Jaké maskáče

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od hrd »

Já to myslel tak, jaké vzory jsou reálně dostupné, počítám, že třeba v tom Concamo na trhu asi moc oblečení nebude. DPM na tom bude asi lépe, v multicamu naopak můžu mít víceméně cokoliv si vzpomenu.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

hrd: uvažuješ "nej" ve smyslu maskování v terénu, nebo i z hlediska akceptace výstrojních částí někde v civilu? Vnímám, že třeba DPM, woodland, vz.95 nebo flecktarn už jsou natolik rozšířené mezi rybáři a čundráky, že nebudí pozornost, zatímco multicam rámuje spíš do "airsofťák/military magor."
V tomhle se mi líbí ATACS, je takový neurčitě flekatý a lidem zřejmě nepřipadá tolik agresivně maskáčový, přitom v terénu je velmi dobrý, co můžu soudit z airsoftu.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Haluziak »

Ono s tím maskovacím efektem v populaci je to složité. Pár týdnů zpátky jsem byl s koc v Českém Krumlově. Tatík s kočárkem kokotí softshelka, olivové kaťata. Koc si ničeho nevšimla, moji pozornost upoutal na první doboru. A vsadil bych boty, že v taky věděl, že v mojí tašce v barvě Urban Steel se schovává špuntofka.

Dle mého prostě nemůžeš mít oboje, věci co dobře maskují v přírodě a navíc si tě nikdo nebude všímat ve městě.

Každopádně náš AS team přešel komplet do olivy, nezdá se to, ale v lese to tak nějak funguje a navíc se navzájem poznáme = počet případů FF znatelně klesl.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od hrd »

O civil mi nešlo, měl jsem na mysli maskování venku. Ten A-Tacs se mi právě líbí možná nejvíc.
Civilní hadry si většinou pořizuji v barvě kojotí hnědá. Ale inkognito to opravdu není, to už spíš něco jak píše Stenny.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Redneck »

Opranej flecktarn, mám komplet a funguje velice dobře. Někde jsem viděl i zakázkovou výrobu s tímhle vzorem.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Zapadlo »

Uvažovali jste někdy o oboustranných maskáčích? Tohle je vypodšívkované bílou, na zakázku.
IMGaaa.jpg
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od fransilice »

HRD...nejuniverzálnější v čr jsou flecktarn...ve vandrácké bandě je nás cca 10 lidí a každej si jede svůj styl oděvu.A nejednou jsme zkoušeli,kdo je nejlíp zamaskovanej i bez maskování a kdo jde nejhůř vidět na louce,podrostu,listí atd...a vždy vyhrál flecktarn...a jak je zde psáno,nosí ho každej rybář,takže shodíš bundu,necháš na sobě jen mikinu a ve městě zapadneš jako rybář či ukrajinskej dělník na nákupu
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

Kdo máte britský windproof smock, řešili jste nějak úpravu kapuce? Vím, že dost lidí vyndá drát a ohrne ten přední lem dovnitř, ale mně se tam docela líbí, protože mi díky němu neprší na obličej. Spíš plánuju na zadní stranu kapuce našít nějaké zkracovadlo (kus paracordu s brzdičkou atp.), aby mi předek nesahal dvacet centrimetrů před hlavu. Jak to máte udělané vy?
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od vratnikp »

kapuci natahuju přes kšiltovku, ten drát mi přijde fajn
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Woody Crafty »

Napadlo mě k tomuto tématu podtéma "co nejmíň maskáčové maskáče". Bo "pošuk v maskáčích" je nápadný jak ve městě, tak na vesnici a i v lese. Prostě budí nežádoucí pozornost. Jakkoliv mám maskáče co do splynutí s přírodním prostředím rád, tak jsou všechno jenom ne nenápadné.

Já zatím mám jako nemaskáčové maskáče vzor "suché roští, semtam něco zeleného" tedy ten potisk co často používají lovci nebo rybáři. Vypadá to výrazně méně militaristicky, byť to pořád není ono.

A co do výběru výstroje, přemýšlím co je méně nápadné. Když už si člověk koupí batoh s "nenápadnou" mole vazbou, tak by to aspoň mělo být barevně nevýrazné. Otázka je jestli v tomto případě je lepší černá (ve městě nenápadná) a nebo spíš khaki/olivová (méně nápadná v lese a méně se špinící) ?
Vlastně nevím jaký přesně je rozdíl mezi těmi dvěma, olivová je víc do šeda, khaki do zelena? Pro mě je to něco jako meruňková a lososová :-D
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od JOBU »

Gorka vypadá ako poľovnícka a vydrží toho dosť...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od hrd »

Olivová je zelená, khaki písková.
Jinak mi přišel dobrý nápad s Flecktarnem. Asi vypadá nejvíc jako žes jen koupil něco vyřazeného v armyshopu.
"Suché roští" je něco jako "deerhunter"? (https://www.hubertus-fieldsports.de/Jag ... :6092.html)
Pak souhlas, že vypadá spíš lovecky než takticky.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od jameson363 »

hrd píše: 02.03.2021 1:04 Olivová je zelená, khaki písková.
To neni uplne pravda. Ono totiz zalezi na kontextu, jestli ses v zapadni nebo vychodni spolecnosti. V zapadni spolecnosti se pod pojmem khaki oznacuje piskova, to mas pravdu. Avsak ve vychodni spolecnosti (kde jsme v tomhle ohledu zustali i my) se oznaceni khaki pouziva k oznaceni zelene, tudiz bohuzel musis vzdy sledovat kontext. Pokud se bavis s lidma z ACR nebo firmy na to navazane nebo celkove ze zemi byvale varsavske smlouvy apod, pak zpravidla khaki = oliva = zelena. Pokud se bavis s lidma s anglosaskych zemi, pak khaki = bezova/piskova. Pokud se bavis s reenactorama/sberatelama/aisoftakama zajimajici se o us militarie, pak khaki pravdepodobne bude piskova atd.

Osobne doporucuji se oznacovani barvy jako khaki spise vyhnout a vubec to nepouzivat, vyjma pripadu pokud se jedna o urcity produkt (ci produktovou radu) konkretniho vyrobce, ktery to tak proste oznacuje, napriklad pri vyberu z jeho katalogu.

Jeste bych dodal, ze v podminkach CR se jako khaki bere vetsinou svetlejsi zelena a olivova jako spis stredne az tmavejc zelena, ale muze se to prolinat a je dobry to upresnit.

Jinak merunkova je svetlejsi a vic oranzova a lososova je tmavsi a vic do cervena 8-)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od jameson363 »

hrd píše: 02.03.2021 1:04 "Suché roští" je něco jako "deerhunter"?
Nejcastejsi zakladni nazvy tenhle vzoru/znacek, pod cim to hledat jsou: realtree (ten je v tvem odkazu), mossyoak a truetimber. Urcite budou i dalsi, ale tohle jsou 3 neznamejsi, co jsem za ta leta vypozoroval. Kazdej z tehle vzoru ma nekolik podvzoru do ruzneho prostredi, ktere si muzou a nemusi byt dost podobne, az bych skoro rekl stejne.

Osobne si myslim, ze idealni maskac do CR bezne dostupnej je Flecktarn. Je teda nechutnej hnusnej, prici se mi a vzal bych ho na sebe jen v nouzi nejvyssi, ale je fakt, ze je skoro zadarmo a jelikoz ho fakt nosi casto ruznej delnik, turista, rybar, smazka atd, tak i v kombinaci s civilem je "dobrej i do mesta". Z toho proste profesionalni vzhled a nebezpecnost bez dalsich znaku proste nekouka :lol: Ciste lesni/venkovni maskac je dobra petadevka a v kombinaci s civilem taky pusobi stylem delnik/smazka/rybar, ale spis starsi revize, kterou ale nepovazuju do lesa za tak povedenou, jako tu novejsi, ktera obsahuje barvu, co je dost podobna coyotu. A taky je starsi verze z materialu z materialu "uhorej mi koule i v zime" a narocnejsi pohyb je to nahovno. Woodland ma na blizsi vzdalenosti pomerne velky fleky a je hrozne hnedej, podle me to neni nejlepsi volba, radsi bych se do petadefky. Zaroven dneska uz zacina bejt pomerne drahej, alespon v dobrym stavu a vyjma us reenactingu nema smysl kupovat. Muj favorit je Slocam, je svetlejsi, nez treba flecktarn, takze bude dobre maskovat v obdobi opadanyho listi a uschle travy, bohuzel je nahovno dostupny. Concamo nevypada spatne, ale dostupnost naprd, ale za co bych ty prachy, co se tyce concama eventuelne doporucil dat je ghosthood. Kdyz se vratim ke kombinaci civil+les. Tak lovecky maskace nejsou spatny, ale bude to vzbuzovat urcite podezreni, minimalne u znalejsiho oka a kvalitnejsi produktu a kdyz zhodnoti celej outfit. Lepsi je imho jednobarevny hadry civilnich znacek v neurcitych odstinech zelene, hnede a tmave sede. V podstate takovy kavarensky barvy. Do lesa k tomu mit nejaky skladny lehky maskovaci prevlecnik, napriklad ten ghosthood. Neurcity barvy jsou dulezity, cokoliv coyote je dneska nahovno. Prilis takticka seda skoro, ranger green/oliva skoro taky, i kdyz to je podobne klasicky myslivecky zeleny a byt ve meste moc nemaskuje, tak udela nejmin zla a je to rozsireny dlouhy leta. Na jednu stranu to ma dost lidi i mimo bezpecnostni konicky, protoze je to celkem kvalita za rozumnou cenu nadruhou stranu je to strasne proflaknute, takze mit kalhoty od helikonu a pripadat si nenapadne je dost naivni.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Woody Crafty »

hrd píše: 02.03.2021 1:04 Olivová je zelená, khaki písková.
Jinak mi přišel dobrý nápad s Flecktarnem. Asi vypadá nejvíc jako žes jen koupil něco vyřazeného v armyshopu.
"Suché roští" je něco jako "deerhunter"? (https://www.hubertus-fieldsports.de/Jag ... :6092.html)
Pak souhlas, že vypadá spíš lovecky než takticky.
Ano, něco podobného. Mám dojem že to působí civilněji. Byť to není tak nenápadné na úrovni olivové/khaki.

Dost mě zaujaly klasické maskáče A-TACS podle mě působí civilněji a méně agresivně než všechny ty flecktarny a woodlandy.
Vz. 95 byl nenápadný dokud ještě fungovala ZVS a po nádražích se potulovali ožralí vojcli vyřvávající 5 4 3 2 1 CIVÍÍÍÍL ! :D
No zřejmě ho nahradil ten flecktarn, pokud je považovaný za styl "koupil si ty nejlacinější hadry na ryby v místní armyshopu".

Ohledně nenápadnosti je možné rozlišovat:

a) jsem nenápadný pro nepoučeného "civilistu" který když uvidí někoho v civilnějších maskáčích tak nad tím mávne rukou a řekne si že je asi častěji v lese

b) lidi "z oboru" kteří podle mě bez větších obtíží rozeznají podle maskování jestli se dotyčný věnuje airsoftu, rybaření, lovu, survivalu/bushcraftu, je to military pozér nebo člověk s opravdovým výcvikem atd... a to i když sebou zrovna nemá pruty nebo flintu.

Vlastně by se dalo říct, že se ti lidi rozpoznají navzájem jako městští mastňáci podle druhu značkových hadrů :lol:
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od jameson363 »

Woody Crafty píše: 02.03.2021 7:44 Vz. 95 byl nenápadný dokud ještě fungovala ZVS a po nádražích se potulovali ožralí vojcli vyřvávající 5 4 3 2 1 CIVÍÍÍÍL ! :D
Zde bych si dovolil trochu nesouhlasit, protoze vojak, at uz dnesni profesional, tak drivejsi zakladak, co v civilu nosi maskace, tak musi udrzovat ustrojni kazen, nosi k tomu minimalne boty vojenskeho typu a baret (ci jinou vojenskou pokryvku hlavy), ma zakazano kombinovat civilni odev a maskace a vetsina lidi to dodrzuje. Krome toho, ze zakladaci nosili i ty debilni svetle zeleny kosile, ktery si na sebe zadnej normalni soudnej clovek nemuze vzit. Takze proste rybare a vojaka od sebe vetsinou poznas, pokud tomu alespon trochu rozumis a/nebo se nad tim dokazes zamyslet.

ATACS neni uplne spatnej, ale imho to ve me vzbuzuje jistou erudici v danem oboru, minimalne vetsi, nez stary vz95 nebo flectarn. Rozhodne se to lepe strati v davu/metru, to jo, ale kdyz uz si toho nekdo vsimne, tak z toho kouka clovek, kterej bude pravdepodobne vic z oboru, nez ten co ma usmudlany flecktarny nebo vz95. Osobne bych v levnym spektru volil olivu/zelenou.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Haluziak »

I ty fleky jsou zrádný, Jo starý, vybledý, otrhaný kalhoty a blůzy v pohodě, ale když tam vysekneš nejnovější model od Köhlera, tak to taky uhodí do očí.

Ve městě podle mě uhodí do oči cokoliv.
Sami si položte otázku, v jakém pořadí vyhodnotíte nebezpečnost následujících osob.

1. cca 16-24 let, maskáčové kalhoty, olivové/coyote tričko/mikina, batoh "taktického" vzezření
2. cca 25-35 let, pevné boty, volně padnoucí jeany, béžové triko a přes to volně padnoucí rozepnutá košile/bunda softshel/kůže, šedá, olivová, hnědá ..., brašna na notebook/doklady přes rameno (a pak nahraďte brašnou taktického vzezření)
3. cca 30-50 let, šedý/modrý oblek (proste typický kancelářský ohoz), bíla košile, kravata, kožený kufřík.

A teď si vyhodnoťte, koho si všimněte prvního.

Za mě, než si vyhodnotím že airsofťák/military fanda, kterého jsem si všiml prvního není hrozbou, tak 2. popadla blízkou koc a spokojeně odkráčela a 3. mezitím někam zmizela z dohledu.
A taky mě ta 2./3. mohla poslat do věčných lovišť.

Závěr: Dle mého názoru nelze (funkční) maskované a taktické střihy nosit v městském prostředí, bez toho, aby znalým problematiky nevyskočilo upozornění. Neznalým je to šumák.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Germanik1 »

Zkus odnést z jakékoliv stavby pytel cementu. 1. V maskáčích. 2. V obleku s kravatou 3. V oranžových monterkach. Prostě mimikry. Ve městě džíny s čímkoliv, i kdyby to byly džínový 5.11, bunda jednobarevná parka. Nikdo tě nazaregistruje.
Udělám co musím
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od jameson363 »

Haluziak píše: 02.03.2021 15:14 I ty fleky jsou zrádný, Jo starý, vybledý, otrhaný kalhoty a blůzy v pohodě, ale když tam vysekneš nejnovější model od Köhlera, tak to taky uhodí do očí.

Ve městě podle mě uhodí do oči cokoliv.

1. cca 16-24 let, maskáčové kalhoty, olivové/coyote tričko/mikina, batoh "taktického" vzezření
2. cca 25-35 let, pevné boty, volně padnoucí jeany, béžové triko a přes to volně padnoucí rozepnutá košile/bunda softshel/kůže, šedá, olivová, hnědá ..., brašna na notebook/doklady přes rameno (a pak nahraďte brašnou taktického vzezření)

Závěr: Dle mého názoru nelze (funkční) maskované a taktické střihy nosit v městském prostředí, bez toho, aby znalým problematiky nevyskočilo upozornění. Neznalým je to šumák.

Tak samozrejme fleky musej bejt obyc, ale to je podobnej pripad jako "hi-tech" Helikon UTP kapsace vs. obyc kapsace z Kenvela v podobny barve.

K tvemu prikladu - me prijde, ze vojenstejsi, byt low profile softshellka je vic napadna nez olivovy kalhoty a cerna civilni mikina, ale asi by i zalezelo na vzdalenosti a konkretni situaci.

Nicmene se zaverem bych souhlasil. Do mesta proste civil. Pokud to ma bejt univerzal, tak tmave seda, tmave hneda neurcityho odstinu nezname znacky a do prirody k tomu skladnej prevlecnik.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Woody Crafty »

jameson363 píše: 02.03.2021 13:16 ATACS neni uplne spatnej, ale imho to ve me vzbuzuje jistou erudici v danem oboru, minimalne vetsi, nez stary vz95 nebo flectarn. Rozhodne se to lepe strati v davu/metru, to jo, ale kdyz uz si toho nekdo vsimne, tak z toho kouka clovek, kterej bude pravdepodobne vic z oboru, nez ten co ma usmudlany flecktarny nebo vz95. Osobne bych v levnym spektru volil olivu/zelenou.
To je fakt. Mezi civilisty A-TACS méně nápadný, mezi zasvěcenými o něco nápadnější.

Za mě asi nejlepší řešení nenápadnosti "koupeno u ťamana před 10 lety a natolik seprané a vybledlé že lze těžko říct jaká to byla původní barva"

Ale co se týče příměstských lesů kam chodí korzovat mastňácké rodinky, tam je nejnenápadnější červená značková mikina a hlučné a nemotorné chování.
Od doby kdy začali vymírat poslední trempíci, už je člověk v maskáčích v lese čím dál nápadnější. A usárna pak vyjde nastejno jako tacticool mole baťůžek.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Odpovědět