Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Tina »

Nikde jsem tu nenašla podobné vlákno, tak zakládám. Přivedla mě k tomu myšlenka kvality tuků, zejména olejů už v dnešní době - viz výsledek posledního Dtestu na panenské olivové oleje. Ze 17 testovaných jich 15 neprošlo! Byly tam nalezeny zbytky pesticidů, v jednom, který byl BIO a uváděn jako dětský bylo dokonce DDT, které se u nás nesmí používat od r. 1974.
Více zde : http://www.stream.cz/adost/760900-a-dos ... uhlovodiky
Překvapivě zvítězil nejlevnější olej, z Alberta. Ten nejdražší, Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids, byl nejhorší.
Každopádně trvanlivost olejů se pohybuje cca kolem 2 - 2,5 let maximálně. Což je pro nás málo.

Pak jsem koukala na náš oblíbený Conserva.de, tam zase nabízejí máslo v plechovkách, ovšem trvanlivost taky jen jeden rok. Výhoda, že nemusí být skladováno v ledničce.

Zaregistrovala jsem tady nákup lisů na oleje, můžu se zeptat nakupujících, jak to dopadlo a jaké jsou z toho jejich výrobky? Vyplatí se to?

V době PA může být čuníků nedostatek a sádla tím pádem rovněž tak. Pokud by se daly lisovat ořechy, semínka ze slunečnic a podobně, bylo by to vítané přilepšení, případně surovina pro barter.

Případně máte někdo další tipy, jak uchovat olej bez nějaké výrazné ztráty kvality?
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Leto II. »

U nás prodávané oleje jsou všeobecně dost diskutabilní. Sám si vozím olivový olej z Francie, nebo Itálie. Dále jsou dobré sezamový olej, lněný olej (ideálně s bryndzou, tvarohem a podobně, aby se prospěšné složky navázaly na síru). Za méně chutné a zdravé považuji slunečnicový a řepkový olej.

Trvanlivost všech je kolem 2 let, dá se prodloužit uchováním v temnu a bez přístupu vzduchu. Napadlo mě plnit to do takových těch stříbrných vaků na víno - absolutně temné a v podstatě vakuové. I žluklý olej se dá filtrací trochu zlepšit. Ale po 2-3 letech bez supermarketů asi bude nutné přejít na přímou výrobu. Olivám se u nás moc nedaří, ale sezamu a lnu ano.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Nejlepší je klasické vepřové sádlo, vydrží poměrně dlouho a pokud se stane nepoživatelné, tak s ním namažete boty. Jinak je chutnější a zdravější než rostlinné oleje. Vydrží vyšší teplotu než rostlinné oleje, takže k jeho přepalování dojde později.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Jo i to kupovane (pokud je pres 80% masa a CZ) z marketu se s privrenym okem da jist (furt)..
V soucasne fazi se uz mozna situace otocila tak, ze do vetsiny rostlinnych oleju na kg/L jde vic sajratu, nez pri prum. chov prasat. Olejove plantaze na jihu Evropy, nemluve o tech 3svete to je des a hruza..
Nemam na mysli ty male rodinne farmy s cenou pres dve kila za 1/2 L apod.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od escibe »

Problem vidím v tom že v Česku je nejvíce obchodních domů na obyvatele. Mezi obchodními domy je velká konkurence a objednávají nebo přímo nechají vyrábět zboží horší kvality. Většina obyvatel česka nakupuje v obchoďácích a jdou jen po ceně a tím trpí kvalita. Z toho důvodu zde skoro nic nekupuji, bydlím kousek od Rakouska a tam nakupuji všechny potraviny mnohem lepší kvality za stejné peníze. Potraviny jsou bez náhražek a umělých tuků. Potraviny tam chutnají tak jako za mého mládí, kdy se nic nešidilo.

http://byznys.ihned.cz/c1-53671150-cesk ... -i-nemecko

http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/p ... 24549.html

Olej? Tuk? Kvalita, výroba, uchování? Hledám a nenacházím ... (Mrak)
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Pampalíny »

Takže oleje:
nákup strojků asi neproběhl. Chtěl jsem tento víkend řešit konopí, ale paní sklízí tak to musím odložit o měsíc. V rámci nákupu jsem chtěl probrat výtěžnost a další faktory, které by ovlivnily mé rozhodnutí.
Za sebe si nakonec zkusím objednat ten strojek z Indie. Je paradoxně dražší, ale má pár polodrobných rozdílů, které mě přesvědčily, že to stojí za to. Pokud to selže - tak zajistím nákup toho Holandského (což bude tak v lednu).
Mimochodem se těším až si udělám vlastní bukvový a pupálkový olej :)

Speciální nádoby na olej z nerezu prodává ta firma z Itálie (vlákno o moštování) - já si určitě koupím 1-2 ks 5litrové do kuchyně a asi 2 30-50 litrů do domácnosti. Můj přepočet narostl a zjistil jsem, že pro domácnost to chce tak nejméně 100 litrů na rok (na pomazánky, smažení apod.)

Pěstovat chci konopí už příští tok (zase je to v jiném vlákně - odrůdu už mám vybranou: Finola) + jako druhý druh jsem přemýšlel o slunečnici, ale trochu mne zarazilo, že neobsahuje až tolik procent oleje. Takže ještě uvidím, ale druhý druch nechávám volně.
Dodatkově hodlám lisovat vlašské ořechy a bukvice a jako lék pupálku.

Trvanlivost a uskladnění jsem zatím neřešil. Každopádně domácí olej není rafinovaný, takže je mnohem zdravější, ale taky asi bude více podléhat rozkladu. Já osobně neplánuji velké zásoby, ale spíš se chci zaměřit na soběstačnost. Z toho pohledu je mít možnost uchovat potraviny na 2 roky (pro případ neúrody). Ale obávám se, že tolik nerafinovaný olej nevydrží.

Imperátor Leto II. Olivy jsou pasé. po návratu z Řecka jsem ztrávil 20 hodin na netu a hledal jsem možnosti pro ČR a je to ztracené. Roubovat nejde (nebo jde na ještě méně odolný druh) atd. Navíc 40 let do nástupu plodnosti a plodnost jen co 2 roky... Bohužel oliv je tolik, že nikoho nenapadlo je šlechtit. // v tom je třeba rozdíl u pekanových ořechů, které co 20 let vyšlechtí do nové, ještě mrazuvzdornější odrůdy, takže se po 60ti letech šlechtění dají pěstovat i u nás)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Tina »

Pampalíny: Moc díky za info, právě ty vlašské ořechy mě docela lákají.
V tom vlákně o nákupu lisů jsi psal, že jsi nějak olej dělal a že to nedopadlo dobře. Co se pokazilo, nebo co dopadlo špatně?
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Pampalíny »

Rozemlel jsem je a vařil, a výsledek byl tak 4-5%

Vlašské ořechy lze uchovat a sníst i samostatně, ty je na olej škoda. Časem se hodím seznam co se dáv PA použít. Například. řepka je pro PA nepoužitelná atp.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Ty pekanove orechy - v klima odolnejsi odrude ma to vubec nejake prakticke vyuziti? (olej, mouka, ..),
zatim me vyskocilo jen info na vicemene cukrarske aplikace a podobne nesmysle (pro PA) :mrgreen:

olivy> tak doufejme, ze preci jen nejaky obchod bude fungovat, kdyz se sul a jine dopravovali sta/tisice km
uz pradavno, tak snad olivovy olej ma tolik prednosti, ze se dostane i na sever..

podobne je to s citrusy> citron si odpustit bude velice tezke, tam uz snad nejake ty sklenikove moznosti jsou,
vynosy mensi samozrejme, takze ususit a uzivat pak spis vzacne..
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Pampalíny »

Pekanové ořechy: jiný druh ořechů, 0 škůdců, srovnatelná úroda s našimi ořechy. Já mám 10 vlašských ořechů, budu to postupně redukovat na 4 a doplním to červeným ořechem a pekanem. Více druhů znamená větší šance na úrodu (například letos se urodilo jen na těch, které kvetly později a nevymrzly) apod.

Olivy - zpočátku olivy pokryjí potřebu výrobců. Už dnes v Řecku olivový olej stěží pokrývá potřeby vlastníků a proto se taky skoro nedá sehnat. Ale uvidíme, myslím že podle formy průseru se na pár let s olivovým olejem budeme muset rozloučit.


OLEJNATÉ ROSTLINY - VELKÉ ZKLAMÁNÍ

Dal jsem si včera práci a začal jsem dávat dohromady olejnaté rostliny a absence oliv mne mrzí ještě více :( Trošku to ještě učešu, ale z čísel vyplývá, že olejnaté rostliny nejsou efektivním využitím půdy! Navíc jsou oleje různých vlastností - některý je do salátu a některý je spíše na smažení + len na nátěry, ale za tu práci si bude levnější dřevo vyměnit.

Nejvýnosnější je řepka (která je ovšem nevhodná k pěstování z celé řady důvodů) a u ní se při výtěžnosti 75% dočkáme 10l až z plochy 110 m2 (přičemž 10 litrů je takové nic). U olejnatých rostlin také není také možnost žádné trvalky, vysoce výnosného stromu nebo možnosti sběru (alespoň v našem horském prostředí).

Osobně toto téma nepouštím ze zřetele, protože si chci vyrábět olej sám z vykoupených surovin, ale na pěstování to není, pokud nemáte vlastní osadu a mechanizaci.


Nakonec udělám následující opatření:
Kopím lisovač, pořídím si 1 velkou a 2 malé 5 l nerez nádoby na olej:
Pěstování:
Na smažení zvolím slunečnice, které se buď musí dobře hnojit, ale spíše mít 5-8 míst, kde se budou co rok střídat. Výnos z 10 m2 == 1,6 kg oleje
Možná len: Výnos z 10 m2 == 1,13 kg (ale jsou nenáročné, nicméně to chce zvolit správný kultivar)
KOnopí: je zatím pro ne zklamání, Výnos z 10 m2 == 0,75 kg Ještě budu testovat odolnost plevelům a skutečný výnos kultivaru Finola.
Mák chci k jinému účelu, jinak výtěžek je bídný: Výnos z 10 m2 == 0,44 kg

Čísla jsou získány tak, že se zprůměruje olejnatost (i když v ČR je obvykle nižší, tak kde to jde, beru čísla z ČR), zprůměruji výnos a snížím výsledek o 25%. Snížení je kvůli nemožnosti získat všechen olej ze semene a také eliminuje další vlivy. Samozřejmě plošnou neuúrodu do toho nezahrnuji.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od sroub »

Pampalíny píše: ....KOnopí: je zatím pro ne zklamání, Výnos z 10 m2 == 0,75 kg Ještě budu testovat odolnost plevelům a skutečný výnos kultivaru Finola....
Udává se, že konopí je dobrý jako protiplevelová rostlina, údajně vytáhne při dobrý péči tak rychle, že ostatní plevel prostě přeroste a zadusí. Podle mojí zkušenosti to ale závisí na druhu půdy, někde je konopí třímetrový, někde má s bídou metrapůl.
Zas takovej zázrak jak se prezentuje to neni.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Pampalíny »

No ta Finola je menší odrůda, ale má hodně oleje. Takže právě s plevelem trochu bojuje :(

Na druhou stranu nepředpokládám návrat až k výrobě textilu, takže nepotřebuji dlouhé konopí, které vyčerpává zemi.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

nejaky cas uz vyprodano http://www.finola.com/ (spousta manualu co a jak)
ps netyka se v posledni dobe jen semen, ale i ruznych sazenic, stromecku apod., +nektereho tech. vybaveni
ten trend na zvysene samozasobeni exploduje uz i v zapadni Evrope
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od SaraH »

Klára z kopce má nově koupený lis na olej. Slíbila, že jak bude mít trochu zkušeností, napíše o lisování oleje článek:

http://conovehonakopci.cz/?p=6044
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Ivana »

Prosím vás můžete mi někdo hodit odkazy na ty strojky co o nich píšete?

Našla jsem pěkné praktické zkušenosti s lisováním olejů: http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic ... 764#p33764
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od SaraH »

Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od SaraH »

Tady jsem našla konopné semínko, lněné, dýňové, slunečnicové a sezamové, řepku, mák v malém i ve velkém balení. Je to tedy prodejna krmiv pro koně, ale některé semena mají v potravinářské kvalitě.

http://www.centrumkrmiv.cz/

S prodejnou jako takovou zkušenost nemám, ale je to blízko od nás, tak ev. můžu vysondovat.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od JimmyJazz »

Tisiciletimi proverene je ghee tj. prepustene maslo. Kvalitne prepusteny a spravne zakonzervovany vydrzi desitky let.
Harry81
Příspěvky: 3
Registrován: 23.07.2012 7:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Berounsko

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Harry81 »

Bo jsem zapoměl co je to Ghee tak i pro ostatní co neví či zapoměly
nesolene cerstve maslo
(na videu je pouzite 10kg maslo)
Postup

V hrnci rozpustime maslo a privedieme ho do varu. Stiahneme plamen na najslabsie a varime ho za staleho miesania kym nam nezostane cira zlta tekutina. Vtedy odstavime z ohna a nechame 2 hodiny chladnut.
Vychladnute uskladnime vo vzduchotesnej nadobe.
Poznámka

Ghee pri vyprazani nehori ako bezne maslo. Okrem ineho, ak zbierame penu pocas ohrievania, potom tiez neobsahuje laktozu, takze je vhodne pre ludi, ktori netoleruju laktozu. Pena sa vsak zbierat nemusi, niekto to robi, niekto nie.

Ghee je sucastou mnohych pokrmov v Indii a na Strednom vychode. Moze byt pomerne drahe v obchodoch. Skladovat sa da vo vzduchotesnej nadobe v chladnicke, kde vydrzi velmi dlho, ale neskazi sa ani pri skladovani mimo chladnicky.

Video ako pripravit Ghee: http://www.youtube.com/watch?v=dGBI4IKL58g
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od maci »

U nás se všechno smažilo na sádle. Vyškvaříte sádlo a jako bonus k tomu máte škvarky. Co si pamatuji, tak domácí máslo bylo vždy na prodej do města. Něco zbylo i na doma, ale to bylo spíš určeno na svátky, výročí, nebo neděli. Prostě pro sváteční příležitost. Dřív bylo taky méně masa a tak toho tuku na smažení nemuselo být tolik. Prostě sádlo bylo "univerzál" do kuchyně.
Odpovědět