Bug-out Spací pytel

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Centurion »

Jaký spací pytel byste doporučili do bug-out zavazdla. Řekněme že spodní limit teplotního komfortu by byl -15°C. Měl by být co nejlehčí a co nejodolnější. Pro mě by byl úplně nejlepší nějaký z armádních přebytků. Máte nějaké doporučení?

PS: Jaký máte názor na tenhle? http://www.army-shop.cz/produkty/spaci- ... /3333.html
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sigmark »

ty britské spacáky jsou dost veliké (rozuměj objemově).
zkus hledat challenger lite 200. 400 je sice teplejší, ale opět, dost veliká. tepelný komfort můžeš posunout žďárákem, celtou, fleecovou dekou
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Krevel »

ten britský arctic je celkem fajn, dá se běžně sehnat i pod 1000Kč, vyzkoušel jsem ho tak do -8°C a mile překvapil (ale těch -15 bude jeho limit) , ale jak řekl sigmark je dost rozměrný , já ho nosím zvenku batohu, tak je mi to celkem jedno... jo a používám ho s britským bivakem
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Centurion »

Kolik má složenej? Jestli v tom armyshopu nekecaj tak má 40x25 ale moc tomu nevěřim.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Max »

Doporučuju ti vykašlat se na armádní přebytky a hledat ve výprodejích ve sportech (případně aukro, inzerce na outdoorforu apod.). Většina vyřazených armádních spacáků jsou velký neskladný krávy, který už dávno nemají svoje izolační schopnosti. Navíc podle mě nestačí jeden spacák na celý rok, ale chce to minimálně dva. Jeden letní a jeden zimní.
Za sebe můžu doporučit Millet Bajkal http://www.hudy.cz/spacaky/77542,baikal-1400.html – váha 1,4 kg a cena necelých 1700 Kč. Zatím vyzkoušeno pod širákem s US žďárákem v -5° na sněhu a spalo se jako v peřině. Na vyzkoušení ve větším mrazu jsem bohužel zrovna neměl volný termín :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sigmark »

centurion: ejn aby 25 nebyl poloměr :-) ty spacáky jsou velký jako hovado
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Reccol »

Co nejlehčí, -15 a armádní přebytky je trošku protimluv. Jinak nevím, co si představíš, pod "co nejodolnější" - já většinou ve spacáku spím, nesáňkuju na něm :)
Jinak vzhledem k tomu, že máš zjevně omezenej rozpočet sáhni po nějaký civilní syntetice. Ale počítej s tím, že do těch -15 to bude buď nadsazený, nebo ti to zabere půlku báglu.
Jak už zaznělo, většina jetých armádních spacáků je skladovaná nahovado narvaná v kompresáku a hozená do rohu.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Centurion »

V létě se obejdu bez spacáku, takže stačí zimní. Armádní spacák mi vyhovuje víc protože má vhodné zabarvení do přirody, ale může být i civilní, ale aby nevypadal jako reflexní vesta od cestářů :D Pod pojmem odolný si představuju, aby se po prvním použíti nenahrnula všechna izolace do rohu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sigmark »

proto tě odkazuju na ten challenger. rozumně udělanej, v nouzi se v něm dá v botách, má rozumně udělaný légy a je dost skladnej. barva samozřejmě olivová
Uživatelský avatar
mischanek
Příspěvky: 128
Registrován: 22.01.2013 17:08
Bydliště: Beskydy

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od mischanek »

osobně mám dobrou zkušenost (spolehlivost, funkčnost, svého času slušný poměr kvalita/cena) se spacákama Prima (česká firma, snad ještě i funguje (?))

jinak k tomu tepelnemu komfortu - zaklad je uz "teplo" od zeme, nejlepe nafukovaci podlozka a cim hrubsi, tim lepsi :) nebo pak hamaka, ale ta je ne vsude pouzitelna
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sigmark »

ona hamaka je taková dvojsečná věc...pořád pod tebou profukuje, což ti ochlazuje stlačenej pytel ( spací), tudíž i v hamace je zima odspodu. řeším to pončem sepnutým podélně jako tunel, které vytváří další mezistěnu mezi větry a pytlem. Pokud v hamace není člověk zvyklý, tak bude ráno hodně dolámaný.
nafukovačka ano, ale buď je dost rozměrná, nebo dost těžká. kromě zimního spaní jsem si vystačil s alumatkou
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Reccol »

Nevím, co je třeba na takový NeoAir těžkýho nebo rozměrnýho (ve sbaleným stavu) :)
A hamaky jdou klidne celoročně, dělaj se jak karimatky primo do toho, tak i over/under bagy, jako třeba tady.
Alumatka je fakt nouzovka, spát na tom pravidelně je o zdraví. To už i ta pěnová karimatka za pade udělá lepší službu, když je nová.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sigmark »

neoair jako chudej neznám. over a under bagy jsou použitelné i jiným způsobem(na něco jiného?
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Max »

Těžkýho nic, ale ta cena :D Trochu levnější varianta je Thermarest Prolite, tu jsem letošní zimu nově používal já. Po sbalení 14x27 cm a 454 g. Povedlo se mi jí na aukru pořídit novou za 1200 Kč.
V souvislosti se spacáky Prima, jsem už několikrát četl o tom, že jsou jejich teploty uvedené na spacácích o cca 5-6 stupňů nadsazené. Ke kvalitě provedení jsem žádné připomínky neviděl.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Reccol »

Jo, je drahá, to je fakt.
Prima to podle mých zkušeností lehce nadsazený má. Ty underbagy by teoreticky asi mohly fungovat jako quilt, to je stejně u jistý skupiny lidí oblíbená alternativa ke klasický mumii.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od goral »

Jak bylo receno, armadnim spacakum se vyhni. Ne ze by byly nekvalitni ale tim ze jsou pouzivane, neda se spolehnout na tepelny komfort.

Jsou ovsem varianty ktere se obcas daji sehnat nove:
US ECWCS 3 -sedy a jenom tenhle ne stary model!
Dale Carinthia pro BW. Sice neni nova, ale Gloft, kterym to plni by mel byt snad vuci dlouhodobemu skladovani ve stlacenem stavu odolny. Je to teda jen teorie, praxi jsem nikde nedohledal a ackoliv mam par veci z Gloftu nedokazu to posoudit.

Byt tebou sahnu po nejakem Condoru z lepsiho materialu. Ten highlander neznam a byl bych ostrazity, protoze spacak dela napln a neznackove dute vlakno. z toho cuju problem.
Z omezenym rozpoctem to vzdycky bude velka tezka vec s horsi mechanickou odolnosti vlaken, ale snad se ti povede neco najit
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Kocour »

NeoAir je příšerně předražená věc. V podstatě je to obyčejná nafukovačka zdokonalená nějakými izofóliemi uvnitř a lehkou vycpávkou. Až jim projdou patenty, bude se to prodávat všude za babku (a nebo až nějaká konkurenční firma přijde s řešením, které ty patenty obejde). Když někdo jede na expedici do Himálají a dá za to statisíce, tak už se to ztratí, ale jinak bych si připadal, že podporuju lumpárnu (a to i přesto, že konkrétně pro speleologii je NeoAirka vynikající).

Osobně pro naše podmínky zejména v zimě používám pěnovou Therm-A-Rest RidgeRest, což je asi nejlepší poměr váha/výkon, pokud nejsme limitováni balícím prostorem (karimatka zvenku na batohu). Ještě radši bych použil 3/4 variantu RidgeRestky, ale už jsem jí nesehnal a nedělá se (a vzhledem k profilované konstrukci se špatně zakracuje samodomo).

U spacáku bych zkoumal, nakolik je silná tkanina, z níž je ušitý. Řada spacáků je ušitá ze zbytečně silné látky, což zvyšuje váhu. Váha by měla být soustředěná v náplni a ne v potahu. Stejně se normálně spí na igelitu a karimatce a často se používají i různé návleky a celty, takže samotný spacák nepřichází s hrubými povrchy do styku.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od štaflík »

Já mám zelenou, těžkou nafukovačku od Jurka. Je stará asi pět let a ještě loni vydržela 14 dní bez dofukování v kuse. Jen ty rozměry a váha. Ale možná je i neprůstřelná :lol:
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od goral »

Hosi nechcete ty karimatky resit jinde?
kdyby nam to nekdo presunul, klidne se k tomu trosku rozepisu
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Reccol »

Tak to udělej ty, ne? Bylo by fajn na to mít vlákno.
EDIT: Tak nic, ty už nejsi modrej... :)
Odpovědět