Taktické a balistické helmy

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od JOBU »

Lugra z pištole ti nepustí od cca 3-4 metrov ani obyčajný čs."plembák" vz.52 či aký to bol...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od hrd »

Já měl s ocelovým blembákem problém, že mi moc neseděl. Srbská M97 je mnohem pohodlnější, i když vnitřek není nic high-tech. Ale může to být u každého jinak.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od Zapadlo »

Jobu : nejběžnější 9x19 (ogivál celoplášť s olověným jádrem) jde na deset metrů spolehlivě skrz 2,5 mm kaleného ocelového plechu. Naše přilba vz.53 má má tloušťku plus minus milimetr. Pod padesát metrů bych na ni proti devítce nevsadil.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od bivoj »

Skrz 2,5mm kaleného/zušlechtěného (tj. typ Armox, Hardox, třídy 14 260 atp.) plechu rozhodně 9mm luger neprojde a to ani z bezprostřední blízkosti. U téhle tloušťky (2,5mm) projde tak tak plechem z obyč konstrukční oceli (11 375/8).

ČS přilbu vz. 52 (tj. 1mm "pancéřový" plech) dá 9mm luger jen do určité vzdálenosti (osobně testováno na cca 20 m a FMJ 115grs prošla). I na těch 50m by mohla projít, ale to už jsme tenkrát kvůli délce střeliště nemohli vyzkoušet.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od JOBU »

Zapadlo- skúšal si to, alebo si o tom len čítal?
Skúšali sme to na strelnici x krát a na uvedenú vzdialenosť (z krátkej zbrane) neprešiel ani jeden.Proste to robilo na prilbe iba "bubliny". Druhý výstrel na to isté miesto samozrejme nevydržala a povolila.
Druhá zaujímavosť je, že obyčajný škorpion so starým army strelivom do nej dieru urobil... Nie zakaždým, ale plech okolo vstrelu sem tam praskol a dovnútra jadro prešlo...
A tokarev prešiel krížom,ako s vrtačkou o tom bez debaty :)
Podotýkam, že sme nestrieľali na tú istú prilbu.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od Zapadlo »

zkoušeli jsme konstrukční ocel povrchově kalenou na 400 HB. Na deset m šlo všechno skrz (tedy část střely se "odtaví" bokem ale vždycky něco prošlo) Stříleli jsme s pistole s 12cm dlouhou hlavní a plech byl pevně zapřený, což probití samozřejmě taky trochu pomůže. Kdyby tam byl hardox, mohlo to samozřejmě dopadnout jinak. U volně položené přilby se trocha energie spotřebuje na její posunutí a vyboulení, ale pokud ji budeš mít na hlavě tak si u 9x19 FMJ na přilbu nevsadím ani na těch 10m.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od JOBU »

Keď sa konečne dostanem na strelnicu (po skončení toho ošiaľu) tak urobím nejaký testík a foto k tomu samozrejme, nejakú 52ku prilbu ešte niekde vyhrabem.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od Matěj »

Plechový blembák testujete úplně zbytečně, nikdy s ním nebylo uvažováno ve smyslu, že by sloužil jako ochrana před přímým zásahem z ruční zbraně (jakékoliv ráže). Sloužil k ochraně proti střepinám. Neplanujete-li ho tedy testovat palbou z minometu...
Pro rozpadlické použití je tedy podle mého názoru úplně k ničemu, na druhou stranu lepší než nic, ale i tak je to spíš jenom placebo.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od hrd »

Vzhledem k ceně, proč ne, min. na úlomky zdí, kamení apod. to fungovat bude, nějaká odražená střela třeba také. Jak jsem psal, u mě byl problém, že mi nesedí. Za 500, resp. 2500 Kč je možné ze ZS pořídit kevlarovou, co už vydrží i nějaký zásah z krátké zbraně, to také ujde. Ne že bych si myslel, že v tom někde budu fakt běhat, ale za ty prachy, nekupte to.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od Maximus »

Svého času jsme dělali testy s polským "plecháčem", který měl být o něco odolnější než blembák ČSLA. Z 15 m ráži 9 mm Luger a 7,65 mm Br. krátký dokázala tato přilba vzdorovat jen při tečných zásazích - testováno FMJ střelami běžnými náboji z pistolí. Kolmý zásah většinou prošel. Olověnou přebíjenku v ráži 9 mm Luger ustála přilba v pohodě i při kolmém zásahu - vytvořil se jen důlek neohrožující zdraví.
Do pouličního boje bych si plecháč nevzal, pro PA obranu domu klidně - pokud bych stál proti drbanům, kteří by měli ve výzbroji směs všeho možného včetně perkusáků, brokovnic či samodomo nábojů s olověnou střelou a i před odraženými střelami či střepinami plecháč ochrání dobře.

Při cenách i pod 1000 kč za vyřazované kevlarové balistické přilby s mnohem lepšími balistickými vlastnostmi nemá v současnosti investice do plecháče pro PA situaci smysl. Já si kdysi ocelové přilby pořídil ve výprodeji za 49 kč a s klidem je nechám dětem na hraní. Doba je prostě dál.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od Zapadlo »

amen
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od hrd »

A ješte jsem k helmě dokoupil řemení - https://www.marines-shop.com/team-wendy ... age-green/ . Dohromady to vyšlo na 3500 Kč. Víc, než jsem si původně představoval, ale pořád méně než např. 4M SRS za 6500 Kč.
hrd píše: 07.05.2020 15:40 Tak nakonec jsem koupil tuhle - https://www.armymarket.cz/helma-caiman- ... 13%5D=1136 .
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od cipis »

Za kus plastoveho kyblu trochu moc ...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od hrd »

Njn, souhlas. Ale kde vzít levnější? Všechny helmy kolem 1000 - 1500 měly plastový držák NV, ve kterém montáž nedržela. Funkční měly až ty nad 2000. Asi nebylo úplně nutné měnit řemení a mohl jsem zkusit to původní.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od jameson363 »

hrd píše: 15.05.2020 20:45 Njn, souhlas. Ale kde vzít levnější? Všechny helmy kolem 1000 - 1500 měly plastový držák NV, ve kterém montáž nedržela. Funkční měly až ty nad 2000. Asi nebylo úplně nutné měnit řemení a mohl jsem zkusit to původní.
Jako uprimne jedina vyhoda tehle prileb je hmotnost, pokyd s tim chce clovek chodne tapat a ze jsou tvarove sladeny s bocnima railama na sluchatka. Za podobny prachy bys pri trose hledani sehnal kevlar bezusak, popripade ACH s usima i vcetne nakyho prislusenstvi. Klasicka kovova nvg placka dneska nestoji skoro nic, opscore remeni se da taky sehnat origo za cca 600+kc.


Plechac je asi reseni, pokud chce clovek vybavit prilbama celou rodinu, pro pripad, ze by meli padat, litat kolem ulomky zdi ci strepiny a nechce za to dat skoro nic. Pro obrance domu/bojovnika je to dneska absolutni nemysl. Podle me je hodne velka nouzovka i klasicka PASGT/fritz. Pohodli u bodu mrazu, kompatibilita se sluchatkam skoro nulova. Pokud se clovek nak aktivnejc zajima o qery a gyr, tak nejhorsi varianta mi prijde nakej klon ACH/MICH/TC-2000. Daj se obcas sehnat na ruznejch bazarech od 2500kc.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od Haluziak »

Jameson363 asi jsem toho včera moc vypil (a to jsem včera nepil), ale nějak jsem tě nepochopil. Airsoftové helmy jsou "dobré" na dvě věci, pravděpodobně si díky nim nerozbiješ hlavu a dokážeš na ně navěsit NVG nebo sluchátka. Sám mám jednu která není určená pro sluchátka ale kopie comtaců se pod ní narvat dá.

Každopádně pokud víš o kevlarové, která prokazetelně udrží 9x19 do tří litrů a má výřezy na sluchátka a placku na NVG prosím o odkaz.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od hrd »

Uvažoval jsem, že vyřežu uši na nějaké kevlarové helmě, koupím držák NVG a přidělám ho na ni.
Ale nevím, jak by to nakonec dopadlo, jestli bych něco nezkurvil a nemusel to třeba předělávat a nakonec to nevyšlo ještě dráž než těch 3500. Pokud se to dá fakt někde koupit, tak by mě to také zajímalo, klidně budu mít jednu helmu lehkou nebalistickou a k tomu ještě jednu balistickou. Podmínka je ten originální držák NVG a možnost použití sluchátek. Zatím jediné, co jsem u nás objevil, byly buď PASGT a podobné "oldschool" anebo airsoft. Anebo to stálo výrazně více (5000-10000 za jetou). Nová balistická s NVG je od cca 10000 (http://www.adventurelife.cz/balisticka- ... d-700.html), ale pořád myslím, že dostat pod ní běžná sluchátka asi nepůjde.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od jameson363 »

Haluziak píše: 16.05.2020 11:40 Jameson363 asi jsem toho včera moc vypil (a to jsem včera nepil), ale nějak jsem tě nepochopil. Airsoftové helmy jsou "dobré" na dvě věci, pravděpodobně si díky nim nerozbiješ hlavu a dokážeš na ně navěsit NVG nebo sluchátka. Sám mám jednu která není určená pro sluchátka ale kopie comtaců se pod ní narvat dá.

Každopádně pokud víš o kevlarové, která prokazetelně udrží 9x19 do tří litrů a má výřezy na sluchátka a placku na NVG prosím o odkaz.
Myslel jsem to tak, ze kevlarovou prilbu za tyhle prachy nesezenes s rozumnejma railama atd., respektive neco na nabastlis, ale nebude to licovat, ze to je ta vyhoda tehle "lepsich airsoft" prileb v porovnani s levnejsima kevlarkamama.


Jinak se da sehnat na ruznejch airsoft/military/re-enacting burzach, samozrejme neni to z kramu jak koupit rohliky, ale objevuje se neco celkem casto.

Nevim, co mas na myslis tim prokazatelne vydrzi 9x19, ale bude to proste prosly 3Acko. Co to vydrzi necham na posouzeni kazdeho soudruha. Nova s certifikatem za tyhle prachy samozrejme nebude, ale ten kevlar taky nefunguje tak, ze projde expiracka a bum, ze dne na den to ma odolnost polystyrenu, proste to degraduje postupne, takze prakticky to znamena, ze se prodluzuje vzdalenost na kterou to chrani, respektive snizuje energie kterou to snese.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od bivoj »

jameson363 píše: 16.05.2020 16:11 ...proste to degraduje postupne, takze prakticky to znamena, ze se prodluzuje vzdalenost na kterou to chrani, respektive snizuje energie kterou to snese.
Zajímalo by mě, jak to s tou degradací kevlaru v průběhu času opravdu je. Respektive existuje pár studií na stárnutí kevlaru a všechny se shodují, že nejvyšší vliv na stárnutí kevlaru má UV záření, vlhkost a pak vysoká teplota. Za základ bych bral práci "KEVLAR AND KEVLAR REINFORCED COMPOSITES MATERIALS AGING UNDER VARIOUS ENVIRONMENTS" od Christiane Gourdina, bohužel online není moc ke stažení... Obecně ale platí, že pokud jsou výrobky z kevlaru skladovány v suchu, temnu a rozumné teplotě, ke stárnutí dochází velmi pomalu.

Před nedávnem jsme si na střelnici zkusili zastřílet do jakési strašně staré, až historické kevlarové vesty - (měkká balistika snad z devadesátých let - možná i starší) a neprošel ani 9mmL, ani .45 ACP, ani .385 Magnum.

Takže pokud jsou tyhle věci správně skladovány (což bohužel člověk nemá jak zjistit, když kupuje surplus), je jejich životnost řekl bych velmi dlouhá...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Taktické a balistické helmy

Příspěvek od jameson363 »

bivoj píše: 16.05.2020 23:13
jameson363 píše: 16.05.2020 16:11 ...proste to degraduje postupne, takze prakticky to znamena, ze se prodluzuje vzdalenost na kterou to chrani, respektive snizuje energie kterou to snese.
Zajímalo by mě, jak to s tou degradací kevlaru v průběhu času opravdu je. Respektive existuje pár studií na stárnutí kevlaru a všechny se shodují, že nejvyšší vliv na stárnutí kevlaru má UV záření, vlhkost a pak vysoká teplota. Za základ bych bral práci "KEVLAR AND KEVLAR REINFORCED COMPOSITES MATERIALS AGING UNDER VARIOUS ENVIRONMENTS" od Christiane Gourdina, bohužel online není moc ke stažení... Obecně ale platí, že pokud jsou výrobky z kevlaru skladovány v suchu, temnu a rozumné teplotě, ke stárnutí dochází velmi pomalu.

Před nedávnem jsme si na střelnici zkusili zastřílet do jakési strašně staré, až historické kevlarové vesty - (měkká balistika snad z devadesátých let - možná i starší) a neprošel ani 9mmL, ani .45 ACP, ani .385 Magnum.

Takže pokud jsou tyhle věci správně skladovány (což bohužel člověk nemá jak zjistit, když kupuje surplus), je jejich životnost řekl bych velmi dlouhá...
Ja to vidim podobne. UV skutecne aramidu i polyamidu vadi nejvic ze vseho, ale jelikoz vsechno ma obal/potah/lak, tak to v pripade tehle produktu muzeme v podstate vyskrtnout. Vysoka teplota je otazka co presne znamena, protoze kevlar/aramid je odolnej snad nekde az do +-450 stupnu, narozdil treba od uhmwpe. Takze je otazka, kde je naka hranice, ktera to pomalicku zacne poskozovat. Vlkost muze bejt problem u kevlaru problem u uhmwpe ne. Ale zase, prilba ma nejakej lak, je to zalisovany v nejaky pryskyrici. Dobra vesta ma soft vlozku vodotesne zatavenou, takze pokud nejevi znamky mechanickeho poskozeni, bude vcajku. Uz jsem to psal v nejakem predchozim prizpevku. Muj velmi laicky odhad je, ze degradace muze bejt treba 10% za 10 let. Takze si kazdejch 10 let muzeme vynasobit energii strely, jakou to ustoji krat 0,9. Testu, kde se strili do starejch vest je na netu mraky a vetsinou to udrzi to, co ma. Popripade to nevydrzi neco, co je tesne kolem hranice nebo nad hranici ustove energie atd. Je dobre se podivat na balisticky tabulky, jak se snizuje energie strel v zavislosti na draze letu. Jak rika kamarad z armady, radsi budu nosit lehci a mobilnejsi Level 3 platy a budu doufat, ze na me kulomet bude strilet z dalky, nez abych nosil tezky Level 4. Osobne bych se toho proste nebal, stejne je to jen hobby a snad to nikdy nebudem realne potrebovat ;)
Odpovědět