Zavařování potravin

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Tina »

Jé, bezinkovka, děkuji moc. Já nad ní zrovna včera přemýšlela, když jsem viděla ty obsypané bezinky, že je škoda to nechat ladem a že se musím někde na internetu podívat na recept. No a zamířila jsem nejdřív sem a díky tomu už nemusím dál hledat :-)
Nedělala jsi z bezinek i sirup?
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od SaraH »

Sirup z květů bezinek? No jéje, toho děláme spousty. Sirup nebo víno z plodů jsem zatím nedělala, protože vždycky tak ostříháme květy, že těch plodů pak zase tak moc není.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od maci »

Jo bezinkový likér. To je vzpomínka na mládí. Od té doby jsem to nepil, ale chuť zůstala. ;)
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od vmax2 »

Jo liker chutovka,az najdu napisu 2 recepty.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od maci »

OT: Já vím že to sem nepatří, ale vzbudili jste ve mě pavlovův reflex. :D škubánky do zlatova opečené, šlejšky z mákem, nebo se strouhankou, koblížky, lívance, kyselka s vajíčkem, nebo bramborem, houbová omáčka, nudle s mákem, nebo něco, co si nepamatuji jak se to jmenovalo. Dělalo se to ze švestek, které se propasírovaly(jako povidla) přes děrovaný keramický hrnec, zahustilo se to a přidal se rum. Jak říkám chuť zůstala ale receptář po babičce nemám. :( A ta uměla vařit. (měli jsme hospodu, než ji komunisti zavřeli) Měla takový starý sešit, kde měla spoustu receptů, ale nevím kam se poděl.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

jak jste psali na prvni strane - spravne zavarovani se deli na dve skupiny ci lepe receno stupne obtiznosti/sanity a pokud se ty postupy po-michaji pripadne ne uplne extra sanitarni podminky (nejen vicka povarit ale i sklenice dat jeste pred tim do trouby) muze se to zkazit>>

1/ zelenina
2/ "tuky": maso, mleko, maslo ...

tenhle zavarovaci mastodont kov na kov zadne nahr. dily (model 930 a vys) by uz mel neco vydrzet, suska se ze s. korejci to pouzivaji jako improvizovany jaderny reaktor do svych trpaslicich sebevrazednych ponorek :mrgreen:
http://www.allamericancanner.com/allame ... canner.htm

kit s prisl. hlavne ta magneticka tycka se hodi - dyz jsem se po ni ptal v cz kramku, pani uz vytacela Bohnice..
http://www.crateandbarrel.com/canning-kit/s617175
pro fajnsmekry v ss verzi: http://www.disaster.net/shop/details/no ... anning_set
prehled vsech ss/plast: http://www.amazon.com/Norpro-2478367600 ... B000AUA1X6

dela to i Fagor(US/EUR na to prdi), tak snad to nekde budou mit: http://www.disaster.net/shop/details/fa ... anning_kit nebo "tala jam kit" http://www.amazon.co.uk/Tala-139-Jam-Ca ... _sim_kh_26

zavarovani v troube: http://www.toprecepty.cz/recept/1727-tr ... ne-troube/
mensi veci v papinaku: http://www.toprecepty.cz/recept/21628-z ... vem-hrnci/
>7L nejlepe ss pap (3x o,7L) po 4min natlakovani vypnout, za 1min upustit

Kvalitnejsi sklenice a vicka od tradicni zavarovaci fa. Kilner (ebay shopik udajne posilaji za stovku UK->CZ) - mozna dobre na maso/mliko.., Indoneskym ci Ikea zavarovackam bych az tak neveril.. zeleninu jet cz systemem
http://www.kilnerjarsuk.co.uk/kilnerrange
http://stores.ebay.co.uk/Nutleys-Kitche ... 581&_pgn=1
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 04.09.2012 17:50, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od SaraH »

Ten americký zavařovací tlakový hrnec je pro zavařování masa a zeleniny ve slaných nálevech nepostradatelný. Bohužel se prý v Evropě neprodává a doprava z Ameriky by při jeho váze asi nebyla nejlevnější.
Nebo zkusit, jestli by tento hrnec nebyl adeptem na společný nákup, aby se to trochu zlevnilo.

V troubě jsem zavařovala jednou. Cekem jsem se bála, že mi v ní sklenice vybouchnou a už jsem to nikdy víc nezkoušela.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od BOGOVIK »

2SaraH:

mam dotaz, proc je nezbytne tlakovy hrnec? U nas se zavaruje klasika, vyzene na teplotu dle druhu zavarovaneho obsahu (u neceho se udrzuje po nejakou dobu) vypne horak a necha vychladnout. A zatim nikdo z rodiny nenarazil na nic co se nedalo takto zavarit.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Pampalíny »

Ten američan se dá použít i na ovoce ne? Pokud ano, tak bych do toho šel, pokud mají smlouvu s FEDEXem na nějakou slušnou cenu, tak by doprava letecky mohla být klidně i do 100 USD.

Kolik to váží?

Jinak : Kolapsnik Jr. -- výborný příspěvek, takto si představuji hodnotný příspěvek.

Ty sklenice, kolik to tak asi stojí? Otázka je, že zde to doprava opravdu hodně podraží.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

tip: tezke veci z US/asie si posilejte lodi ne letadlem..

tlakac: vyhody je velky-rychlejsi-bytelnejsi (dela se velka varka najednou) a na tukovou kategorii preci jen "bezpecnejsi" v podstate je to temer ve standartu sterilni vyvarky nastroju chirurgie - tot dalsi moznost vyuziti .. proste maso/mliko bych z klasicke vodni/smaltove zavarovacky na ovoce po 1-dvou letech uz rozhodne nejedl.. a treba ta potreba bude ..

sklenice: ceny viz. v odkazech (spis bych se bal ze to natuknou pri spedici), ale klidne bych zustal u tech ceskych..
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od SaraH »

Ten velký zavařovací tlakáč je popsaný zde:
http://conovehonakopci.cz/?p=85

K zavařování ovoce se myslím nehodí. Ovoce se zavařuje okolo 80°C, při vyšších teplotách se rozvaří. Na ovoce nebo kyselou zeleninu (okurky a pod.) se používají tyto hrnce (buď na kamna nebo elektrické):
http://www.obrazky.cz/?q=zava%C5%99ovac ... c&fulltext
Kyselost ovoce, nebo přidaného octa či kyseliny citrónové vytváří sama o sobě nepříznivé prostředí pro bakterie a neumožní jim tak růst.

Potíž je, jak zavařit cokoli s masem (v PA třeba nebude lednička) a jak zavařit zeleninu ve slaném nálevu (hrášek, kukuřice a pod.). Nelze všechnu zeleninu dávat do kyselého nálevu, protože se z této zeleniny špatně vaří. Taková zelenina ochutí, ale vařit z kyselích okurek hlavní jídlo je trochu oříšek.
Maso a zelenina ve slaném nálevu se musí zavařovat při teplotách nad 100°C, a zde už je potřeba americký tlakový hrnec.
Na maso se používají sklenice klasické české Omnia s víčky s červenou gumičkou vespod.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od BOGOVIK »

Nu ja treba klobasky "zavaroval" do sklinky jenom tak, ze sem je vlozil do sklinky, zalil asi 2-3cm vody a pak nechal zavarovat ve stylu "veprove ve vlastni stave" v hrnci jak jsi dala odkaz. Kdyz sem nechtel u veproveho abz vytekl tuk, tak sem zalil do 80-90procent vodou a maso tuku pustilo "minimum".

Zeleninu a ovoce stejny hrnec, jenom se musi hlidat teplota. Nu a muzu ukazat maso cca1rok a da se jist, ovoce takto mam i 8let stare. Takze by me zajimalo kde se vzalo, "jenom tlakovz hrnec" nebo slane nalevy nelze.
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od miculas »

Nedávno co jsem ve sklepě (celoročně chladném) našel zapomenutou sklenici standardně zavařených klobásek, která tam ležela 5 let (to vím přesně, protože je dělal můj otec rok předtím, než zemřel a pak už jsme je nedělali) . Víčko drželo, nebylo nafouklé a tak jsem je zkusil. Byly perfektní. Takže za dobrých podmínek vydrží dost dlouho.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od SaraH »

Bogoviku, ono samozřejmě lze maso i slané nálevy dělat v klasickém hrnci. Pak se zavařuje většinou nadvakrát - opakuje se zavařování po 24 hodinách.

Jenže to nefunguje 100%. Dříve nebo později můžeš svoji rodinu přiotrávit nebo otrávit. A doktor taky nemusí být po ruce.
Navíc dnešní uzeniny jsou narvané konzervanty, nevím, zda jsi zavařoval svoje domácí klobásky bez konzervantů nebo z krámu.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od BOGOVIK »

Ted se pripustilo, ze to lze jinak...

Jenom zakomentuji: v rodine takto zavarujem od 70let. Ve sklepe mam osobne zavareniny z let +-85(dostal sem od rodicu) a jsou jedle. Takze i kdyz me upozornujes, ze otravim rodinu, tak ujistuji technologii mame v rodine zvladnutu a cas ukazal, ze dobre. Ja spise rikam, to ze pouzivas jinou technologii, neznamena "nexistuje-nelze pouzit jinou". A kdyz ji pouziju, ze otravim rodinu...

Jinak si rypnu, maso lze zavarit a nemusi se 2x(opet, moje realna zkusenost). Abys neotravila rodinu pouzijes podobny zpusob jako u konzerv "nesmi byt nafouknute vicko".

A propo, myslis, ze se ti podari zavarit 100procent zavarenin bezpecne tvoji technologii, bez nebezpeci otraveni rodiny?

Pro ty co jedou na sraz rostlinek donesu na ochutnani leco s klobaskou(6let stare) a zavarene klobasky(1rok stare), ktere je dle me zavareno "klasickou" metodou, abych ukazal v realu, ze to lze i jinak nez nekteri pisou.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od SaraH »

Tak to je parádní zpráva. Můžeš zde, prosím, napsat postup, který doma používáte? To by nám tu všem moc pomohlo, myslím.

Moc moc prosím :F
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Tina »

SaraH: Tak jsem dneska dělala tu bezinkovou marmeládu (včera úlovek nádherných, velikých, zralých bezinek) a musím pochválit ten recept - je fakt výborná. Naházela jsem tam kromě jablíček ještě pár švestek a pár pozdních jahod a je to vynikající směs. Nadarmo naši předci neříkali "Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni" :-)
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od vmax2 »

U nas se driv delali kilove veprovky-maso,zebra,tlacenka do plechu normalne 2,5hod var ve velkem kotli a pak sup do lavoru studene vody,pak do asi tydne kontrola na nafouknuti.Vydrz teda jen cca 1 rok do dalsi zabijacky :D ,pac hlad je svina.
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Shollochov »

Na základě zdejší debaty o zavařování masa jsem na tohle téma poměrně dlouho pátral na internetu co a jak ohledně "bezpečnosti". Výsledkem mojeho pátrání je, že maso je ideální zavařovat do tzv. masovek. Koupit se dají na www.konzervovani.cz Pokud se maso zavařuje dostatečně dlouho, na dvakrát, celou dobu jsou sklenice úplně zatopeny a před otevřením je víčko přisáté, není reálná možnost, aby byl nějaký problém. Už jsem jednu várku testoval a všechno funguje. Uvidíme, co se týče trvanlivosti...
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Osobne jsem tyhle nezkousel, ale podle navodu maji se testovat stylem po vyndani zvody drzet ve vzduchu za sklenene vicko a pokud to neni fest ci gumicka nekde odstava tak vyradit. Vyrobce/znacka zacina tohodle skla-systemu nak na W myslim, prijde me tento system dost haklivy, je to sklo na sklo, guma a dva kovove klipsy (ktere se pak sundaji), proste je to stejny system co se pouzival davno pred xy lety.. proc maso radeji nenechat na 5 a vice lete profi komercni konzervy, pripadne domaci udit, solit, susit.. proste tomu neverim - moznost velke chybovosti ci otravy..
Odpovědět