Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Matěj »

Fausto píše:Tyhle jsou porevoluční?:
https://www.bazos.cz/img/1/331/75378331.jpg
Tyto boty ale s okovanou ,,klapací" podrážkou pamatuju, že jsem viděl u hradní stráže. :)
Fausto
Příspěvky: 22
Registrován: 30.01.2017 18:20
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fausto »

Hoši, ty hnědé kanady jsou od čestné stráže. Jejich fotky najdete na téhle stránce:
http://cestnastraz.wz.cz/vystroj/vystroj.html
Opice neberem, máme jich dost!
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PetrNovak72 »

hnědé byly důstojnické (s přezkou).. tohle asi ta hradní stráž?...
Fausto
Příspěvky: 22
Registrován: 30.01.2017 18:20
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fausto »

Tak jsem si pořídil další nové hnědé důst. kanady. Ty minulé mě stály 1600,-, za tyhle jsem pro změnu zaplatil 600,- i s poštou.
K4cer bude zase závidět! ;)
Opice neberem, máme jich dost!
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od dragon »

Jsou dva základní typy průserových bot. Ty první jsou pohodlné, dají se v nich chodit horské tůry a v některých i lézt po skalách. Já osobně dávám přednost Solomonům a mám s nimi docela dobrou zkušenost. Všechny tyto boty (Meindl, Lowa, Solomon, Prabos ...) jsou lepené a v podrážce je pro tlumení EVO pěna. Boty vám vydrží pár let (ty lepší) a není vhodné je skladovat (EVO pěna degraduje a časem se rozpadne).
Ty druhé boty nejsou zdaleka tak pohodlné, je nutné je před delším používáním pořádně prošlápnout a pravidelně je krémovat. Vydrží i klidně 50 let ve skladu, pak je můžete přepucnout a klidně dalších x let používat. Pokud by jste je podrazily kovovými podkůvkami a cvoky, budou sice klapat, ale stanou se absolutně nezničitelné (podrážka bude neprochoditelná). Takové boty jsou šité z tlusté hovězí kůže. Jsou to většinou postarší kanady. Já mám černé a hnědé vz.60 a jedny německé z 80 let.
Má zkušenost z vojny byla: Při nástupu jsem nafasoval postarší a ochozené 60ky. Byl jsem v nich od rána do večera, v parnech i v mrazech a po skončení vojenské služby jsem je v prakticky stejném stavu vracel zpátky. Tam je nafasoval další záklaďák a ony mu sloužily dalších pár let.
Do deseti let po průseru nebudou ty první boty existovat a ty druhé se budou vyvažovat zlatem.
Draco dormiens nunquam titillandus.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od štaflík »

Dragone, to co se rozpadne samo a i bez používání je PU pěna. EVA se používá méně (třeba Prabos jí má jen na těch nových Deltách s nanomembránou) a ta naopak silně odchází používáním.
Takže v podstatě si můžeš vybrat, zda se ti moderní bota rozpadne buď nepoužíváním (PU) a nebo používáním (EVA) :cry:
Reconman
Příspěvky: 17
Registrován: 07.08.2016 0:11
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Reconman »

Když štaflík zmínil nové delty od prabosu, chtěl bych se zeptat zda je někdo z vás nemá. Docela se mi líbí, ale mám pochybnosti týkající se kvality a životnosti u této značky. Před nějakým časem preci jen proběhla známá kauza ,, rozlepených podrážek ,, po cvičení AZ :D Ještě dodám že jsem nikdy žádné prabosy nevlastnil, tak nemohu soudit z vlastní zkušenosti.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od štaflík »

Kristepane tahle "kauza"...
AČR nechala PU boty 13 let ve skladu a pak se PU rozpadl. Překvapivé. PU málokdy přežije 10 let. Je jedno jestli na Hanwagu, Meindlu, nebo botkách od ťonga. Zrovna za tohle Prabos fakt nemohl. Navíc boty designované dle zadání a budgetu AČR devadesátých let...
Jinak si myslím, že kvalitu bot mají rozkolísanou. Resp. že starší modley nejsou hitparáda, ale postupně se lepší. Krátkou zkušenost mám jen se starými Kondory. Ty byly v pohodě, ale záhy je sežral pes (mazal jsem sádle a asi voněly) - jihorusák není čivava, takže botky pak byly nepoužitelné. Pak už jen dvoje bundeswehry a nemůžu říct křivého slova.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Kocour »

V kanadách vz. 60 jsem strávil asi tak 1/2 aktivního trampsko/turistického života. Byly to dobré boty, ale až zas tak úplně bych je nevychvaloval.

Moje zkušenost z vojny (a před tím VK) byla, že armáda je udržovala a nechávala opravovat až do krajnosti. Běžně se vyskytovaly vícenásobně podražené, podražené jenom na špičce a podpatku takovými k tomu účelu vyráběnými částmi podrážek, uvnitř byly různé záplaty, častá byla taková patní vložka z kusu kůže kolem paty a dole s kusem kůže místo stélky, to celé nahrubo přišité (a švy navíc zatékalo i přes snahu je různě utěsnit krémem). Když se voják rozkoukal, musel si různými úskoky vydobýt lepši obuv, takže nejlepší parádní zánovní kousky nosil ke konci vojny.

Kanady byly z bot, které jsem kdy nosil, asi nejvíc schopné podržet tvar i zcela promočené. To byl jejich klad. Naproti tomu se nedaly jednoduše vyšlápnout, spíš si člověk nohu vyšlápl do kanad. Ve 20 letech v pohodě, v 50 už to nějak hapruje. Párkrát jsem v nich šel i s mačkami, ale bylo to o kotníky, protože neměly dostatečnou tuhost.

No a co se týče jejich údajné nezničitelnosti: Zpravidla mi tak po 5 letech praskla podrážka. V armádě to řešili novým podrážením, ale dneska už to nikdo neumí (a stejně to pak už nebylo ono, to mám vyzkoušené). Další, co se rozpadalo, byly švy okolo paty, protože nebyly dostatečně utopené v kůži. To se v armádě rovněž nechávalo opravovat. No a kůže pochopitelně taky v namáhaných místech nakonec praskala. Vzhledem k tomu, že poslední 60ky se zřejmě vyrobily ještě před pádem komunismu a pěkné nové uloženky mohly v průměru být ještě o 10 let starší, na výdrži se to podepisovalo. Kanady, co jsem si v roce 90 přivezl jako "válečnou kořist", vydržely relativně nejdýl a každé další měly životnost menší. Kdyby se jako funglovky koupily nyní, tak budou mít za sebou 30 i víc let od výroby a to se na materiálu nutně musí projevit.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od RobertK »

Ahoj posílám ukázku prototypu od Prabosu - Freestyle - testovaní. Pokud by měl někdo dotaz ptejte se.
IMG_20170826_090319.jpg
IMG_20170826_090705.jpg
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

pořád to přiblblý samosvorný očko v půlce šněrování....
to nejsou schopni udělat něco takového?
jinak teda design pěkný....
1034.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Cep »

Mám obavy, že výhody jakýchkoliv oček nechápu. Měl jsem možnost je vyzkoušet při jednom treku kde se dost často brodilo. No, boty s háčky se prostě nandaly rychleji..
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

za ty rychloutahovací vezmeš prstem a jsou povolený....když chceš utáhnout, jen zatáhneš za konce tkaniček a utáhne se to až dolů....
háčky musíš po každém zutí znova záháčkovávat :-)
a ty očka co dává Prabos je největší peklo - ty samosvorný uprostřed jsou schopný ti prodřít tkaničky za den a ty trojůhelníkový nahoře se různě překlápěj a mrskaj a když se to snažíš zavázat zmrzlou rukou (mám zimní kanady od Prabosu), tak bys to celý nejradši zahodil do lesa a šel bos...Kdyby teda aspoň udělali normální dírky až nahoru...není to "in" ale imho lepší, jak to, co tam dávají teď
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Cep »

Hm, buď to tehdy ty moje vysoký neměly, nebo to tak jednoduše nefungovalo, nebo jsem na to nepřišel ..
Od tý doby ale jen normální 'trekingová' výška a tam mi háčky nevadí..
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od čimango »

Prabos to určitě v minulosti uměl. Mám od nich asi 15 let černé koženo-kordurové boty takřka stejného střihu jak ten freestyle výše, prodávané jako boty do "džungle". Rychloutahování perfektně funkční - očka přesně jako boty postovoné Seržou.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Cep »

Ty moje byly Miltecy a letos by jim bylo 18 nebo více let.
Chodilo a běhalo se v nich dobře, zásadní chyba byla, že měly látkový jazyk až dolů - na vnitřní klima docela fajn, na brodění nepoužitelné :-)
Nahoře byly očka, dole možná něco jako na těchto, ale že by to šlo rychle povolit - na to jsem nepřišel. Taky jsem nevěděl, že by mohlo jít, takže jsem nebádal ...
HasanZ
Příspěvky: 2
Registrován: 23.07.2017 12:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od HasanZ »

Zdravim rozpadliky, zrovna na me na facebooku vyskocila lakava akce na boty Gelert. Mate nekdo zkusenosti? Nebylo by to na nijak narocnou turistiku. Spis na takove chozeni po lese ze psem, obcas na nejake delsi tury atd... Jde me hlavne o nepromokavost. Jinak akce konci za 12h :D

https://cs.fuckcool.com/gelert-horizon- ... s-18277226

Spam. Ban. fab
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od malajizva »

s-b-f
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
EyeOfTheDragon
Příspěvky: 100
Registrován: 19.07.2017 13:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Taková malá díra :-)

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od EyeOfTheDragon »

malajizva píše:s-b-f
A nedají si pokoj. :)
Pozor, ta chlupatá koule umí kousat. ;-)
首先我很弱然後狼給了我力量,她讓我成為一個男人。
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Nicotinick »

Co je s-b-f ? Že je HasanZ ...to, ťokot ?
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět