Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Karlos: Armox (krome 6-tistovky) se da tvarovat v lisu.
Goral: Uz jsem cenu zapomnel, ale takovy maly platecek nestoji skoro nic. Naklady radove jednotky stokorun.
Dalish
Příspěvky: 13
Registrován: 09.05.2012 19:20

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Dalish »

Karlos píše:Dalish: ten plát je tvarovaný nebo je to jen klam? Marně přemýšlím jak plát Armoxu trochu vytvarovat...
Ano, je. Koupit už vytvarovaný?
Dalish
Příspěvky: 13
Registrován: 09.05.2012 19:20

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Dalish »

Ještě jsme narazil na zajímavou studii od Poláků:

Effect of Accelerated Ageing Conditions on the Degradation Process of Dyneema® Polyethylene Composites
Institute of Security Technologies MORATEX
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3, 90-965 Łódź, Poland

Ballistic properties
On the basis of the results of the research, conducted according to Standard PN-V-87000:1999, it was proved that the 3rd class of bullet-proof vests ie. protecting against 7.62 × 25 mm TT lead core, 5.5 g pistol bullets at an impact velocity of 420+15 m/s, as well as their inserts made of Dyneema® UD SB21, subjected to ageing in a laboratory reatain the protective properties declared. Additionally, in the course of the ballistic test cycle at various bullet impact velocities, the number of punctured layers was determined in the bullet-proof vests as well as in the inserts made of Dyneema® UD SB21 subjected to laboratory ageing. The research results show that the maximum increase in the punctured layers of a packet after 5-years of usage is about 13% compared to unused vests, which corresponds with the 6 layers of ballistic inserts of Dyneema® UD B21 applied. Analysis of the results obtained show that there is an increase in shot-punctured layers depending on the time of ageing in laboratory conditions.
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od vrb »

Dalish:

Čím je to střílené a jak to obstálo? Mám dva páry tak mě to zajímá.

Cena je běžně 1900Kč/ks. Já to sehnal za 1500/Ks z druhé ruky. Armox se musí nařezat, obrousit hrany, prolisovat do ergonomické pozice (síla jako svin.) po zaplacení daní, zaměstanaců, zdrav. a soc.p. strojového času musí zůstat nějaká smysluplná marže.. Nákupka materiálu je kolem 100Kč/kg. Takže s cenou asi moc dolů už nepohneme.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Jistě se dají sehnat odřezky Hardoxu - vyrábí se z něj např. lžíce bagrů. Potom to vyjde skoro na nic.
Warlord
Příspěvky: 49
Registrován: 27.07.2011 20:52

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Warlord »

A nebude ocelovej plát těžkej jako pytel cementu?
Tedy oproti těm různejm umělejem hmotám, nebo co to je.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Nalezl jsem ve svém archivu nějaké ceny, co mi řekli čeští dodavatelé:

Domex wear 400 – 45 kč za kg
Hardox 450 – 43 kč za kg
1m2 / tl. 10mm – cca 80 kg
Desky bývají o rozměrech 2500x6000mm, ceny bez DPH.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Karlos »

Když jsem na ICS videl zásahy popera z 10mm Armoxu střelbou z kosy aniž by mu to kromě odprysknute barvy cokoliv udělalo udělalo to na mě dojem... chtělo by to otestovat jaká minimální tloušťka plátu ještě zastaví 7.62x39 resp. 7.62x54R a z toho pak nařezat platy... máte někdo možnost sehnat nějaké odřezky? Rád na podobný výzkum přispěji.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Tady jsou parametry, vč. odolnosti proti konkrétním nábojům. Je to sice firma Ruuki, ale ty ocelové plechy jsou parametry podobné s Armoxem. Zajímavé info o odolnosti!

http://www.ruukki.cz/Produkty-a-reseni/ ... Ramor#tab3
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Hans »

Nedávno jsem viděl menší testík co vydrží 8mm silnej Hardox na 25m v odřezku cca 20x30cm. Bližší označení nevíme.

Klasickej CIPovanej 7,62x39 s na něm dělal jenom olověný fleky.
7,62x54R poloplášť od Barnaulu to samé.
7,62x54R s měkkým ocelovým jádrem (taktéž běžně koupitelnej CIP) udělal asi 1mm hlubokej vryp a nepatrně se prohnul.

Takže za sebe můžu říct, že bych se za to schovávat rozhodně nebál, jen dořešit tlumící výplň směrem k tělu a zabránit rozprsknutí střely směr krk...
Dalish
Příspěvky: 13
Registrován: 09.05.2012 19:20

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Dalish »

Karlos píše:... chtělo by to otestovat jaká minimální tloušťka plátu ještě zastaví 7.62x39 resp. 7.62x54R...
Bacha, tady je takový fyzikální špek.:
„Předpokládejme, že střela s mezní dopadovou energií Emez se při dopadu na desku právě ještě zastaví. Nepatrné zvýšení dopadové energie na E0 vede k průstřelu, kdy u střely za deskou zjistíme zbytkovou energii Ezbyt. Energie Eprost, vynaložená na prostřelení desky, se potom vypočte ze vztahu:
Eprost = E0 - Ezbyt
Překvapivě však platí:
Eprost < Emez
Deska v případě průstřelu pohltí méně energie než při zástřelu."


Vysvětlení tohoto jevu tkví v linii zlomu, která při průstřelu vzniká v desce kolem střelného kanálu. Tato linie zlomu která brání dalšímu předávání energie střely cíli. Střele tedy zbyde větší množství zbytkové energie. Množství energie, kterou stihne střela desce předat závisí na rychlosti s jakou se linie zlomu v materiálu cíle vytvoří a tedy na energii střely. Vzhledem k faktu, že kinetická energie je značně ovlivněna druhou mocninou rychlosti, může být pro vytvoření linie zlomu rozhodující i nepatrné zvýšení či snížení rychlosti střely.

Experimentálně ověřeno ;)
Hans píše:... jen dořešit tlumící výplň směrem k tělu a zabránit rozprsknutí střely směr krk...
Nevím co za výplň tam chceš řešit, energie střely se ti rozkládá na celou plochu plátu, chová se to úplně jina než měkká balistická ochrana. Ten rozprsk je problém, ale ty střepiny by už z principu neměly jít za rovinu té desky. Takže ti to poseká držku a dostaneš správnej chlapáckej výraz :twisted:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Karlos »

Dalish: máš pravdu, tento paradox byl tusim vysvetlovan i v knize Balistika kterou vydalo Naše vojisko (vřele doporučuji).
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od vrb »

ad ceny Hardoxu:

Armoxu i hardoxu je několik pevnostních tříd.

Samozřejmě, pokud bereme v úvahu tu nejnižší třídu(400, 450), tak se můžeme dostat až někam k 60Kč/kg (to co zaplatíme). Jenže když už bych to měl nosit vlastníma nohama a ne aby to za mě tahal motor, tak jsem pro maximální kvalitu.

Všeobecně se tomu říká otěruvzdorné plechy. dělá to spoustu firem, i Vítkovice.
Co jsem ale hledal data tak armox/hardox je o krok napřed. na zastavení 5.56 NATO už mají technologii Armox Advance, údajně 2250MPa a stačí tloušťka 4,8mm. Problém je že materiál je už dost překalený tak opakované zásahy způsobují tříštění. Podle testů zastavil 4,8mm i několik 7,62x51 AP M2 do rychlosti 620m/s, to už je ovšem na hraně.

Takže proti Vz.58 s tím co je dnes běžně na krámě stačí i 4,8mm (38kg/m2) tedy deska A4 má kolem 2,5kg. problém by byla myslivecká 308W s AP nábojema na blízko.

Rozprsknutí střely je potřeba dořešit. asi by to chtělo aramidovej kompozit z obou stran desky. pak se za přední+zadní plát A3 (30*40cm) dostaneme někam těsně přes 10kg a cenově kolem 3000Kč jen za obě desky s kevlarovým potahem.

Pokud máte někdo přístup k odřezkům Hardoxu a Armoxu tam mám zájem, stačí i docela malé kousky, chci to na nářadí.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Třída 500 je obtížně zpracovatelná a šestistovka je skoro nepoužitelná. Pro naše účely je skutečně nejvhodnější třída 400 a 450, se kterými se (s drobnými omezeními) dá pracovat i laicky a svařovat běžnými materiály.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od uaz469 »

Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Reccol »

Kdyz pominu skryty noseni, tak ALP ted ma docela za levno TBV http://alp-army.cz/cz/katalog-vyrobku/1 ... osice/7000 . V plny konfiguraci to poskytuje docela slusny kryti.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od goral »

7 papiru za prazdnou vestu bez balistiky je levno?
asi zijem kazdy v jinem svete ;)
navic alp ma velmi nestandartni kevlar a obecne je cela vesta hodne nestastne resena
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

To: Reccol
No jo, super cena, ale bez balisticke vlozky :-(
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Reccol »

Goral: Je to srovnatelny se zahranicnima vyrobkama stejny kategorie a oproti nim ma lepsi kryti mekkou balistikou. Ta jde do toho pouzit upravena americka. A co konkretne je tam tak nestastne reseny? Zas tolik negativnich reseni jsem na to nezaznamenal.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od goral »

Upravena? No nevim ale rezat do novy balistiky aby se mi tam vesla.. To bych radsi koupil standart ne?

Vyssi kryta plocha neni vsechno. Alp se s ni strasne ohani, ale zase o tolik vyssi plocha to neni. A hlavne ta vesta v plny plabe sice krasne kryje, ale taky se s ni nikam nehnes a o vsechno zavadis, spis je to oblek pro pyrotechniky, nez vesta pro pesaka. Navic kryti - treba bocni platy tam nejdou dat tak, aby byly vycentrovany opravdu chranily.

Co se tyce spatnych ohlasu. Ono je to tak trosku dany tim, ze malokdo mel moznost dlouhodobe porovnat s necim jinym. A hlavne kolik jich je dokopy vyrobenych? V ACR jich je do padesati, vic asi tezko. Par jich maji slovaci. Kolik uslysis spatnych ohlasu od dohromady par desitek pravidelnych uzivatelu? Kolik si jich slysel treba na Ciras? Dve ste? Ano, ale ta vesta je pouzivana desetitisici ....

Nechcu se tu hadat o Alpu, Spm a dalsich - uz driv jsem napsal, ze si o nich myslim svoje. Za sve penize pozaduju kvalitu a otestovanou vec. To mi cesky firmy nemuzou poskytnout.
Odpovědět