Hořčík posiluje zuby

Odpovědět
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

Po celá léta se předpokládalo, že hojný příjem vápníku a fosforu brání vzniku zubního kazu tím, že posilují zubní sklovinu. Podle výsledku dalších studií se však ukázalo, že tyto dva minerály mnoho nepomohou, pokud není současně podáván hořčík.

Je to hořčík, a ne vápník, který stojí v pozadí tvrdé zubní skloviny, která dokáže odolat kazu. Ať užíváte jakákoliv množství vápníku, pokud se nedostává hořčíku, vytváří se jenom měkká zubní sklovina. Pokud je sklovina příliš měkká, nedokáže odolat působení kyselin.

Hořčík působí jako enzym nebo katalyzátor, který urychluje reakce, anebo jako lepidlo, které váže vápník a fluor ke tvorbě kostí. Bez hořčíku jsou tyto minerály nepoužitelné. Tak mléko, které je bohaté na tyto dva minerály, ale chudé na hořčík, působí proti hořčíku, což vede k zubnímu kazu. Bakterie z výrobků obsahujících cukr produkují kyselinu mléčnou, která rozpouští vápník obsažený v zubní sklovině. Mléko je potravinou, která vyvolává tvorbu většího množství kyseliny mléčné než jakákoliv jiná potravina.

Dr. Baronet vypracoval studii vodních zdrojů v okrese Deaf Smith a v okrese Dallas ve státě Texas, aby zjistil, jaký má účinek obsah minerálů na kvalitu zubů. Zjistil, že voda v okrese Deaf Smith obsahovala dvakrát více hořčíku, jednu šestinu vápníku, více jódu a fluóru než voda v okrese Dallas. V důsledku těchto faktů měli lidé žijící v okrese Deaf Smith mnohem lepší zuby než lidé žijící v okrese Dallas.

Zjistil současně, že za lepší kvalitu zubů neodpovídá vyšší obsah fluóru, ale vyšší obsah hořčíku. Vysoký obsah vápníku v okrese Dallas vyžadoval větší přísun hořčíku, než byl k dispozici. Podle jeho názoru by bylo mnohem lepší pro prevenci zubního kazu doplňovat stravu obyvatel okresu Dallas hořčíkem a ne fluórem, jak se dělo.

Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".
------------------------

Tak to je pro mě tedy docela zásadní informace, možná i pro vás, protože řeším stejný problém. Každopádně tuhle informaci bude dobré aplikovat hlavně na děti, pro starší je to složitější "dohnat" :shock:
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

A tady ještě jeden článek k magnesiu:

Rafinace okrádá potraviny o hořčík
Kdykoliv zjistil vědec Schrumpf-Pierron nadbytek uhličitanu draselného v půdě, zaznamenal současně méně hořčíku v půdě, ale vyšší výskyt rakoviny u člověka. Když zjistil minima uhličitanu draselného, doprovázely je maximální hodnoty hořčíku a méně případů rakoviny.

Výskyt rakoviny v Egyptě je asi desetkrát nižší než v Evropě nebo USA, rakovina se méně vyskytuje na venkově než ve městě. Pro obyvatele egyptského venkova je typická strava s vysokým obsahem solí hořčíku. Vzhledem k rafinaci potravy je svět okrádán o hořčík. Egyptský venkovan přijme denně potravou asi 2,5-3 mg hořčíku, zatímco Evropan nebo Asiat jenom půl gramu.

Theis a Benedikt již prokázali vyšší obsah uhličitanu draselného v rakovinné tkáni. Nepřítomnost hořčíku činí uhličitan draselný potenciálně toxickým a karcinogenním. Čím je člověk starší, tím je intoxikace uhličitanem draselným snazší. Hořčík je i minerálem působícím proti senilitě.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od hanpari »

No, možná je to pravda, i když takové zprávy je třeba brát s rezervou. V každém případě přísun hořčíku zaručuje právě pití pravého čaje, jak jsem ho už tady doporučoval. Ale to nevím, jak moc souvisí s tématem.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

:mrgreen: jj já vím samo, že je to trochu mimo rámec témat, ale je fakt, že zuby jsou docela náročný na řešení, pokud by nebyl zubař. Užila jsem si své, takže asi prevence je to nejlepší, co lze doporučit.
Ale klidně to smažte, pokud by to bylo moc off topic
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od hanpari »

Ne, to tvoje je v pořádku. Já jen abych nevypadal jako čajový fanatik, co ho všude cpe :)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

V pohodě, čaje není nikdy dost :lol:
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Carlito »

Obávám se, že pití čaje nebo magnézky tělu, které má akutní nedostatek hořčíku nepomůžete. Tady pomůže jen léčivo.

Pár let zpět jsem měl přes léto docela fyzický zápřah a strava byla jednotvárná, většinou kádečka a jiné trvanlivé humusárny a potom stačilo dát si večer trochu vína (větší trochu) a bylo vymalováno. Druhý den dopoledne – normální stav, kdy jsem nic nenadýchal (fouká se vždy před výjezdem) jsem během jízdy začal pociťovat brnění uší a hned vzápětí zimu od noh a horko od hlavy. Stáhl jsem okýnko a pustil topení na nohy a snažil se to zhluboka rozdýchat.. Začali se mi ale křivit prsty a během chvilky jsem byl KO a nemohl jsem se ani pohnout. Akorát jsem stačil vyřadit a zajet ke kraji cesty. Z kabiny jsem vypadl jako mrtvola a Myslel jsem si, že jsem se něčím otrávil nebo, že mám mrtvici. Asi po 10 minutách křeč povolila a za další půl hoďku jsem byl schopný se postavit na nohy. Kolega, který jel za mnou, mi potom říkal, že jsem vypadal jako zombík :mrgreen: .

Po x testech po x ordinacích mi řekli, že se mi špatně vstřebává hořčík, tak ho preventivně beru v tabletách v docela velkém množství, ale zuby se mi kazí pořád stejně pravidelně, i když ústní hygiena mi není cizí :) , takže to asi s tím hořčíkem nebude tak horké 8-) .
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

Obávám se, že pití čaje nebo magnézky tělu, které má akutní nedostatek hořčíku nepomůžete. Tady pomůže jen léčivo.
To souhlasím. Mám zjištěnou latentní tetánii, takže toho Mg mám málo, jako velké množství středoevropanů - to moře nám chybí. Znám právě taky lidi, co měli něco podobného co popisuješ - křeče - a může to být dost nebezpečný, se člověk může i udusit. Mg je prostě důležitý minerál a není radno to podceňovat. Právě je ale potíž s tím vstřebáváním, bohužel si nikdy nepamatuju (asi díky nedostatku Mg :D ) s čím se to má nakombinovat, aby se do těla dostalo maximum z pilulek. Je tam určitě vápník, asi zinek, a některý z řady vitamínu B. Jen samotné braní pilulek Mg je tak trochu k ničemu, protože se využije jen malá část. Ted´jsem to dlouho taky nebrala a dělám chybu. Začalo mě brnět a píchat v lýtkách - což je známka, že už "jedu na třetí rezervu" :mrgreen:
Pokud tedy bereš hodněk Mg, ale ne v kombinaci s těmi dalšími minerály, tak pak je nasnadě, že se na zuby už nedostává. Zuby asi budou, jako vlasy, až poslední v řetězci výživy jak si to tělo určuje. Ted´jsou meruňky, což je výborný zdroj Mg, budu se muset pořádně nabaštit, nejen pilulek :mrgreen:
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Carlito »

Prý stačí když se větší množství hořčíku kombinuje s normální dávkou vápníku. Tělo si to nějak přebere. Ovšem nejvíc se ho vyplavuje alkoholem a také dlouhodobá fyzická a psychická zátěž není dobrá. Já to na sobě poznám když mi začne častěji cukat víčko. Jinak nedostatek hořčíku taky muže způsobovat častější průjmy a jiné zažívací neplechy a taky je člověk hodně podrážděný.

Tetanie je docela nepříjemná věc, ale pokud je jen latentní, tak se s tím naštěstí dá žít. Ale jestli se mi hořčík špatně vstřebává, tak se na zuby už nedostane a zbytek dodělá záliba v čokoládě. :mrgreen:
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

jj tiky jsou taky průvodní jev při nedostatku MG, spíš se ale divím, že jsi to zpozoroval sám, mě na to upozornili až kluci, že na ně nějak divně mrkám :lol: Ono to moc ani nějak cítit nejde.
Průjmy? Hm tak to nevím, spíš bych řekla, že průjem je z Mg, které je ve formě rozpustných tablet, nebo přášku, z toho jsem se taky po.. :mrgreen: Takže už to beru jen v pevný formě tablet.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Sehr »

Podle mne staci.kdyz zdravy clovek ji dostatek zeleniny,ktera nebyla pestovana pomoci umelych hnojiv. Protoze vetsinou je draha,tak se podivat pod divokych rostlinach a nebo vyslechtenych rostlin. Moznost je i pestovat tyto rostliny doma. Jen upozorneni,ze se musi hnojit prirodnim hnnojivem(vylouhovane rostliny),protoze by casem ve kvetinaci nebyli prvky,ktere ted uz nejsou na polich,ktere jsou neustale obdelavany. Ono taky staci jist obilniny,protoze v nich je hodne horciku.

Jsou odpurci,kteri rikaji,ze mleko nam skodi,protoze bere potrebny horcik na zpracovani vapniku.
Jsou odpurci,kteri rikaji,ze rafinovane potraviny neobsahuji prvky,ktere telu pak chybi pro spravne fungovani a muzou zpusobit nemoce.
Urcite se najdou jiny odpurci co budou tvrdit opak. Existuji nespocet studii,ktere neco potvrzuji a zas opak,ktere to vyvraci. Je tezke zjistit kdo ma pravdu a tak nejlehci cesta je jist prevazne to co jedli predkove. Dukaz beru,ze kdyby neco delali spatne,tak bychom uz davno vymreli.:)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

Já se nedávno dozvěděla, že hořčík, aby se vstřebal se má kombinovat s pyridoxinem, ne s vápníkem - pak aby se v tom čuník vyznal.
Jíst jen zeleninu a obiloviny na doplnění Mg mi nestačí. Nemáme tu moře, takže většina populace ten deficit má ve větší, či menší míře.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Sehr »

Fjord píše:Já se nedávno dozvěděla, že hořčík, aby se vstřebal se má kombinovat s pyridoxinem, ne s vápníkem - pak aby se v tom čuník vyznal.
Jak jsem psal,tak je tezke verit studiim. Vzdy se najde,ktera rika opak.Proto se nikdy nespolehat na studie. Uz jsem se parkrat spalil.:(

Odboceni: Mne se libi trvzeni,ze vino a kava je skvely lek.Hacek je v tom,ze se ma pit jen malo,ale problem je,ze je to navykove,tak casto se z toho stane zavislost.:)
Fjord píše: Nemáme tu moře, takže většina populace ten deficit má ve větší, či menší míře.
Myslel jsem,ze hlavni je duvod,ze u nas lidi nejedi jidlo s horcikem.

Horcik a chlorofyl:
http://www.etikoterapie.unas.cz/index.p ... 5chlorofyl
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

Mám pocit, že jsou i studie na to, kdo jak na tom s Mg je-tedy co se týká lokalit. U moře byl ten výskyt deficitu Mg výrazně menší. Ryby jsou asi dobrý zdroj. Ale nejsem odborník, abych to mohla nějak doložit. Asi to chce experimentovat sám na sobě-co komu sedí. Jinak zeleniny jím poměrně víc, než masaři (jsem vegetarián) a nestačí to, takže ty ryby a povětří u moře (vtřebává se to i kůží) by tomu právě mohly napovědět, že na tom něco bude.
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od mortinto »

Co takhle si zajet do Francie pro pár beček s nasolenými sledi? A na cestu tam vzít pár beden hlemýžďů :-) Mám kamarádku ve Štrasburgu, umí slušně francouzsky a mohla by takový barter zorganizovat. Jednu bečku bychom vyložili u ní doma jako honorář :-D Stálo by za to udělat takovouto cestu jednou měsíčně, zejména v období od podzimu do jara, kdy není horko. Mám rád mořské ryby. Kdo má velké auto a domluví se?
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Hořčík posiluje zuby

Příspěvek od Fjord »

Takže kromě hedvábné stezky, a čajové by byla i mořských ryb? :lol: No proč ne-jen zatím jsem vegoš, tak budu muset počkat, až bude hlad :mrgreen: Fčil bych ty chuděry rybky raděj nechala ještě plavat-i tak mají samy co dělat v tom sajrajtu co jim tam vylíváme. Ale v budoucnu nevylučuju nic-hlad je hlad :chuckle
Odpovědět