Chléb

Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Chléb

Příspěvek od kregan »

Mlýnky jsou docela hezky rozebraný v knize Tři svíce za budoucnost http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=1968
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od Baca »

AD mlynek - sice j epravda ze v klasickych mlynoch sa pouzival na mlynske kamene pieskovec. Ale to len z toho dovodu, ze sa dobre opracovaval a bol lahko dostupny. Vacsinou si mlynske kamene zhotovovali samotni mlynari. Ten mlynar ktory nemal hlboko do vrecka, volil radsej ZULU, alebo RULU. Opracovanie uz musel nechat na zrucnom kamenarovi, ktory mal potrebne specialne nastroje, cas a navyse aj zanlosti ako mlynsky kamen naryhovat a ryhovanie odstupnovat aby kamene mleli tak ako treba. Takze aj do rucneho mlynku by som namiesto bruznych kotucopv ci pieskovca volil prirodnu zulu. Dnesni kamenari su schopni dva ploche kamene vyrobit a upravit za cenu (odhadujem) desatinu ceny nahrobku z toho isteho materialu. Vyhodou zuly je jej tvrdost a teda ze sa neopotrebovava a nedostava sa do muky tolko piesku (zuby, creva) a samozrejme vydrzi daleko dlhsie kym ho treba znova prebrusit ci urobit novy. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od Patrixon »

Přidám sem svou další praktickou zkušenost. Už druhým rokem se živíme pouze vlastním pečeným chlebem. Teda samozřejmě jíme i jiné věci, ale pečivo už zkrátka nekupujeme. Chleba peču 2x týdně a pro dvě osoby je to tak akorát.
No a když vidím, kolik spotřebuji mouky a jak dlouho trvá umlít 1Kg na ručním mlýnku, tak mouku raději kupuji. Dá se koupit dobrá chlebová mouka za 20,- Kč za Kg.
Pokud tedy někdo v dnešní době uvažuje o ručním mlýnku na pravidelné pečení chleba, tak to důrazně nedoporučuji. Je to velmi neefektivní a fyzicky i časově velmi náročné. To už bych si raději koupil mlýnek elektrický, ale to je zase velmi neekonomické.
Když to vezmu trochu matematicky, tak slušný mlýnek stojí 8.000,-. Za to si můžu koupit 400Kg mouky. Peču chleba ze 750g, takže získám 533ks chleba. Rok má 53 týdnů, krát 2 chleby, to je pro mě zásoba na 5 let. A to nepočítám, že bych musel kupovat obilí. Takže návratnost elektrického mlýnku bych viděl tak na 7 let a pochybuji, že při častém provozu tak dlouho vydrží.

Zkrátka jsem dospěl k závěru, že nejlepší je mouku kupovat, dokud to jde...
Zásobu obilí a ruční mlýnek si nechám opravdu jen pro případ PA.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od escibe »

Já když chci pořádny chleba který vydrží skoro týden a je k jídlu a ne jen na ozdobu tak si pro něj jedu do Rakouska. Cena je samozřejmě vyšší od 3€ za kilo ale za kvalitu se musí připlatit. ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb

Příspěvek od Fabulous »

Chléb Šumava bez hnětení


Letošní svátky jsem nepekl cukroví. Pekl jsem klasickou Šumavu. Na původní složitý postup jsem si ale vzal rozbrušovačku a všechny pracné úseky jsem odřezal. Na rozdíl od průmyslových pekařů jsem se obešel bez zlepšovacích přípravků i pásových pecí. Místo toho jsem nechal jen hřejivý dotek lidské ruky — moderní a lenivé.

Recept spojuje dnes již klasickou metodu na chléb bez hnětení a zázračné vlastnosti českého chleba z žitného kvasu a pšeničné mouky. Vychází asi z dvacítky experimentálních bochníků, které jsem za poslední dva týdny upekl.


Celý postup se obejde bez samostatného rozdmýchání kvásku i bez pracného hnětení a tvarování. Nevyžaduje ošatku ani žádné zvláštní úpravy trouby, jako je pečicí kámen. Při pečení rovněž nebudete muset zapařovat troubu. Jako začínající pekař tedy vlastně ani nemáte moc možností, kde udělat chybu.

Jediné, co potřebujete, jsou základní suroviny, kvásek a libovolná pečicí nádoba s víkem. Může to být litinový hrnec, skleněný pekáč nebo robustní smaltovaný kastról po babičce. Nádoby jsem vyzkoušel všechny a pokaždé se z nich vykutálely povedené bochníčky.

Kváskový chleba bez hnětení

Stejně jako u obyčejného chleba bez hnětení spočívá finta v tom, že se peče v uzavřené nádobě, která vám zajistí správné zapaření a tím i vyskočení těsta. Hodně vlhké a trochu nemotorné těsto zase eliminuje starosti s tvarováním a vysušením střídky. Dlouhá fermentace ovlivní správnou chuť i vyvinutí lepku. Použijete-li zdravý kvásek, dostanete vždy jemně nakyslý chléb s krásnou krémovou střídkou plnou bublinek.


Tvar chleba je vždy ovlivněný nádobou. V kulatém litinovém hrnci dostanete kulaté bochníčky, které budou mít často výrazné praskliny. V tenčím plechovém pekáči nebo ve skle budou bochníky umírněnější a nebudou tolik vyskakovat ani praskat.

Recept je rozložený na dva dny a ve své základní podobě počítá s pečením v průběhu druhého dne. V poznámce na konci receptu si přečtěte, jak si pečení načasovat na libovolnou denní dobu. Jde to levou zadní.

Suroviny

150 g žitné chlebové mouky (nebo žitné celozrnné)
300 g pšeničné chlebové mouky (nebo pšeničné hladké)
320 g vody
1 lžička kvásku (20 g)
10 g soli
5 g drceného kmínu
Rozpis vám vystačí na 700g bochník. Podle potřeby a velikosti pečicí nádoby si jej klidně přepočítejte. Chleba s celozrnnou žitnou moukou v troubě tolik nevyskočí, bude mít menší sklon k prasklinám v kůrce a krémovější střídku. Pokud kvásek doma nemáte, mrkněte se na naši kváskovou mapu a nějaký si opatřete. Zatím nám kvásková mapa funguje jako úžasná seznamka domácích pekařů — přidejte se! :)

Postup — 1. den

Do velké mísy dejte lžičku kvásku a postupně přisypte obě mouky, sůl a kmín. Lehce promíchejte a přidejte všechnu vodu. Rukou nebo měchačkou všechno pořádně zamíchejte. Půjde to trochu ztuha a těsto se bude hodně lepit, ale nebojte se. Stačí míchat jen tak dlouho, aby se mouka s vodou spojila a v míse vám nezůstala žádná suchá místečka.

Očistěte si ruce a připravte si potravinářskou fólii, do které mísu pečlivě zabalíte. Jestli fólii nemáte, stačí mísu zabalit do igelitového pytlíku (bez děr pokud možno ;). Těsto nechejte odležet přes noc 10 až 12 hodin při pokojové teplotě (15 – 22 stupňů).

Postup — 2. den

Na druhý den těsto pěkně naroste a budou v něm drobné dírky. Mělo by se zvednout alespoň o třetinu objemu. Pokud se mu nechce, dejte ho víc do tepla a dejte mu pár hodin navíc. Je to úžasná proměna!


Připravte si pomoučenou pracovní plochu a těsto si na ni z mísy vyklopte (velkou lžící nebo plastovou stěrkou). Po vyklopení ho zakryjte igelitovým pytlíkem nebo velkou mísou (aby neoschlo) a nechte ho 20 minut jen tak ležet.

Po dvaceti minutách se vám těsto trochu rozteče a na stole budete mít velkou neforemnou placku. Aby nám těsto přeci jen trochu drželo a pěkně vyběhlo, je potřeba ho několikrát přeložit.


Chytněte těsto za horní dva konce, vytáhněte je od sebe a přetáhněte je k sobě přes zbytek těsta. To samé udělejte vlevo — opět těsto vytáhněte za dva levé konce a překlopte jej doprava. Obráceným postupem to samé vpravo a nakonec celý balíček zabalíte vytaženými konci zezdola. Na konci balíček těsta překulte na záda a jemně ho v rukách poválejte po desce. Poté mu dejte chvilku pauzu a pokud by se vám zdálo moc tekuté, dejte mu ještě jedno balíčkové kolo.

Připravte si ošatku nebo kulatou mísu vyloženou hrubou utěrkou — celý povrch vysypte žitnou moukou (ideál je celozrnná). Vrstva nesmí být nijak hrubá. Stačí aby na dně nebyla žádná prázdná místa. Když ošatku nemáte nebo pokud budete péct ve větším pekáči, můžete nechat těsto kynout i volně v utěrce.

Tak jak máte balíček těsta před sebou, opatrně jej přeneste na vysypanou utěrku. Sváry by měly směřovat nahoru a hladká strana těsta dolů. Povrch těsta opět trochu vysypte moukou. Zakryjte vše igelitovým pytlíkem nebo taškou a nechte kynout alespoň dvě hodiny v teple (nad 20 stupňů).

Po dvou hodinách by těsto mělo zdvojnásobit objem. Pokud se mu nechce, dejte mu další čas. Použitelné minimum je zvětšení alespoň o třetinu. Těsto bude v ošatce rozlité a na povrchu uvidíte bublinky. Volné těsto v utěrce se krásně lenivě rozvalí a stane se polštářkem.


Odteď můžete péct. Do trouby na spodní mřížku dejte litinový hrnec (nebo pekáč). Pokličku z něho sundejte a dejte ji vedle hrnce (musí být rozpálená taky). Rozehřejte troubu na 250 stupňů a po dosažení této teploty ji nechte vyhřívat alespoň 15 minut. Při další práci s rozpáleným pekáčem nebo hrncem si dávejte vždy velký pozor — popáleniny jsou potvory (ověřeno)!


Vezměte si ochranné rukavice do trouby nebo suchou utěrku. Otevřete troubu, vyndejte hrnec nebo pekáč na sporák a ihned troubu zavřete. Do hrnce vyklopte nakynuté těsto z ošatky. Pokud se vám těsto vyklopí na stranu, nezoufejte a s hrncem opatrně zašoupejte — těsto se srovná na střed. Ihned poté ho dejte zpátky do trouby, přiklopte poklicí a co nejrychleji zavřete dvířka od trouby.

Od této chvíle nechte chleba v troubě 10 minut. Po deseti minutách z hrnce sundejte víko a chleba pečte dál nezakrytý. Budete potřebovat dalších 25–35 minut. Teplotu nesnižujte. Orientujte se hlavně podle barvy kůrky, která by měla být krásně kaštanová. U bochníku v této velikosti se nemusíte trápit s odhadem vnitřní teploty.


Na konci chléb vyndejte z hrnce a nechte ho pomalu vychladnout na mřížce. Patičku můžete zakrojit ještě teplou. Celý pecen ale krájejte až vychladlý, ať si nepotrháte střídku.

Jak si přizpůsobit čas pečení

V základní verzi recept počítá s dlouhou fermentací (10–12 hodin) při pokojové teplotě přes noc. Poté se chléb krátce zpracuje, kyne něco přes dvě hodiny a pak jde na půl hodiny do trouby. O víkendu byste takto měli chléb už na oběd.

Máte-li hodně dlouhý pracovní den a chcete-li péct až večer, můžete si založení těsta posunout už na brzké ráno. Plně fermentované těsto vás bude čekat po práci. Stačí jej zpracovat, dokynout a ještě ten samý večer upéct.


Pokud vás od těsta něco zdrží, můžete kdykoliv zatáhnout za záchrannou brzdu a fermentaci zpomalit v lednici. Při běžných ledničkových teplotách tam na vás těsto počká klidně i 24 hodin. Jen je třeba počítat s tím, že těsto po vyndání potřebuje delší čas na rozjezd. Těsto se musí znovu ohřát na pokojovou teplotu a to může trvat třeba i dvě hodiny. Pokud byste těsto vychladili pod čtyři stupně, vyřadíte kvasinky z boje téměř úplně.

Hlídejte si tedy hlavně finální období (cca 4 hodiny) od vyklopení fermentovaného těsta až po upečení. Cokoliv předtím můžete odkládat dle libosti a nakynutý bochník si tak můžete poslat i do nabitého diáře s hodinovou přesností. Na první pokus to možná netrefíte, ale jakmile se s receptem i kváskem seznámíte blíže, půjde vám to úplně samo.

Úprava vedení kvásku

Pokud používáte zjednodušené vedení žitného kvásku, budete si muset v kváskovém cyklu udělat malou úpravu. V receptu na Šumavu bez hnětení jdou všechny ostatní suroviny i kvásek hned dohromady a výsledné těsto tak obsahuje i nežádoucí sůl, které kvásku dlouhodobě nesvědčí.


Kvásek si tedy nemůžete odebrat přímo z těsta, namísto toho si ho ale můžete namnožit rovnou ve skleničce. Po odebrání jedné lžičky pro recept tak stačí do skleničky v lednici přidat směs žitné mouky s vodou 1:1. Kvásek si takto v klidu a ve větším množství poradí hned na několik obrátek (třeba i měsíc za sebou). Minimálně co pět chlebů jej ale z lednice provětrejte a namnožte si ho spolu s klasickým receptem, kde se kvásek množí samostatně (třeba tady nebo tutaj).
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od postak »

Ahoj učil jsem se péct chleba předloni jel jsem na moře na tři týdny se svými syny a nejvíce jim chutnal chleba z chlebové směsi doplněny semínky a pečený ve velké formě určené na muffiny pokapane olivovým olejem. Byly to takové chlebové bulky a na břeh sme jezdili jen na zmrzlinu.
Směsi se dají koupit v akci za 10kc pro kilovy chleba a doma ho pečeme jako delikatesu v El. Pekárně
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Hohepa »

Jo ale ty směsi jsou se sušenými kvasnicemi .
Takže se a) nedá moc dlouho skladovat neb kvasnice pochcípou
b) není tak dobrý jako s kváskem .
Do pekárny si směs míchám sám z žitné a pšeničné celozrné mouky 2:1 + droždí.
Přidat se dá i špek , olivy , sušená rajčata, cibule, česnek ( chce to víc droždí), lněné semínko atd atd
Defakto nikdo nepozná rozdíl od těch směsí.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Chléb

Příspěvek od Wolf »

Technická poznámka, kvasnice = droždí a jsou pochcípaný od začátku, protože chleba se peče při nějakých 250°C.
Ale jinak samozřejmě platí, že kváskový chleba je výrazně chutnější, než kvasnicový.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Hohepa »

Technická dvě:
Ať kvasnice či kvásek,
obé musí svoji práci odvést , než se chleba strčí do trouby :)
Kvasnice-droždí se ládují pouze s pšenice , proto při jejich použití musí být minimálně cca jedna třetina mouky pšeničná.
Z droždí čistě žitný chléb neuděláš bez bohaté dotace cukru. (vlastní zkušenost a stejně pak chutná jako "buchta")
Kvásek kyne déle , ale zase mu stačí složitější "cukry" a "stačí" mu pouze žitná mouka bez lepku.
"Pšeničný" chléb (buchta-houska) vykyne za cca 1 až 2 hodiny,
žitný s kváskem minimálně 12 hodin.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Hohepa »

P.P.P.S. :
Ono trochu mate, že CO2 co produkují kvasnice/kvásek, se chemicky váže s vodou obsaženou v těstu
na H2CO3 kyselinu uhličitou
a ta se při pečení rozkládá zpět na vodu a co2 a tak to vypadá, že chleba kyne i při pečení .

Ale je to jako vařit sodovku.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Chléb

Příspěvek od Johan »

Na H2CO3 bych to nesváděl. Jestli se nepletu, tak CO2 hydratuje s vodou na kys. uhličitou ani ne z 1 %. Zbytek je ve vodě volně rozpuštěn nebo vázán na uhličitany či hydrogenuhličitany (dle pH).
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od postak »

Kvásek si zakladate sami? V pekárně mi nabídli za 7kc do mé sklenice 0,7litru tak to prubnu
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Chléb

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Tak Ježíšek mi slíbil naježit ruční mlýnek na obilí, který si už několik měsíců přeji, koukala jsem na nabídku a nejlépe mi vychází, co se týká poměru cena/výkon tyto dva:

Salzburg MH4
http://www.mlynky-na-obili.cz/produkty- ... ili-MH4-kk

Komo
http://www.mlynky-na-obili.cz/produkty-1061

Máte s nimi někdo zkušenost? Který byste si na mém místě vybrali? Ten Salzburg se mi více líbí, ale Komo je zase výkonnější a levnější. Jaké jsou jejich plusy a mínusy? Nebo mi doporučíte ještě nějaký jiný mlýnek? Chci ale rozhodně ruční, který má slušný výkon (mlecí kapacitu), abych nemlela půl kila mouky hodinu ;)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od Count »

Kdyby byl Ježíšek od fochu, přinese ti Mleyn, viz zdejší diskuse.

S uvedenými nemám zkušenosti, ale když vidím systém upevnění, tak bych dal přednost KoMo. Stejný systém měl mlýnek na maso mé mamky. Pokaždé, když jsem jí ho jako jinoch upevňoval, musel jsem pod něj dát kus gumy a skrz očko na šroubu protáhnout vařečku, abych to ke kuchyňské lince pořádně přitáhl. U toho druhého budeš ty motýlky proklínat. Možná, že jsou oba podle nejnovějších věděckých poznatků, ale systém upevnění se jim zasekl kolem roku 1970.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Hohepa »

Osobně mám ruční mlýnek na kafe .
Namlít na dvě porce/šálky docela jde ,
ale neumím si představit namlít na celý chleba ....

zřejmě proto jsou tak oblíbené made in home konverze na elektrický motor.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Chléb

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Count: Mleyn vypadá skvěle, už jsem koukala dříve, ale cenově je trochu "jinde" ;-)

Koukala jsem, že k tomu mlýnku Komo se dá dokoupit přídavný elektromotor, když by to ruční mletí bylo nad mé síly. Já prostě čistě elektrický mlýnek nechci. Navíc chleba nepeču denně, takový dobrý domácí peču fakt jen na víkend. Chci, když už do toho bude Ježíšek investovat, tak ať už to je zároveň vhodný mlýnek i pro případný dlouhodobější výpadek proudu nebo pro PA situace.
Kdo je připraven, není překvapen.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od step »

Zde už před několika sty let zjistili že ruční příprava mouky je značně namáhavá a řešením je postavit si malý mlýn větrný a ušetřit lidskou sílu.

Když se plavili kolem mysu Hoorn, La Pérouse si všiml, že mouka v zimavém počasí velice rychle plesniví. Proto nakoupil v Chile místo mouky několik tun pšeničného zrna, které se kazí mnohem pomaleji. Měl zato, že nebude těžké dělat z něho mouku roztloukáním v hmoždíři. Jenomže aby bylo mouky pro celou posádku dost, nesměla se palička v hmoždíři zastavit od rána do večera, a ještě to byla mouka prachmizerná. Chléb z ní byl lepkavý, sražený, nedal se dopéct. Nedojedky se dávaly prasatům a námořníci se začali ozývat.
...
„A jak postavíš ten mlýn?“ „V kuchyni mají dva velké kulaté brusy. Z těch by byly dobré žernovy. A křídla se dají udělat z prken.“ De Langle se zamyslel. To bude skutečně zábavný pohled na Astrolabe, hrdost francouzského válečného námořnictva, s větrnými křídly na palubě! Být to v Brestu nebo v Marseille, propadl by se hanbou, kdyby měl velet fregatě s takovou ozdobou. Ale tady je neuvidí nikdo kromě domorodců, a pořádný chléb potřebují jako sůl… „Dej se do toho,“ řekl Jacquesovi. A Jacques začal. Navečer se už pod předním stěžněm roztančila křídla větrného mlýna. Druhý den ráno dostali námořníci k večeři krásně vypečené housky.

N. Čukovskij - Pod plachtami kolem světa, strana 155
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od step »

Peču jednoduchý chleba, na kváskový jsem zatím neměl čas

4 hrnky pšeničné chlebové mouky, 2 hrnky žitné chlebové mouky,2 kávové lžičky soli, 2 kávové lžičky kmínu, 2 kávové lžičky instantního droždí, 2,5 - 3 hrnky vlažné vody
Zpracovat v tužší těsto a nechat kynout 4-12 hod. ale musí to být přikryté igelitovým pytlíkem a na to dát ještě ručník. Po vykynutí propracovat a udělat bochník. Troubu zapnout na 240 st. a dát tam rozpálit kastrol. Když je kastrol rozpálený tak vyjmout a vysypat hladkou moukou a vložit do toho bochník, potřít vodou a posypat kmínem.
Vložit do trouby kastrol a přikrýt ho poklicí. Nechat péct při 240 stupních 50 minut a pak odkrýt poklici a nechat 10 minut dopéct. Používám litinový pekáč s poklicí a chléb má krásný tvar
litinovy-pekac-ovalny-2.jpg
Přílohy
20151016_210924.jpg
Lena
Příspěvky: 18
Registrován: 30.05.2013 11:40

Re: Chléb

Příspěvek od Lena »

[quote="J-e-n-n-y"]Tak Ježíšek mi slíbil naježit ruční mlýnek na obilí, který si už několik měsíců přeji.....

Mám ruční mlýnek http://www.mlynky-na-obili.cz/produkty-1178 ale jen jako zálohu. Kapacita je uváděna 35 g/min., při jemném mletí je to méně. Peču týdně tak 4 kilové nebo 1,5 kilové kváskové chleby a mouku kupuju, protože namlet 4 - 5 kg mouky je ukrutné :head .Veř mi, že tě mletí brzy přestane bavit a budeš uvažovat o el. pohonu. Mě se nechtělo moc investovat a mlýnek jsem koupila na Aukru za třetinu ceny. Aby mi doma leželo, čekajíc na PA, šest tisíc - tak bohatá nejsem.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Chléb

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Díky za postřehy. K tomu mlýnku Komo se dá dokoupit i přídavný elektromotor, je teda řešení zainvestovat do tohoto mlýnku a časem do elektromotoru a mít doma elektrický mlýnek, na který se v případě potřeby nasadí klika a je z něj zase mlýnek ruční? Máte s mlýnkem Komo někdo zkušenosti? Já bych opravdu nerada koupila za ty peníze něco, co se mi po pár letech rozpadne :-(

Komo: http://www.mlynky.cz/cs/e-shop/mlynky-n ... -komo.html
Elektomotor: http://www.mlynky.cz/cs/e-shop/prisluse ... mator.html
Kdo je připraven, není překvapen.
Odpovědět