Jaké maskáče

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Haluziak »

A ten slovenský je aj na tom stole najnenápadnejší :D To by ma zaujímalo ako sa to sůdruhom zo Slovakistanu podarilo. Aj keď vždy je niečo za niečo a kvalita uniforiem v tomto vzore bola tristná.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od tajfun »

tak on staci i ten maskovaci vzor co ma na sobe Cernochova 🤣
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Zapadlo »

Haluziak - slovenský digitál má problém s maskováním na větší vzdálenosti, na 100m je z toho jednobarevná skvrna.
O kvalitě látky a kvalitě šití je opravdu lepší pomlčet, ale třeba to bylo alespoń levné.
Koneckonců voják je stejně jako jeho hadry jenom spotřební materiál na dobu určitou.
M@tezz
Příspěvky: 3
Registrován: 06.10.2014 7:46

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od M@tezz »

Zapadlo píše: 07.01.2022 7:36 Převzato v plném rozsahu z Facebooku, skupina "Zlatá domácí kniha", cituji : ...
Není to Mimik?
https://www.armadninoviny.cz/novy-cesky ... kc2ae.html
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Zapadlo »

Ne. Mimik byla soukromá snaha 4M SYSTEMS s.r.o. vydělat.
Tohle camo si vpodstatě vyvíjí armáda sama pro sebe. (VVU Brno je státní podnik)
Bohužel to podle toho asi taky dopadne.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Piston »

Tvl, já si nejdřív myslel, že ten nový vzor má na sobě Černochová! Až mi zaslzely oči… Nevím jak to dopadne u nás, ale už delší dobu s napětím sleduju nekonečný příběh nového maskovacího vzoru a střihu uniforem v Polsku. Nekonečný příběh.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Matěj »

Starší info od stále sloužících bývalých kolegů k novým střihům je, že se jedná o více méně kopii amerických uniforem. Potisk 95, aspoň to co se tedy testuje.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od JOBU »

Zapadlo píše: 07.01.2022 10:19 slovenský digitál má problém s maskováním na větší vzdálenosti, na 100m je z toho jednobarevná skvrna.
To píšeš na základe vlastnej skúsenosti?
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Zapadlo »

Ne, tohle nevlastním ani netestuju.
Je to na potisk levný a snadno zhotovitelný vzor, ale má svá omezení. Jako každá kamufláž.
Problém je v tom, že moderní vzory fungují na principu velkých skvrn, které jsou částečně rozbity skvrnami malými. Velké rozbíjejí siluetu vojáka řádově na 300m, malé zafungují na kratší vzdálenost.
Slovenský "Poľný odev vz. 2007" na větší vzdálenost splývá do jedné barvy.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od JOBU »

No dobre, ale vždy predsa závisí na pozadiu. Iné to bude v jesennom lese, iné na zelenej lúke.
Mne sa tvoje tvrdenie (z vlastnej praxe) nepozdáva.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od NoobsRush »

Ne že bych nefandil výzkumu novýho maskovacího vzoru, ale co nechápu je ta soustavná nutnost cpát všude ty tropický barvy. Já na klasický lesní 95 nemůžu nechat dopustit a pokud není vyloženě holá zima kdy se bere beztak převlečník, tak co jsem po tom vzoru chtěl za maskování to jsem dostal. Naopak ty americký multikrámy tropic apod jsem schopnej i na 200 metrů poznat právě díky těm světlým barvám. Spíš než novej vzor potřebuje AČR uniformy v moderním střihu který nebudou stát nesmysl. Celej svět má softshellky (ta čínská scorpio není schválená do ústrojovky), my máme pořád klasickou blůzu s vložkou. Klasicky fasovaný celoročky postrádají stretchovy části v místech kde je to potřeba pro pohodlí střelce, což ostatní taky mají.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Ulfhednar »

95 moc nefunguje v zimě, na podzim a v časném jaru. A také v suchém létě :D
Je to IMHO skvělý vzor do tropického deštného pralesa. Je tam moc zelené.
IMHO stará DPM, Flecktarn a Rozpitá louka (Bažina) u nás po většinu roku fungují lépe.
Óðinn á yðr alla
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od NoobsRush »

Já mám teda zkušenost z praxe úplně jinou. Dokud je zeleň (nezávisle na ročním období) tak se v 95 schovám líp než ve fleckách popř v jinym zeleným camu. Jasně, musím se umět pohybovat v prostředí pro svý maskování nejlepší, rozhodně nepolezu na pískovce popř do světle zbarvených vegetacích v tmavě lesním camu. Na podzim jsou flecky za mě nejlepší, s tím souhlasím, sám je v tomhle období nosím a na zimu bohatě stačí lakýrnickej převlečník.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Ulfhednar »

Nevím, mě přijde, že v lese, kde je to dolní patro vysoké suché trávy (celoročne), jehličí, suchého dřeva... je 95 prostě moc zelená. Postrádá hnědou a siluetu rozbíjí jen průměrně. V čistě zeleném lese je super. Nějaké to křoví u cest a tak. Ale kolik procent času a kolik procent krajinného pokrytí je u nás zeleného? Zvláště v posledních letech. Do proschlých lesů sedí super francouzská CCE.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od hrd »

Kdyz neni 95 nova, tak je docela fajn.
Přílohy
271645873_611965303209400_5545931655636294553_n.jpg
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od jameson363 »

Slovensky maskace jsem mel v ruce jednou a rekl bych zadarmo drahy, pro nepritele dobry. Strasne vysoka gramaz, musi bejt parada, kdyz to zmokne. Vubec slovakum nezavidim, jestli takovou picovinu musej nosit.

Novej ACR vzor vypada zajimave, snad se to povede rozumne realizovat. Sice si myslim, ze by stacila petadefka jen trochu zesvetlit, ale budiz. Kdyz muze mit moderni maskace kdejaka pacuanie, tak proc ne my. Snad se dotahne do konce i celkova modernizace obleceni.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Ulfhednar »

Hrd i Jameson mají pravdu, že vyšisovaná 95 po značnou část roku a vegetačního krytu maskuje lépe.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Germanik1 »

Technická otázka: ta barva bledne mechanickým odřením nebo kontaktem s UV?
Udělám co musím
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od hrd »

Tipnul bych to na UV. Kdybych s tím chtěl experimentovat, tak zkusím, co by s novým vz. 95 udělalo třeba Savo.
Kamarád takhle dělal z Coyote pískovou.

Nevím, jakou gramáž mají Slovenské uniformy, ale ty sumky atd. od Fenix Protector určitě přehnané nejsou.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Haluziak »

jameson363, který rok výroby? první verze měli zase problém, že se trhali i od špatného pohledu.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Odpovědět