Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od devlop »

Dnes přišly balíčky NRG-5 (220 Kč kus) a jsou zřejmě čerstvé jak rozkvetlá louka po ránu - datum expirace 06/2040
takže to fakt vydrží 20 let :o
Přílohy
IMG_20210127_181015.jpg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Del-in píše: 17.12.2021 0:01...musím přehodnotit stavy našich NZ v tomto duchu: navýšit množství zásob připravených k použití během chvilky - je ti celkem k ničemu, že máš mouku a kvas, když není v domě nikdo schopný upéct chleba nebo buchtu, mrazák plný domácího masa taky moc nepomůže, když není v domě nikdo schopný udělat z něj smysluplné jídlo...
Dal jsem si takový pravidlo, že 2/3 zásob musí být konzumovatelné za studena a 2/3 za tepla. Ale je mi jasné, že čtrnáctidenní izolace by nedostatky ve skladbě zásob lehce odhalila. K tomu nedostatku čestvé zeleniny, tak to prostě je, že v zimě nic neroste. My jsme zvyklí si zajet do obchodu a koupit si v zimě zeleninu s omezenou trvanlivostí. Naši předci to tak neměli a tam musíme hledat inspiraci.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Germanik1 »

V zimě se v našich zeměpisných šířkách konzumuje zelí v hlávkách, zelí kysané, jablka a hrušky, sušené ovoce jako jeřabiny atd. Sklep, sláma, pisek na kořenovou zeleninu. Žádný nákup vitamínů netřeba. Kadeřavá petržel, listový celer na záhonu. Naprosto stačí.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Germanik1 »

Jen na okraj, u nás se zkonzumuje 30 kg strouhaného kysaného zelí za 4-5 měsíců, většina syrová. Ve 3 lidech. A to se vaří ještě červené z hlávek, z těch se strouhá navíc na blanšírovaný salát. Hlávky vydrží společně s dýněmi až do února.
Udělám co musím
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Ivana »

Bill Masen píše: 18.12.2021 15:33 Dal jsem si takový pravidlo, že 2/3 zásob musí být konzumovatelné za studena a 2/3 za tepla.
Prosím tě tohle mi oprav (nějak mi to nevychází....)

Pampelišky, sedmikrásky a jiná havěť je taky celý rok.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Ale vychází. Prostě minimálně dvoutřetinový podíl všech zásob musí být tepelně zpracovatelný, abychom měli primárně teplé jídlo. A pokud bychom přišli o možnost tepelného zpracování, nebo by nás to stálo příliš energie, nebo na úkor bezpečí, tak musí být minimálně 2/3 poživatelné za studena.
Těstoviny, rýže, nebo maso na mrazáku bez tepelného opracování nesním, konzervu s tuňákem, kompot, nebo knekebrot neohřeju. Vepřovou konzermu, hotové jídlo, nebo zamraženou klobásu můžu jak ohřát, tak jíst za studena.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od JOBU »

2/3 + 2/3 sú predsa 4/3... ani mne to nevychádza.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hohepa »

Neučil jsi se množiny :lol:
Prostě z těch 2/3 vždy zároveň 1/3 patří i do těch druhých 2/3 :rofl
příklad té 1/3
Vepřovou konzervu, atd. můžu jak ohřát, tak jíst za studena.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

No jasně, je tam průnik množin. Jinak popsáno, maximálně jedna třetina nejde tepelně zpracovat a maximálně jedna třetina nejde konzumovat za studena. Tedy minimálně jedna třetina umožňuje obojí, ovšem za cenu nišší kvality oproti čerstvým surovinám (maso na mrazáku, brambory atd.). Sorry, že jsem to napsal nesrozumitelně, mě to tak přišlo logický. :clap
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bivoj »

Názorné zobrazení pro ty, kdo se neučili pořádně množiny... ;) :
mnoziny.png
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Bivoji díky za obrázek, můžeme tomu říkat "Billův diagram zásob"? :wasntme
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od JOBU »

Ono tu nejde o to, či sa kto učil, ale o to, ako to bolo nezrozumiteľne napísané... Stačilo že: 1/3 zásob za tepla, 1/3 za studena, a 1/3 za studena a aj za tepla.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Germanik1 »

Bingo 👍
Udělám co musím
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od kuny »

Mňa tiež Covid niečo naučil. Počas karantény sme nič nedoplnovali, a 4 dni pred koncom sme mali len 1 a pol masla a 4 vajíčka,15 dkg mrazenej šunky a 20 dkg syra. Mali sme teda ešte 2kg suchej salámy a veľa paštét, ale to nie je to pravé. Hlavné pre deti to bol problém, ak som niečo navaril, tak na tretí deň už to nechceli jesť. Varil som potom každý deň na 2 dni, tak že jeden deň som navaril polievku, na druhý deň hlavné jedlo, aby bola stále zmena. Trochu to komplikovala únava z Covidu. Dobre sa mi osvedčili napríklad makové šúľance a lokše plnené makom, lekvárom a cukrom, čo som spravil z jednej dávky cesta. Suroviny na ich prípravu sa dajú dlhodobo skladovať a deťom to dosť chutilo, pretože kvôli nedostatku času to varíme minimálne. Z posledných vajec a masla spravila manželka koláč. Dobré boli tiež najrôznejšie zaváraniny, ktoré jedlo obohacovali. Do budúcna skúsim zohnať sušené vajcia a zlepšiť pestrosť zásob. Niekedy skúsim zavariť aj maslo. Teraz som dva dni dokupoval zásoby a nakúpil som viacero musli a sušeného mlieka. Nevie niekto, čo to mlieko spraví tak 5 rokov po záruke?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od PeFi »

Sušenému mléku se prý po pár letech zhorší chuť - hořkne/žlukne tuk.
Máslo se dá docela dlouho skladovat zmražené v mrazáku, případně jako ghí v lednici.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Germanik1 »

Když to nemusíš nosit na zádech, běž do kondenzovaneho včetně pikaa. V normální teplotě to 3-4 roky dá. Sušené degraduje teplem, hlavně tuk v něm. Nejdéle by snad vydrželo ve vzduchotesnem balení, po odsatí vzduchu, ve tmě jeskyně, 8 st. C. teoreticky.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

JOBU píše: 18.12.2021 21:37 ...ako to bolo nezrozumiteľne napísané...
ono to bolo napisané srozumitelně.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Del-in »

Kuny - vím, sušené mléko 3 roky po záruce jsem teď v izolaci kvůli kovidu chtěla použít a letělo slepicím, bylo to hnusné, žlukle to smrdělo a chutnalo to nahořkle, pravda bylo otevřené delší dobu( ale zavřené v zavařovačce). Nově otevřené sušené mléko ze stejného nákupu bylo o fous lepší, ale letělo slepicím také. Děti to odmítly konzumovat ( kaše a lívance), že jim to divně smrdí.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od kuny »

Ďakujem za rady s tým mliekom. Tak to jedine včas spotrebovať a dokúpiť nové. Mám doma pár rokov po záruke puding s mliekom, čo som nosil na dlhšie turistiky, tak to skúsim uvariť, ako to bude chutiť. Raz som uvaril aj instantnú polievku 2 roky po záruke a tiež sa to nedalo jesť.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od cipis »

Jak to tak čtu, ty děti - to by jako umřely hladem? Nebo co by dělaly, kdyby nebylo nic jiného?
Odpovědět