Co jist na vybudovani svalu

Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

Kdysi jsem narazil na info o obsahu steroidů v měsíčku lékařském, což měla být snad příčina hojivosti popraskané kůže např. rukou. Nebude to něco podobného kortikoidům? Na netu o tom překvapivě málo zdrojů, pokud vůbec steroidy v měsíčku zmiňují. Obecně jsou v rostlinách fytosteroly, např. čínská studie (překvapivě) opěvuje sóju, kde z obsažených fytosterolů lze mikrobiální přeměnou získávat jak pohlavní hormony, tak anabolické steroidy i kortikosteroidy. Nemáš nějaké vědomosti, chválu i varování, ohledně Calendula officinalis?

Vzhledem k tématu anabolismu to sem patří.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Ivana »

Ano pane profesore. Kdy mám termín odevzdání bakalářské práce?

Z hlavy o tom nevím nic, momentálně mě měsíček zajímá kvůli obsahu luteinu. Metabolismus steroidů je složitý jak prase, fakt nevím. Zkus se podívat tady:
https://scholar.google.cz/scholar?hl=cs ... roid&btnG=
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od bacil »

Jetel musí být v květu, nebo stačí orvat i trojlístky z louky?

K hořčici - traduje se to. Jinak jsem netušil, že je nepřítel kulturisty...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Ivana »

Kvetoucí nať.
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

:-D Příspěvky jsou dobrovolné. Právě kvůli vlastní nevzdělanosti se ptám někoho povolanějšího. Čistě mě zajímalo, jestli se měsíčku léta vyhýbám oprávněně nebo pověrečně. Klidně to ještě pár dekád vydržím (co tělo snese). Za odkazy díky, vypadají zajímavě a z diskuse můžou profitovat i další čtenáři.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Cep »

Hořčice, aspoň tedy produkty z ní, onehdy jsem se podíval, kolik cukru obsahuje. Mnohem víc než bych čekal. Možný důvod, proč by nemusela být vhodná pro kulturistu. Další může být ten, že to s ní je jako s pivem - podporuje "žravost" :-)
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

Cep píše: 07.02.2024 7:41 Hořčice, aspoň tedy produkty z ní, onehdy jsem se podíval, kolik cukru obsahuje. Mnohem víc než bych čekal. Možný důvod, proč by nemusela být vhodná pro kulturistu. Další může být ten, že to s ní je jako s pivem - podporuje "žravost" :-)
Mělo to něco společného s vnitřní sekrecí a mělo to být nepříznivé pro regenerací. Úplně zřetelně si doteď pamatuju, že jsem tehdy pospíchal a při rychločtení jsem odstavec o hořčici jen prolétl a "neuložil" jako nepotřebný. Od té doby už párkrát jsem si na to vzpomněl. Stejně kuse si pamatuju, že nechci jíst mandle, stejná historka. Nedělám to často ani rád, ale někdy prostě při sjíždění kvanta textu nebo v časové tísni třídím na důležitost. Zdrojem byl už zmiňovaný Muscle & Fitness asi před 20 lety. Měl jsem toho dost co studovat i jiné zájmy. Neposoudím vliv potravinářských lobby skupin na obsah časopisu, ale spíš by asi tlačily na "jezte to a to" než "nejezte hořčici".
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Cep »

Může být. Ale už i ten cukr je důvod, proč to s ní nepřehánět. Zlvášť u kulturisty, který se cpe jen rýží a kuřecím...
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

S cukrem (sacharidy) je problem v cem?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PeFi »

Pokud máš cukru / jednoduchých sacharidů nadbytek, tak tělo dodanou energii musí uložit do tuků a neumí ho ignorovat. Tuky umí ignorovat, na tom jsou založené různé ketodiety, kde hodně omezíš příjem sacharidů a jinak žereš co chceš a kolik chceš, tak hubneš.

Evolučně nejsme na příjem většího množství sacharidů vybaveni, protože koncentrované sacharidy byly k nalezení snad jedině v podobě medua pár dalších exotikách. Ovoce nebylo tak vyšlechtěné a nebylo ani zdaleka tak sladké, jak dnes - zkus se v lese přežrat lesních malin nebo borůvek - docela se nadřeš a nachodíš...

Navíc se jedná o potraviny s vysokým glykemickým indexem, což má dopad na tzv. glykemickou nálož

https://www.mojezdravi.cz/hubnuti/glyke ... i-323.html
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Aha, jasne. Ale kdyz netloustnu ("netučním"), mam to nejak resit? Klikovanim jsem uz na dvojnasobku vykonu od doby kdy jsem zacal, limitem je tedy hlavne ta prava ruka. Vaha zatim nerika meritelne nic, to co potrebuju je pribrat, klidne i trosku tuku, ne hubnout ;-).
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PeFi »

Nadměrně sacharidové stravě se taky přizpůsobuje tvůj střevní mikrobiom, takže pak je cesta od přemíry sacharidů zpět k něčemu rozumnému a pestřejšímu obtížnější a se sacharidy je hrozně jednoduché sklouznout ke stravě, která je kaloricky bohatá a nutričně chudá.
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

mhi píše: 08.02.2024 13:49 Aha, jasne. Ale kdyz netloustnu ("netučním"), mam to nejak resit? Klikovanim jsem uz na dvojnasobku vykonu od doby kdy jsem zacal, limitem je tedy hlavne ta prava ruka. Vaha zatim nerika meritelne nic, to co potrebuju je pribrat, klidne i trosku tuku, ne hubnout ;-).
Jestli ještě můžu poradit, tady je docela dobrý článek o stravování ektomorfa psaný ektomorfem, jedinou výhradu bych měl k zařazování sójového řezu do jídelníčku. Ale psal to chlapík něco přes dvacet, ten má hormonů na zalévání a asi mu to chutná :-) Je to Bc. a studoval výživu.

https://kulturistika.ronnie.cz/c-7753-e ... vat-i.html

https://kulturistika.ronnie.cz/c-7892-e ... at-ii.html


Strava zaměřená na zvýšení testosteronu.

https://kulturistika.ronnie.cz/c-5234-t ... iva-i.html

https://kulturistika.ronnie.cz/c-5261-t ... va-ii.html

https://kulturistika.ronnie.cz/c-5262-t ... a-iii.html


Sacharidů si můžeš dovolit dost, ale polysacharidy (škroby). Mono- a oligosacharidy (cukry) málo. Jen hned po tréninku glukózu. Nebo jako podporu při velkém oslabení, nemoci, vlastně jako náhradu infúze.
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od steve_michalik »

Pak je tu ješte starý dobrý Velkovýkrm :D
http://new.biomag.sk/show_article.php?id=95
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Dekuji za odkazy. Velkovykrm je zajimavy pocin, trosku to pripomina muj zivot. Jeste bych doplnil podobnou kapitolu "sebedestrukce" a "docasna invalidita" (to je zase to cviceni "do selhani"). Aktualne udelam 100 kliku (11x9), nejsem potom skoro schopen ruce zvednout nad hlavu ;).

Mam dalsi otazku, je normalni, ze se obvykle noc D+1 po cviceni spotim jako prasatko? Prijde mi, ze to je spis horni polovina tela, ale rad bych odlisil jestli si treba neublizuju nejak temi proteinaky nebo stravou obecne - jatra, ledviny (nic nezvykleho nepozoruju, jen se "preziram", a obcas "vanilkove zaplynovavam mistnost"; moč mám svetlou).
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

Cvičení významně snižuje zimomřivost, zlepšuje se prokrvení, svaly hřejou, máš větší přísun a tím přebytek energie, něco z toho nebo vše dohromady. Asi taky víc piješ. Aspoň vidíš, že se se svaly něco děje. Nastav nižší teplotu nebo odlož pyžamo. Ve složení těch nápojů může být nějaký spalovač tuku, vit. C, kofein, karnitin, kreatin, celkově větší přísun proteinů taky spaluje tuky.
Bromelain z ananasu pomáhá trávit bílkoviny, rozmixuj a sceď šťávu. Stačí třeba půl až jedno deci. Zapiješ tím maso nebo tvaroh, nebo co za proteiny jíš. Zlepší se stravitelnost a sníží plynatost. Vláknina trávení v žaludku zpomalí. Je škoda tu ananasovou vyhodit, dej ji někomu z rodiny nebo ji sněz na noc s tvarohem.
Jinak o testosteronu pořád píšu proto, že kromě růstu svalů taky urychluje hojení a regeneraci např. tvojí ruky. K počtu kliků gratuluju, ale nezapomínej ani na jiné cviky a svalové partie.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od bivoj »

mhi píše: 12.02.2024 13:16 ... Aktualne udelam 100 kliku (11x9), nejsem potom skoro schopen ruce zvednout nad hlavu ;)...
Hezké :yes Jako motivaci do budoucna dávám odkaz na video kde borec dělá tahem (tj. bez "zvednutí se") 1000 kliků (dal to za cca 36 minut):
https://www.youtube.com/watch?v=qkN3DG_ ... hannel=KES

;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

Ještě poměrně důležitá věc. Strečink. Svaly, co posiluješ, musíš taky protahovat. Aby se ti nezkrátily a pro lepší růst. A opravdu střídej cviky a partie. Po odtlačování musíš zase přitahovat. Třeba jiný den. Shyby na hrazdě, přítahy kladky (menší síla než shyby), přítahy činky v předklonu, bicepsové zdvihy. Nebo nějaké alternativy činek, zavěšené popruhy a podobně. A cvičit taky nohy. Jinak ti hrozí zase jiná svalová dysbalance.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Ano, vim, dekuji, muj plan je nejak zacit stridat kliky - drepy - plank (zatim nejakou jednoduchou verzi), podle pocasi pridam hrazdu a "zaveseni se" (tohle mi pomahalo driv na pater). No a dalsi plan je jeste zkusit sklapovacky.

Aby nedoslo k mylce, ja neudelam tech 100 kliku najednou, bylo to 11 kliku v kuse v setu (rameno pak trpi) a to dam 9x. Ke konci uz kliky nejsou 100%.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Mam prekvapivy 'twist' v cause kterak pribrat. Syn onemocnel. 40ky teploty, po tydnu uz byl OK. Zato ja jsem to od nej chytil. Teplota 38, propocena snad vsechna tricka, co je ale horsi, zrejme jsem dost nakopnul svoji strevni mikrofloru (nic jsem nejedl, neslo to). Asi mi to trvalo kratsi dobu, ale intenzivni to bylo dost. Ted je mi sice uz lepe, ale jsem v rezimu, ze se opatrne pres den snazim neco do sebe dostat, abych hned nespustil "chcani prd*li". To se obcas i dari, ovsem jim hrozne malo a spis jen snadno stravitelne veci, bez vetsi hodnoty. Dale mam pocit, ze jsem rozebral vse co jsem si na rukou vybudoval.

Takze rozsiruju svoji otazku o tento necekany dej, hlavne smerem k tomu jak opet nastartovat prijem bilkovin. Predstava, ze ted snim nejake jine maso nez kousilinecek kurete s ryzi, nebo se napiju proteinaku, mne automaticky posila mentalne na zachod.

Pripadne nejake dalsi obecne rady co delaji body-builderi po nemoci ?
Odpovědět