Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

To je hyperbola, ne protimluv. ;) Gist je snad jasný: ty boty fungují víc než jim drtivá většina zvládne naložit.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

já reaguji jen na to, co píšeš = a píšeš nesmysly
dál to rozvádět už je asi pod moji úroveň = už nebudu reagovat
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Ano, použití hyperboly vyžaduje jistý intelektuální fundament posluchače. Ne vždy se zadaří. Moje chyba.

Máte něco faktického k botám, nebo chcete teoretizovat o tom, zda toho našlape víc Hlaváčková, nebo paraplegik?
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od vratnikp »

Pratele,jdu si pro inspiraci. Potrebuju nove boty splnujici nasledujici pozadavky a urceni:
Nizke
S membranou/vodevzdorne
Vhodne na delsi rizeni
Budou noseny za mokra do mesta, na mensi vylety, drobnou praci v honitbe...
Rekneme 70% zpevneny povrch 15% nezpevneny 15% mimo cesty
Nemam problem zaplatit za kvalitu
Nejsem gramar, preferuju odolne veci na ktere je spoleh

15 let jsem na tohle mel Salomony, prvni slouzily 10 let, druhe jsou po 5 letech dobry tak na vynaseni popela(lepit a opravovat sem je zacal po necelem roce). Upadajici kvalita znacky mne zklamala.

Co v tehle kategorii nosite? Premyslim o nizkych Zephyrech nebo Hanwagech
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Všechno upadlo. Salomony jsou v pohodě (resp. jako ostatni) pokud nejde o řetězcovou variantu za 1700,-
Do mých GTX Hanwagů teče, jako kdyby byly z hajzlpapíru a kamarádovi Alasky ztratily podrážky fakt rychle. Zvážil bych (ne)potřebnost membrány. Po pěti, či deseti letech tam jen proto, aby noty neschly a smrděly.

Mimochodem od čtvrtka do neděle na vandru ve sněhu a čvachtě v Lužických horach. Kožené bezmembranové Prabosy v kombinaci se slušnou ponožkou zcela OK. Teprve třetí den začaly trochu zvrchu pouštět vlhkost z tajíciho sněhu, který jsme furt brodili. Ne mokro, prostě jen mírně vlhko nad nártem.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Nevím, zda je představa, že v supermarketu typu Sportisimo koupím horší sortu obuvi velkého výrobce, než u značkové prodejny, správná. Logisticky by to bylo peklo, a velkoprodejce by si je v případném sporu namazal na chleba… Je to značka od značky. Merrely nebo Salomony mi nikdy dlouho nevydržely, ať byly koupené kdekoliv. Čtvery Asicsy z výprodeje Sportisima mi naopak vydržely neskutečně dlouho. Mizuno taky. Japonci si to ještě pořád hlídají.

Nemáte tip na zimní obuv? Momentálně chodím od podzimu do jara (což je třeba 5 měsíců v roce) ve služebních polobotkách od Grisportu. Bota kvalitní, ale podrážka je Vibram, který fest klouže. Díval jsem se na zimní botky od Salomonu, tam ta podrážka i vzorkem, i směsí vypadá jako adekvátnější. Ale uvítal bych nějaké osobní zkušenosti…
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Germanik1 »

V barvě černé a hnědé jsem v posledních letech kupoval tzv. farmářky, ať polobotka, kotníkové i vysoké. Dělají je i v zimní verzi s chlupem dovnitř. Výrobců spousta, u nás Zlín a Brno. Brno nebrat, bývalá Snaha.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Germanik1 »

Jediná nevýhoda těchto v zásadě pracovních bot je váha. Zase se nemusím koukat pod nohy
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Piston: kamarád dělal šéfa Hervisu a rozhodně si tím jistý byl. Logisticky to peklo není. Prostě sekají miliony bot v retailové kvalitě, za cca poloviční cenu, než stojí normálně. Rozdíl pozná jen pečlivý, protože i základní označení bot je stejné. Ostatně není divné, že Hervis, Intersport apod. v akci umí kotníčkové GTX Merrely, nebo Solomonyza nějakých 17-1800,-, když ty boty normálně stojí trojku?

Jinak mě i ty řetězcové vydržely dva roky intenzivního používání a další tři, čtyři dožily na chalupě. IMHO cena/výkon OK.

Zimní boty jsem měl naposledy sněhulky na ZŠ. Nosím kotníčkovky nebo kanady. Je fakt, že stát s nimi bez pohybu někde na stojce bych fakt nechtěl. Za chůze mi v životě zima nebyla.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Podle mě na těch botách 200% marži, takže mohou i se slevou vydělávat.

U zimních bot aktuálně řeším více/méně klouzající podrážku. U stávajících už je opět místy ochozená do hladka, ale obecně není Vibram na zimu terno. Uvidíme, co se podaří koupit.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Lámat Vás nebudu. Prostě v tom dělal, ty výrobky rozhodně jsou objektivně jinak značené, a udělat serii milion kusů v nižší kvalitě a s velkým ziskem není problém, natož logistické peklo. V době automatických balících linek a čárových kódů na všem... Pivovary, mlékárny, pekárny...také dělají pro obchodní značky. Nebo si myslíte, že je někde továrna na konzervy Albert?

Ad Vibram - nelze paušalizovat. Vibram je výrobce, který dělá desítky dezénu a řadu směsí. Není to tip podrážky, nebo vzorek. Je to jako říct, že Continentaly na sněhu kloužou. No letní určitě...
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PeFi »

Piston píše: 15.12.2021 7:51 Nevím, zda je představa, že v supermarketu typu Sportisimo koupím horší sortu obuvi velkého výrobce, než u značkové prodejny, správná.
Je to tak i u casti lyzarskeho vybaveni, byvaji tam treba modely, ke kterym se pak u vyrobce nedaji dohledat parametry.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od vratnikp »

díky za názory, outdoor boty mam pořešený (fasovaný celokožený Prabosy, Quest 4d gtx a nově vyšší Zephyry bez GTX)
ted fakt hledam denní botu do práce a na vyřizování pochůzek cestou z práce za mokra.

koukal jsem na nízký prabosy, ale ke všem modelům mám výhrady, vadí mi řešení oček na tkaničky (našitá látková namísto klasických procvaklých kroužků - přesně na tohle dojely moje poslední salomony)

jinak sem dostal tip na skvělýho ševce tady u Plzně, svalně tam ty salomony vemu, jestli je pude opravit za rozumnej peníz. Nerad věci vyhazuju.

v úvahu připadaj zatím Prabos prepper low, ale ty stojí jen o 300 míň než nízký Zephyry. Na druhou stranu jsou celokožený, budu si je někde muset vyzkoušet.

jinak před cca 4 lety jsem o kvalitě obuvi mluvil s pánem v Cannardu a ten tvrdil že u velkých značek (Salomon, Lowa, Merrel) je dvojí kvalita pro západ a východ. Ukazoval mi totožný modely, jeden kupovanej ve francii, jeden co mu přišel na krám a fakt v tom byly rozdíly. Je otázkou, jestli to je opravdu jak říká, nebo jestli to byly dvě různé šarže. Na druhou stranu tomu člověku toho pod rukama projde dost. Osobně od té doby kupuju jen služební provedení, u toho předpokládám, že dvojí jkost nehrozí.

na zimní chození v přírodě mam prabos delta a sem spokojenej. do města ted nemam nic, co by stálo za zmínku
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Jestli je to opravdu tak, jak píšete, pak nezbývá než jet na jistotu a kupovat, co je osvědčené používáním (a doufat že neoptimalizovali náklady). Takže za mě Japonci, nebo nenápadný italský Grisport. Pal čert spotřební běžecké boty, ale na jaře jsem kupoval první „dospělé“ pohorky za těžké peníze, Meindl Burma, modlím se aby vydržely co nejdéle.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Tak u těch Meindlů je výhoda, že tam (dle výrobce) není PUR. Takže neumřou stářím. Pěna se sešlape, ale to je podle mě lepší, než mít materiál, který prostě prdne bez ohledu na používání. Jinak gro produkce Meindlu je Indonesie a Vietnam.
Já jsem si kvůli PUR řekl, že prostě už nebudu kupovat boty přes nějakých 3 500,- Nevidím v tom přidanou hodnotu. Je to smutné, ale v Prabosech a Hanwagách nevidím už dnes valný rozdíl v kvalitě. Hanwagy bývají při stejné "ráži" pohodlnější. Ale dvojnásobnou výdrž (dvojnásobná a vyšší cena) už bohužel nemají a všude cpou ten Goráč. Řekl bych, že se Hanwag na svém sestupu s kvalitou (přesun do Chorvatska, i když něco ještě šijí v GE, tam je snad kvalita OK?) pohybuje v podobném pásmu, jako Prabos na svém výstupu. Prostě proti novějším modelům PB nemůžu říct špatného. Dřív se je bral jako výrobce jedné slušné boty (BW2000), ale věci z řady GreenZone jsou cena/výkon naprosto OK.
Když porovnám svoje Hanwag Banks, vs. Prabos Vagabund, tak přestože je Banks trochu pohodlnější a má lépe řešený střih nad kotníkem, je to Prabos, který nosím raději, je z lepšího materiálu, nesmrdí a působí trvanlivěji. Paradoxně i přes absenci GTX proteče mnohem později a přitom lépe schne a větrá. A smutný příběh o (skoro) nových Alaskách jsem tu psal.

Každopádně zvažuji spíš nákup šitých bot. Cena bude někde kolem těch Meindlů, nebo Hanwagů, životnost pravděpodobně někde jinde. Jenom design a zpočátku asi pohodlí nebudou tak dobré.
https://shop.festovni-veci.cz/cs/domu/4 ... tovni.html
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PeFi »

vratnikp píše: 15.12.2021 9:16 jinak před cca 4 lety jsem o kvalitě obuvi mluvil s pánem v Cannardu a ten tvrdil že u velkých značek (Salomon, Lowa, Merrel) je dvojí kvalita pro západ a východ.
Jedno léto jsme si s partnerkou koupili úplně stejné tričko GAP (pouze jinou velikost, stejný model, stejná barva, stejná gramáž) - jedno koupené v Moskvě, druhé v Portsmouth. Tomu s Moskvy se velmi brzy začaly párat švy - zřejmě jiné nitě.

Kdysi jsem v RockPointu ulovil jako dárek skvělou dámskou bundu, kde v celé ČR byl asi jediný kus, protože k nám na východ daný model (zn. The North Face) dorazil zřejmě omylem - výborná konstrukce, výborné materiály, esteticky vymazlená - cena byla vyšší, ale za tu cenu člověk opravdu dostal něco navíc.

Dvojí kvalita je celkem běžná, bohužel laik nemá šanci poznat co výrobce odrbal a boty jsou docela komplexní výrobek, kde se toho dá odrbat a pokazit docela dost.

Výborné celokožené boty kdysi dělala slovinská Planika - bohužel firmu kolem r. 2000 vytunelovali a krachla. V jejich trekingovkách jsem chodil 7 let v kuse a definiteivně se rozpadly až při sestupu z Terryho chaty v Tatrách.
Zdá se, že značku Slovinci ve spolupráci s Meindlem vzkřísili a já jí rozhodně dám šanci, protože jejich boty byly opravdu výborné:
http://www.planika.cz/planika-trekingova-obuv.html

Co se týče podrážek vibram, jak mi bylo vysvětleno, tak vibramy na turistických botách kloužou, protože se často jedná o materiál, který má zvýšenou mechanickou odolnost proto ostrému kamení. Lze v nich chodit po kamenitém terénu, aniž by byla podrážka na odpis po jednom delším výletě. Daň za to je, že podstatně víc kloužou.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od dolmar »

vratnikp píše: 15.12.2021 9:16 ted fakt hledam denní botu do práce a na vyřizování pochůzek cestou z práce za mokra.
Co Steel boots? Používám je už roky, nosím třídírkové polobotky. Vydrží mi tak dva roky denního nošení, vždycky ochodím vzorek na nulu :) Za tu cenu co stojí je to imho v pohodě.
rajtyš
Příspěvky: 16
Registrován: 19.04.2021 8:50
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od rajtyš »

neměl jsem zatím špatnou zkušenost s českými Prabos a tak už druhý měsíc nosím tyhle: https://eshop.prabos.cz/cs/zelena-zona/ ... black.html
k výdrži toho tedy zatím moc neřeknu. měla to být decentní bota do města a do nepřízně počasí, ale jsou pohodlné, dobře se obouvají, tak je tahám všude, bláto nebláto. za ty prachy od nich toho tolik nečekám, takže mě zatím můžou jen příjemně překvapit ;) (a myslím, že na ně byla celkem slušná recenze na serveru Vybven, nebo kde..)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Grunt »

dolmar: To tam tu podrážku mohli udělat na šroubky, nějaké šroubovatelné slajdry a perfektní bota na moto :D
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od grg »

Ja nosím po väčšinu roka pracovné topánky z Lidla za 20 €.

Ale je pravda, že ja ako tlsté prasa chodím pešo dosť málo, takže ich odporúčať nebudem, ale pomer cena/výkon je priaznivý. Aj ľahká túra sa v nich dá zvládnuť, ale sú dosť ťažké, naopak výhodou je oceľová špica.
Odpovědět