Praktické ověření teoretické přípravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od SaraH »

Nepříjemným důsledkem současného stylu stravování vzhledem k PA je mj i fakt, že vlastně nevíme, kolik spotřebuje běžná rodina potravin. Jednou za čas se prostě v marketu navalí plný vozík a je to vyřešené. Toeretická příprava na PA se pak v praxi může jevit jako hodně naivní. Vysvětlím to na příkladu.

Není to tak dávno, co jsme se rozhodli, že vyřadíme balené vody a do vody z kohoutku uvařím domácí sirup. Na jaře je na to ideální sirup z kopřivy, té bude snad vždycky dost :-). Natrhala jsem a uvařila cca 5-6 litrů sirupu. Připadala jsem si jako geroj (vypadalo to jako celkem velké množství), až do té doby, než jsem propočítala, že je to pro naší rodinu na 14 dní a na celý rok potřebuji 120!!!! litrů. Teď to ještě jde průběžně vařit, ale alespoň 65 litrů musím mít připraveno na zimu.

Bez sirupu se sice lze v PA obejít, ale poté, co ubráníme své statky, přežijeme prvotní období zmatků, můžeme dojet na první zimu, kdy prostě dojdou zásoby, protože máme naivní představy o své spotřebě a spotřebě svých zvířat. Proto si myslím, že je potřeba lecos z teorie otestovat ještě před PA a vyměnit si výsledky tohoto ověření.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od alibaba »

Asi takto clovek co je normalne fungujici a fyzicky pracujici co bude v PA delat potrebuje asi 2500 -3000 kalorii a to se rovna asi 2kg potravin za den a to je za rok 730 kg potravin ,deti spotrebuji asi 2/3 tohoto mnozstvi a vyrostci zase o 2/3 vice ,nez dospely clovek ..... Pak zvirata jako prase a krava spotrebuje 7-8 kg travy nez priroste o 1kg. Ale zase zalezi jak vyzivne je jejich zradlo a takova koza sezere daleko vice na 1kg masa, ale ony snesou vsechny travy ,ovce jsou trochu horsi ....V zasade vse se necha vypocitat a nesmime se nechat zmast jako kolik potrebuji minimum potravy a nekdo si mysli ,ze mu staci 1/2 kg rejze anihz si precetl na balicku ,ze ta rejze obsahuje 150 kalorii no ono se to navari, ale stejne to obsahuje 150 kalorii a zbytek je voda ,na vetsine dnesniho baleni potravin je napsana kaloricka hodnota ....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Doplním, že ve Stalingradu vydrželi s 50gramy chleba na den.
Rozumné minimum je pak 250gramů.
První zimu přežijete, i kdyby jste měli sníst jednoho (nejstaršího) člena rodiny.

Ale jinak ano, lidé opravdu nemají představu, jak moc velké množství toho sežerou.
Z tohoto ohledu není tak velký problém udělat si dost jídla pro sebe, ale ubránit ho před těmi ostatními, kteří si je neudělali.

Pak jsou ty dva scénáře:
- vymře > 1/2 lidí = dostatek jídla, šance na rychlou obnovu
- pomalý rozklad = peklo
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od Karlos »

SaraH: Ano mas naprostou pravdu, posledni dobou se snazim sledovat jake potraviny a kolik (a i za kolik) nakupujeme a docela se nestacim divit...

Mimochodem nenapsala by jsi mi navod na ten tvuj koprivovy sirup?
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od marish »

To SaraH, pokud to není z nějakého důvodu tajné, zveřejni prosím ten recept. Což o to, člověk by ho na netu asi našel, ale nejlepší je návod od někoho, kdo to opravdu dělal... dík.

Jinak to o té spotřebě je dobrý postřeh. Člověk si může počítat kalorie na papíře jak chce, ale vlastní zkušenost je nesdělitelná...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od hanpari »

Také by mne to zajímalo. Hlavně to spotřebované množství. Řekl bych, že jsi ten sirup asi nezahušťovala?
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od SaraH »

...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od Terminated Account »

Dobrá příprava je absolvování vícedenního přechodu hor, vandru či expedice. Když si člověk nese na hrbu vše potřebné k přežití určité doby v "divočině" bez možnosti doplňovat zásoby (kromě vody), získá tak neocenitelnou zkušenost, kterou může přenést do všedního blahobytu.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od alibaba »

Presne tak jak GTST pise pomaly rozpad=peklo to presne celou Evropu ceka podivejte se na Recko a za 3-4 mesice je Italie ci Spanelsko atd ....jako za komousu ja jsem jezdil v lete do prace na kole ono to bylo asi 4 km a reznik stal u pultu a lestil pult, jak se nudil a byl placen stranou a ne kolik masa prodal a to mel asi jednou za 14 dni a tak tam stala 4 hodinova fronta a kdyz clovek prisel posledni nic se na nej nedostalo jo ja si vzpominan jak jsem chodil stat frontu za mamu co prisla tak po 4 hodinach .....tohle se lehce muze stat dnes a budou platit rezniku rikat evropske dotace, ale spise vse maso bude normalnimu cloveku nedostupne ,nebot nebudou mit penize a jak lidi zacinaji hladovet jako v Recku budeme mit boje po ulicich .....Jen se podivejte na jizni Evropu ci Afriku .....

Jedine stesti bylo ze jsme nebyli zavisli na rezimu ,litoval jsem ty mestaky ......
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od vrb »

Nezávislost ne režimu je zásadní věc. Tu naše rodina dříve provozovala taky. Buhožel když jsem byl malej tak rodiče přešli na maloměšťáctví a táhne se to se mnou dodnes. Spousta lidí nedokáže používat ani trojčlenku sním za den 2kg - za rok tedy 700kg, X 4členná rodina = asi tak 3 tuny potravin + rezerva, něco se zkazí, něco použiju na barter/výpalné.

Stejně tak s municí - Nejbližší okresní město má 50 000 obyvatel, nikdy to není one shot one kill. A zjistíte že váš palebný průměr je směšný.

AD kopřivový sirup: Jak moc silný to byl koncentrát? jedna ze zásadních chyb u potravin na uskladnění je že člověk skladuje zbytečně moc vody. Co mi povídala babička a osobně jsem uvedl do praxe tak třebas na 5kg povidlí je potřeba 12-15kg švestek. Voda se vyvaří a omezené místo ve sklenicích zabírá jen koncentrát, kterého stačí namazat na lívanec minimum.

Pokud člověk očekává rozsáhlé zamoření vody chemickým nebo radioaktivním spadem, tak musí skladovat zásoby nekontaminované vody zvlášť a potom koncentrace ztrácí smysl.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od Ježura »

to vrb:nezlob se na mě...ale jediné čemu jsem z tvého příspěvku porozuměl je poměr povidlí a švestek. Jinak opravdu nic...nejsem si jistej jestli se na to dívám ze správného pohledu.. ;) Ale rád se nechám opravit...
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od vrb »

Přírodní ježek: Promin, asi jsem se nějak blbě vyjádřil, zkus prosím nějak přiblížit čemu nerozumíš, nebo co je na mém vyjadřování tak strašné? Jsem technolog, tak mi občas lidi nerozumějí...

Ad nezávislost na systému: Jako že si dovedu představit nezávislý životní styl na supermarketech, zažil jsem to.
Od JZD propachtované pozemky a hospodaření samozásobitelským způsobem - 3ks hovězího, 2 prasata, slepic a králíků nepočítaně, 50 ovocných stromů ATD. ještě kolem roku 1990 to fungovalo dobře, bylo nás na to 10 lidí od 7 do 80let věku. Potom to lidi z poválečné generace poslali do kopru že se budou vydělávat peníze a za to se nakoupí a staří, kteří tomu rozuměli zatím vymřeli. Do toho problémy s ovocnými stromy, ze kterých dvě generace jen těžily bez jakékoliv obnovy, takže teď jsou stromy za životností a já sazím jak divej ale tu mezeru dvou generací nepřeklenu.

snažil jsem se vyjádřit že člověk na přežití toho potřebuje opravdu hodně, víc než by čekal, ale není potřeba skladovat vodu v potravinách obsaženou. Na rok potřebuje rodina 3 tuny potravin - V paneláku téměř nerealizovatelné.

120L kopřivového sirupu se mi zdá příliš, to už je na chronickou otravu kopřivami. Třeba by se dal vyvařit na nějakých 30L koncentrátu a to se skladuje lépe.

Zkouším vyrábět potraviny bez koncentrovaných rafinovaných přísad, prostě jen kombinovat věci dostupné bez složitých technologií. v PA nebo SHTF nebude k dispozici rafinovaný cukr za 17Kč/Kg nebo kyselina citronová za 40Kč/Kg, - dneska ekvivalent jednodenní práce pokryje celoroční spotřebu člověka.

Letos jsem dělal marmeládu z třešní, protože úroda švestek a jablek se dala čekat mizerná - natrhal jsem 8 kýblů třešní a výsledek je 40 skleniček marmelády tedy asi 20L. Odpad byl tak 1 kýbl pecek a stopek. Takže 60 kg třešňové hmoty se vařením zkoncentrovalo na 20kg, tím ušetřím 40L skladovacího prostoru ve sklenicích. Bez přídavku cukru, kyseliny citronové a dalších přísad to ani nechutná nějak moc dobře. Na jaře budu vědět jestli je to v této formě skladovatelné nebo jestli se to začne kazit.

Teď testuju hrušky. Obsahují opravdu hodně cukru, takže je nepřislazuju a zavařuju jen oloupané a zbavené ohryzků. Uvidím jestli to bude dělat problémy nebo to bude OK. První dva týdny drží bez problému.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od Ježura »

vrb píše:
Stejně tak s municí - Nejbližší okresní město má 50 000 obyvatel, nikdy to není one shot one kill. A zjistíte že váš palebný průměr je směšný.
Tohle jsem trochu nepochopil. Tady se klidně rozepiš...kolik si představuješ palebný průměr?
Zbytek jak jsi dopsal v druhým článku s kopřivami už je jasný..
P.S. Mám tedka po 14 denním pracovním šilenství trochu zpomalený myšlenkový pochody... možná i proto jsem to nepochopil hned. :sleep
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Praktické ověření teoretické přípravy

Příspěvek od vrb »

No nerad bych to tu veřejně rozmazával, neodborná veřejnost by to mohla blbě pochopit. Prostě v případě vysazení potravní logistiky v nevhodném ročním období. Nebo pokud dojde k výpadku dodávek PHM zemědělským družstvům, ať už z důvodu že to partyzáni zapálí po cestě nebo prostě v Evropě nebude tolik nafty aby to stálo za řeč.

Tu máme 50 000 hladových, nasraných a zoufalých lidí, kteří nemají co ztratit, v panelákovém bytě mají potravy tak na týden a potom jen hlad a šílenství. Někteří budou ozbrojeni - sportovci a policisti, někteří budou vyzbrojeni výborně a vycvičeni - bývalé složky armády _ a začnou plenit okolí. Odhaduji prvních 10km v okruhu města a supermarkety padnou téměř okamžitě. Dál zbudou zocelení a zkušení plenitelé a jako poslední vezmou útokem tu nejlépe bráněnou farmu - tedy tu, která s něčím podobným okrajově počítala i za míru. Nevím o nikom kdo by doma disponoval výzbrojí k odražení útoku vyhladovělého okresního města.

I když se dají tři vesnice do kupy, vyhrabou příkopy, zorganizují všechny sportovce a myslivce tak je to proti této zoufalé vlně zanedbatelné. Řekněme 40 myslivců s kulobrokem každý má tak 100nábojů + 20 sportovců - každý tak 2000nábojů, někdo ovšem jen krátké + 50 dobrovolníků kteří dostanou brokovnice od myslivců a účinný dostřel je 50-100m. Proti tomu vyrabovaný vojenský sklad a 20 000 zoufalců se vz. 58, CZ-75 od policajtů a tu a tam RPG a minomet, když Bůh dá, tak už nebude nafta ani do T-72 a BVP. Zkušenosti můžeme pozorovat v Lybii.
Trojčlenkou lze odhadnout jaký je potřeba palebný průměr a kolik to dneska stojí když náboj pod 3Kč je málokdy k dostání.
Odpovědět