Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od samopal72 »

to bude právě tím,že je to rok 2005,dnes se od nich služební obuv v dobré kvalitě moc koupit nedá,ale veškeré modely 2000 se prostě rozsypaly,o důvodech se toho popsalo hodně,je to prostě realita,navíc voják si nemůže vybírat v čem chodí
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od čimango »

Delěí dobu vybírám lovecko-turistické boty nižší cenové kategoie. Včera jsem náhodně narazil na boty Meindl Taiga gtx v mé velikosti za famózní cenu 3900 Kč, čemuž nešlo odolat. Jsou to mé první boty s membránou, pročež bych potřeboval nějaké rady ohledně údržby a impregnace.
Kožené Garmischky bez membrány ošetřuji pouze kondicionérem (nejčastěji vepřovým :) ), vosk nepoužívám.
K ošetřování bot s membránou je na outdoorových fórech spousta rad, ale vesměs naprosto protichůdných.
Meindl doporučuje svoji impregnaci s voskem Sport wax, máte s ní někdo zkušenosti? Je použitelný u gtx bot systém kondicionér zastudena a navrch, také zastudena voskovou impregnaci?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od kregan »

To jsou ty vysoké kožené v obvyklé ceně kolem 7000 Kč? To si sehnal dobře.
Já bych je mírně nahřál a pak nanesl vosk SnoSeal. Sport wax neznám. Ona ta membrána stejně moc nevydrží a pak se můžeš vrátit k sádlu či čemukoli podobnému.
Čím víc víš, tím míň neseš.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od jameson363 »

kregan píše:To jsou ty vysoké kožené v obvyklé ceně kolem 7000 Kč? To si sehnal dobře.
Já bych je mírně nahřál a pak nanesl vosk SnoSeal. Sport wax neznám. Ona ta membrána stejně moc nevydrží a pak se můžeš vrátit k sádlu či čemukoli podobnému.

SnoSeal se na Gore-Tex durazne nedoporucuje, to rika vetsina zdroju. Dokud membrana funguje, tak bych to nepouzival. Co jsem se tak nejak dovedel z vice zdroju, tak pouzivat pouze kondicioner, popripade pres to impregnaci ve spreji. Nic vic, dokud membrana funguje.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od kregan »

Pokud má membrána dýchat naplno, tak je nejlepší ničím ji nemazat. To ale zase moc neprospívá kůži.
Čím víc víš, tím míň neseš.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od jameson363 »

kregan píše:Pokud má membrána dýchat naplno, tak je nejlepší ničím ji nemazat. To ale zase moc neprospívá kůži.
Tak to kazdopadne, ale SnoSeal apod. udajne neprospiva membrane ze vseho nejvic.

Ja tim goracovy kanady taky mazal jak zbesilej, neboj :D Ale proste u klasickejch US ICWB ta membrana nevydrzi moc dlouho. Verim tomu, ze u Meindlu vydrzi dele.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Klasické dilema, jestli udělat dobře kůži, nebo membráně. Ovšem vzhledem k nízké životnosti membrány to vlastně dilema není.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od čimango »

kregan píše:To jsou ty vysoké kožené v obvyklé ceně kolem 7000 Kč?
Jj, to jsou ony.
TAIGA_GTX.jpg
TAIGA_GTX.jpg (84.83 KiB) Zobrazeno 13017 x
Nakonec jsem pořídil ten meindlovský SportWax. Je to krém s voskem, pomerně řídký - mastná část se se vstřebává do kůže, vosk zůstává na povrchu. V delším časovém horizontu to budu zřejmě řešit sádlem, nebo jiným kondicionérem a nějakým levnějším voskovým přípravkem navrch (nebo si něco vyrobím). SportWax je drahý jaxviňa.

Celkem dobřeje popsána údržba kožených bot na festovních věcech - zajímávé hlavně co se týče vlivu vosku aplikovaného zatepla na životnost kůže na botách. Vosk použitý zastudena pouze navrch kůže má samozřejmě menší životnost, ale nemá negativní vliv na integritu kůže a lze ho v případě potřeby snadno odstranit terpentýnem. Membránu budu ignorovat, stejně ji nemám rád :)

Jinak první krátký výlet (5 km) v nových botkách a tlustých umělých ponožkách - boty neuvěřitelně pohodlné, netřeba vyšlapávat, ale ponožka od kotníku nahoru propocená. Předpokládám, že je to dílem materiálem a délkou ponožky (nepřesahovala komín boty) a dílem přítomností membrány a mýma smradlavýma nohama. Budu dále experimentovat s fuseklama a uvidím.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od DeadMan »

Na staré HanWag Alaska používám vosk z Canisu

https://canis.cz/pasta-na-kozenou-obuv-100-g-g6210.html

Funguje výborně a stojí 0-0-nic ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Ten přípravek používám taky, ale je to spíše balzám na výživu kůže, než že by to nějak chránil. Výborný na údržbu kožených rukaviček, pouzder, atd. Na boty je třeba to ještě něčím napajcovat navrch.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od DeadMan »

To bych teda neřekl, když tím boty ošetřím, tak potom vydrží několik týdnů používání naprosto nepromokavé.

Mažu dost vydatně a po vzniklé vrstvě voda krásné stéká.
You cannot kill me as I am already dead!
mula
Příspěvky: 46
Registrován: 17.05.2015 15:16

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od mula »

Taky používám tuto plechovku víc než tři roky a vůbec si nemohu stěžovat, za ty prachy je to pecka.
nordicarea.cz
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od venca_h »

Nemáte někdo osobní zkušenost s botama Prabos NanoDry® Delta ? Docela se mi zamlouvaj a tradičně řeším výběr velikosti. Jde mi o šířku boty, na délku podle tabulek prabosu jsem 10, šířkou 11. Ověřeno na FIELD Bundeswehr z jejich produkce.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od štaflík »

Mám jen dětskou verzi. Ušité dobře, ale malá si odrbala háčkama na tkaničky lemování okolo kotníků na vnitřní straně (škrundá nohama o sebe). Membrána funguje.
Momentálně ale nejsou v nabídce. Ne kvůli problémům s kvalitou (alespoň dle obchodu), ale prostě se jim nevyplácely (cena vstupů/prodejní cena/objem prodeje).
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od venca_h »

Ahoj dík za info. Nohama nešoupu tak odrbání nehrozí. Na háčky jsem zvyklej. Na eshopu prabosu píšou skladem a to u obou mnou uvažovaných velikostí. Jak hodnotíš ten dětskej model co se týká šířky boty ? Není to vysloveně úzká bota.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od štaflík »

Hele, nevím. Z dcery víc než "dobrý" nedostanu.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od venca_h »

Ok, tak jí netrap :) Stejně to vidím na 11, po zkušenosti s Bundeswehrama. Jen si musím hlídat utažení, vlastní blbostí sem si jednu botu v patě prodřel.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od fransilice »

Borci,máte zkušenosti s Lowa zephyr?...Dá se v klidu použít jako náhrada za letní goretex kanady čeké armády?
Jedná se mi hlavně o to,aby podrážka něco odtlumila a zároveň to byla pevná obuv srovnatelná s kanadama.
Díky za info
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od jameson363 »

fransilice píše:Borci,máte zkušenosti s Lowa zephyr?...Dá se v klidu použít jako náhrada za letní goretex kanady čeké armády?
Jedná se mi hlavně o to,aby podrážka něco odtlumila a zároveň to byla pevná obuv srovnatelná s kanadama.
Díky za info
Podle me +- jo. Zalezi jaky parametry na kanadach povazujes za dulezity. Nicmene Zephyry jsou celkem v pohode boty ve sve kategorii. V armade je nosi pomerne dost lidi. Nicmene zadny z tehle pohorek nejsou nesmrtelny. Pocital bych s tim, ze je clovek bude nosit hlavne tam, kde bude chtit mit komfort vic dni, pro kazdodenni noseni do kasina je jich za ty prachy skoda.

Pokud to nemas do armady a tudiz nepotrebujes cerny, tak kup klidne nejaky jiny pohorky, co ti sednou a idealne zrovna sezenes v akci. Cokoliv, co neni kuze je spotrebni shit. Velka vyhoda je nizka hmotnost a velky pohodly, proto treba Zephyry mam, ale nosim je pouze na delsi pochody, kde na tom fakt zalezi. Kdyz jdu na par hodin za barak ven, tak beru starsi pohorky na donoseni. Ale tak to delam s kazdym gearem. Jdu na par hodin beru stary kramy na donoseni, protoze vim, ze se za par hodin zase prevliknu do suchyho, kdyz to nahodou prochcije. Kdyz jdu vsak pres noc nebo na celej den na delsi vylet. Beru novy veci, co jsou v bezvadnym stavu.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od fransilice »

JJ...tak už mám lowy doma a první vandr s nimi dobrý :D ...takže super,kotník drží stejně jako kanady a to pohodlí je uplně někde jinde ;)
Odpovědět