Divoká kuchařka-bylinky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od Evinka »

Zajímavý odkaz: http://fenix.savana.cz/doku.php

Kuchařka obsahuje celkem 60 rostlinných druhů. Zároveň informuje o zásadách sběru, některých obsahových látkách a o historickém využívání jedlých planých rostlin od neolitu po současnost.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od GOD »

prosim o radu
ako intenzivne pestovat materinu dušku tak aby po zbere bola zabezpečena pre 5 člennú domácnosť?

S matou nemam problem, tej stači voda a rastie ako divá. Ale materi dúška mi nevystačí ani na osobu na zimu.

Môj prístup k užívaniu bylinkových čajov je nasledovný:
žiadny zázračný čaj neexistuje. Pi čo Ti chutí a dopestuj si to doma ak sa dá a nebývaš v zamorenej oblasti. Bylinkový čaj si spraví svojú povinnosť. Nestresuj sa tým, na čo je to dobré. Miešaj.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od Venet »

materina dúška má rada skôr suché výslnné stanovisko. zmiešaj piesok so záhradníckym substrátom a obyčajnou hlinou (1:1:1) a v tom pestuj. Takže si sprav skalku vysyp tam namiešanú zeminu a buchni tam komplet materinu dúšku (alebo aj s lesnými jahodami). Koľko máš miesta? máš aj kúsok svahu južne orientovaného? myslím že cca 3x3m s dúškou Ti zabezpečí celoročnú spotrebu pre celú rodinu.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od GOD »

Zdar,
takže materinu dúšku k dnešnému dnu pestujem v počte 6 koreňov na 2 nezávislých pozemkoch. Všetko sú to severné svahy.
2 ks sú v záhrade na rôznych miestach cca 50 m od seba. Jeden je pred domom a dopadá cez den viac slnka na neho. Je krajší, výdatnejší a zo všetkých rastie najrýchlejšie. Tretí koren mám v kvetináči a pestujem ho ako polobonsaj.

Dalšie 3 korene sú posadené v záhrade u kámoša s kamenistou pôdou s 40m vzdialenostou medzi korenmi. Tieto pre súché prostredie rastú extrémne pomaly - dokonca sa mi zdá že za posledný rok nevyrástli vôbec. Plevelu sa tam však darí. Na korene je pekný dostup slnka.

Celkovo mám s materi dúškou výborné skúsenosti pri nachladnutí... Je obrovský rozdiel medzi tou ktorú dopestujem, aj ked vo vlhšom prostredí v porovnaní z tou z lekárne - sypanou. Tá mi príde ako keby už bola preliata vrelou vodou... ? Sám strihám a suším rastlinu, ale je to hlavne z dôvodu tvarovania rastliny. Myslím si, surová časť rastliny čerstvo odtrhnutá v zime je silnejšia ako jesenný sušený zber.
Na druhej strane z obavy o vymrznutie a stratu celej rastliny tvorim zasobu sušenej rastliny.
Sadim kam sa dá, občas ked si spomeniem tak to polejem, tento rok som polieval cca 20-30x. Kvetinač je náchylnejší, zem v nom mám cca 1:1 tažkú čiernozem s rašelinou. čistá rašelina rýchlo vysychá a čiernozem neni esteticka.

,,Bonsaj,, pestujem v kvetináči ako ,,matku Rypley-ovú,, strihám ju do polokmienku a odrezky sadim do toho isteho kvetinača a tym vytváram dalšie odnože. Uspešnosť mám mizernú - cca 20% ale moc ma to netrápi. Súčasne slúži ako záložná matka v prípade vymrznutia ostatných exterierovych korenov. Matku na zimu skovávam v dome.

Raz sa mi pri rozmnožovaní podarilo jeden ker ostrihať tak, že neprežil zimu, tak si na to dávam bacha.
Napriek tomu, že sa o tejto rastline hovorí, že je suchomilná, tak by som povedal že má rada vodu. Hnojím peletovaným kravským, alebo tým čo je zrovna po ruke.

Keby niekoho zaujalo to bonsajove pestovanie materinej dušky, pár linkov:
http://europeanbonsai.com/viewtopic.php ... f57fd1a1ff
https://www.flickr.com/photos/bonsai-di ... otostream/
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... bonsai.jpg
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od GOD »

toto je matka - v kvetináči, na chvílu som to skúsil v baráku, ale pre malo slnka začala zem plesniviet, tak som to presunul na svetlo.
Přílohy
DSCF5649.JPG
DSCF5649.JPG (75 KiB) Zobrazeno 7514 x
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od Venet »

God, ďalšie odnože vytváraj potápaním, nie odrezkami. Potápaním budeš mať vysokú úspešnosť v rozmnožovaní. ;-)
Jasné, že má rada vodu, šak v u nás horách a na stráňach nieje sahara. Keď naprší výdatne sa napije. Ale lepšie znáša extrémne počasie. A nemusíš sa báť vymrznutia ( teda samozrejme ak ju pred zimou neostriháš na ježka) znesie fakt veľa.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Divoká kuchařka-bylinky

Příspěvek od GOD »

potápaním - obdoba rozmnožovania ribizlu nedosiahneš pekný vysoký polokmienok - ktorý je síce v rozpore z PA filozofiou, ale za to je to estetické.
Odpovědět