Jídlo do auta

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Kapo »

No, ja v aute-offe vozím stále spaciu výbavu pre celú rodinu, taktiež dáke oblečenie a kuchyňu. Kuchyňa obsahuje PB varič, hrniec, hrnčeky, cukor, kávu, čaje, servítky, misky, dáke konzervy, sáčkové polievky, maškrtky v podobe musly tyčiniek, cestoviny, bandasku s vodou. Ak vyrážam dalej z domu, vždy tam šupsnem ešte dačo z kuchyne, alebo v najbližšom obchode dokúpim.

Okrem jedla vozím ešte náhradný palivový filter, vercajk na opravu, akuskrutkovač, štartovacie káble, sekeru, krígel, batériové nabíjacie svietidlá, PMR vysielačky, náhradný zásobník, laná a gurtne......
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od EBE »

Dnes pribudli 5x musli tyčinky a 2x piškóty, vhodné aj pre stopárov/ky :lol:
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od urbanwarrior »

V autě se mi osvědčilo vozit jako "záložní vodu" pomerančovou mattonku - i ve velkých parnech, když je voda teplá, chutná jako ovocný čaj a dá se pít (aspoň mně to nevadí). Na zimu plánuju pořídit konvičku do autozásuvky, kdysi jsem ji viděl tuším u Conráda. Fleecová deka a spacák, náhradní pevné boty, svetr, kulicha, společně s několika malými konzervami a polystyrénový chleba mám v autě při zimním ježdění vždycky.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Nobody »

Tak pít se dá i voda z louže. Minimálně jednou :).

Jako nechávat vodu v 40-50C skutečně nepokládám za rozumné. A celkem je to i zbytečné, vždyt stačí si brát vodu sebou do auta, když jedu někam mimo. Nebo si ji koupit na benzínce.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Wolf »

Co se týká jídla, vozím v kufru služebního osobáku zásobu 2 x 1,5 l neperlivé vody v PET (konkrétně z LIDLu, vyzkoušeno že po zmrznutí se lahev trochu nafoukne, ale nepraskne) a 2 ks MRE. Ty občas vytáhnu, sežeru třeba na výletě a nahradím. Toho oddělení tuku ze "sýru" jsem si taky všiml - ale nic hroznýho, prostě jsem se obešel bez sýru.
MRE jsou IMHO ideální volba, protože představují velmi snadno připravitelné teplé jídlo, navíc chuťově rozmanité (tzn. skládá se z více "chodů"). NRG-5 bych si tam nedával, je to totální nouzovka která má opodstatnění jinde. Leda že bych za každou cenu chtěl šetřit místo.
Ve schránce pod volantem pak mívám hromádku müsli tyčinek, ale to už není nouzová zásoba, ujídám je když dostanu hlad a zrovna u sebe nemám sváču.

(Jinak samozřejmě + standardní nouzová výbava, oblečení, čelovka, "velká" KPZ v obalu od BCB Ultimate Survival Kit atd. atd.)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od bacil »

- jemně perlivá voda (většinou lidl, perlivá je hnusná) - po napití (odlití do kelímku) se pak zase sama natlakuje čímž se lehce konzervuje
- slané tyčinky - ty uzobávám za jízdy když přemáhám únavu a vztekám se, když mě je pasažéři sežerou
- zrnkové kafe v krabičce od tictacu - na probrání stačí 4-5 zrníček rozkousat a nechat v puse vyluhovat. Nebrat Standard směs, je to hnůj!
- energy drink, ale z toho pak ještě den a půl je mě nějak divně, ale probere teda dokonale
- piškoty - ty ale když je nesním, po několika měsících změní barvu (zesvětlají)
- pálivé bylinkové kokina
- vozíval jsem i glukopur, ale poslední rok jsem si vystačil tyčinkama, když byl moc hlad po sladkým tak piškotama a popř. kafem

Co se týče příslušenství k jídlu, tak plastové lžičky, kelímky, ubrousky (ty v krabici, vždycky z ní leze půlka jednoho, dobře se to bere i za jízdy)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Karlos »

Nebojite se nechavat trvale PB bombu v aute? Nemuze treba v lete vysplhat teplota v kufru nad bezpecnou mez?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od MRAK »

to by muselo to auto hořet …. ale na sluníčku bych se toho nebál 8-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

Nebezpečí PB lahví není v možnosti exploze, ale v byť a neb právě pomalém úniku plynu.
Pokud zasyčí a plyn unikne rychle , člověk ho ucítí , pokud ale uniká pomalu a dlouho , tak se čichové receptory otupí a člověk už nic necítí.

Velmi nepříjemný zážitek jsem měl před x lety jako náctiletý.
...konec září nebo už říjen, sobota ráno, brzy ráno okolo sedmé jsme s tátou a jeho rybářským kolegou dorazili na nádrž Orlík do kempu Velký vír. Jeli jsme si zarybařit.
Tam bylo čerstvě vyhořelé auto takový dlouhý kombík už i nepamatuji značku , po kempu ještě v šoku pobíhal správce toho kempu . Od něj jsme se posléze dozvěděli, že v pátek navečer dorazili manželé oba rybáři kolem pětačtyřiceti.
Spali v kufru toho auta a podle hasičů zřejmě ráno se ona probudila jako první a neb byly zima tak uvnitř auta se rozhodla uvařit na Pb vařiči kafe-čaj. Bohužel bomba netěsnila a jak škrtla tak to bouchlo .
On uhořel ve spacáku ( silon ) ještě než se auto povedlo uhasit , ona se stačila z toho auta dostat protože ze spacáku vylezla před tím osudným škrtnutím a tak ji v hasili na trávníku a jak jsme se navečer doslechli zemřela v nemocnici krátce po převozu.
Smrad ze spáleniny tam byl cítit celý den, "zážitek" z dětství na celý život.

Ono ne nadarmo už tenkrát musely být PB bomby u karavanů mimo vnitřní prostor, většinou ve předu v takovém tom kastlíku na oji.

P.S. Ono to dlouhodobější hromadění plynu, až na výbušnou mez je i důvod proč mají auta na PB zákaz vjezdu do podzemních garáží.
taburet
Příspěvky: 4
Registrován: 01.02.2013 9:35

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od taburet »

sroub píše: mezi Znojmem a Jihlavou,.
tam i padá sníh :)
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Etranger »

Vařit v autě na plynu je nápad hodný Darwinovy ceny.Kdyby nebouchli tak by se udusili protože plamen by sežral všechen kyslík.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od MRAK »

Na základě upozornění od Gervaise, předkládám nové informace o uložení PB lahví v autě:


*****************************

Gervais píše:

"Příkladem může být tento předpis od hasičů na sklad.

http://www.guard7.cz/files/dokumentace/ ... _butan.pdf

PB lahev nesmí být skladována v teplotách vzduchu 40+ (jinak se musí ochlazovat prostor) a hlavně větraný prostor.

Mrak:
Je hodně nezodpovědné říkat, že skladovat lahev v autě, kde teplota může být 60-70oC je bezpečné. Vysoké teploty=jiný tlak v lahvích (když se připočte uzavřený nevětraný prostor, pak...)


P.S. Místo teorie(vzorce termodynamika atd.,) jsem raději dal odkaz na praktický předpis".


***********************************************

Souhlasím s Gervaisem a kaju se, když jsem psal ten příspěvek, že by to nemělo vadit, vycházel jsem z toho, že se běžně montují do aut lahve na plyn a nejsou nijak zvlášť chlazené .... pokud to je jinak, tak se omlouvám za fabulaci a díky za upozornění .... :yes
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

Etranger píše:Kdyby nebouchli tak by se udusili protože plamen by sežral všechen kyslík.
No to je trochu přehnané. Za těch 5 minut potřebných na 4 deci kávy ?
Navíc podle správce kempu tam jezdili poměrně často tak to asi nebylo první kafe.
Trochu je znal a asi i proto z toho byl tak vedle.
Za komančů byl u nás nejrozšířenější karavan polské produkce N126 zvaný polák.
Vnitřní rozměra měl cca 3×2×2 metru?
Bez problému se v něm vařilo - celé obědy - při zavřených dveřích a nevím, že by se někdo udusil.
Ono když je člověk při vědomí, tak ten těžkej vzduch ho donutí vyvětrat.
polak.jpg
polak.jpg (3.08 KiB) Zobrazeno 16758 x
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od bivoj »

Etranger píše:...Kdyby nebouchli tak by se udusili protože plamen by sežral všechen kyslík.
Tak to ani náhodou! Auto není žádná hermetická konzerva! Máš tam desítky míst, které jsou vzduchově spojené s venkovním prostorem (výdechy topení, vzduchovody na odvod vzduchu dodávaného topením/klimatizací do auta, odtokové kanálky ve dveřích atp atp. Velice dobře vidět jak auto "těsní" je když spadne (např. při nehodě) do vody - i když je karoserie i zasklení vozidla zcela neporušené, do auta se hrne voda (právě všemi těmi otvory, které jsem zmínil) rychlostí více než značnou.

Navíc samovolně se "udusit" pouhým nedostatkem kyslíku je celkem nemožné - vařič není karma a nezaměňovat to tedy s udušením/otrávením oxidem uhelnatým, kdy skutečně můžete "zblbnout" a usnout. Při pouhém nedostatku kyslíku (lidově tzv. těžký vzduch) člověk naprosto podvědomě "vyvětrá".
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Etranger »

OK,že auta netěsní víme všichni.Přesto je každý rok několik případů kdy při vaření/vytápění na PB v autě zakukali,když ne nedostatkem kyslíku tak otravou zplodinami.Podstata je že taková blbost by neměla normálního člověka vůbec napadnout.

V karavanech se opravdu vaří,měli jsme ho taky.Ale vždy bylo vyklopené okno,ostatně v dobách dovolených bývají hicy takže uvnitř je na zdechnutí už kvůli nim.
Ztráta vědomí prý přichází tak rychle že než si člověk uvědomí že něco nehraje je v limbu takže bych já osobně neriskoval.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od bivoj »

Etranger píše:...Přesto je každý rok několik případů kdy při vaření/vytápění na PB v autě zakukali...
Nějaký zdroj pro tohle tvrzení by nebyl? Ne že bych jen rejpal, ale opravdu by mě zajímalo, kolik lidí ročně zemře na následky udušení/otrávení při vaření v autě. Píšeš "několik případů", takže to máš jistě nejak podložené. ;)

Jinak ta ztráta vědomí přichází v případě už zmiňované otravy oxidem uhelnatým (a nikoliv při počátečním nedostatku kyslíku), což při vaření na PB moc nehrozí, že...
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Etranger »

Máš pravdu v tom že průser přímo kvůli vaření jsem nevygůglil ale proč bazíruješ na účelu hořícího vařiče v autě?Je přece jedno za jakým účelem byl zapálen kor v relativně malém kombíku který se naplní oxidem v řádu minut.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od bivoj »

Protože jsem popravdě nikdy neslyšel o tom, že by se nekdo při vaření v autě udusil/otrávil a také proto, že jsem vaření na PB v autě při svém cestování po světě celkem často a bez problémů praktikoval. Takže se mi moc nelíbí strašení, jak je vaření v autě nebezpečné, neboť se nezákládá na pravdě - samozřejmě že bezpečnost takového vaření závisí hlavně na dodržení základních bezpečnostních principů a postupů při práci s otevřeným plamenem.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Etranger »

Já taky psal že je nebetyčná blbost zapálit vařič v uzavřeném autě jako to udělali ti od rybníka.Jinak v autě se samozřejmě dá vařit když je otevřeno a bomba stojí na pevné podložce např,podlaze kombíku.I když si myslím že pokud moc nemrzne či není slejvák je rozumnější vařit venku.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od MRAK »

ech ... tak jste si to vysvětlili, a teď se kluci trošku vraťte původnímu významu tohohle vlákna ... ju?
Odpovědět