Trvanlivé konzervy

Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od dracekvo »

Nevíš proč mě nenapadlo je prostě otočit? :D
Imho, už se nedivím, proč ta Giana skončila poslední. Bléé. Až to něčím nahradím, tak si pejsek pošmákne.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Max »

Přidávám se ke kolegům, tuňák Giana nebrat, alespoň né drť. Za mně můžu doporučit Sun&see v olivovém nebo slunečnicovém oleji. V tescu nebo globusu se často dá koupit trojbalení 3x80g na akci, třeba teď o víkendu za 44 Kč. Hned šli dvě do nouzových zásob, mám ale obavu že se žádné krize nedočkají :D

Ještě pro zajímavost. Před týdnem jsem si v Německu kromě jiného bral 300 g konzervy Maggi ein teller, které jsem tady už doporučoval. Tak nějak jsem si říkal jestli nejsou v přepočtu za 28 Kč drahé. Když jsem v Tescu viděl tuhle obdobnou novinku od Hamé http://www.hame.cz/o-firme/aktuality/ho ... studenty-/ za 41 Kč, myslím si že ne.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od dracekvo »

Ale na obranu hamé, byl jsem v Kunovicích, tak jsem se stavil v podnikovce a ty ceny tam byli celkem příjemné. Kdyby někdo jel kolem, tak ať se tam určitě koukne, ale mají až od jedné.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Maximus »

Minulý týden jsem si koupil na vyzkoušení "vepřové maso na houbách" od Hamé - pokud bych to měl nějak ohodnotit, tak bych to nazval - taková chuťově nepříliš výrazná šťáva s několika kousky "masa" a hub. Cena podle mne tento výrobek absolutně neodpovídá kvalitě (při ceně tak do nereálných 15 kč za kus bych o tom do nouzových zásob uvažoval, ale jinak určitě ne).

Je ale možné, že někomu s nižšími chuťovými nároky může vyhovovat.

Pokud se někdo nechystá někam přesunovat či prchat, tak bych dal přednost "domácí produkcí" zavařenou v omnia sklenicích.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Grunt »

Teda já se do zde zmiňovaného Hamé pustil, že otestuju všechny jejich konzervy (které jsem schopen požít), která mi z nich sedne, ale hrůza a děs. Podařilo se mi omylem chmatnout Moravského ptáčka nebo vrabce nebo co, ale to byl teda jako kentus. Spousta vody, šedá (opravdu snad ani náznak nějakého chromatického odstínu) barva a uprostřed vajíčko (ty já nejím), zabalené v červené hmotě. Chuť normálně vyvolávala dávící reflex (nedělám si srandu). Co mi od nich dřív (cca. 5 let) jezdívalo byl „Maďarský guláš“. Dobré maso, kupa rozvařené zeleniny (tu já mám rád), jemně pálivé,…prostě fajn. Když jsem otevřel „Maďarský guláš“ dnes, tak jsem se málem rozbrečel. Prvně odtekla vyseparovaná voda, pak oranžový zahuštěný vodný koncentrát a to je asi tak vše. Maso sice vcelku dobré, ze zeleniny zbyly jen tři rozmočené proužky papriky, celý blob klasický konzervový lesk…no prostě už se nemůžu dočkat zítřejší sračky. V nějaké krizi bych na tom životně závislí fakt nechtěl být. Ještě se mi podařilo otestovat „Chalupářský guláš“, ale to bylo něco mezi Moravským ptáčkem a Maďarským gulášem. Co od nich ještě trošku můžu je Mexický guláš nebo nějaké to chilly (to by se jednou za čas požít dalo pokud s tím něco zásadního nepodělají), ale ten zbytek bez výčitků vylučuji. V toto období je tu pojízdný stánek s armádními výprodeji, takže obětuju pár chechtáků na KDP a porovnám. Ale myslím si, že moc horší to už být nemůže. Jinak se přesouvám k zavařování kotlíkového guláše (když mi teda konečně nějaký zbude), to si dovedu ošéfovat podle sebe (o zeleinu na zahrádce nemám nouzi).
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od marish »

To je těžký, z koupený konzervy prostě nebude nikdy gurmánský požitek. Před testem bych doporučil alespoň den dva nejíst, pak to bude asi objektivnější. I když i v jídle hraje velkou roli psychika, když víš, že se pak dobře najíš, odsoudíš jakoukoli konzervu. Když bude opravdový hlad bez vyhlídky na lepší jídlo, bude každá konzerva lepší než vývar z koženého opasku...
Polemiku nad kvalitou konzerv chápu v úhlu, za ty peníze by to mělo bejt kvalitní- a většinou není. V úhlu nouzového stavu, to je jen: konzerva je/konzerva není.
Zásoby konzerv se pochopitelně musí "točit". Takže nejlepší je asi dělat si vlastní...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Karlos »

Právě ta nutnost zásoby točit je problém... jíst konzervy (ty hnusy) jen pro to že točím zásoby pro mě není akceptovatelné. Vlastní konzervy jsou asi opravdu jedinou možností...
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od optim »

Vlastní konzerva je určitě ideální stav. Ale pořídit si za několik desítek tisíc korun stroj na jejich vlastní "hobby výrobu" není zase moc optimální. Nebo snad maso zavařovat do podoby masných kompotů?

Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak nejaka zkusenost je.


Zavarene GLOBUS klobasy, prvni varka cca 3 mesice(pak sezrany). Druhou varku sem delal pred cca 8 mesici, minule tyden sem sklenici otevrel, dal prvne kocce a kdyz ta jedla, tak sem ochutnal a velice dobre.

Zavarene uzene, cca 8 mesicu, chut dobra (kocky taky zerou)

Zavarene veprove, cca 8 mesicu, chut dobra(kocky zerou)

Zavarene leco s klobaskou, tam mam kousky i 5 let stare a daji se jist v pohode. Chut pokud se dodrzi stejna receptura, nemenna, tj. sklenice 8 let a da se jist(v techto starych nemam klobasu, tehda sem jeste nedaval).
U 1 z cca 25-30 kousku, vadne utesnene vicko, takze plisen (davam za vinu svojim rukam pri vyrobe, ne technologii).

Edit:
P.S. podle toho co pisete, se mi do konzerv moc nechce, krome nouzovky na presun apod.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od marish »

Držím zásobu v řádech několika desítek různých konzerv, abych doplnil provozní zásoby brambor, těstovin, rýže. Pokud se vhodně připraví jídlo, dá se bez problému spotřebovat i obyčejná konzerva, která sama o sobě nechutná slavně. Člověk si ke konzervám prostě nesmí pěstovat odpor. Snědl jsem již dost zde opovrhovaných Giana tuňáků, drcených v oleji. Ploutev ani očičko sem v nich nenašel (asi byly dobře drcené), chuť odpovídala ceně, poživatelnost prokázána.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Grunt »

marish píše:To je těžký, z koupený konzervy prostě nebude nikdy gurmánský požitek.
Tak jako chuťově je to stejné furt (některé konzervy jsou vyloženě dobré aspoň z mého pohledu), spíš jde o to, že dřív v tom byl aspoň nějaký materiál, dneska je to jen zahuštěná voda, pár odřezků bůh ví z čeho a tak jedna paprika na celý nerezový kotel. A hodně glutamátu (je to fakt v tom cítit). Ale třeba jen předčasně odsuzuju. Z mého pohledu jsou Trenčanské fazole jistota, to jim normálně i když nenastala zatím žádná apokalypsa.
marish píše:Před testem bych doporučil alespoň den dva nejíst, pak to bude asi objektivnější. I když i v jídle hraje velkou roli psychika, když víš, že se pak dobře najíš, odsoudíš jakoukoli konzervu. Když bude opravdový hlad bez vyhlídky na lepší jídlo, bude každá konzerva lepší než vývar z koženého opasku...
Tak prázdný žaludek zaplníš i natrhaným opékaným molitanem. Problém je, že s tím v žaludku moc dlouho nepřežiješ. Zkus nic nejíst, jenom pít vodu zahuštěnou moukou nebo solamylem a uvidíš co za pár dnů na to bude říkat tvůj organismus (ten bude dost pravděpodobně odpovídat už první ráno). Některé konzervy (i od Hamé) nejsou prostě co se týče dlouhodobého stravování žádná výhra. A přitom několik let dozadu to šlo naprosto bez problémů (konzerva se otevřela, zehříla přímo nad ohněm a ještě teplé se to z ní jedlo a člověk se z toho najedl docela luxusně — to fakt nekecam).
Polemiku nad kvalitou konzerv chápu v úhlu, za ty peníze by to mělo bejt kvalitní- a většinou není. V úhlu nouzového stavu, to je jen: konzerva je/konzerva není.
Zásoby konzerv se pochopitelně musí "točit". Takže nejlepší je asi dělat si vlastní...
Tak proč hned konzervy, že? Já jsem z Jižní Moravy a tady před několika desítkami let, kdy v chalupě nebyla jediná lednička se zavařovalo kde co. V baráku dokonce je jeden sklépek přímo vyhrazený na zavařeniny a v něm plné poličky prázdných zavařovacích sklenek. Mám ještě jednu starou „minulo-režimovou“ o konzervování kde snad zavařují i nachytané ještěrky a lasičky. Zavařovaný kotlíkový guláš je naprostá klasika. To si udělám i teď a ne protože bych snad čekal jadernou zimu, ale protože někdy prostě není moc času a je to fakt moc dobré (a když si to člověk udělá poctivě, tak se z toho i nají a nezaplňuje tím jen žaludek). A jestli si fakt z nějakého důvodu vysazený na konzervy, klidně si můžeš vzít nějakou použitou, můžeš si ji vysterilovat, ztočit si výčko a pokusit se ji naheftovat a zavařit…třeba. Nevím proč hned stroj za statisíce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

Já na Hamé nedám celkem dopustit. A. dělají pro vojáky, chuťově sice taková školní jídelna, ale neurazí. B. nabízí velmi dlouhou psanou životnost a ještě delší skutečnou. C. přeci jen je to české, pro české chuťové buňky, žádní "přisolení" Poláci.

Uznávám, není to chuťová superšpička, ale blitka to také není a ta trvanlivost to vyvažuje.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Grunt »

Fabulous píše:Uznávám, není to chuťová superšpička, ale blitka to také není a ta trvanlivost to vyvažuje.
Hele a čteš co píšu? Až na toho ptáčka či co jsem se nikdy nezmínil o tom, že by to chuťově byla blitka. To určitě ne.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

Píšu jen svůj názor a zkušenost, tak se nečil. ;)
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpaďáci,
když jsem ještě za mlada jako velitel raketové baterie jezdíval na střelby do Ašuluku, tak jsme tři týdny až měsíc nejedli nic jiného než konzervy. Týden ve vlaku tam, týden na raketovém polygonu a týden vlakem zpět. Jestli máte odvahu, zkuste si to.
Uvidíme, jestli bude za tři týdny ještě tato diskuse ještě existovat.


Courám se s batohem po naší zemičce už pěkných pár desítek let. Když jsem někdy ve čtrnácti vyrazil na první vandr, tak jsem měl po dědečkovi tele, máminu deku na žehlení, svetr, sklenici sádla, pecen chleba, krabičku sirek, zavírací kudličku a padesát korun. S tím a co dala příroda a družstevní jsem dokázal žít čtrnáct dní. A když jsem se vrátil domů, měl jsem ještě dvacku v kapse. Je fakt, že tehdy stálo pivo 1,60 Kč a vlakový lístek ze Znojma do Brna 8 Kč.

Hezký večer
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Grunt »

Fabulous píše:Píšu jen svůj názor a zkušenost, tak se nečil. ;)
Sorry, no. Trošku mě to rozčiluje. Hamé nebo Addidas…obojí jsou to firmy. I Hamé se musí řídit heslem „Levně nakoupit, draze prodat a pozdě platit faktury“. A když si můžou vybrat mezi teletem za 100,- a výslednou konzervou za 40,- nebo vodou a moukou ve velkém za 5,- a výsledkem za 20,- byly by asi blázni kdyby nebrali to druhé jen protože jim fabrika stojí v Kunovicích. Polsko, jiný kraj, jiný mrav. Prostě využívají zase co je nejlevnější u nich (technická sůl :-)).
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od BOGOVIK »

To Milli:

trochu nechapu prispevek, jeslti o tom kdo co vydrzi, ja zil cca 40 dnu na konzervach kukurice na obed a na snidanu 2 platky sucheho chleba, takze s tohoto pohledu jsi z konzervou zil choooodne luxusne. Takze kdyz je nouze prezit se da cokoliv.

Toto vlakno sem ja pochopil, jake konzerva je nejlepsi na delsi ulozeni rozvinuta, da se nahradit zavarenim?

Jinak, kdyz se budu snazit, tak se da v lete prezit a pri trose velke snahy i v zime bez zasov jidla, ale proc? Zasobu konzerv ci zavarenin si neni problem udelat, takze proc si zacatek mozneho PA stezovat...
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Leon Chamel »

S těmi konzervami, ale i jinými skladovanými trvanlivými potravinami, se to má takto: je sice pravda, že v nouzi nejvyšší je nějaká špičková kvalita nebo chuť vedlejší, hlavní je prostě jen zahnat hlad a dodat tělu energii. Ale protože zásoby je také potřeba průběžně obměňovat, budeme se s nimi v určité míře setkávat na talíři i v současné době hojnosti. U těch kvalitních konzerv to není při rozumné, nepřehnané konzumaci újma chuťová ani zdravotní, zvláště pak v kombinaci se zeleninkou a dalšími čerstvými surovinami. Takže v nouzi bychom se sice nadšeně zakousli do čehokoliv, ale z výše uvedeného důvodu se zatím přesto vyplatí být maximálně vybíravý, dokud to jde. BTW, preppeři často dělají tu chybu, že si pořizují velké zásoby úplně jiného jídla, než jaké běžně konzumují. Pak je rotace zásob problém...
Z každého pravidla existují výjimky, takže pár balíčků MRE nebo jiné vojenské/nouzové stravy může mít svoje opodstatnění. Stejně jako třeba hermeticky uskladněné suché zrniny/luštěniny, které při relativně nízkých vstupních nákladech představují značnou a celá desetiletí uchovatelnou potravinovou rezervu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Fabulous »

U nás konzervy prakticky nejíme. Jsou moc výživné a ztloustli bychom :-) Proto mám připravenou rozdávací variantu. Po pěti letech je rozdám a nakoupím jiné ;)
Uživatelský avatar
Expe
Příspěvky: 5
Registrován: 10.01.2012 18:45
Bydliště: Západní Čechy

Re: Trvanlivé konzervy

Příspěvek od Expe »

Pěkný večer,
tak dneska jsem zkoušel tu konzervu Giana - drcený tuňák v rostliném oleji. Dával jsem si to kolem 21. hodiny, protože večer nejsem na jídlo tak vybíravý. :) Jedl jsem to po tmě jen při svitu TV (Jak to vypadá jsem si díky Bohu všimnul až ze zbytků co jsem zanechal :D ), ale teda kromě vzhledu to nebylo tak špatné. Za cenu 26 Kč a trvanlivostí 3 let to celkem jde a jsem ochotný se smířit s tím, že jednou za 3 roky si budu muset pošmakovat znova. :lol:
Odpovědět