PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka

Příspěvek od Magdaléna »

Kuskus se špenátem

Suroviny: kuskus, špenát listový, cibule, česnek, olej, sůl, pepř

Postup: 1. V pánvi na oleji osmahneme cibuli na kostičky a utřený česnek.
2. Přidáme nakrájený špenát, orestujeme, zalijeme trochou vody, osolíme, opepříme a podusíme.
3. Na závěr přidáme kuskus a horkou vodu dle potřeby.
4. Podusíme chvíli, než se voda vsákne do kuskusu.
5. Můžeme přidat i trochu smetany.

Je to výborný a jednoduchý recept.

Špenát je nenáročná rostlina, kterou během roku vysévám několikrát...
Uživatelský avatar
mejlos
Příspěvky: 9
Registrován: 06.03.2012 13:23

Re: PA kuchařka

Příspěvek od mejlos »

domácí musli tyčinky, kostky či jiný tvar který této hmotě dáte :mrgreen:

Smícháme, ovesné vločky, sušené ovoce, rozinky, ořechy, kokos,(větší kousky nasekáme a fantazii se meze nekladou, záleží hodně na tom co máte v zásobách, nebo co Vám zahrada dá) popř. lehce posypeme kukuřičnou mouku, osladíme medem a zředíme nějakou tekutinou,(kondenzové mléko, šťáva z ovoce, voda) hmota by měla mít strukturu takovou, že když z toho udělám kouli, nerozpadne se, toto všechno rozválíme na plech, pevně utlačíme (pomocník je pečící papír).Toto rozválené musli se peče v troubě dokud to nechytne zlatavou barvu a až cítíte intenzivní vůni (cca 20-40minut).Po vychladnutí nakrájíte na požadovaný tvar.

Je to výborné na cesty, dodá hodně energie, má to dlouhou trvanlivost. Pochutnáváme si na tom i teď v dobré době :F
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka

Příspěvek od Magdaléna »

Přesnídávka, pyré, kompot...popř. povidla bez cukru ( nebo jen s minimem) - podle délky vaření

Suroviny: zralá sladká jablka, jiný druh ovoce, špetka soli

Postup: 1. Jablka oloupeme (pokud chceme dělat jemné pyré nebo přesnídávku nebo pokud nám slupky v kompotu vadí).
2. Podlijeme trochou vody a přidáme dle chuti jiný druh ovoce (stačí trochu)a špetku soli.
3. Na kompot povaříme do měkka, můžeme přidat trochu skořice nebo hřebíček, naplníme sklenice a sterilizujeme.
4. Na přesnídávku nebo pyré rozvaříme a rozmixujeme nebo propasírujeme, naplníme skleničky a sterilizujeme.
5. Na povidla vaříme několik hodin mícháme, aby se nám nepřipalovala až do požadované hustoty. Na povidla musí
být ovoce opravdu zralé - nejlepší jsou z hrušek a švestek, ale chutnají nám i jablková.
Sklenice musejí být úplně čisté, otírám do čista a do sucha hlavně hrdla a víčka.

Jednoduchý recept bez cukru a s přidáním jiného ovoce jsou přesnídávky výborné...osvědčily se meruňky, broskve, jahody i banán...
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka

Příspěvek od Magdaléna »

Pečená zelenina a brambory

Suroviny: brambory, celer, mrkev, dýně hokaido, cuketa, paprika(zelenina), sůl, koření...

Postup: 1. Zeleninu nakrájíme na plátky asi 0,5 cmširoké nebo na hranolky, brambory dle velikosti na osminky nebo čtvrtky.
2. Vložíme do hrnce, pokapeme olejem, okořeníme, jemně osolíme, zakryjeme poklicí a protřeseme, aby se kousky
rovnoměrně okořenily.
3. Zeleninu s brambory rozprostřeme na plech a dáme péct do trouby...upečeme doměkka, můžeme dát chvilku pod
gril, aby zelenina byla opečená.
4. Můžeme podávat s dresingem z kysané smetany ochucené česnekem.

V létě si to pečeme na ohni zabalené v alobalu s trochou anglické slaniny,proužky cibule a kousky sýra je to vynikající...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Rychlá ovesná kaše

Příspěvek od bivoj »

Rychlá ovesná kaše

Edit - Tina (nikoliv Magdalena) se zde už zmínila o ovesné kaši, nicméně musím jí trochu oponovat, vločky není třeba nechat namočené přes noc, stačí daleko méně - viz můj recept: (pro 1 porci)

Postup

1. Tři vrchovaté lžíce ovesných vloček zamíchat do hrnce s 2,5dcl vody, přidat špetku soli, lehce promíchat a nechat odstát cca 15minut. (Opravdu postačí!)
2. Dát na plotnu a prudce přivést do varu. Snížit plamen a dále vařit na mírném ohni 5 minut.
3. Poté přidat 1 lžíci sušeného mléka, předem rozmíchanou v trošce vody (max 1dcl) na hustou kaši.
4. Vařit další +-4 minuty, až do zhoustnutí na požadovanou konzistenci.
5. Hotovou kaši vyklopit na talíř a posypat skořicí s cukrem, nebo kakaem s cukrem (v dobách hojnosti/současnosti lze použít Granko bez cukru) a kdo je gurmán a v PA bohatý, přidá na povrch dva plátky másla.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 09.11.2012 23:31, celkem upraveno 1 x.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Bivoj: Já jsem o namáčení ovesných vloček nepsala. Občas si ovesnou kaši dělám z namočených, občas z nenamočených.

Přednost ale dávám kaši z rýže, pohanky nebo jahel...nejraději mám asi pohankovou na slano...

Pohanková kaše

Pohanku propláchnu, zaliju dvojnásobným množstvím vody, trochu osolím, chvíli povařím a nechám 20 minut dodělat, až se vsákne všechna voda...
Pak do ní vmíchám trochu brynzy nebo tavený sýr, někdy posypu osmaženou cibulkou na slanině...k tomu pickles (kvašenou zeleninu)...je to výborné...
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Bivoj: V pohodě, nic se neděje... ;)

Máš pravdu, ovesné vločky jsou velmi výživné...z hlediska sacharidů, bílkovin, nenasycených mastných kyselin a některých vitamínů...problém je asi skladování, díky vysokému obsahu údajně žluknou...o tom se už tady někde psalo...

U nás je to spíš o chuti...ale v PA půjde chuť stranou...samozřejmě několik pytlíků (nejen ovesných) vloček moje sbírka zásob obsahuje...vločky mám ráda v polévce, v pečivu, moučnících (lívance jsou skvělé), ale ta kaše nám až tolik nejede...

Lívance s ovesnými vločkami

Suroviny: mléko, mouka, ovesné vločky, vejce, žitný kvásek, sůl, trochu cukru

Postup: 1. Ze všech surovin vytvoříme hustější těstíčko a necháme vykynout.
2. Po vykynutí v lívanečníku nebo na pánvi potřené olejem smažíme lívance.
3. Lívance můžeme potírat marmeládou nebo povidly a přidat kopeček zakysané smetany.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

A když už jsme u těch vloček...pamatuji si, že jsme si kdysi na kolejích dělávali tzv. granolu...byly to vločky zapečené s ořechy , sušeným ovocem, kokosem, cukrem nebo medem...zapeklo se to, směs vytvořila různě velké hrudky, po vychlazení jsme tam přidali na kousky nakrájenou čokoládu...a pak mlsali...

Podobný recept tady už dával mejlos...ve formě müsli tyčinek (viz výše)

Granola je spíše sypkého charakteru s hrudkami...
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Tina »

Koukám, ovesná debata :-)
Bivoj: Ty vločky na změknutí fakt stačí jen 15 min, ale ne na tu fermentaci, o které jsem psala. To zesládnutí těch vloček, se děje až po delší době, uvolní to nějaké sacharidy a čertvíco se s tím ještě děje.
Každopádně, jak psala Magdaléna, že jí kaše nechutnají - mě do té doby taky moc nejely. Bylo to hutné, lepivé, dělávala jsem z toho hlavně nákypy... Ovšem od té doby, co dělám tu fermentovanou kaši, je to o něčem jiném, je to mnohem chutnější a není to takové lepidlo. Navíc ty rozinky v tom, brusinky, kokos, prostě co kdo rád, je to fakt dobrá snídaně. Zasytí a chutná.

Magdaléna: Granolu jsme taky dělávali, pak jsme to chroupali a bylo to na potrénování chrupu. :-) Jinak ty lívanečky s vločkama dělám taky, jsou vynikající.
Když mi zbyde nějaká uvařená zelenina (např z vývaru, protože ty mrkve a pod, co se tam celou dobu vařily, už zpátky nedávám, dávám čerstvé), rozmačkat, přidat vajíčko, hrst vloček, sůl, česnek, trochu mléka a mouky a taky jsou z toho výborné placičky.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Milli »

Dobrý den Rozpadlíci,
Pár zajímavých receptů je v knížce Péťa vařič.

http://uloz.to/x5tZFwP/peta-varic-pdf

Přeji hezké sobotní odpoledne
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Dnes jsem na chalupě sklidila zase několik topinambur a z nich udělala tuhle dobrotu...

Pyré z brambor, topinambur a petržele

Suroviny: topinambury, brambory, petržel v poměru 1:1:1, sůl, máslo

Postup: 1. Oškrábat topinambury, brambory, a petržel.
2. Nakrájet na kousky a uvařit do měkka v osolené vodě.
3. Vodu slít a s kouskem másla vše rozmixovat do hladka ( ponorným mixérem).

K tomu jsem měla pohankové placičky s dýní a celerem ( nastrouhaná dýně, celer, cibule, česnek, zbytek pohanky, vejce, sůl, koření, špaldová mouka a strouhanka - vše smíchat, rukou utvořit placičky a upéct v troubě), zbytek rodiny uzené maso a bylo to výborné.

[img][img=http://s12.postimage.org/k0lot4e2h/Fotografie0614.jpg][/img]
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od urbanwarrior »

Dušený pór na paprice

Suroviny: 0,5kg tlustších pórů, 80g másla, sůl, trocha sladké papriky (pro drsňáky může být i pálivá), stroužek česneku, 30g hladké mouky, 1,5 dcl sladké smetany

Postup:
1. Očištěný pór nakrájet na krátké kousky, na části másla podusit, až zežloutne podlít slanou vodou a dusit doměkka
2. Zahustit smetanou s rozmíchanou moukou, povařit a před koncem přípravy přidat utřený česnek.
3. Na zbytku másla osmahnout papriku,přidat pomalu do pokrmu

Příloha rýže, noky, těstoviny.


Zeleninové karbanátky

Suroviny: 150g květáku, 150g kapusty, 100g mrkve , 50g celeru, 2 vejce, sůl, špetka pepře, petrželka, 20g hladké mouky, strouhanka, 1,5 dcl oleje.

Postup:
1. Zeleninu ovařit v osolené vodě, semlýt mlýnkem nebo nastrouhat, přidat sůl a koření, vejce, mouku a přiměřeně strouhanky.
2. Zpracovat na placičky o velikosti karbanátku.
3. Osmažit na oleji.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Kyselá fazolová polévka

recept mojí slovenské babičky

Suroviny: brambory, fazole, sůl, pepř,červená paprika, olej, mouka, šťáva z kysaného zelí

Postup: 1. Dáme vařit fazole do neosolené vody.
2. Až jsou fazole téměř měkké, přidáme na kostky nakrájené brambory a uvaříme do měkka.
3. Z oleje a mouky připravíme zásmažku, poprášíme paprikou, zalijeme trochou vody a vmícháme do polévky.
4. Osolíme, opepříme, provaříme a přidáme šťávu z kysaného zelí.
5. V čase hojnosti přidáme na kolečka nakrájenou klobásku a na talíři kopeček kysané smetany.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Tina »

Normandská bramborová polévka

Recept kdysi opsán z bramborové kuchařky, rok vydání mezi 1955-1960. Je to hodně vydatná podzimní polévka, z poměrně snadno vypěstovatelných surovin, na podzim ji vařím často a všem návštěvám chutnala. Vše je složeno jen z bílých a zelených přísad, ale chuťově se to pak v hrnci spojí v netradiční a zajímavou chuť. Překvapivě to jedli i ti, co jednotlivé komponenty nemají rádi.


3 větší brambory oloupat, nakrájet na kostky
1/4 celeru, totéž. Když je i kousek natě, šup tam s ní.
1/4 kapusty ( nebo jedna malinká, co zbyla na zahrádce), nakrájet na drobno a spařit horkou vodou
cibule, nakrájet na drobno
dvě hrsti zelených fazolek
menší pórek
česnek, sůl, pepř
trocha mouky na zahuštění, kousek másla nebo sádla, v době hojnosti možno použít olivový olej


Brambory, cibuli, spařenou kapustu, fazolky a celer vložíme do hrnce, osolíme, opepříme a vaříme do změknutí brambor. Vložíme na kolečka nakrájený pórek, mouku rozkvedláme ve vodě a polévku zahustíme podle chuti. Přidáme česnek (hodně, hodně) a ho hotové polévky dáme kousek másla, nebo sádla, nebo oleje (co kdo rád).
Polévka je nejlepší druhý den, chutě se propojí a je moc dobrá. A zasytí opravdu fest.

Dobrou chuť.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Kontrabáš - pokrm z valašské kuchyně

Suroviny: brambory, pohanka, uzené maso nebo slanina, cibule, sůl, pepř, majoránka

Postup: 1. Uvaříme zvlášť pohanku a brambory nakrájené na kousky.
2. Smícháme dohromady a rozšťucháme (ne na kaši)
3. Na pánvi osmahneme cibuli se slaninou nebo uzeným.
4.Okořeníme a smícháme dohromady s bramborami a pohankou.
5. Krátce zprudka zapečeme.
6. Můžeme podávat s kysaným zelím (já jsem dala dvojí pickles - krátce kvašená zelenina...recept je výše).

Dovedu si to představit i s nějakou masovou konzervou, kterých mají rozpadlíci určitě desítky nebo stovky.
Fotografie0622.jpg
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od goral »

Trosku prispeji do tematu.
Po vice jak dvou letech shaneni, se mi povedlo koupit knihu Jaroslava Stiky: Lidova strava na Valassku (cena rozhodne nebyla lidova).

Vytahuji z ni par nejzajimavejsich veci pro dobu rozpadu - recepty. Kniha obecne stoji za to, ale je to spise lokalni studie folkloru, stravy a obyceju.
PB206396.JPG
PB206397.JPG
PB206398.JPG
PB206399.JPG



Na zaver prikladam jeden bonus, ktery mozna oceni leckteri Prepperi.

Rad bych podotknul, ze je nutne brat v potaz dobovy kontext - Valassko byl chudy kraj.
PB206402.JPG
Naposledy upravil(a) goral dne 20.11.2012 19:42, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Tina »

Jednoduchý zázvorový likér proti nachlazení:

0,5 l vodky (bez metylalkoholu)
125 g medu (asi 6 PL)
125 g čerstvě nastrouhaného zázvoru
1 oloupaný na plátky nakrájený citron

Necháme louhovat 3 dny, potom slijeme zpět do láhve a večer užíváme půl panáka. V zimě ideální prevence, chřipka se vyhne obloukem. :-)
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Už je po Vánocích...přesto přidám recept na jedno výborné vánoční cukroví...i v PA si o Vánocích budeme chtít trochu přilepšit :angel

Vánoční chlebíček

Suroviny: Sušené ovoce ( švestky, jablka, brusinky, meruňky), ořechy (vlašské, lískové, mandle), 1 vejce, trochu mouky, 1/2 lžičky kypřicího prášku), cukr nebo med podle chuti,

Postup: 1. Nakrájíme sušené ovoce i ořechy nadrobno.
2. Přidáme vejce, cukr, mouku, prášek do pečiva.
3. Mouky přidáme tolik, aby se daly vytvarovat bochánky.
4. Chlebíčky upečeme v troubě do zlatova.

Nyní přidávám i koření - citr. kůru, skořici, van. cukr a také kousky čokolády.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Tina »

Využití konzerv


K tomuto nápadu mě přivedl vedle ve vlákně Trvanlivé konzervy Desouza a jeho výrok, že je chemik amatér :-) Možná je vás takových víc a protože tady má dost lidí nasysleno plno konzerv a protože bude časem potřeba je protočit a spotřebovat, možná se vám budou hodit následující recepty "Jak zabít a připravit konzervu".
Podotýkám, že jsou to tak trochu rady jak od Babicy, říznuté Peklem na talíři a Mimibazarem, ale ono z té konzervy toho jde vyčarovat sice hodně, ale pořád bude základem konzerva. Tak jsem se pokusila do toho zapracovat aspoň trochu zeleniny, aby to nebyly jen prázdné kalorie. Experimentujte, zkoušejte a případně mě doplňte, určitě těch způsobů příprav najdete ještě víc.
Všechny recepty jsem sepsala pro současnou dobu hojnosti, v PA době prostě modifikujte dle možností a zásob. A opakuji, nečekejte lukulské hody, jde o konzervu. :-)

Jako první pokus jsem zvolila oblíbenou konzervu vepřové ve vlastní šťávě, případně krůtí, či kuřecí. Tady máte nějaké variace, co s ní:


1) Základ na špagety: Na oleji osmažit cibulku (nebo na sádle z té konzervy), přidat 2 papriky na proužky, 3 rajčata. Trošku přidáme vodu, aby to udělalo omáčku. Přidáme konzervu, rozhňácáme, přidáme oregano, bazalku, trochu kečupu nebo rajčatového protlaku. Já do toho v létě nacpu ještě cuketu na kostičky, stačí pár minut před koncem, cuketa moc nepotřebuje a chuťově tam ladí. Ladí tam případně i žampiony. Ale nejvíc to vylepší to koření, na oregano nedám dopustit.
Tato směs se dá použít:
- na špagety nebo jiné těstoviny přímo na talíř
- zamíchat do těch špaget, dát do pekáčku a celé zapéct posypané sýrem (toto je pak výborné kupodivu i studené)
- navrstvit na pizzu, nahoru rozkrájet na kolečka ještě pár rajčat, zasypat sýrem.
- směs na topinky (kdo rád pikantní, přidá si feferonku, nebo pálivou papriku, pepř, chilli, atd)

Podle množství strávníků se dá tou zeleninou dost nastavit, je to vděčný pokrm. :-)


2) Směs na rizoto: Opět začínáme cibulkou, zesklovatět. Přidáme žampiony, (kdo nejí houby, pochopitelně vynechá), nebo podušené lesní houby, sáček nějaké míchané mražené zeleniny (hrášek, kukuřice, mrkev, fazolky), nebo velká konzerva Bonduelle Mexiko, sůl, pepř a onu vepřovou konzervu. Smícháme s uvařenou rýží, posypeme sýrem.
Když to po sobě čtu, vysloveně vidím to Peklo na talíři, ale z té konzervy to moc jinak udělat nejde. Kdo může, vylepší aspoň zeleninou čerstvou na talíři. :-)
- z této verze jdou udělat i francouzské brambory - uvařit brambory ve slupce, smíchat se směsí, do pekáčku a zalít rozšlehanými vajíčky. Upéct.
- pochopitelně lze zapéct i s těstovinami, vrtulky, nebo kolínka, taky je budete potřebovat protočit a spotřebovat. Opět, zalít vajíčky, upéct.



3) Guláš a další variace: Klasicky, cibulka a tentokrát klidně i dvě. Opět přidáme 2-3 papriky a 3-4 rajčata, orestujeme, zasypeme mletou paprikou nebo směsí na guláš a stáhneme z ohně, aby to nezhořklo. Zalijeme vodou, chvíli podusíme, přidáme konzervu. Rozhňácáme, přidáme mouku rozmíchanou s vodou a zahustíme. V polních podmínkách lze zahustit rozdrobeným chlebem. Dochutíme solí, případně pepřem. (a opět lze přidat ta moje oblíbená cuketa, 5-7min před koncem, aby se nerozvařila)
variace - v létě přidáme houby, podusíme na té cibulce před přidáním zeleniny
- do zeleninového základu s masem přidáme brambory, kmín a máme bramborový guláš.
- do jakékoliv verze tohoto guláše vyklepneme plechovku fazolí v tomatě, nečekaně to ožije a ochutí.
- kdo má čas, uvaří fazolí víc a má fazolovo-masový guláš


4) Karbenátky: Do vyklepnuté a rozhňácané konzervy přidáme syrovou cibuli na kostičky, 2 rozkrájené rohlíky namočené do mléka, česnek, majoránku, 1-2 vajíčka, zahustíme strouhankou. Kdo je aspoň trochu na zdravou výživu, může použít uvařenou ochucenou sojovou drť s příchutí šunky, dá se tím ideálně nastavit jakékoliv mleté maso, (včetně té směsi na špagety výše) a je to chutnější než ty rohlíky. Fantazii se meze nekladou. Osolíme, opepříme. Vyrábíme placičky, ještě obalíme ve strouhance a buď upečeme v troubě na pečícím papíře, nebo osmažíme. Moc se s tím nebabrat, nemá to konzistenci mletého masa, při dlouhém smažení riskujete, že z toho vyteče všechny šťáva.


5) Pomazánka:
- Rozšmelcovanou konzervu dochutíme cibulí na kostičky (já prostě bez cibule neumím vařit :-) ), 2 na tvrdo vařená vajíčka, 4 kyselé okurky, lžíce plnotučné hořtice, 3-4 lžíce majonézy, případně už ochucené tatarky. Sůl, pepř dle chuti.
- verze podobná - k tomu všemu předešlému 2cm plátek másla nebo půlku pomazánkového másla, 2 velké tavené sýry bez příchuti - rozetřít spolu a přidat lžičku mleté papriky + 2 stroužky česneku. Pak přidat ty vajíčka, okurky, atd. Rosol z masa přidejte, sádlo jak kdo rád, já ho sem nedávám.
Lze obměňovat přidáním třeba sterilované kapie, hrášku, kukuřice, prostě co dům dá. Dá se to taky všechno hodit do mixeru nebo umlet na masovém strojku, ale já osobně dávám přednost tomu, když ta pomazánka je taková strukturovitější a vidím, co v ní je.



6) Závitky: - Maso z kozervy smíchejte s uvařenou rýží, zelenou petrželkou a rozklepněte do toho vajíčko. Koření dle chuti, ideální je steakové, nebo nějaké výrazné. Upěchujte váleček, zabalte do zelného listu, obalte plátkem anglické, spíchněte páratkem a hoďte na gril, nebo do trouby.
- verze podobná, trochu do číny - maso z konzervy ochutit vegetou a trochou sojovky, přidejte nastrouhanou syrovou mrkev a kedlubnu. Do směsi vmíchejte polovinu balíčku skleněných nudlí (k dostání kdekoliv v asijských krámcích nebo večerkách - nudle na chvíli namočit do studené vody a pak nůžkama nastříhat, jde to pěkně), cibuli na kostičky, 2 stroužky česneku. V tomtéž krámku kupte rýžový papír, takové ty divné placky. Placku namočit (ideální je čistou houbičkou poťapkat vodou), než si pak vytvarujete váleček z masové hmoty, mezitím změkne a zabalíte to hravě. Po stranách zahnout, aby nic nevytékalo, namočit další placku, atd. Závitky smažíme na pánvičce. Originál dělám mleté z vepřové kýty, ale tohle jako chatová verze jde taky.
- verze třetí - zabalit do listového těsta, co do masa přidáte, zaleží už jen na vaší chuti. Upéct do zlatova.


7) Šneci: Listové těsto rozválet, poklást rozmačkanou směsí z masové konzervy, přidat přidat pórek na kolečka nebo zelenou cibulku, plátky sýra a anglické slaniny, případně plátky rajčat, ale to už se bude rozpadat, protože to bude vysoké. Těsto zatočit jako závin a nakrájet na plátky se vší tou hmotou uvnitř. Opatrně.
Jednotlivé "šneky" dát na plech na pečící papír, a zakápnout rozšlehaným vajíčkem. Dodá tomu chuť.



8) A na závěr jedna šílenost, čína z konzervy na echt český chatový způsob: Ano, začneme cibulí. Ale tentokrát spíš 2-3 menší a na kolečka. Na pánvičce orestujeme, přidáme papriku na proužky, když je různobarevná, je to i pro oko pěkné. Přidáme mražený hrášek a kukuřici, přidáme směs na koření Orientální od Vitany (je málokdy, ale je nejlepší), nebo kari. (Směs, která se jmenuje přímo Čína moc nemusím, je taková nasládlá a něco mi v tom vadí. Ale záleží na každého chuti, u mě vyhrává to Orientální, když na něj natrefím, kupuju po balíku. ). Přidáme na kolečka nakrájený pórek, konzervu, zakápneme sojovou omáčkou a vsypeme pytlík buráků. Podáváme s rýží a zakrýváme oči Pohlreichovi, aby nedostal infarkt.



Jak mě napadnou další recepty, něco sem ještě přidám. Tahle konzerva je asi nejvíc variabilní, těch možností je fakt hodně. Takže snad vás něco inspirovalo a až budete likvidovat část zásob, tak dobrou chuť :-)
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od peteres »

Jednoduchá brkaše s konzervou
Ingedience: vepřovka ve vlastní štávě, cibule, brambory.
Na pánvi na části tuku z konzervy osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme maso z konzervy a necháme chvíli bublat. Mezitím uvaříme brambory. Rozmačkáme na kaši, přidáme maso z pánve a promícháme. Můžeme přidat trochu mléka. Ideálně ještě přikusovat kyselou okurku. Testováno na dětech, patří to k jejich oblíbeným jídlům.
Odpovědět