Chléb

Odpovědět
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Chléb

Příspěvek od miki »

signum 74 píše:dobrý podvečer, omlouvám se, že jsem vstoupila příliš vtíravě - máte pravdu, vypadá to jako reklama, neměla jsem to tak v úmyslu. Před několika lety jsem našla onu firmu Innova, neboť jsem se alternativou vytvoření a uchování vlastních zásob začala zabývat... a přišlo mi to všechno strašně složité.... tak jsme se dohodli mezi známými, dohodli zastoupení a vytvořili onen web - spíš jako osvětu něčeho, co na našem trhu není... v mnohém máte pravdu, sama jsem už ledacos vyzkoušela, jen mi to bohužel moc nefungovalo......tak se ještě jednou omlouvám. Lucie M.
Zdravím.
Tak tady se dá říci pouze jediné...... zkoušet zkoušet a nevzdávat to..... Ta omluva za to, že něco nefunguje není na místě. Já jsem taky s konzervací cigaret měl dost neúspěchů, stejně jako teď zkoušený a zpracovávaný materiál na vaření mýdla doma. Nikdo by nevěřil co je to času a peněz, pokud si to nevyzkouší sám. A chvíle kdy se něco nepovede je vždy na "palici". Prostě se oklepat a začít znova. Když jsem psal moji "Malou školu uzenáře" (a to má pouze 120 stran textu) tak jsem si vedl záznamy o finanční náročnosti. Celková částka se vyšplhala na 7,5 tisíce kč. A stejné je to se vším kde čerpáš z receptů jejichž vlastník již nežije a nebo receptů z knížek a nebo poslední dobou z internetu. Vždy je to zkreslené a dokonce někdy neúplné, na netu je navíc někdy i recept který je úplně nesmyslný a vůbec nefunguje. Chybí tam prostě technologie, nebo je příliš stručný, fígle výrobce atd. Proto jsem zavedl zásadu, že vždy když je recept vyzkoušený tak musí být tzv. BLBUVZDORNÝ. A u receptů s názvem, který je můj píši "Vl. předpis" a u receptů, který je pouze vyzkoušený píši slovíčko "předpis". Přeji moc odvahy a vytrvalosti,
Miki.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Chléb

Příspěvek od jaromir »

JSEM PEKAŘ vyučený s praxí a denně v práci se starám o chléb z žitného kvasu, jedna z mála velkopekáren která peče ze "živého kvasu"

kdyby někdo chtěl poradit tak se ptejte nebo SZ.

Pečení chleba (řemeslo) se dá naučit pouze PRAXÍ.. co pekárna to jinej postup, jiné podmínky atd. co pec to jiné pečení.



k pečení všeobecně doporučuju do zásoby:
(mouku vodu tuk droždí.. nemá smysl vypisovat)
teploměr 1x do pece,trouby a 1x do těsta, vody, kvasu.
kypřící prášek /do perníku
sušené droždí (výrobce lesaffre je nejkvalitnější, dá se použít i 5let prošlé mám vyzkoušeno je o 1/2 slabší ale funguje)
soda
amonium-cukrářské droždí
stojí to pár korun, vydrží roky a beztoho to de blbě
Přílohy
P1160811.JPG
sušené droždí
sušené droždí
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Chléb

Příspěvek od JimmyJazz »

Tak jsem se rozhodl, ze to taky zkusim. Budu postupovat dle webu uveeneho hned v prvnim prispevku, a o sabesu jdu do toho. Tak pak dam vedet, jak jsem dopadl. Predpokladam, ze prvni bochnik bude pouzit jako vrhaci zbran :)
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Chléb

Příspěvek od SaraH »

Jimmy, naopak. První chéb se povede - je to taková začátečnická klika. Horší je to s tím druhým :D
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Chléb

Příspěvek od SaraH »

Jaromíre, mám prosím dotaz na kyselinu fytovou a otruby v celozrnné jednomleté (nepřesáté) mouce. Konkrétně mi jde o to, jak správně mouku přesívat nebo nepřesívat (v domácích podmínkách).

Používám celozrnnou žitnou a pšeničnou mouku, kterou melu doma. Peču kváskový chléb, rohlíky (zde používám kvasnice) a klasické bublaniny, buchty (s kypřícím práškem). Z žitné mouky otruby neodstraňuji, u pšeničné mouky tak půl na půl, nevím přesně, jaký je optimální postup.

Otruby jsou prospěšné pro náš trávící trakt, ale jsou poměrně abrazívní. Prokvašením (prý cca 7 hodin) by se měla abrazivost výrazně snižovat. Správné prokvašení splňuje kváskový chléb, ale už ne pečení sladkého s kypřícím práškem. A právě sladké buchty jsou z celozrnné nepřesáté mouky tak dobré. Jak je to tedy s otrubami, lze je konzumovat s mírou nebo raději vždy přesívat?

Druhým problémem, se kterým si nevím rady, je kyselina fytová. Jak dlouhé prokvašení je potřeba, aby se většina fytinů rozložila? A zase jsme tu u pečení s kypřícím práškem (nebo s kvasnicemi), kde ke kvašení nedochází. A pokud nedojde k jejímu rozložení, odvádí z těla některé minerály. Otázka je kolik minerálů, možná je to zanedbatelné množství, nevím. Navíc si říkám, že naši předkové neměli ještě v relativně nedávné době vhodné technologie na výrobu kvalitních sít, takže se možná dříve konzumovala pouze mouka nepřesátá a naše tělo by na to mělo být tak po tisíciletích připraveno.

Níže jsem alespoň zkopírovala kousek textu z internetu, aby ostatní věděli, co je kyselina fytová za potvůrku.
Kyselina fytová snižuje využitelnost minerálů obsažených ve stravě, řadí se mezi anti-nutrienty. V pečivu se objevuje ve formě soli – fytátů, které na sebe vážou minerály v něm obsažené (zejména draslík a hořčík, dále železo, vápník, zinek a fosfor). S těmito tvoří pevné vazby a vytváří tak komplexní, pro lidský organismus velmi obtížně stravitelné, složky.

Bylo prokázáno, že proces přirozeného kvašení a doba zrání těsta u kváskového chleba má významný vliv na jeho nutriční hodnotu a biologickou využitelnost minerálů v něm obsažených. Při tomto procesu dochází za působení kyseliny mléčné (bakterií rodu Lactobacillus) k aktivaci enzymů fytázy, která komplexní, pro lidský organismus těžko stravitelné soli kyseliny fytové rozkládá, a to v závislosti na čase. Čas je zde opět neopomenutelnou veličinou.

Běžný chléb, k jehož výrobě se v širokém měřítku používá technologie přímého vedení těsta, obsahuje tyto soli v nezměněné formě, pro lidský organismus jen těžko stravitelné. Krátký čas výroby pečiva při přímém vedení těsta neumožňuje dostatečně rozložit soli kyseliny fytové v něm obsažené. Vedle času je hlavním příčinou to, že zde kvašení probíhá zejména na alkoholové bázi. Kyselina mléčná se při tomto vedení těsta v její přirozené formě nevyskytuje.

Při nepřímém vedení těsta se díky bakteriím mléčného kvašení a dostatečnému času prokvašování mouky s vodou kyselina fytová a těžko stravitelné fytáty rozloží a uvolní se jak minerály, tak inositol. Inositol představuje pro náš organismus využitelnou formu kyseliny fytové. Touto technologií výroby se tedy zvyšuje biodostupnost látek v kváskovém chlebu obsažených
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Chléb

Příspěvek od jaromir »

SaraH:
průmyslové mletí mouky je tak složitý proces že například zvládnutí výrobu a pečení kvašeného chleba je proti tomu sranda...

u dnešních mouk je proces rozdělen do několika fází:
čištění zrna
třídění zrna
sušení nebo zvlhčení na požadovanou vlhkost zrna
odstranění obalu-slupky
šrotování
vymílání hrubé až 4-6x
prosévání
vymílání jemné až 8x
prosévání
a výsledkem je skoro dokonalý produkt..
-------------------------------------------------------------------------------
kyselinu fitovou bych osobně neřešil ( v době PA už vůbec)
je nejvíce obsažena ve slupce ALE ve slupce je také nejvíce minerálů.
další ale je že slupka je těžko stravitelná tak je otázkou kolik se jí uvolní..

řešení - kvašený chléb a doplnit technologi mletí o-odstranění obalu-slupky u pšenice
doba kvašení podle mě stačí 3hodiny u kvasu při správném kvašení
(lepší ukazatel je když kvas "spadne")
TJ. kvas se v nádobě zvedne a poté sám klesne a je vidět o kolik "spadnul".
--------------------------------------------------------------------------------
ten článek mě příjde skoro stejný stím o jódu: to samy o kys. askorbové.....
jód je všude kde je sůl, je v masu, mléku(dostane se tam z krmiv) atd.
nadbytek jódu způsobuje...........................

prostě všeho moc nebo málo škodí


a byl bych rád kdybyste se pochlubila na čem doma melete mouku
i nějaké výroby by byli fajne.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Chléb

Příspěvek od Josef »

Nevím co je na tom pravdy, ale slyšel jsem od pamětníků, že prý nejlepší mouka bývala z válcových mlýnů prvorepublikové koncepce (fy. Josefa Prokopa synové nebo fy. Union Č.B.). Moderní mlýny podle nich prý melou sice rychle, ale mají horší mouku, což prý nikomu moc nevadí, protože pekaři se s ní už naučili dělat a navíc nikdo z nakupujících spotřebitelů vlastně neví, že výsledek může být lepší. Nicméně na svatební pečivo bývala u nás na Vysočině sháňka po mouce z nějakého staršího mlýna. Bezkonkurenčně v kvalitě prý několik let po sametové revoluci v kvalitě vedl znovuzprovozněný vodní válcový mlýn v Tasově, provozovaný starým mlynářem E. Stejskalem. Lidé tam jezdili pro mouku i mnoho desítek kilometrů. Jeho syn na mlynařinu moc nebyl (spíš na obchod s německými ojetinami) a tak s úmrtím "pana otce" rychle vzala prosperující živnost za své. Dnes je z někdejšího špičkového mlýna jen pouhý bezúčelný rekreační objekt (tuším herečky Kuklové), který nám v PA-době asi moc nepomůže.

Dnešní válcové mletí je složitý proces, ale jde to i klasicky - na českém kameném složení, byť by na víc průchodů a pomalu. Viděl jsem to na vlastní oči. V Býklovicích na Kunštátsku už pár let stojí zrenovovaný mlýn zvaný Porčův* ve kterém, mimo jiné zajímavosti, stojí i funkční kopie starého mlecího stroje s pískovcovými kameny a moučnicí s plátěným vysévacím pytlíkem. Občas se na něm i mele. Především v létě jako ukázka pro turisty. Z té mouky pak přímo ve mlýně pečou v klasické zděné peci i "domácí" chleba. Příležitostně jsem ho jedl a můžu říct, že je vynikající, o hodně lepší než ten, co musíme domů kupovat ze supermarketu. (Pokud by byl pád do PA-doby provázen pečením takto chutného chleba, tak to beru. ;) ...a nebylo to jen hladem z cestování.) Nebude to asi nic tak složitého, jen by chtělo vyzvědět, jak to přesně v jejich jednoduchých podmínkách dělají.

*) http://www.porcuvmlyn.cz/
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Chléb

Příspěvek od JimmyJazz »

Tak jsem konecne vcera zalozil kvasek dle receptu vyse uvedeneho webu. Nechal jsem ho stat u topeni, tak snad ozivne. Dam vedet po vikendu, zda se mi povedlo vytvorit pozivatelny chleb, cihlu nebo zda mi kvasek vubec nevzesel.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Chléb

Příspěvek od Josef »

Pokud nevzejde, použiješ nejspíš poslední větu jednoho z návodů:
"...za stálého míchání vyléváme obsah nádoby do záchodu." :lol: :lol: :lol:
Jojo
Příspěvky: 26
Registrován: 24.02.2012 0:54

Re: Chléb

Příspěvek od Jojo »

No já jsem to zkoušel,ale výsledek nebyl moc valný. :cry: Jíst se to sice dalo,ale těsto,potažmo i upečený chléb byl těžký a místy mazlavý.Druhý pokus byl sice lepší,ale zase nějak výrazně ne.Výsledné těsto jsem dělal zhruba 50:50 žitná,pšeničná mouka.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Chléb

Příspěvek od SaraH »

Tak leda chlapi udělat u nás malý kurz pečení chleba :nod
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Chléb

Příspěvek od JimmyJazz »

Tak projekt pokracuje uspesne. Kvasek kvasi jako o zivote. Vcera jsem poprve krmil a pres noc nabehl na polovinu velikosti! Vune naprosto dokonala. Pripomina mi to cerstve naplnenou sypku. Chut krasne nakysla. Ted jenom doufam, ze to v tu nedeli nezmotam. Jak dlouho nechat kynout testo?

Jojo: to je dle meho pouze o zkusenostech.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Chléb

Příspěvek od optim »

Tohle téma se mi moc líbí a chtěl bych se taky o něco pokusit. :)

Co říkáte na ty nejrůznější domácí pekárny, viz. např. tady: http://www.domaci-pekarna-levne.cz/srov ... karen.html?

Nebo je lepší koupit el. troubu?

PS: V kuchyni máme buhužel jenom varnou desku zapuštěnou v lince.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Chléb

Příspěvek od JimmyJazz »

tak to bohuzel neporadim, nebot doma mam plynovou troubu :) Nicmene rozhodne bych se drzel trouby. Kolega, co zacinal u domaci pekarny a kupovanych smesi se po letech dopracoval ke kvasku a elektricke troube.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb

Příspěvek od Fabulous »

Domaci pekarna a koupena smes = velmi dobry chleb. Ale nelze ho srovnavat s klasickym chlebem, ten je proste jiny (lepsi).
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Chléb

Příspěvek od optim »

Hledám co nejlepší poměr cena/výkon a našel jsem tohle:

http://bydleni.idnes.cz/parni-trouba-za ... tavime_rez

Zpočátku chci postupovat podle téhle filozofie:
Josef píše: ... Myslím, že kdo chce s domácím chlebem experimentovat, neměl by si vytvářet dva problémy současně, ale nejprve vychytat jen jeden - tedy prvotně těsto a jeho zpracování. A s tím, že na pečení pro začátek použije přiměřeně regulovatelnou troubu. Buď elektrickou nebo pro větší dobrodružství tu v babičině uhelném sporáku. ...
Máte někdo zkušenost s parní troubou? :)
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Chléb

Příspěvek od SaraH »

2 Optim:
Domácí pekárna je ideální na pečení chleba s pomocí kvasnic. Vcelku si myslím, že je jedno, jakou pekárnu si pořídit. I pekárny z akce v supermarketu udělají svoji službu.

Na domácí pekárny jsou jednoznačně nejlepší stránky:
http://domacipekarny.dama.cz/
Pokud si pekárnu pořídíte, začněte Základním chlebem z těchto stránek, ten se zaručeně povede. Kupované směsi mě vždy zklamaly, ale třeba jsem nekupovala ty správné.

Chléb pečený z kvasnic je chléb francouzského typu a tak po čase člověk zjistí, že by přeci jen zkusil upéct ten náš, kváskový. Také tvar chleba z pekárny není zrovna fešácký. Nová pekárna ETA má i program na vytvoření kvásku, myslím, jinak se ale domácí pekárna na kváskový chléb nehodí. Peníze za pekárnu ale nebudou vyhozené, protože tak skvělé sádlo se škvarkama jako z pekárny jinak neuděláte.

Druhá fáze je tedy chleba kváskový. Ten se v dnešních podmínkách peče buď v elektrické troubě nebo je možné jej péci v Remosce.
Pokud tedy nemáš k dispozici troubu, nejjednodušším řešením bude koupit Remosku (já troubu sice mám, ale také experimentuji s chlebem v Remosce, právě se jeden peče).
Také se prodávají takové malé trouby na stůl. Ty neznám, ale pokud bys do něčeho takového chtěl jít, tak jen ověř, zda dovedou dosáhnout teploty 250°C, protože při začátku pečení je potřeba troubu alespoň na tuto teplotu rozpálit.

Jenom doplním, že je ještě možné péct chléb v kuchyňských kamnech na dřevo, které dříve bývaly v kuchyních (na to se chystám, jen musím koupit ta kamna, že) nebo v peci na chléb (a to je nejvyšší level téhle gamesy).
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Chléb

Příspěvek od optim »

Díky moc za zajímavé postřehy! :)

Až něco vytvořím, vyfotím to a rád se tady pochlubím. ;)
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Chléb

Příspěvek od jaromir »

optim »

pokud domácí troubu (na pečení chleba) tak elektrickou a s co největší jak vnitřní rozměrem tak výkonem...
já mám tuto:
http://www.zbozi.cz/vyrobek/fagor-6h-41 ... 6H-414%20X
a naprostá spokojenost

optim píše:máte někdo zkušenost s parní troubou? :)
zkušenosti nemám ale ten 4v1 nikdy nebude plnohodnotná trouba na pečení (v této cenové relaci na pečení chleba) v průmyslu je cena od 250k. za plnohodnotnou s kapacitou 6x 1,2kg chlebů..

nějak sem se nedočetl že to umí vařit v páře.. -neumí
mikrovlnka - na ty se snad nedá nic zkazit
a domácí pekárna? to sou lidi tak líný že nasypou směs přilejou vodu a zbytek za ně dělá stroj? :ne :ne :ne

ti odvážnější si připraví vlastní směs..... si můžou zamíchat těsto ručně.. a to už jim pak stačí normální trouba a nepotřebují pekárnu...
a spousta programů co to má?? někdy je méně lepší než více..
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Chléb

Příspěvek od Fjord »

nj trouba, ale pokud nebude plyn, či elekřina (tedy ti, co si ji vyrobit neumí :mrgreen: ) tak pro mne je lepší volba klasická pec. Tohle si myslím, že se dá postavit svépomocí:
http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php?id ... _pece_bart
Odpovědět