Skladovani ovoce a zeleniny

Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Jason »

Hledal jsem zde na foru a nenasel jsem uspokojivou odpoved na moje otazky. Pokud jsem neco prehlednul tak se omlouvam. Ted k memu dotazu - popisu moji konktetni situaci:

Jde mj o sklsdovani ovoce a zeleniny. Svoji spizirnu mam vytvorenou na schodech na pudu - barak x-set let starej, metrove kamene zdi, prostor se nachazi temer uprostred domu. Takze v lete teplota neleze nejek zavratne nahoru a v zime je stale nad nulou. Ale lehce tady proudi vzduch tak je tam sucho (celkove vzduch stejny jako na pude). Pres leto skladovani neresim, to je vseho cerstveho dost) ale v zime kdyz je treba neco uskladnit (pro dlouhodobe skladovani mam k dispozici sklep u mamy v baraku). Napriklad cibule je za nejaky tyden uplne vyschla nebo nahnila, jablka se zcvrknou. Kdyz necham neco zabaleno v sacku tak to rychle chytne plisen... Potreboval bych nejak uskladnit prirucni zasobu cibule, cesnek, brambory a zeleninu.. predem diky za rady a tipy
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Cep »

Definuj "nějaký týden".
Mám jen blbou dřevěnou bednu vyloženou polystyrénem na balkóně, a jablka 2-3 týrny v pohodě (jedna - dvě přepravky ).
Cibule chce chlad a sucho, jablka v chladné a suché garáži tchán občas "narosí" vodou. Česnek se prá skladovával na půdě u komína - teplo tak akorát aby nezmrzl..
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Jason »

Tak rekneme mesic aby to vydrzelo... Zatim se mi nedari ani to. S cibuli ve sklepe nemam problem pres celou zimu ale tady se mi nejak nedari.. jsem hlavne zvyklej nakupovat ve velkem a nechci kazdy tyden jezdit pro cibuli do sklepa/nakoupit.. vcera jsem to tam jeste zkoumal a ve dverich je vetrani takze tam porad lehce proudi vzduch z baraku (ted teplejsi z chodby nez je na pude)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Bill Masen »

Počkej, my měli jablka ve sklepě až do jara, ale asi taky záleží na odrůdě. Kamarádka měla dýni uskladněnou víc, než rok.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Jason »

Ve sklepe vydrzi jablka pres celou zimubuplne v pohode.. stejne tak brambory. Ale tam je vlhceji. Jeste tam chci dat na chvilku teplomer s vlhomerem abych vedel jaky jsountam podminky
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Cep »

To uděláš dobře. Podle mne průvan = vysušování. A skoro bych řekl, že jej tam máž víc než slušný.
S cibulí bývá problém - občas i koupená pevná z obchodu má při rozkrojení x-tou spodní vrstvu nahnilou.
Zkus dát jabka do něčeho, co 'neprofoukne' - a kontrolovat, jestli se tam nesráží 'vydýchaná' voda.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Hohepa »

Co se týče cibule tak babička nechávala a dodnes teta nechává cibuli a česnek doschnout i s natí .
Ve stínu, ale na vzduchu . Na zápraží má pod přesahem střechy stodoly vodorovně zavěšené dvě kulatiny , a cibule je nastrkaná mezi ně vzhůru nohama ležící na kulatinách a nať je "skřípnutá" mezi kulatinami.

Teprve když je nať uschlá ( jak kukuřičné šustí ) tak cibuli/česnek ukládá do špajzu/sklepa ideálně za tu nať zapletenou/svázanou do "copů" .

Nepamatuji žádný problém z hnitím X-té vnitřní vrstvy. To je IMHO problém uříznutí nezaschlé/živé natě a zanesení "infekce" do řezu ještě živé "tkáně".
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Jason »

Prave ze skladovani vseho ostatniho je uplne v pohode ale ty cerstve veci to je problem. Spise jde o to do ceho je nacpat aby to neplesnivelo a upne neuschlo...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Count »

Investuj pár stovek do vlhkoměru. Tchýně má podobný sklep a s podobným problémem. Vlhkost 80% a po instalaci elektrického odvlhčovače je klid.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Jason »

Tak jsem si stahnul udaje z vlhkomeru/teplomeru za poslednich 24hod (umisten presne tam u podlahy kde normalne nechavam ovoce a zeleninu): vlhkost 46-48% teplota 5,6 - 7,2 °C
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Pez »

Potrebuji poradit s uskladněním brambor a jablek ve společném sklepu. Všude čtu, že se to nemá, že jablka od brambor načichnou. Mám docel velký sklep, je v něm studánka a tedy vlhko.
Mohl bych je dát max. 15 metrů od sebe ale je to stále jeden prostor. Ješte bych mohl jednu část oddělit dvířky ale bylo by to dál od studánky. Tak co s tim?
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Martysedlak »

Jasoně 40-50% vlhkosti je podle mě na jablka málo tam to chce min 70. Já jsem dva roky kopal kvůli tomu sklep a 10 m spolkem rouru k potoku aby tam šla vlhkost.
K cibuli námi li ošetřena jak píše Hoheha tak bude problém pořád.
Kupovaná se řeší tak že stroj ji nařadkuje tam na zemi schne cca týden a pak jde do beden a na prodej tam pak je docela problém.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od FarmářJan »

Pez- copak načichnou, ale brambory kvůli jablkům klíčí. Takže buď je dát co nejdál od sebe nebo na jablka malý zahloubený samodomo sklípek v zahradě.

Problém sklepů je, že dřív byly kvalitně odvětrávané, pracovalo se s vlhkostí, dával se led atd. Ve starých statcích jsou pod podlahou drenáže, ve sklepě studánky , dva propojené sklepy průduchy atd. Pak se to různé zazdívalo, okýnka zmizela apod. a nefunguje to.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Pez »

Letos to bude pokus/omyl.
Okýnka tam jsou. Dam tam pár teploměrů a pokusím se měřit i vlhkost celou zimu a uvidím jak to dopadne.
Ješte, dát bliž ke studance jablka nebo brambory?
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od FarmářJan »

Jablka. Vlhkost přes 80%
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od MarS »

Přepažil bych sklep zděnou příčkou, studánku nechat u ovoce a zeleniny, jabka fakt bramborama načíchnou a kazí to chuť
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Martysedlak »

Nestačila by na brambory nějaká uzavřená bedna ? Myslím ve společném sklepě.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od MarS »

brambory potřebujou větrat, jinka shnijou
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od drigon »

Když to nejde jinak, tak jablka ke studánce, brambory od ní a větrání od studánky. I když lepší by byla odtahová trubka větrání na předělu jablka-brambory a vstupy ventilace z obou stran. Ke každému půjde čistý vzduch a výpary vytáhne odtah pryč.
A rodiče to mají ve sklepě udělané tak, že brambory i jablka jsou paralelně vedle sebe každé u delší zdi sklepa, dole je studánka a po kratších stěnách sklepa jsou ventilační okénka. Funguje to tak již cca 35 let ke všeobecné spokojenosti.
1600723982949164582655533792198.jpg
1600723864824335860537454313222.jpg
Na jedné fotce je vidět v rohu studánka a nad ní vstupní otvor ventilace. Na druhé fotce je vidět protilehlá část sklepa se vstupem a odtahovým okénkem.

Přeji hezký den a jsem s pozdravem. M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od FarmářJan »

:yes to je moc pěkně řešeno. Ty větrací otvory lidi zazdívali a sklep ucpávali novými okny, že si myslí že barak kvuli sklepu vlhne. Ve skutečnosti byly často řešeny tak, ze právě odváděly vodu.

Někdo radí jablka do boxu, oddělit po vrstvách, jiný zas že to pak rychleji zraje. Moje zkušenost je, že jde taky hodně o druh jablek. Některé starší odrůdy můžu nechat klidně venku anebo ve špajzu a vydrží, s jinými je lepší sníst je co nejdřív. Dobré je zeptat se babičky nebo starší sousedky, pokud je místní, na co jaká jablka byla. Ale pamětníků už moc není a stromy se taky mění. I ty babičky už jen nakupovaly v Ovoce - Zelenina.
Ale dají se koupit stromky starých odrůd a tam je většinou popisováno jak to vydrží apod.
Kdyztak to jistí křížaly v sušičce nebo palírna.
Odpovědět