Filtrační médium v kartuších z konvic

Odpovědět
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od itchy355 »

Po delší době zdravím :)

mám jen kratší dotaz; ví někdo, co zhruba je za ten sajrajt v klasických brita (např) kartuších? Nelíbí se mi na nich jednak to kvantum plastu který člověk vyhazuje a jednak ta závislost na jednom výrobcovi, tak mě napadlo, že vlastně překapávač na kávu je úplně to stejný, stačilo by jen do sáčku nebo nerezovýho sítka na překapávač nasypat správnej materiál (hádám nějaký aktivní uhlí, mechanický nečistoty nechat filtru a je? Koukal jsem že jde koupit i předraženej pytlík s (asi) přesně tím, co myslím.. ale ta cena je naprosto mimo.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od DanBlack »

U pytliku z tveho odkazu pisou "Iontoměničová pryskyřice, aktivní uhlí"...
Je otazka co planujes filtrovat, pokud jde jen o zlepseni chuti tak staci aktivni uhli (po kilech v kazdem zoo shopu). Jestli chces i fitraci tezkych kovu a dusikatych latek uz potrebujes lepsi napln - treba zeolit. (to same co vyse, kilo zeolitu stoji cca 60Kc)
Nezapomen nahoru a dolu vrstvu filtracniho papiru, at se ti nevyplachujou drobky.
Pokud mas zname na vodarnach tak "katexovy filtr", male jantarove zbarvene kulicky.

Osobne jsem chut takto filtrovane vody netestoval, ale zelvy a rybicky si nestezujou. ;)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od mhi »

Nezlobte se za mne ze kanibalizuju tema, ale "aktivni uhli po kilech" mi prijde zajimave pro ucely filtrace vody ze studny a vzduchu jako nejaka zaloha jinych lepsich filtru. Doted jsem zil v tom, ze to je draha sranda. Mate nekdo prosim nejakou praktickou zkusenost jak neco takoveho samo domo udelat? Zrovna u te vody bude problem s tlakem (jednak na vstupu, aby treba 3D tisteny filtr nepraskl, a pak aby to nemelo velkou tlakovou ztratu).

Diky.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od Teal'c »

Zjevně se dá koupit vyloženě náplň, kterou používají filtry konvic BWT. Např zde https://www.amazon.de/-/en/dp/B0CLYGQTF ... oding=UTF8, nevím jeslti to prodává někdo i v ČR. Na amazonu jsem našel i od jiných výrobců podobné granule, zjevně primárně pro akvárka, ale náplň je taky aktivní uhlí a ty pryskyřicové kuličky.
BOB2016
Příspěvky: 145
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od BOB2016 »

Otazka, ako dlho sa da aktivne uhlie skladovat?
Najlacnejsie som nasiel za 3,74€ za kilogram. Volne ulozene. Takze by som ho musel do niecoho zabalit.
Otazka znie do coho a ako dlho ho viem skladovat.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od Hdm »

Našel jsem
Dr.Uhlí Biochar aktivní uhlí do půdy, 17l za 290 Kč
Jestli to je cajk i pro filtraci pití nevím.
https://agmarket.cz/cz/?option=com_virt ... ct_id=2722
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od DanBlack »

@Bob2016... aktivni uhli na sebe vaze i plyny, takze pro skladovani potrebuje hermetickou nadobu. To "volne lozene" bude IMHO v plastovem kbeliku s vikem. (Idealne jeste zatavene v igelitu)

Omrknul jsem ceny a vychazi to cca 200Kc/kg (kilo aktivniho uhli jsou cca 2 objemove litry).
Muze mit ruzny puvod - bud se dela z antracitu (kamenne uhli) a nebo treba kokosovych skorapek. Nedokazu rict co je lepsi.

Zahradni a akvarijni veci bych asi vynechal, kdyz jsou shopy s potravinarskou kvalitou:

Kód: Vybrat vše

https://www.cistavoda.cz/filtracni-smesi/
https://www.alkoholesence.cz/alkoesence-cz/eshop/4-1-Prislusensvi/31-2-Filtrace-a-cisteni-alkoholu
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Re: Filtrační médium v kartuších z konvic

Příspěvek od itchy355 »

Hustý, díky moc! Jako zkoušel jsem hledat ale takle dobrej patrně nejsu :?
Odpovědět