Jakou bundu?

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Tazi »

To bude ono ;) . Já nosím všude a pořád.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od vratnikp »

Matěj píše: 17.12.2021 20:05 Nedoporučili byste mi prosím nějakou teplou (řekněme šógi - 10°C) péřovou NEŠUSTIVOU bundu v nenápadné barvě do lesa? Peří preferuji před umělinou. Ideálně, aby šla sbalit do kompresního vaku přijatelného rozměru a měla kapuci. Prošel jsem s velkou nelibostí několik obchodů a nikde nic vhodného, co by nešustilo.
Moje současná už je propálená od uhlíků a potrhaná od ostružiní, takže dobrá tak leda do dílny, ale vhodnou alternativu se mi nedaří najít.
Ahoj, v republice bude k mani Pirit L7a od SPLAVu, vpodstate snugpak sleeka s kapuci. Bundu sem zatim na zivo nevidel, ale vypada to, ze by plnila tve pozadavky
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Maximus »

Myslim, že rusky polyester bude šustit úplně stejně jako ten britsky nebo americky.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

IMHO nešustivá péřovka není. Peří se prostě dává do uměliny kvůli vlhkosti. A každá umělina více či méně šustí. Takže záleží, co tazatel myslí tím "nešustivá".
Mohu říct, že mnou zmiňované Warmpeace na umělinu šustí velmi málo. Ale neslyšné to není. Tyto péřovky se ale ve většině případů používají jako zateplovací vrstva pod oblečení, které je odolné dešti či mechanicky odolné. Když se strčí pod smock, Gorku... slyšet není. Když pod GTX, "přešustí" je ten GTX.
Óðinn á yðr alla
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Matěj »

Šustivost myšlena z pohledu myslivosti. Šlo mi o něco skaldného teplého. Na tu bundu kluknu. Díky.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

Dělá se i zelená. Je to ale fakt lehká, skládací zateplovačka. Vejde se do kapsy. Hřeje dobře, v poměru rozměry/hmotnost/teplo je to těžko překonatelné. V akcích se dají vyčmuchat pod 2k.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Serža »

zajímavá vrchní nepromokavá vrstva - jsem nevěděl, že AČR něco takového má...
https://www.armed.cz/nepromokava-bunda- ... 95-162066/
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

Dovolím si sem zkopírovat poměrně dlouhý text o moderních materiálech, který jsem sepsal pro naše klienty. Takový přehled membrán, kdyby se to někomu hodilo:

Membránové materiály.
Membrána je velmi tenká vrstva (lze přirovnat k materiálu mikrotenového pytlíku), nalaminovaná na vnější tkaninu (popř. i na vnitřní – viz dále). Podle použité vnější látky, způsobu laminování a řešení spodní vrstvy se výrazně mohou lišit vlastnosti oblečení. Není tedy Goretex jako Goretex . Lze je zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny:
-neporézní membrány (drtivou většinou) na bázi polyuretanu (Gelanots XP, BlockVent, eVent, Pertex Shield, Drilite, Dermizax…)
-porézní membrány na bázi ePTFE - vlákno s expandovaným teflonem (Gore-Tex, v ČR občas ze záhadného důvodu nazývaný „Goratex“)
Neporézní membrány:
Fungují podobně jako vlna, nebo houbička na nádobí. Z jedné strany nasávají vlhkost (částečně i v kapalném stavu) a odvádějí jí ven. Z venku nepustí kapalnou vodu dovnitř. Nemají otvory, póry. Většina membrán vychází z Gelanotsu XP – neporézní membrány firmy Toyota. Protože Toyota nelicencuje její jméno, lze se s ní setkat pod různými dalšími názvy (BlocVent, eVent…). Podobnou strukturu má i Pertex Shield a popř. membrána Drilite fy Mountain Equipment. Tyto membrány mají velmi dobré vlastnosti a zpravidla i příznivější cenu, než oblečení na bázi Gore-Texu. Velkou výhodou těchto membrán je, že jsou strečové – tedy pružné. Jedinou nevýhodou těchto materiálů je postupná chemická degradace a rozpad s časem. Polyuretan (stejně jako u bot) se časem rozpadá a membrány se doslova vydrolí. Interval je různý a závisí na mnoha faktorech, velmi zhruba lze počítat s cca deseti lety. Nicméně degradace začíná běžet od okamžiku výroby membrány, nikoliv prodeje. Pokud si chcete bundu z tohoto materiálu koupit „na dlouho“, vyhněte se outletům a výprodejům starších modelů. Tyto membrány se spíše hodí pro intenzivní používání u lidí, kteří provozují hodně outdoorových aktivit a dá se očekávat, že bundu rozdrbou používáním (v lese, na skalách, při lyžování…) mnohem dříve, než jim začne selhávat membrána. Nejde tedy o oblečení „do skříně“ s tím, že při občasném používání vydrží „až do důchodu“. Špičkovým českým výrobcem je sušický High Point, který lze kvalitou šití i laminace považovat za špičku. Na bázi Pertexu shield šije špičkové ultralehké bundy firma Rab.

Gore-Tex:
Skupina membrán s různou odolností a prodyšností. Všechna práva na výrobu patří firme Gore. Membrána je porézní – tj. obsahuje dírky, které jsou mnohem menší, než je voda v kapalném stavu, ale větší, než voda v plynném stavu (pára). Nepropouští vodu v kapalném stavu (ani zevnitř) a nejsou pružné (zvětšovaly by se otvory v membráně).
Druhy Gore-Texu:
Gore-Tex – bez dalších označení znamená buď klasický, původní Gore-Tex, nebo vágní označení prodejcem. Klasický Gore-Tex je poměrně odolný, šustivý, a má velmi dobré parametry. Spíše pro těžší bundy.
Paclite – odlehčená varianta, určená pro snažší sbalitelnost, a nízkou hmotnost. Je mechanicky o dost méně odolná, má dobrou prodyšnost a mírně horší voděodolnost (přesto zcela postačující, pokud nedojde k poškození membrány). Tato membrána se většinou objevuje na outletových a starších bundách. Gore-Tex ji už nevyrábí.
PaclitePlus – nástupce Paclite, vylepšené parametry voděodolnosti a hlavně prodyšnosti.
Active – nejnovější varianta lehkých Gore-Tex membrán. Velmi lehká, mimořádně prodyšná, skladná a mechanicky méně odolná.
Bundy z Paclite, PaclitePlus a Active jsou zpravidla ultralightové a sportovní „šlupky“ s nižší odolností. Bývají nalaminovány na tenčí a jemnější látky, čímž jsou velmi skladné, příjemné na nošení, ale nehodí se pro těžší zátěž. Trpí zejména ramena od popruhů batohů, lokty apod. Nehodí se k dlouhodobému pohybu po skalách, v lese a s těžším batohem. Existují firmy (např. Montane), které šijí oblečení z různých druhů GTX, kdy ramena a lokty bývají ze silnější membrány a látky.
Goretex-Tex Pro (někdy i Extreme, Experience…) – nejvyšší řada GTX pro nejtvrdší podmínky a zátěž. Nejvyšší cena.

Látky s membránami:
Podle vrstev
2L – dvouvstvá – membrána je nalaminována na vnější látku a z vnitřní strany není ničím chráněna. Pokud tam výrobce nedá podšívku, dosáhne tím velmi nízké hmotnosti a skvělé sbalitelnosti, ale mizerné odolnosti a životnosti. Membrána se zničí o vnitřní oblečení. Proto je výrobce většinou nucen dát dovnitř samostatnou podšívku (alespoň síťovinu), čímž se 2L bundy stávají naopak nejtěžšími. Nejlevnější látka.
2,5L – dvouapůlvrstvá látka – membrána je nalaminována na vnější látku, zevnitř má 3D potisk nebo ochranný nástřik, který membránu částečně chrání. Nejde o ochranu pro zatěžovanou bundu, ale přeci jenom je membrána alespoň trochu chráněna. Pokud jí nebudete nosit s těžším batohem a na hrubém oblečení, měla by něco vydržet i bez podšívky.
3L – třívrstvá – membrána je nalaminována mezi vnější a tenkou vnitřní látku. Nejdražší a většinou nejlepší řešení. Pro představu – špičková japonská bunda MontBell Storm Cruiser s 3L membránou váží pouhých 280g, při vodním sloupci 50 000 mm a prodyšnosti 35 000 g/24/m2.
Podle vnější látky
Mechanická odolnost bundy je dána hustotou a sílou vlákna vnější tkaniny. S vyšší hustotou a silnějším materiálem roste hmotnost a klesá prodyšnost. Výrobci zpravidla udávají sílu vlákna („gramáž“) údajem „denier“. Látka 30denier bude lehká, ohebná, sbalitelná a prodyšná, ale bude mechanicky málo odolná a pohyb na skalách či s těžším batohem jí pravděpodobně brzy zničí. Látka 70denier je už pevná a odolná a hodí se k dlouhodobému pobytu s batohem a nepříznivých podmínkách. Řada výrobců kombinuje na jedné bundě více druhů látek pro dosažení optimálního kompromisu mezi hmotností, prodyšností a odolností. Tedy tělo je např. z 30denier s membránou PaclitePlus a ramena s lokty z 70denier a Gore-Tex.
Špičkoví výrobci:
Neporézní membrány: HighPoint (ex Schwarzkopf), Rab, MountainEquipment
Goretex: Montane, Tilak (ČR), Ortovox, Ac´teryx, Patagonia, Montbell

Obecně bundy z těchto materiálů se nehodí pro velké mechanické a tepelné namáhání. Neodolávají ohni, trní, větvím (i když bundy z 70denier už něco vydrží), více či méně šustí. Proto se stále uplatňují bundy z klasických materiálů, a to zejména pro dlouhodobý pobyt v nehostinných podmíkách.
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 04.02.2022 11:22, celkem upraveno 1 x.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Germanik1 »

Super, díky 👍
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

Bylo mi ctí ;)
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Piston »

Pěkné a přehledné shrnutí, díky. Vidím, že jsem si na podzim koupil náhodou správnou bundu (High Point Protector s Bloc Ventem) - membrána sice není doživotní, ale stejně tu bundu tak do pěti let unosím k úplnému rozpadu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od drigon »

Perfektní článek. Na jaro budu vybírat novou bundu. Alespoň budu vědět, jak se v názvech orientovat. Moc díky.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Zapadlo »

Ulfhednar - a teď,kam v tom Tvém přehledu zařadit Seržův tip ?
"NEPROMOKAVÁ BUNDA ILS AČR, VZ. 95" materiál 78 % polyester, 22 % polyuretan
https://www.armed.cz/nepromokava-bunda- ... 95-162066/
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

No, to není membránové bunda, ale záťěrová. Takže do toho přehledu nikam.
PU zátěr, je-li dobře udělaný a jsou-li zalepené švy, je dokonale nepromokavý a neprodyšný. Dokud se PU nerozpadne a nezačne vydrolovat.
Na činnosti bez fyzické aktivity a v chladnějších podmínkách (na stráž, na pozorování...) to stačí.

Mrzí mě, že jsem nevyfotil rozpadlou membránu z Gelanotsu, na manželky Pinguin Parker.
Ono se to chová podobně, jako na botách. Je to v pohodě s najednou se to komplet vysype.
Óðinn á yðr alla
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od jameson363 »

Hezkej souhrn, potvrzuju vysypani. Nedavno se mi jedna membrana vysypala. Deset let a neco zhruba sedi.

Jen doplneni, respektive mensi oprava. Co se tyce materialu Gore-Tex Paclite, tak je to dneska prezitek vhodny maximalne pro opravdove gramare, i kdyz si myslim, ze i pro ne je to kravina. Klasickej moderni gorac uz je tak lehkej, ze to nema smysl. Mel jsem chvili dve stejne bundy, jedna paclite, jedna moderni klasika a rozdil ve hmotnosti cca 10%. Odolnost klasiky je vsak vetsi a ze zkusenosti je realna prodysnost paclite pomerne mizerna. Tabulkovej rozdil takovej neni, ale realny zkusenosti bida. On je paclite takovej tusil 2,5L hybrid membrana, neni to klasickej 3-laminat.

Kazdopadne pokud clovek ma moznost, tak membranova bunda neni nic na stale noseni. Na stale noseni to chce nakou lehkou softshellku, co prezije mirnej destik, popripade rychle uschne a gorac tahat jen do vetsiho chcance.

No a na statickej pouziti bez chodeni se urcite hodi naka plastenka (napriklad vyse zmina pro ILS), kde se jedna o pes ci pad tkaninu s pur zaterem. Vydrzi to vic vody a je to levny, takze se to lip obmenuje. Doporucuje vyhledavat opravdu pouze PUR zatez a vyhnout PVC zateru, zvlast v chladu se pomerne rychle zacne lamat a drolit.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od jameson363 »

Matěj píše: 17.01.2022 15:07 Šustivost myšlena z pohledu myslivosti. Šlo mi o něco skaldného teplého. Na tu bundu kluknu. Díky.
Zkus najit nakou vhodnou fleece mikinu z materialu polartec thermal pro (moderni hi-end fleece s dlouhym chlupem) bez zbytecnej kapes, vyztuh a dalsich zbytecnejch tacticool picovin. Bude to teply, vcelku sbalitelny, nesusivy a pres to si vemes bluzu/bundu jakou potrebujes v zavislosti na pocasi. Samozrejme to nebude tak sbalitelny jako perovka, ale bude pomerne hodne a bude to nesustive.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

Jak jsem psal, Paclite se uz nevyrábí, ale jsou ho stále plné obchody. 2/3 bund pod 5 000 je Paclite. A je to přežitek. Špička UL je pak C-Knit, ale ten je drahý.
Já mám nový GTX Pro 3L. Lehoučké to je, ale tuhé a šustí.
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Maximus »

Pro myslivost nebylo nic lepsiho vynalezeno nez dlouhý hubertus pod kolena. Nebavim se o extremnich podminkach jako je silny déšť či mraz. ale o normálním celorocnim mysliveckem vyuziti mimo teple letni a mrazivé zimní noci. Je to nejméně sustivy material, přiměřeně teply a prodysny. Vlna take nesrovnatelně lepe zvladne nejakou tu jiskru z taboraku než membana.

Momentálně lamu postarší sousedku - vyhlasenou svadlenu, co šila mimo jiné i úžasné hubertusy, aby ještě jeden posledni usila pro mne.
Samozrejme na moji nekonfekčni miru, s vychytanym systemem kapes, integrovanym pouzdrem na naboje a poutky, ke kterym by sel v případě potreby připnout "polohejkal" ci posedovy vak.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od bivoj »

Mám po dědovi starej nádražáckej zimní hubertus. Naprostá pohoda i v ukrutné zimě a fučáku. Jediná nevýhoda je jeho váha, není to žádná péřovka. Výhoda pro teoretické PA je naopak to, že stačí našít pár fake záplat a člověk v něm bude vypadat (oproti někomu s moderní budnou) jako totální vágus... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Ulfhednar »

Do lesa většinou tahám Gorku a DPM Windsmock. Když začne lejt, nahodím pončo. Ale jsou situace, kdy membránovka prostě vede. S pončem se nedá lézt, slaňovat, hřebenovky ve větru, nebo běhání a běžkaření či nošení ve městě, tam všude je bunda OK. A se 70denier vrchní látkou je to dost odolné. Ne jako vojenské bavlněné hadry, ale snese to dost.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět