Strava na 35 dní pochodu

Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Kocour »

vlk972: Aha. Mě to zajímalo z hlediska, jestli dřív člověka dostane fyzické vyčerpání, poškození nohou nebo vůbec pohybového aparátu, či psychika.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od sigmark »

nohy, pokud nejsou zvykle, to odnesou prvni. pokud je motivace a prisun energie, tak bych se vycerpani neobaval - mozek dokaze zazraky. akorat nohy v prdeli muzou ucastnika vyradit zcela bezpecne bez ohledu na motivaci.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od urbanwarrior »

sigmark: naopak, když je motivace a pevná psychika, nějaký čásek vydrží vítězit i nad nefunkčním tělem. Jakmile se zlomí psychika, nepomůžou zdravé nohy.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od sigmark »

jak muzes napsat naopak, kdyz jsi rekl prakticky totez co ja? nohy na sracku ti ale mozek nespravi, ani zakopovou nemoc z vlhka. proti tomu je nejaka podvyziva brnkacka se kterou si psychika poradi
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Terminated Account »

Nemám rád slovo nejde, ale:

- 45 Km denní trasa den za dnem nejde zvládnou. Střízlivě bych plánoval 20 Km na den
- Nést si veškeré jídlo na zádech na pochod 1600 Km v jedné osobě, plus další vybavení na zcela soběstačnou existenci také nejde. Využívání místních zdrojů potravy je více než žádoucí.

Nehledě na to, že jak už nastínil Maximus, budou pravidla hry v případné PA zcela jiná než nyní, takže bych se jim snažil co nejvíce přiblížit. Jídlo se nemusí nutně kupovat v obchodech, ale dá se sehnat x dalšími legálními způsoby. Dále bych nebral čas jako zásadní limitující faktor. V některých případech může být čas samozřejmě velmi důležitý - pak je ale nutné zvolit zcela jinou strategii než pěší soběstačný pochod.

NIky - každopádně ti fandím a nenech se odradit. Tento výlet není vůbec nereálný. Chce to ale nasbírat napřed zkušenosti s menších počinů. Osobně jsme tak dlouhou pouť nikdy nevykonal (mám za sebou menši akce), ale mám kolem sebe lidi, kteří zvládli i delší trasy podobného charakteru. Nikdo z nich se nesnažil o absolutní soběstačnost a vždy v dané situaci využili všechny dostupné možnosti (samozřejmě možnosti v měřítku dané akce a zvolené filozofie), která jim pěší pouť usnadnily.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od urbanwarrior »

sigmark: sorry, špatně jsem se vyjádřil, chtěl jsem jen zdůraznit, že psychika překoná i vyčerpání. Zákopovou nohu na pochodu asi nezíská. A že nepřekoná zlomeninu je také jasné. Nám se jednou na pochodu sesypal kamarád, chlap jako hora, únavou brečel jako dítě a nebylo ho možný postavit na nohy. Trvalo několik hodin než se zkonsolidoval, ale byl to šokující zážitek, nikdy jsem nic takového neviděl.
Nikolaj23
Příspěvky: 15
Registrován: 30.11.2012 13:24

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Nikolaj23 »

UFF! To je ale vašniva debata! :chuckle Na kazdiy připad mockrat dekuju a napišu jak to zvladnul.

to MILI, dik za tu knigu, prečitayu pozorne.

to Maximus, tedkon mezi Česko/Polsko otkrita hranica, u mene Shengenskaja viza. Po SHTF nebezpečno všude, hlavně blizko hranice Belarus bude nebezpečno, pro moj russkij zagranpassport, každi mi ho bude htit ukrast, za Polsko hranice už bude i v SHTF normalno. Po rozgovore s otec rešil jit jen do Bresta - Belarus, t.e. polovina cesta. Tata řika, že v blizkom zahraniči nikdo russkim zle delat ne bude. Otcu take interessno esli zvladnu to nebo esli mene bude vitahat russkiy konzul z polske vezeni. Slibil ego připravit :lol:
to Urbanwarrior, lepe sušena strava než žadna, dvacet den nebo mesic nikoho nezlomi a ja mogu kdykoliv sednout na vlak

To All: U nas řikaji pro vojakov: Vojak jde nejdřiv kolik muže a potom kolik je potřeba. (Snachala skolo mozhno i potom skolko nado)

Esli cesta normalna, udelam na nej dalši prazdniny zasobarna jidlo.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od JimmyJazz »

Ne, ze by bych ti to chtel rozmlouvat, ale pokud nejsi ve vrcholne fyzicke kondici, tak dojdes tak maximalne na hranici EU. I velmi dobre vycviceni vojaci maji co delat, aby usli s vystroji 200km behem tydne natozpak 1600km za mesic...

Nicmene, ja bych rozhodne bral potraviny, ktere se nemusi jakkoliv pripravovat. Susene maso, pemikan, kombinaci energetickych+bilkovinnych tycinek, MRE atp.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Kocour »

Ta poslední rada jde proti jedinému, co může pomoci na takhle dlouhou vzdálenost, neseme-li všechno sami: Musí to být maximálně odlehčené, vysušené, optimalizované. To se pak ale nedá jíst bez připravování, s výjimkou lyofilizované stravy, která by se dala jenom namočit do vody (ale většina lyofilizované stravy se stejně zalévá horkou vodou, protože se jí jako teplá jídla). Opravdu, když už to musí být, rozhodující je co nejlepší poměr hmotnost/výživná hodnota.

Nejlepší poměr hmotnost/energie má, jak známo, olej, například sojový (tohle všechno teď budu brát víceméně z "Pavlíčka") 38000 kJ/Kg. Člověk denně při vysokém výkonu potřebuje alespoň nějakých 20OOO kJ (a to ještě jde částečně na dluh a ztrácí na zásobním tuku). To je tedy nějakých 0,5 kg "ideální" stravy, co do hmotnosti na den. Jak ovšem Jaroslav Pavlíček upozorňuje, samotný olej jako strava se dá jíst na polárních výpravách, kde metabolismus prostě pracuje jinak, ale ne při našich běžných podmínkách. Nicméně to dává minimální hmotnost stravy na 35 dnů = cca. 18 kg. Za normálních okolností bude strava moci obsahovat jenom určitou část v tuku a například sacharidy váží při stejné energetické vydatnosti zhruba 2x tolik. Takže kdybychom usoudili, že příjem poloviny energie v tucích bude zvládnutelný a druhá polovina musí být sacharidy, dostáváme se na 27 kg. Pak taky bude třeba zajistit dostatečný příjem bílkovin, ale řekněme, že by se použily nějaké ty preparáty pro kulturisty a tak, takže to už by tolik nevážilo, stejně jako nějaké minerály a vitamíny v prášku.

Počítám, že minimální hmotnost potravin bez jakékoli vody by byla okolo 30 kg. Vodu by pochopitelně bylo nutné doplňovat na místě, ale pokud nebude trasa pochodu volena tak perfektně, aby při každém větším jídle šlo vodu nabrat, chce to alespoň pro situace, kdy to jinak nejde, mít s sebou možnost nést 2-4 litry vody. To už jsme někde na 34 kg (i když jen část pochodu; rovněž nesená strava bude postupně ubývat). K tomu naopak neseme spaní, nějaké oblečení navíc, vaření, úpravu vody atd. Myslím, že se s tím zpočátku taky pod 15 kg nedostaneme. Takže začínáme na 45-49 kg.

I kdyby, dejme tomu, byl zkušený turista schopný pochodovat delší dobu denně 45 km, tak jedině s ultralehkou výstrojí (a i o tom bych pochyboval, viděl bych to tak na 30 km/den s maximálním vypětím sil). S batohem přes 45 kg to nedá ani náhodou. Naopak, když bychom se rozhodli pochodovat 20 km denně, prodlužuje se nám doba pochodu na 80 dní, to znamená nějakých 50 kg potravin a 65 kg kompletní výbavy. Tohle už je zcela nereálné. Horští nosiči to sice nosí, ale to je úplně jiný režim pochodu (možná to tu někdo dělal či dělá, tak se pochlubte...). Podle mě 1600 km se dá bez doplňování potravin z lokálních zdrojů dát pěšky a bez vozíku (v zimě saní) jenom "expedičně", tedy že by měl člověk partu kamarádů, kteří by se postupně odpojovali a vraceli, popřípadě zdokonaleno tak, že ještě těmto nosičům by další nosiči vyrazili po určité době na pomoc a potkali a dozásobili by je na zpáteční cestě. Byla by to zajímavá sportovní akce :mrgreen:
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od cipis »

No, nebo partu kamarádů podél celé cesty. A vždycky by čekali na smluveném místě, s proviantem a tak. Takové přepřahací stanoviště :)
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od peteres »

Jeď na koni. Zvládneš to rychleji, můžeš jet i pro auto nesjízdným terénem, povezeš se a kůň ti všecko jídlo ponese. Přes noc se bude pást a nějaký oves si může nést i pro sebe.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Grunt »

Kontaktuj Mr. Jodu. Ale mám pocit, že ani on tuhle trasu nedal absolutně sám bez pomoci. Mám pocit, že na tom fóru se vyskytuje ještě pár takových bláznů co zkouší takové trasy. Teda takové… myslím si, že nejprve by si měl zkusit třeba dostat se z Aše do Podkarpatské Rusy. Už i to je na moje měřítka naprosto absolutně šílená, nemyslitelná trasa. Zde zmiňované je z mého pohledu naprosto za hranice myslitelného. Ale jinak samozřejmě držím palce. Pokud se někdy za svůj život k něčemu takovému odhodláš určitě o tom podej report, protože to budeš první člověk na světě koho bych takhle znal, že dal takovou šílenou cestu. Jinak bych to asi řešil jako oni. Tahat sebou na takové cestě jakékoliv jídlo/vodu/cokoliv je samozřejmě absolutní nesmysl (na zde doporučované KDP, BDP se vyprdni úplně). Když už, tak mít nějakou minimální zásobu a tu používat v případě naprosté nouze, popř. doplňovat (klidně i z místních obchodů) a jinak použít to co si na cestě nasbíráš či ulovíš. Samozřejmě ale nepočítej s takovým časovým rámcem, když se o sebe po cestě musíš starat. Čím delší trasa, tím míň je myslitelné sebou toho táhnout. Na takovou trasu snad jen nůž, nějaké naprosté minimum a plnou hlavu znalostí, protože ty jediné neváží nic. A samozřejmě dostatečný obnos aby si se mohl z libovolného místa dostat zpět. Já už sám bych absolutně netušil jak vůbec naplánovat nějakou navigaci při takové trase a neztratit se.

A ještě bych doplnil (až teď jsem si všiml, že má jít o PA scénář): S tím v případě rozpadu nepočítej vůbec. Znám jednoho starého pána z Valtic (rodák možná z Mikulova nebo odněkud z té oblasti, nevím přesně), národností Čech, který byl zatažen v době války (to už je docela slušná SHTF situace, ne?) Wehrmachtem až na hranici Východní/Západní fronty v Rakousku (takže pravděpodobně někde v oblasti Linze nebo tak) a po válce se snažil dostat domů Hobo stylem. Tedy práce pro různé statkáře výměnou za nocleh v nějaké usedlosti. Cesta se počítala na měsíce, ne na dny. Jestli budeš mít zájem, můžu tě s ním seznámit ať ti svůj příběh povypráví, tak jak jsem ho slyšel já.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Grunt »

Fjord píše:Před časem jsem si taky chtěla udělat delší tůrku, ale neunesu douhodobě těžší batoh na zádech. Tak jsem přemýšlela, jak by se to dalo vyřešit - napadl mě vozík za kolo. Musel by se asi jen vyřešit správný typ kolečka, které by projelo všude i v těžším terénu.
A povoz necháš táhnout svou mladší sestřičku, ne? Rarity? Are you there yet? :D
Ale ne, teď vážně: Tahat sebou povoz je kravina. Můžeš se s ním držet jen na cestě a to už je v takovém případě rozumnější použít jiný způsob přepravy (třeba libovolný motorový). Je fakt, že kola se můžou dostat i do horšího terénu, ale pochybuju že s nima v rozumné míře vjedeš třeba do lesa. Jak budeš překonávat s povozem třeba terén? To už je i ten kůň lepší nápad (jen ne prosím malé tažné poníky, na to jsem alergický).
Jak s povozem vyřešíš tak stupidní úkol…
Jak s povozem vyřešíš tak stupidní úkol…
…jako je překonání malé lesní strouhy?
…jako je překonání malé lesní strouhy?
Řešení se jmenuje Ultralight backpacking. Spíš než řešit jak odtáhnout X-kg čehokoliv by si se měla zabývat jak X-kg netahat a jak je nahradit na místě.
Jen tak pro zajímavost, při svých cestách jsem narazil i na takové, kteří považují za zbytečnost sebou tahat alespoň nějaký stan nebo plachtu na přikrytí a jsou schopni si improvizovaný přístřešek postavit na místě z okolních zdrojů:
Robustní slaměný domeček
Robustní slaměný domeček
vevnitř velice prostorný a pohodlný
vevnitř velice prostorný a pohodlný
z venčí velmi dobře maskovaný
z venčí velmi dobře maskovaný
Improvizovaný přístřešek z klestí
Improvizovaný přístřešek z klestí
zevnitř vypadajíce vcelku útulně
zevnitř vypadajíce vcelku útulně
zvenčí maskující se jako hromada uklizeného klestí po výrubu
zvenčí maskující se jako hromada uklizeného klestí po výrubu
Samozřejmě je to všechno otázka času, zručnosti a znalostí.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Fjord »

Zvláštní, jak se tu v příspěvcích v poslední době objevuje plno arogance, nadřazenosti a netolerance k názorům druhých.

Grunt:
Nevím jak bude tvé "říčky" v obrázcích zdolávat s 30kg báglem na zádech, asi bude mít křřídla..protože jinak zahučí po kolena do bahna. Proč by do takového terénu měl lozit? Můj návrh se týká lesních cest a stezek se zpevněným terénem. A dotaz Nikolaje se týkal jídla-mě z toho logicky vyplynula váha nesených potravin, které na takovou vzdálenost není jednoduché zvládnout odnést. Ten vozík by byl velice lehký, takže by se dal i v krátkém úseku dát na záda. Takže až se příště budeš obouvat do názorů jiných, zkus použít i šedou kůru mozkovou, ano? A mimochodem, nevím, proč sem dáváš obrázky přístřešků - tohle téma je jinde. Nikolaj to chce zvládnout za krátkou dobu, takže sotva bude mít čas na stavění nějakých obydlí. ;)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Grunt »

Fjord píše:Zvláštní, jak se tu v příspěvcích v poslední době objevuje plno arogance, nadřazenosti a netolerance k názorům druhých.
Proč lidé (Fjord především) neustále shledávají mé příspěvky jakožto arogantní, nadřazené či netolerantní? Vždyť to vůbec nejsou, ne? Já to prostě nechápu…
Fjord píše:Nevím jak bude tvé "říčky" v obrázcích zdolávat s 30kg báglem na zádech, asi bude mít křřídla..protože jinak zahučí po kolena do bahna.
Vždyť to je to co se snažím říct: Snažit se táhnout na zádech 30kg je kravina. Zabývat se jak těch 30kg odtáhnout jinak je také kravina. Zabývat se tím jak snížit zátěž natolik aby „nezahučel do bahna“ tíhou báglu není kravina. Mi přijde jako by má logika měla být lichá.
Fjord píše:Proč by do takového terénu měl lozit?
Protože jediný další způsob jak tu „říčku“ zdolat je přes most, kvůli čemuž by musel cestovat podél „říčky“ zpět z lesa do vesnice a zase podél „říčky“ zpět do lesa na druhém břehu k místu brodu. Pokud člověk jde jen po cestách tak na 1600 km může rovnou zapomenout. To bude tak 2× delší. Dále třeba aby se skryl, no a vůbec, myslel jsem, že „lozit“ do takového terénu je vlastně pointa celé výpravy.
Fjord píše:Můj návrh se týká lesních cest a stezek se zpevněným terénem.
To je prosím který?
Fjord píše:A dotaz Nikolaje se týkal jídla-mě z toho logicky vyplynula váha nesených potravin, které na takovou vzdálenost není jednoduché zvládnout odnést.
A jediné na co se snažím upozornit já, je že idea tahat na takovou vzdálenost stravu pro cestu je blbost. To by vymyslela snad jen Rarity. A teď Fjord — the Unicorn.
Fjord píše:Takže až se příště budeš obouvat do názorů jiných, zkus použít i šedou kůru mozkovou, ano?
Já se obouvám do někoho s rýpáním do šedé kůry mozkové jo?
Fjord píše:A mimochodem, nevím, proč sem dáváš obrázky přístřešků - tohle téma je jinde. Nikolaj to chce zvládnout za krátkou dobu, takže sotva bude mít čas na stavění nějakých obydlí.
Ukazuji to jakožto zajímavost jak se dají řešit problémy? Omlouvám se tedy… to jsem očividně asi někomu šlápnul na kuří oko.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od MRAK »

Fjord nazvedlo to video a tvůj posměšek, že vozík potáhne se svou malou sestřičkou .....

čemu na tom nerozumíš?

Ale protože jde o OT , dál to tu neřešte, pls.
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 15:13

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Bezhlavy »

Tohle vlákno mne zaujalo. Jakpak daleko se asi Nikolaj dostal, pokud už směr Brest vyrazil.

Osobně mám zkušenost se zhruba čtrnáctidenními pochody, ale vždy jsem/jsme si při nich dával/i den či dva voraz a nabíral/i síly k dalšímu pokračování. Měl bych k tématu jen pár poznámek a použiju k tomu původní Nikolajův plán - Praha-Brajnsk za 35 dnů.

1) Plánovač tras na Seznamu mi nejkratší trasu skutečně spočítal na cca 1600 km, ale jedná se o dálnice a rychlostní silnice. Při preferování lesních a místních komunikací by se taková výprava prodloužila nejméně o 20% a to by ještě člověk musel pravděpodobně neustále postupovat vpřed s mapou v ruce podoben orientačnímu běžci. Připočtu-li k tomu občasné bloudění, hledání vhodných míst pro nocleh, shánění vody, sběr ovoce a lesních plodů, jsem nucen přisadit dalších 20-30% navrch a dostali bychom se na nějakých 2400 km.

2) Původní zamýšlená denní norma 45 km po dobu 35 dnů by byl dle mého špičkový sportovní výkon i bez jakékoliv zátěže. Kdybych si takhle vyrazil já, nedovolil bych si s sebou na zádech tahat víc jak 15-17 kg. Jak už ale někdo v diskuzi přede mnou zmínil, problémem je, že u takhle nastaveného marše by se jakýkoliv denní výpadek už nikdy nedohnal. Stačil by vytrvalý několikadenní déšť nebo malinko namožená noha atp. Mně osobně se jeví jako OK (beru-li do úvahy přechod typickou českou krajinou) denní norma 35 km. Jednodenní výpadek by v takovém případě šel nahradit během 2-3 následujících dnů.

Kdyby měl vytrénovaný chodec opravdu výjimečnou motivaci, perfektně naplánovanou trasu a notný kus štěstí, oněch 45-50 km denně po dobu jednoho měsíce by možná ušel. Akorát by pak v cíli nejspíš padnul vyčerpáním a nezvedl se týden či dva. Několik pokusů s pochody na maximální výkon jsem absolvoval a přiznám se, že se mi už přejedly. Člověk při tom šlape jako robot, přestane vnímat své okolí a nic si tak neužije kromě pochybné satisfakce, že vyždímal své síly až na aboslutní dno.

3) Pavlíčem zvolený ración pro přechod Grónska měl 27,5 kg na hlavu (40 plných denních dávek a 5 polovičních jako rezerva), což by odpovídalo 22,5 kg na 35 dnů. Šlo by si sestavit i méně různorodý jídelníček s o něco menší vahou, myslím. Každopádně i kdyby člověk využil těch nejplodnějších měsíců roku, sbíral a česal po cestě, co to jen jde, dovedu si představit pouze to, že bych s sebou tahal zásoby vysokoenergetické stravy na maximálně dva týdny (7-9 kg?). Přes léto se mi to nepovede, ale na podzim to určitě vyzkouším a podám sem hlášení. Jako hlavní problém vidím kázeň v dodržování stanovených denních přídělů. Zkušenost mi říká, že především různé sladkosti mizí daleko rychleji, než je doba, po kterou se s nimi původně počítalo. Na druhou stranu jsem nikdy nezažil, že bych byl déle jak týden bez možnosti doplňování zásob a taky jsem si tuhle možnost sám nikdy nezakázal. Ale zajímá mne to, potrénuju a dám zde pak vědět, jak jsem dopadl.

4) Mnou udávané pohodové tempo 35 km za den je myšleno pro zdatného jednotlivce. Skupina zvící dvou a více sebesehranějších lidí bude mít nejspíš problém s dodržováním společného denního režimu. I kdyby šlo o výkonostně sobě rovnocené jedince, tak si někdo z nich rád déle pospí, jiný je celkově pomalejší při denních rutinních činostech (balení se, hygiena atp.), jiný si potřebuje dávat kuřácké pauzy atd. Vojáci to mají dost možná jinak, ale řvát po ránu na kamaráda: "Budíček, vole! Dělej, zvedej se, za 15 minut vyrážíme!" by dle mého velmi rychle rozložilo vzájemnou soudržnost. Snad leda kdyby šlo fakt o život, ale i tak...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od dracekvo »

Náhodou, já bych takový vozík nezavrhoval, však už i v minulosti se cestovalo na dlouhé vzdálenosti s ručně taženým dvoukolákem. Můžete bez námany unést/uvézt daleko větší množství materiálu a ušetříte nohy od zátěže, která bude na kolech.
Použil bych hliníkový rám ze staršího batohu a na něj přidělal velké kola z bicyklu s plným výpletem. Většinu běžného terénu s tím v pohodě projedete a pokud to nepůjde, tak to prostě hodíte na záda a kousek přenesete.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od sigmark »

co si budeme povídat...tam kde neprojedeš s dvoukoláčkem pravděpodobně ani neprojdeš
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Strava na 35 dní pochodu

Příspěvek od Kocour »

Hm, ale ono je něco jiného s dvoukoláčkem projet a něco jiného s ním dělat denní pochod 35 km. Když si představím, že má naloženo tak 50-60 kg, tak pár kořenů přes cestu udělá z pochodu peklo. Naopak na kvalitní asfaltce a s vhodným postrojem á la polární postroje k saním by to mohl být efektivní způsob pohybu. To je taky důvod, proč některé civilizace dávaly přednost nosičům před povozy - charakter cest.

Problém vozíku je ale použití v kritických dobách, kdy může být pohyb po kvalitní hladké silnici znemožněný ohledem na bezpečnost.
Odpovědět