Trvanlivé konzervy

Odpovědět
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Vulkanizovat šťávu z pampelišek by mělo jít, ale chce to nějak zamezit přístupu (kyslíku) vzduchu prakticky až to momentu zpracování. Často jsou rozdíly mezí tím, co jde v malém a co jde v průmyslovém měřítku. Něco jde jen v "laboratoři" a něco naopak funguje jen ve velkém reaktoru.

Například Haberův proces jsem viděl jako laboratorní pokus, ale bez pořádného reaktoru a dostatečných tlaků máte stejně peška. Pak je tu řada dalších procesů, na které prostě potřebujete kromě vysokých tlaků i vysoké teploty a vzácné kovy jako katalyzátory. Pro zajímavost, třeba v Haberově procesu si můžete vypomoci uranem.

Takzvaná "Česká" GMO pampeliška upravená tak, aby vyráběla kaučuk, je myslím prakticky jen ochuzená o "něco(enzym/kyselinu??)", díky čemu tak rychle nezasychá. Protože zpracovat deci naráz se možná dá, ale průmyslově je zajímavá nejméně tuna kaučuku.

A tady je návod:
http://www.youtube.com/watch?v=h-sLHYvqT7I
Jak říkám, pampelišková šťáva schne zatraceně rychle.
Navíc je v ní latexu jen 15-25%, těžko říct, jestli je zde nutný ještě nějaký technický mezikrok na zkoncentrování roztoku. Obecně bude postup cca nadrtit, odstředit, přidat (amoniak?),síru a olej, vulkanizovat.
Pokud by se to povedlo udělat bez přístupu kyslíku až k vulkanizaci, mohlo by to být lepší.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od uaz469 »

-narazil jsem na český shop s trvanlivým jídlem
http://www.s-gear.cz/
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Vzhledem k cenam by si mohli dat trochu vice prace s popisem produktu. Takhle poradne nevim co za jidlo kupuji, co presne baleni obsahuje, slozeni, energeticka hodnota apod... :roll:
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Omega »

Zdravím, poslední dobou se snažím trochu zorientovat v nabídce trvanlivých potravin, které najdeme v běžné prodejní síti. Co se týče trvanlivosti masových konzerv, tak zatím jsem objevil asi nejvíce u hamé,kde byl konec roku 2015,což máme vpodstatě ještě celé čtyři roky. Nevšiml jsem si zda tam je uvedena i výroba,nevíte někdo náhodou kolik má celkovu výrobcem udávanou spotřebu? Tipuju jí na 5let max. Za těch cca 53Kč co za ní chtějí,to jde,tyhle se alespoň dají jíst :-) Všude kolem měli v krámě regály levnějších konzerv,ale zase bych se nerad zásobil něčím co bude pravděpodobně dost kvalitou mizerné. Krom toho myslím,že jsem u těch levnějších našel také mnohem menší trvanlivost. Ale rád si nechám poradit, nebo doporučit,nějaké vyzkoušené :-)
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

zustanu u svych zavarenin...kvalitni suroviny a vytecna chut ;-) ne jak nektere konzervy :-x
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Max »

Omega píše:Zdravím, poslední dobou se snažím trochu zorientovat v nabídce trvanlivých potravin, které najdeme v běžné prodejní síti. Co se týče trvanlivosti masových konzerv, tak zatím jsem objevil asi nejvíce u hamé,kde byl konec roku 2015,což máme vpodstatě ještě celé čtyři roky. Nevšiml jsem si zda tam je uvedena i výroba,nevíte někdo náhodou kolik má celkovu výrobcem udávanou spotřebu? Tipuju jí na 5let max. Za těch cca 53Kč co za ní chtějí,to jde,tyhle se alespoň dají jíst :-) Všude kolem měli v krámě regály levnějších konzerv,ale zase bych se nerad zásobil něčím co bude pravděpodobně dost kvalitou mizerné. Krom toho myslím,že jsem u těch levnějších našel také mnohem menší trvanlivost. Ale rád si nechám poradit, nebo doporučit,nějaké vyzkoušené :-)
Pokud někdo má možnost si zajet nakupit do Německa, můžu doporučit konzervy Maggi Ein teller :yes 300g konzerva stojí 1,1 Euro, s běžnejma konzervama co jsem zkoušel se to nedá porovnávat. Maso je maso, brambory jsou brambory a tak.
Mám pocit, že jsem je kdysi viděl prodávat i tady, ale asi je stáhli (nebo špatně hledám).
http://www.maggi.de/produkte/Alle-Produ ... gory&id=70
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

Hamé má výhodu v garantované životnosti mnoha let, jak je na tom ten Maggi?
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Max »

Juknul jsem na včera koupené konzervy a mají trvanlivost do 07/2014. Možná, že bych našel i delší, ale nepřehraboval jsem je. Stejně počítám s brzskou spotřebou na zimních tůrách :D
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od hanpari »

A není to u konzerv minimální trvanlivost?
karel22
Příspěvky: 97
Registrován: 19.02.2011 15:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od karel22 »

Vyzkoušel jsem a mohu doporučit tyto konzervy, prodává je Lidl.
Minimální obsah masa 87%, chuťově a konzistencí jako lanšmít.
Minimální trvanlivost mají do roku 2016.
Obrázek
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Omega »

Ano je tam minimální, tudíž minimální doba po kterou za správného skladování si potravina uchovává své vlastnosti a zdravotní nezávadnost. Určitě vydrží i o dost déle, myslím, že o vlastní zkušenosti psal někdo na začátku tohoto vlákna. Rozhodně nafouklou konzervu by nikdo z nás snad nejedl, botulotoxin není žádná dobrota, četl jsem že smrtelná dávka je 100pg/kg a teoreticky by asi pouhých 100g správně rozdávkovaných stačilo na vyhubení celého lidstva. Je to nejjedovatější přírodní jed. Tak si tak říkám, že když sním něco špatného a prožene mě to, že to ještě dopadlo dobře :-)
Karel: Výborně další tip, musím jich pár druhů vyzkoušet. Napadlo mě koupit pár konzerv různých značek a udělat si takové porovnání, kouknout na deklarované složení, udávanou výživnou hodnotu, trvanlivost, a hlavně porovnat chuť u těch různých značek, nechci mít ve spíži hromadu něčeho co se nedá jíst i mimo těžké časy.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Maximus »

Samotný botulotoxin není v masném výrobku až tak velký problém, pokud se tento výrobek dostatečně dlouho upraví varem (stačí několik minut, ale dostatečné teploty musí být skutečně dosaženo v celém výrobku), protože botulotoxin je velmi termolabilní. Spóry bakterií Clostridium botulinum jsou samozřejmě o dost odolnější než samotný botulotoxin.

Problémem zkažených konzerv je to, že je to spojeno i s jinými pochody rozkladu - různá bakteriální a plísňová kontaminace, hnilobný rozkad bílkovin,... a ty se samozřejmě varem odstranit tak lehce nedají, pokud vůbec :twisted:.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od hanpari »

A co si udělat vlastní konzervy?

http://www.mdpraha-cz.cz/download/szve2_katlist_cz.pdf

Nevím samozřejmě, kolik to stojí, ale jen jsem chvíli hledal. Nemám s tím žádné zkušenosti. Ale přijde mi to v podstatě lepší, protože víš, co v konzervě je.
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Omega »

Maximus píše:Samotný botulotoxin není v masném výrobku až tak velký problém, pokud se tento výrobek dostatečně dlouho upraví varem (stačí několik minut, ale dostatečné teploty musí být skutečně dosaženo v celém výrobku), protože botulotoxin je velmi termolabilní. Spóry bakterií Clostridium botulinum jsou samozřejmě o dost odolnější než samotný botulotoxin.

Problémem zkažených konzerv je to, že je to spojeno i s jinými pochody rozkladu - různá bakteriální a plísňová kontaminace, hnilobný rozkad bílkovin,... a ty se samozřejmě varem odstranit tak lehce nedají, pokud vůbec :twisted:.
Ano vím, byl to jen takový případ, dalo by se říct ta asi horší možnost. Pár minut varu při výrobě by mělo stačit, ničí ho normálně teplota nad 60°C
Samozřejmě pokud bude konzerva nafouklá, nebo obsah zapáchat, tak ji jíst nebudu. Zajímalo by mě třeba za jak dlouho se ta konzerva začne viditelně nafukovat uvolněnými plyny od doby kdy v ní začně rašit nějaký ten neřád, je to pro mě takové první znamení,že obsah není v pořádku.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Roman »

Ten strojek na výrobu konzerv mám doma, a pár masových konzerv jsem už díky němu udělal. Plechovky jsou výborné svojí dlouholetou trvanlivostí protože nepropouštějí světlo a jsou bezpečně vzduchotěsné. Což u skleněných zavařenin není z dlouhodobého hlediska jisté.
Z 10kg masa máte 12 plechovek, nadvakrát sterilizujete: 90min a po dvou dnech 60min. Hromadná sterilizace šetří palivo, po otevření stačí maso jíst za studena nebo jen lehce ohřát, okořenit a labužnicky vychutnat.
Pokud pět desítek naolejovaných plechovek zakopete, přežijete celý rok a máte každý týden maso.

Obrázek
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Omega »

Ten strojek by se mi také moc líbil, u nás už se asi nevyrábí co? Prý je dělali snad někde v Bystřici pod Hostýnem. Musím se zeptat známého asi ho má, soudím dle toho, že říkal, že si kdysi s kamarády ze srandy zavařili každý plechovku rumu, jakože na nejhorší časy :-) Dodnes je prý opatrují jako takovou památku.
Ještě jsem četl návod jednoho pána,který plechovky s masem zavařuje 3 hodiny při mírném varu, pak je šokem zchladí a nechá je ve vodě do úplného vychladnutí, prý mu vydrží v pohodě i 5let. Mě tedy osobně připadá lepší ta dvojnásobná sterilizace jak tu píšete.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Schwimm »

Dnes jsem při vaření použil hrášek Bonduelle a min.trvanlivost má 5 let . Rozhodně bych se při správným skladování nebál delší doby a stejně se dá správnou rotací zásoba průběžně odnovovat.Máte někdo seznam, jaké položky by šly jíst řekněme 7 dní,aby to byla rozmanitá strava? Takový balíček v dostatečném násobku týdenní dávky by se snad "nepřejedl"
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Ježura »

Sice jen sádlo ale pěkně trvanlivé...
http://www.novinky.cz/koktejl/258039-ne ... l?ref=boxD
gonza
Příspěvky: 8
Registrován: 15.02.2012 21:50

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od gonza »

uaz469 píše:-narazil jsem na český shop s trvanlivým jídlem
http://www.s-gear.cz/
Máte někdo zkušenosti s chutí toho jídla od firmy Wise? Zatím nejlepší co jsem našel, jsou produkty od firmy mountainhouse (www.mountainhouse.eu), bohužel ale stojí ještě skoro 2x tolik (cca 30 liber za plechovku s cca 8 porcemi hlavního jídla). Stačí přidat horkou vodu a za 10 minut je hotovo. A je to opravdu jedlé, chutná to dětem i manželce a trvanlivost mám do roku 2036 :lol:
Bohužel od té doby co libra už není za 27 je to zase dražší, tak hledám alternativu. Jak už to tak bývá, stejný produkt přímo v USA stojí o hodně míň, ale nenašel jsem žádný web, který by to byl ochoten poslat do Evropy.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Kedr »

Mountain house je chutově hodně příjemný luxus u kterého pokulhává cena - těch 5.5 liber za jedno balení, popřípadě trochu mín z ebaye je naprosto neekonomická cena - alespon co se křečkování týče. Stejně na tom jsou i americké MRE - at už civilní či armádní, které se schánějí na serverech jako je ebay dost špatně - hlavně díky nějaké vyhlášce US army, která to může u jednotlivců postihovat. Cena je tam cca kolem 100kč/ks ale člověk zase spotřebuje 2-3 potravinové dávky za den ( jednotlivě mají nižší kalorický příjem cca 3:1 v porovnání s BDP) , takže se dostáváme na nějakých 300 kč, za což už se dá nakoupit solidní zásoba konzerv na 14 dní... Tyto dobře skladovatelné "survival polotovary" jsou na můj vkus - poměr: cena/výkon hodně finančně náročné a kaloricky neodpovídající...

Nehledě na to, že z vlastní zkušenosti - nevím jestli už to tak dělají globálně, jsem u BDP a MRE všeobecně narazil na hodně nízkou trvanlivost - řádově rok, max dva. Nechal jsem si od kamaráda vojcla udělat menší zhodnocení toho co fasujou - abych náhodou nevyžral nízko-trvanlivé kousky, které se prodávají obecně v eshopech a nesoudil jen podle toho...A výsledek je takový, že vesměs ta trvanlivost je všude stejná - a to řádově rok, maximálně dva (psáno i na samotném obalu).
Odpovědět