven ventilkem a vzhledem k velikosti částic je prakticky jedno, kam je ventilek nasměrován, částice se stejně rozletí po prostoru. Případnou nálazu šíříš, i když nekýcháš. Navíc přes ventlilek vyplivneš při kýchnutí i ty nejvíc infenkční kapénky plné částic.

Respirátor bez ventilku při běžném dýchání fitruje stejně oběma směry, takže propustí jen ten počet částic, na které je konstruován, při kýchnutí část částic přefiltruje a část "odfoukne" po obvodu. Většina těžších kapének zůstane při kýchnutí rozprsknutá na vnitřku respirátoru.

Tudíž nikdy nemůže být z hlediska ochrany okolí být lepší respirátor s ventilkem, ventilek slouží pro prodloužení životnosti filtračního materiálu a zlepšení komfortu uživatele.

Plexisklové stěny a jiné mechanické zábrany, které přímo nic nefiltrují, tě ochrání pouze před přímým zásahem spršky prskanců při kýchnutí, dávku částic dostaneš o něco málo později a v naředěné podobě ;)
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Zajímavý článek k životnosti roušek a respirátorů https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... idi-228079
Zde několik vytažených vět, kdyby odkaz v budoucnu nefungoval:
1/ K rouškám:
Další z tuzemských výrobců, podnik Dispomask, ale byl v hodnocení přísnější. Změny lze podle něj pozorovat už po sedmi letech.
„Není to tak, že by rouška po pěti letech byla zdraví nebezpečná. Nedosahuje ale těch hodnot, kterých by dosahovat měla,“ uvedla společnost.
Problém spočívá v degradaci tzv. meltblown filtru, který se v rouškách používá. Ten postupně ztrácí schopnost zachytit nejmenší kapénky. Zatímco před expirací tak může rouška chránit před mnoha různými viry a bakteriemi, později stačí pouze proti nemocem jako například rýma, jejichž kapénky jsou větší.

2/ K respirátorům:
„Zkoušeli jsme to na starších respirátorech třídy FFP3, které filtrují přes 99 % vzdušných částic. Po 12 letech jsem naměřili zhruba 97 %. Dalo by se tak říct, že FFP3 degraduje na FFP2,“ uvedl Ladyr.
Odpovědět