Domovní prohlídka

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Domovní prohlídka

Příspěvek od vrbodol »

Jelikož se toto zde neřeší,tak by mě zajímal váš názor.Myslím že v dnešní době to může potkat takřka kohokoliv kdo trochu vyčnívá ze stereotipu. Stačilo by kdyby třeba soused co se nemáme rádi poslal udání že jezdim každou chvíli s detektorem,případně tahám z auta flintu a už by z toho mohlo bejt podezření na nelegální zbraně,rabování archea či vyzvedávání munice.Jak to probíhá na netu moc psáno není našel jsem akorát že můžete bejt přítomný když chcete nebo nekdo z rodiny,musí bejt nezávislej svědek a že vám teoreticky mužou zbořit barák pokud si budou myslet že něco najdou.(rozkopat podlahy ,příčky prostě co se jim zamane)Je mi jasný že jinak to bude asi probíhat u někoho kdo má třeba záznam že kšeftuje s drogama,zbraněma,kradenejma věcma a jiný u někoho kdo je bez jakýhokoliv záznamu.Tak by mě čistě teoreticky zajímal průběh tohoto úkonu.Je mi jasný že se asi nepřezujou,ale jestli to dělaj metodou gestapa že všechno letí doprostřed pokoje nebo když nic nenajdou jsou povinný všechno uvést do původního stavu.Já sam jsem se s nikym kdo by s tim měl zkušenost nesetkal tak se nechám poučit.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od Nightmare »

Tajně doufám, že tohle není dost na to, aby někoho rabovali...
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od vrbodol »

No von ten chlapík v Trutnově či kde to bylo měl škraloup na úseku zbraní a jinak si akorát občas bouchnul na zahradě a to mohlo bejt kdyby se ho ptali třeba z plynovky nebo poplašňáku a přesto to skončilo šťárou.No já když si představim sebe na vesnici 10 let znám jen sousedy víc toho znaj moje děti,fousatej ksicht s vizáží teroristy ,hospodu nenavštěvující,když jedu přes vesnici na kole tak většinou detík přes řidítka,střelec.Jasnej všem konvencim se vymikající týpek.Prostě jinej člověk.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od Jihlavak »

Tak já předpokládám, že kdo má co skrývat, tak ten se postará o to, aby to ono nebylo nalezeno. Pokud bych měl snad co skrývat, tak to přeci neschovám tam kde by někdo hledal, ne? To snad dá rozum. Kdo ale rozum nemá, ten holt musí doufat, že PČR se nepodívá pod koberec, do šatní skříně do nádržky WC, vzduchotechniky...
Štěstí přeje připraveným ...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od Desouza »

Hlavně nikomu neříkat že mám co skrývat . ;) K domovní prohlídce je třeba papíru ( soudního povolení ) a když ho policajti mají tak nemá smysl odporovat , pokud nic nenajdou tak se strapněj a pokud ano tak patříte do vězení .
Vincit omnia veritas .
retry
Příspěvky: 1
Registrován: 02.10.2015 15:34
Pohlaví: muž

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od retry »

V ČR to bude predpokladám viac menej rovnaké, tak pokiaľ ťa to zaujíma, postup by mal byť zhruba takýto:

Základ je Príkaz na vykonanie domovej prehliadky - nebytového priestoru - vydáva na základe návrhu prokurátora (státní zástupce) príslušný súd (sudca) - prirodzene ak uzná oprávnenosť dôvodov. Príkaz musí obsahovať hlavne kto, kde, kedy (od-do) prehliadku vykoná, prirodzene dôvod.

Prítomná by mala byť tzv. "nezúčastnená osoba" (sused, domovník, mestský policajt, ...).

V zásade, zodpovedný za vykonanie prehliadky musí pred jej samotným vykonaním s takýmto príkazom oboznámiť osobu u ktorej má byť prehliadka vykonaná a má ju ešte pred zahájením prehliadky vyzvať na dobrovoľné vydanie veci. Či teda dotyčný vec vydá alebo nie, všetko ďalej záleží od toho, kto je za vykonanie prehliadky zodpovedný, t.j. či bude nasledovať prehliadka alebo nie (napr. dotyčný nemusel vydať všetko, vydá niečo iné - menej závažné, ...)

Spôsob vykonania samotnej prehliadky tiež nebude pripomínať "gestapo". Každý takýto úkon musí byť procesným spôsobom zadokumentovaný a s prihliadnutím na skutočnosť, že domová prehliadka je dosť vážnym zásahom do zákonom uznaného a garantovaného práva na nedotknuteľnosť obydlia, je nutné na to brať zreteľ (napr. ľudská dôstojnosť, prítomné osoby, súkromný majetok, ...). Prirodzene ako všetko, je to ako obyčajne o ľudoch a o okolnostiach. To procesné zadokumentovanie je vlastne protokol v ktorom je popísaný celý priebeh výkonu prehliadky a podpisuje - vyjadruje sa aj ten u koho bola prehliadka vykonaná. Nuž a keď sa niečo nájde, ideálne je aj vyhotovenie fotodokumentácie a tam by veci nahádzané na kope v strede miestnosti asi dobrotu nerobili... :lol:

Žiaľ, fajn susedia niekedy naozaj dokážu spríjemniť život...

...a tak sa prikláňam k poslednej vete v predchádzajúcom príspevku od Desouza :P

snáď som to napísal správne a je v tom jasno...
rita
Příspěvky: 18
Registrován: 08.01.2016 21:54

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od rita »

připojila bych se k uvodnímu příspěvku... má policie v případě, že nic nenajde, povinnost uvést vše do původního stavu, anebo odejdou s slovy, sorry my se spletli....
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Domovní prohlídka

Příspěvek od Joe Azbest »

Odvolávat se dnes na ústavu a LZPS o nedoknutelnosti obydlí je už dneska celkem mimo, když do domu nebo bytu vám může vtrhnout zcela legálně kde kdo. Například kontrola ze stavebního úřadu a nově kontrola komínů a další. Domovní prohlídka policií má alespoň jasně stanovená pravidla a nevyhohrožuje v případě nesoučinnosti třeba padesátitisícovou pokutou jako stavební úřad. Bylo by zajímavé, kdyby to nějaký právník zpracoval v kolika případech naše zákony jdou proti ústavě a LZPS.
Odpovědět