Trvanlivé konzervy

Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Jelikož jsem armádou neposkvrněn musel jsem si najít:

MRE - Meal Ready to Eat
KDP - Konzervovaná Dávka Potravin
BDP - Bojová Dávka Potravin
BDP vs. KDP
Jedná se o české jídelní dávky BDP – Bojová dávka potravin a KDP – Konzervovaná dávka potravin. Jedna dávka je určena na jeden den. K dostání jsou varianty BDP I a BDP II, které se mezi sebou liší pouze kombinací hlavních jídel. Varianty KDP jsou tři a to KDP I, KDP II a KDP III, ty se také od sebe liší pouze kombinací hlavních jídel. Obsahem KDP je potravinová dávka na celý den a ještě k tomu je součástí balení i souprava na ohřívání jídel a další doplňky. BDP oproti KDP obsahuje pouze jídelní dávku na den. Celé balení, ať již BDP nebo KDP, je uložené v papírové krabici z tvrdého kartónu, která je ještě zabalena v průhledné folii. Toto je ještě vloženo do bílého igelitového pytle. Pytel u KDP je ještě trochu prodlužen a v prodloužení je vyříznuto ucho na uchycení, podobné těm z igelitových tašek, takže přenášení nedělá problémy. V boji to bude mít spíš každý v batohu, než aby to nosil v ruce.

Zdroj: http://www.airsoftguns.cz/article.php?&id=100
MRE vs. BDP
Známější je zřejmě polní strava americké armády MRE (Meal, Ready to Eat), vyráběná již od roku 1981, se kterou se můžete setkat i v nabídce některých tuzemských armyshopů. V pevném plastovém obalu, k jehož otevření není potřeba žádných nástrojů a otevřete jej rukama se ukrývá hlavní jídlo, sladkosti a nápoje v prášku. Nechybí zde i sáček pro ohřev stravy a sáček pro rozmíchání přiložených nápojů, k oběma je pak potřeba pouze trocha vody z kamelbagu nebo polní láhve. Také je zde malý sáček s vlhčeným ubrouskem, toaletním papírem, solí, cukrem, omáčkou Tabasco a žvýkačkou, mysleno je tedy na vše:) Na výběr je z 24. menu, jsou zde zastoupena jídla obsahující maso i bezmasá, košer i silně pálivá, vybere si každý. Jídla jsou chutná (v rámci možností a provedení) kalorická a pro daný účel - doplnění potřebné energie - skvěle poslouží. Jejich nezanedbatelnou výhodou je trvanlivost a skladnost, velký výběr a nutriční vyváženost. Z osobní zkušenosti mohu říci, že jedno balení ( v reálu se údajně fasují až čtyři na den) vystačí pokrýt kalorickou potřebu celého dne a to i při značné fyzické zátěži. Jedná se tedy o příležitostnou kompletní stravu s neurážející chutí a jistou atraktivitou, vhodnou na celodenní akce. Více o MRE, včetně kompletních menu se dozvíte ZDE.

Jako druhé jídlo si stručně představíme české BDP, neboli Bojovou Dávku Potravin. Jedná se v podstatě o totéž co MRE, ovšem v tuzemské variantě. Na výběr je ze dvou menu, což je pro naše potřeby plně dostatečné. Již na první pohled je zřejmé, že BDP je větší, obsahuje tedy více potravin a doplňků a uspokojí tak i velké jedlíky po celý den. Vložená jídla jsou většinou běžně dostupná na našem trhu (pouze v jiném balení) a tak zde netřeba mít žádné obavy ohledně kvality, stejně jako u MRE. Jídla jsou nám chuťově známá, v popisných baleních.

Zdroj: http://www.militarygames.cz/mre-vs-bdp
To jen tak kdyby také někdo tápal...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od alibaba »

Zase tohle znam z vlastni nemile zkusenosti ....ty nemile KD co byly asi 4 konzervy na den a oni lampasaci nam to vydavali kdyz tyhle konzervy byly nejmene 15 let stare ,no bylo to k jidlu a hlavne celkem to bylo dobre, kdyz jsem si rozdelal ohnicek a byl k tomu jasne chleba a tak pokud jsme jeli na nejake to cviceni meli jsme techto konzerv dost a jak dlouho vydrzi .....nevim jeste ze na vsech konzervach bylo datum vyroby.....
Nejak kolem roku 1975 jako cudrak jsem jedl americke C-ration co byly s 2 svetove valky co byly konzervy stare nejmene 35 let a stale byly dobre ,nu musel jsem to vyzkouset ,v 19 stoleti kdyz pres Sibir jeli dobyvatele tak jim bylo divne kam jeji psi se chodi nazrat a zjistili, ze to je mamut co byl zmrzly od konce doby ledove ..... ty zrnka puvodniho obili co nasli v pyramidach po asi 3500 letech vzklicilo .....
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

Já, abych měl trochu rozmanitou skladbu zásob, mám hromadu KDP a potom nejrůznější konzervy z Makra. Nakonec to, díky velkoobchodu, nevyjde tak draho.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od goral »

KDP = 4 konzervy. Fasovalo se to za komara
zaroven viz vyse - je KDP jakousi variaci BDP s ohrivakem . Musim ale podotknout ze sem ho v zivote nemel v ruce a to mi uz BDPcek par stovek proslo rukama (zaludkem nastesti mnohem min). Podeziram armadu/vyrobce ze je to jen reklamni trik :)
Proste v armade sem to nevidel fasovat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

Také jsem ohřívací variantu neviděl. A neumím si to jídlo představit ohřáté jen do vlažna nějakým chemickým vehementem.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Ježura »

Velmi doporučuji odkazy z jedné mé velmi oblíbené stránky:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1690
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1695
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1707
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3263
Myslím že to někteří urččitě znají... :D
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od alibaba »

Ja bych se chtel jeste zminit o tech MRE ,predevsim vydrzi asi 15 let ,jsou v plastiku a hliniku a nedoporucuji to jist, nemuzete to davat ani psu.....Ovsem je tam dobre vymysleno ta ohrivaci technika jidla ,nic noveho pod Sluncem uz stari Rimane to vymysleli a vse je zalozeno na zpusobu haseni vapna a kdyz to trochu roztrneme vapno se vysype do vody a zacne se hasit a tim se ohreje vse kolem ,tedy i jidlo a tady se to prodava v obchodech, ovsem je tam jina, nez ta zoldacka strava a ja jsem si kupoval kafe a take polivky ,ale jak rikam to bylo fajnove jidlo a nemelo to nic spolecneho s MRE to at si zerou zoldaci ,pouze to melo spolecneho ten ohrivaci system a ten trva tak 10 minut--- nez to ohreje .....
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Max »

Mně klasický MRE taky moc neberou (teda ty hlavní jídla co tam dávaj). Chutnají mi komerční Heater Meals, který se občas objevují cca za 120 Kč.
Kdyby ale někdo MRE sháněl, všimnul jsem si na aukru nabídky 108 Kč/ks, což je podle mně docela dobrá cena.
http://aukro.cz/mre-americke-jidlo-i1826192599.html
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od MRAK »

Pár krabic (asi 4 A a 4 B) MRE mám ve sklepě, jako poslední nouzovku. +2 dávky francouzký cizinecký legie (tam je spousta jídla)
Pár (asi 10) štanglí KDP (ty 4 konzervy ve sloupku - Hovězí a vepřovka, lančmít a játrovka) tam mám taky.
Což je přes 100 dávek jídla jako naprostá nouzová zásoba, když všechno ostatní bude napikaču. (myslím, že měsíc se stím dá ve 4 lidech kaloricky luxusně vyžít, možná i dýl)

Ty nový BDP neznám, proto jsem se ptal. Asi si jich pár přikoupím, aby to bylo trošku rozmanitější.
Je pravda, že dětem MRE moc nejede :mrgreen:

Jinak mám samozřejmě již zmíněný klasický fazole, a další chutné konzervy :mrgreen:

Hodlám koupit pár BP-5 , to by mohlo dětem chutnat .....

A teď jsem zkusil objednat něco z Conserva.de , (díky Fabulous) tak uvidím ...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Na těch stránkách odkazovaných Přírodním Ježkem je zajímavá takulka, z té by se dal udělat odhad kolik je potřeba jídla na den (porovnej voják/zajatec):
Přílohy
denni-pridel.jpg
denni-pridel.jpg (74.42 KiB) Zobrazeno 33386 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Když si spočtem váhu tak to vychází:

voják: 2 166 gramu

pilot: 2 864 gramu

zajatec: 1 304 gramu

Tedy ten 1kg potravy na den jak jsme se bavili výše bude asi opravdu takove solidni minimum. U těch zajatců plyne z poznámky dole že se jedná o nepracující zajatce...

Teď to beru čistě z hlediska váhy nikoliv energetické hodnoty....
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od goral »

1 kg je podle me blbost
schvalne se si posledne vazil jidlo. na 4 dny 2,2 kg.. a hlad sem nemel.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Rozhodně to je 1Kg - to berte jako základ pro dlouhodobé přežití - dejme tomu po dobu několika let. Krátkodobě vydržíte i s 1/10 Kg - ale budete žít jako zvěř.

Jak už jsem psal zde: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=301
(Což je umístěné myslím rozhodně správně, protože velikost zásob s konstrukcí krytu přímou souvisí.)

Je zásadní rozdíl ve výživných hodnotách moderních koncentrovaných potravin a obyčejných.

Schválně si zkuste uvařit 1Kg brambor (ŽÁDNÉ MÁSLO, ŽÁDNÉ MLÉKO, BEZ SOLI) a vydržet s nimi 4 dny - no, je to pěkně nahovno. Ale do té stejné kaše dejte kostku másla, půl litru mléka, přihoďte k tomu šišku lovečáku a budete spokojení.

Dávky z koncentračních táborů:
Vězeň měl dostat denně 350 gramů chleba, ale dostával sotva 300 gramů. Chléb byl rozdělován večer a vyhladovělí jej hned snědli. Na ráno měli pouze půl litru černé tekutiny, nazývané káva nebo čaj, s velmi mírnou dávkou cukru. S takovou potravou musel vězeň vydržet od 6 hodin ráno do polední hodinové přestávky, kdy dostal necelý litr vodové polévky. Polévka měla obsahovat 150 gramů brambor, 150 gramů turínu, 20 gramů mouky, 5 gramů masa.


Výsledek: Obrázek
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Tak určitě je důležité co se jí a nikoliv jen kolik to váží napr. 1 obed v restauraci: 100g řízek + 200g příloha, tedy 3 jídla denne + 100g treba čokolády, to bych hladem netrpěl...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Když vidím fotky z koncentráků tak je mi vždy smutno, uvědomím si co si jsou lidé schopni navzájem páchat a je to o to horší že nešlo o nějaký krátkodobý afekt ale o plánovanou a promyšlenou akci...

Bohužel nedělám si iluze že by se něco takového nemohlo opakovat...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Sorry za OT, ale myslím, že bylo důležité zmínit, kolik (na první pohled hodně) toho vězni v KT dostávali, že to rozhodně nebylo 50gramů chleba, jak si každý myslí a přesto dopadli takhle strašně.

Ad koncentrační tábory:
To je největší zločin současné Evropské garnitury, jediný moment, kdy by měl muž zabíjet je, pokud brání svou vlast nebo svou rodinu, ale oni nás svou idiotskou láskou za každou cenu donutí zabíjet. A tak by tu mohlo být krásně.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od JimmyJazz »

trosku OT: k tomu 1kg. Mam osobne vyzkousene, ze se da pohodlne vyzit s nasledujicim:

1 jablko
1 salatovka
2 rajcata
1/4 kurete predni (masa je tam tak 100g)
neomezene tekutin (bylinny caj+voda)

cista hmotnost bude tak maximalne pul kila.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od goral »

jak nad tim tak premyslim, asi mate recht.
Zvladam sice mit jidlo na den pod 500g, ale casto je to dehydrovana strava a hlavne pocitam ze tam budu max tyden, tzn ubytek vahy me nejak netrapi. Dlouhodobe uz by to byl asi problem...
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Max »

Jak by se do té hmostnosti měla počítat dehydrovaná strava? V dehydrovaném stavu nebo včetně vody? Toť otázka.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

Hodnotit jídlo na kilogramy je naprosto irelevantní. Je potřeba hodnotit zásadně na kalorie.
Odpovědět