Bug Out Boots

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Bug Out Boots

Příspěvek od štaflík »

MODELOVÁ SITUACE:
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Musíte opustit domov. Nevíte, zda na den, týden, či na furt. Přiletěli Emzáci, propukla zombie apokalypsa, pandemie, jaderná válka, sociální nepokoje, bouchl supervulkán Laacher See u Bonnu, whatever....Co si vezmete na nohy?
Venku je +35°C a možná půjdete Pannonskou nížinou k jihu. Ale také možná půjdete blížící se zimou a mrazy k Troddhaimu, přes Skandinávské pohoří. Možná budete muset svými botami šlapat po troskách a střepech měst, možná bude nutno být jen pár dní nenápadný v davu. Budete chodit. Hodně. Občas asi budete muset běžet. Co si vezmete na nohy?

1.)-lehké trekovky s GTX. Nějaký Salomon, Merrell, v lepším případě Lowa. Důležité je pohodlí, lehkost, dynamika.
2.)-těžké trekovky, nějaký Hanwag, Maidl...i když je vedro a možná mě kvůli těm botám bude někdo chtít zabít
3.)-těžší vojenské kanady. Zbuzují respekt, (některé) dost vydrží a (některé) dobře chrání nohu. Když se přes ně hodí nohavice, nejsou moc nápadné
4.)-lehké vojenské ("taktické") kanadky. Nějaké Bellevillky, Přiměřeně vyrží, přiměřeně chrání nohu, jsou přiměřeně lehké a dynamické...
5.)-něco jiného?
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od krvfx »

No, nenápadné by byly boty a la Dr.Martens - nad těmi se nikdo ani nepozastaví.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od K4cer »

Štaflík: já kanady vz.60 - mám je nachystaný vedle evakuačního báglu a voblečení.
Jsou pevný a mám je moc rád, používám je běžně na výlety. Pokud se přes ně dají kalhoty, tak vypadaj jako jakékoliv pevné pracovní boty, a v případě potřeby obstojí v jakejchkoliv podmínkách. Akorát sou poněkud těžký na běhání, ale já už tomu utíkání moc nedám.
V létě (i v zimě samozřejmě) dvoje až troje fusekle, nikdy sem neměl problém v kanadách proto že je +35.

Nutno podotknout že já vlastně ani jiný boty moc nemám (krom jedněch reebokovejch tenisek, která sem nosil na kravmagu) - devadesátky se mi po 12 letech rozpadly, 62ky (který byly jinak výborný, lepší než 60ky) sou mi zoufale malý, a pracovní čs. kanady sou opravdu jen pracovní. Ještě mám nějaký něměcký ale sou mi malý, rakouský výsadkářský (ale 60kám se nevyrovnaj) a vojenský čižmy, ale ty sou tak na strážení, né na chození.

Boty sou ovšem velmi individuální záležitost a to co vyhovuje mě, na to by jinej nešáh ani klacíkem - a opačně.

KrvFx: Martensky mám, ale na dlouhý chození mi vadí plechový špice, ty v zimě taky šíleně promrzaj. Pro to žlutý štepování sou všechno je ne nenápadný, a pro jistý militantní komunity sou jak červenej prapor pro býka. A zdaleka nevydržej to co šedesátkový kanady - a to mám ještě ty Made In England.
Naprostá většina podobnejch bot, Steely a pod., sou příšernej aušus ze štípenky potažený nějakým plastem, takže ta "kůže" nejde ani vošetřit ani nic, a nápadný sou stejně tak. To sou boty do hospody nebo na fotbal, ale né na seriózní bojový akce.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od Cep »

Záleží na tom, kolik toho potáhnu na hrbu a jakým terénem.
Mám obavy, že větší náklad nedává moc šancí na úspěšné doražení do cíle...
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od dolmar »

Já jsem vyzkoušel kdeco a už léta používám US armádní boty http://www.us-armyshop.cz/e-shop.html?p ... gory_id=11 . Lehké, pohodlné, relativně dost vydrží, za skvělou cenu. Jazyk je všitý až nahoru, jednou jsem brodil říčku ke kolenům - boty jsem fest utáhl, přebrodil, v botách sucho. Za barákem mám Brdy, něco jsem se tam nachodil a tyhle boty ( už mám druhé ) se mi prostě osvědčily nejvic. Jak říká K4cer - dvoje ponožky a není problém. Delší štreka po asfaltce je přirozeně utrpení, ovšem v terénu vládnou. V civilu nosím Steely a nedám na ně dopustit, ale do lesa bych je nebral, na to nemaj.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od kregan »

Ac jsem příznivec kanad (60tky byly super, ale uz jsem je odchodil), tak v popsane situaci bych volil 2)
Kvalitni pohory lze pouzit za vsech rocnich obdobi, ve vetsine terénů a dobre ochrani nohu zvenku i zevnitr. Nalehko se da v kanadach ujitt hodne, ale pokud tahnete těžší vahu na dalsi vzdalenost, potrebujete ergonomicky tvarovanou botu, jinak si nohy odepisete. I kdyz hodne lidi nadava na Vibram, moc lepsich podrazek neni. Pokud bude prusvih za ucasti jakehokoli vojska, je lepsi se vyvarovat cehokoli vojenskeho. Budi to prilis pozornosti. Uz jsem tu nekde zminoval svoji zkusenost s Iraku, kde jsem si z tohoto duvodu natrel kanady na fialovo a dal zluty tkanicky (barvy jsem volil nenapadny, nekriklavy) a stejne na vetsine checkpointu na ne ukazovali a rikali "to je US".
Čím víc víš, tím míň neseš.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od JirkaK »

Osobně jsem spokojený s boty Magnum Spider 8.1 Používám druhý rok a nemůžu si je vynachválit. Již dříve jsem měl uvedenou značku a také jsem spokojený. Ujít cca 20 km není problém a nohy v pořádku. Také jsem dřív používal starší kanady na různé akce, ale na tůru jen jednou a stačilo.
Každý si ale musí sám najít co mu pasuje. Odkaz na stránky f. Magnum nedává, každý si může najít sám.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od proforma »

Jenom JEDNY boty? To je pro nas zensky nepredstavitelny! :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od štaflík »

Ženský můžou lodičky pověsit na batoh. :D
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od Nicotinick »

Mimikry. 8-) Nic vojenského nebo policejního vzhledu.
Kvalitnější kožené "pracovní " boty , Bennon, Engelbert Strauss....s oranžovo červenýma šnůrkama 8-) .... ( jako doplněk k odolným "montérkám" a ošuntělé "pracovní" bejzbolce .... Makita , Massey Ferguson, John Deere a tak. ;))
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od viktor »

decatlon, lovecke odd, ´dobra cena, vysoka kvalita nevojenske ale v "lesnich" barvách..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od Alstratt »

Ja jsem spis na kotnikace na mensi a velmi lehke boty me oblibene LALO Amphibian a Lowa Zephyr a chodim s tim kdekoliv a neni problem a kdyz dam dobre ponozky uplne super. Mnozi si reknou no jo ale to neni do extra terenu tak vam ted odpovim zalezi do ktereho terenu a ja s tim stejne chodim vsude mozne ja mam radsi velmi lehke, tiche pohodlne boty. Tezkych, velkych bot co cinkaji jak kostelni zvon mam uz plne zuby kdyz jsme v tom neustale cvicily s kolegama u jednotek, netvrdim ze jsou spatne to nejsou ale ja je nemohu uz ani videt. Ale co mam uz zasebou tak jsem tim i otuzilejsi me uz nejaka zima tolik neporazi co drive takze jo chodivam v nich mnohdy i v zime. Takze kazdy to bude mit jinak. Presne jak pise K4cer kazdemu sedne neco jine, kazdy je jine postavy a je zvykly na neco jine nekomu to vyhovovat nemusi. Kvalitni obuv a batoh je dulezity zaklad urcite si nikdo na cestach nechce nic zleho prihodit bolest zad, nohou apod. Dobre je i umet jit venku bez bot to nekdy zkuste lesem nebo aspon nejake FiveFingers pokud nemate batoh nebo mate nejaky maly, lehky. Nic to nevazi strcite to i do kapsy a nema se vam na tom nic moc co rozbit a pokud venku nemrzne tak po lese se s tim da dobre chodit, nic moc to nezabere a nevazi da se brat jako nahradni ci to muzete v nekterych krajinach stridat. Navic stejne mam vic tech samych bot na vice mistech mam vice mist kde mam rozlozene zasoby u nas doma pak u rodicu doma atd. kde jsou i ty boty. Preferuji vice vykon a pohodly nad zivotnosti (kanady) a pripadne si i boty opravim jinak fajna je podrazka kdyz je to oboji jak lepena tak prisita coz pokud si pamatuji dobre tak nove LALO by to tak uz mely mit oboje lepe tak provedene co vyjdou ale kdy to nevim. Ve skrini mam jinak kanady kdyby neco na tvrdou praci kdyby bylo potreba ale bezne je nenosim jak bylo napsano vyse nemohu je uz moc ani videt. Takze za me to prvni 1.)-lehke trekovky - nejcasteji v nich chodime bezne s kolegy i do akce spec. ukoly apod.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od kregan »

Lehky trekovky jsou na chozeni hodne pohodlny. Jenze pokud neses tezsi bagl terenem bez zpevnenych kotniku, tak si je do dvou dnu oddelas.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od štaflík »

Zdá se mi, že Lowy mají poslední dobou velké kvalitativní problémy. Dtto Hanwag. Že nové nevydrží zdaleka, co staré...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od kregan »

Mě se rozpadly Scarpy za 5500, celkem zklamání. Právě ježíšek přines Hanwagy, tak uvidíme.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od Count »

Já bych se zeptal jinak - Bug Out Bag Boots. Neboli, jaké "boty", které mohu mít v BoB a nezaberou místo.

Líbí se mi Skinners, ale za tu cenu jsou drahé.
http://www.skinners.cz/

Pro děti pogumované ponožky
http://eshop.kinderlandno.sk/product/sk/url-610905-1

Ale zatím mi nejlépe vychází boty do vody. Zkrátka, chci něco, co moje nohy v ponožkách odizoluje od studené země, když v noci popadnu BoBm vyskočím oknem, ale ty suprovní trekovky zůstanou v přízemí v botníku.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od herman »

No, když v noci popadnu BOB a vyskočím oknem, tak jediné boty které budu potřebovat budou ty do rakve. A to mi už bude jedno. :lol:
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od Lyster »

Já mám Lowa Renegade, jak vysoké, tak nízké a nedám na ně dopustit.
Vysoké na tůry v zimě i v létě. V zimě je nosím i do města.
Nízké v létě do města a sem tam na nějakou polní cestu.

Kdyby jsem si měl vybrat jen jedny, tak určitě ty vysoké, Dají se opravdu nosit i když je teplo. Když je zima, stačí víc fuseklí.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od sroub »

Podle mě se boty, ale i výstroj obecně, dost přeceňujou.
Nejsme v afg, kde je potřeba na dlouhý patroly kvalitní, pevný boty. Osobně nepočítám s dlouhejma přesunama s plnou zátěží, ale spíš s variantou víceméně skrytý základny, spíš teda tábořiště, a s lehkou hlídkou po okolí, a případně akcema typu udeř a uteč, kdy je třicetikilovej fullgear spíš na závadu. A na to abych z křoví poslal pár šípů nebo oštěpů do skupiny kohokoliv, a rychle zdrhnul, mi v nouzi stačej stejný boty jako používali naši pra pra prapředci, tj kožený krpce, vycpaný slámou nebo ovčím rounem.
Jako většina věcí při rozpadu, co nemáš, to nepotřebuješ, a co neseš v hlavě, nemusíš nést na zádech
Non multi, sed multa
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Bug Out Boots

Příspěvek od Alstratt »

Ja mam docela velky batoh ale ze by byl tezky to zas ne nedavam tam nic moc tezkeho, davam tam veci co moc nevazi jinak s Lowa Zephyr naprosta spokojenost ale s jinyma Lowa moc zkusenosti nemam tak nevim co jine. Tak uvidim po vice letech ale zatim drzi, podobne tak LALO (az na par drobnosti coz by se v budoucnu novou generaci melo zlepsit) ktere mam zas do jineho terenu a obdobi. No my v iraku chodily/behaly po pisku casto v Salomonech nebyly spatne ale Lowa mi prijdou lepsi jednoduse to co ma noha potrebuje.

Jinak stastne a vesele mnoho stesti, zdravi, klidu a miru. :beer
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět