Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od SaraH »

Máme to u nás taky tak, jako asi všichni zde.
Jen místo müsli a ovesných kaší letos plánujeme nakoupit nahý oves a vločky mačkat až před spotřebou. Je to tak lepší kvůli žluknutí a prodlouží se i trvanlivost, když se skladuje celé zrno (pokud tedy zrní nesežere dřív nějaký brouček).

Čokolády se mi zatím naskladnit nepodařilo. Sníme je vždycky dřív, než je uskladníme ;).

V plánu jsem měla letos ještě slepice - nejdřív, že budou v dubnu, pak v červnu a zatím se paní, kde je mám objednané, neozvala. Tak tady máme zatím mínus.

A snad jen doplním, že k zásobám stravy patří u nás nedílně i zásoby desinfekčních prostředků (hlavně Savo) a základních hygienických potřeb. Také musím letos obměnit léky, k tomu jsem se ještě nedostala.

A pak mám ještě pořád pocit, že je toho stále málo ...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Karlos »

SaraH píše:Také musím letos obměnit léky, k tomu jsem se ještě nedostala.
Ty prošlé léky vyhazujete nebo je ponecháváte s tim ze az by dosly ty neprošlé tak je lepší mít prošlé než žádné?
Mě je totiž i ty prošlé docela líto vyhazovat...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od SaraH »

Ne, vyhazujeme až "víc" prošlé léky. Mám osobní teorii, že dva roky po trvanlivosti musí vydržet každý lék. Možná to bude i víc, nevím, nejsem zdravotník.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Pepe »

Léky po expiraci vrracím do lékárny. Každá lékárna je bezplatně přijme na likvidaci ;)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od felix5 »

ještě aby za to chtěli platit
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od SaraH »

Jo, my je také vracíme do lékárny, to je samozřejmé, že je neházíme do popelnice ;)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od alibaba »

Musel jsem se smat ,ze McGyver na rybnik a tedy nekonecne zasoby ryb a skutecne ryby nemuze nic ohrozit pouze spatna voda .Kapr samicka vydava az 800 000 vajicek a staci kdyz prezije pouze polovina ryb..., kolik je to u dalsich druhu najdete si sami , jinak kolem sveta existuje asi 400 druhu zraloku a ti se rodi zive a nekdy nedokonali a zalezi na druhu nekdy 2 na vrh jindy u jineho druhu 100 mladat ,ja zeru zraloky drive ,nez maji sanci sezrat mne a nekdy jich plave okolo az 100 000 kusu hodne uspechu muzeme mit u domacich kraliku co par ma za rok az 30 mladych ]prasata na vrh maji az 14 mladych tady se snazime vybit zdivocela domasi prasata uz 400 let a nejak se to nedari ,tady na jihu ma prase co zrat cely rok a tak mladata jsou 3x do roka a asi kolem 10 mladat na vrh......
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Centurion »

u nás v čr je to z rybama na pytel. bez umělých sádek už se nedokážou ani pořádně rozmnožovat. jediný co se tak u nás samovolně množí jsou okouni a velice málo kapři a to jen v řekách. jinak jsou to samé mikro druhy jako hrouzci a podobně. zbytek se množí uměle.

s králikama je to ještě horší množí se sice rychle ale když si chceš zachovat chov tak musíš furt na náký očkování jinak ti hrozí že celej chov pojde na nemoce a navíc když budeš jíst jen králiči maso tak stejně umřeš na podvýživu

nejlepší na chov jsou slepice a pořádně nadrženej kohout. slepice sežere uplně všechno. dáva vejce a výživný maso narozdíl od králičího. jedinej problém je že v zimě nenesou.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Terminated Account »

Žraloky v rybníce nemám, ale zato se mi tam kapři, líni, amuři, štiky atd. třou bez problémů. Přirozené potravy mají také dostatek. Přesto co nához do do pár sekund ryba. Odlov do sítí bez problému. Rybník v zázemí širší rodiny a jetě k tomu na dobrém místě je pro zlé časy terno.
Uživatelský avatar
DeeKey
Příspěvky: 45
Registrován: 20.03.2012 14:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Slivovica land

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od DeeKey »

Vidím, že je to staré téma, ale tohle mi nedalo:
SaraH píše:Ne, vyhazujeme až "víc" prošlé léky. Mám osobní teorii, že dva roky po trvanlivosti musí vydržet každý lék. Možná to bude i víc, nevím, nejsem zdravotník.
Vy si jezte prošlé léky jak chcete, ale nedoporučujte to ostatním!!!
Taková tetracyklinová antibiotika poškozují ledviny už půl roku po expiraci. Co teprve za takové Vámi zmíněné dva roky?
Přátelé nemůžete to takto generalizovat. Některé léky jsou po expiraci stejné, některé placebo, některé dokonce silnější, ale některé se stávají vysoce toxickými!
WIKI TETRACYKLIN:
Cautions
Tetracyclines should be used with caution in those with liver impairment and those that are soluble in water and urine worsen renal failure (this is not true of the lipid soluble agents doxycycline and minocycline). They may increase muscle weakness in myasthenia gravis and exacerbate systemic lupus erythematosus. Antacids containing aluminium and calcium reduce the absorption of all tetracyclines, and dairy products reduce absorption greatly for all but minocycline.
The breakdown products of tetracyclines are toxic and can cause Fanconi Syndrome, a potentially fatal disease affecting proximal tubular function in the nephrons of the kidney. Prescriptions of these drugs should be discarded once expired because they can cause hepatotoxicity.
Většina (99%) léků po expiraci je OK, ale víte které? Já bych to neriskoval. Uvedl jsem pouze jeden příklad...
U léků je také velmi důležité uskladnění, neporušenost blistru, přístup světla, teplota. Také obecně platí, že pevná forma (tabletky, prášek) má delší dobu použitelnosti, než roztoky.
Potenciálně nebezpečné léky po datu expirace
Antikonvulziva(epilepsie), warfarin(antikoagulant), přípravky na léčbu štítné žlázy, ušní a oční preparáty, tetracyklinová antibiotika (Doxy)
Naposledy upravil(a) DeeKey dne 27.12.2013 23:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Fabulous »

Toxicita starého tetracyklinu je obecně známá. Většina ostatních sloučenin je však stálá a použitelná i dlouhé roky po expiraci.
Uživatelský avatar
DeeKey
Příspěvky: 45
Registrován: 20.03.2012 14:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Slivovica land

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od DeeKey »

Já jsem si toho vědom, že většina léků zůstává po expiraci v neškodném stavu (pouze ztrácí účinnost), ale nejsou to všechny.
Toxicita starého tetracyklinu je obecně známá...já to vím, vy také, ale co ostatní?
EDIT:
Tady je dokonce potvrzeno studií, že většina léků je po expiraci neškodná...
http://www.huffingtonpost.com/2012/10/0 ... 49481.html
( I když o studiích si myslím svoje).
Uživatelský avatar
DeeKey
Příspěvky: 45
Registrován: 20.03.2012 14:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Slivovica land

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od DeeKey »

Nechci tady vyvolávat flame nebo nějakou hádku, ale prohlásit, že prošlé léky jsou neškodné může být celkem nebezpečné.


U antibiotik nejde ani tak o snížení účinnosti, ale o to, že tato snížená účinnost prošlých antibiotik může vést k tomu, že bakterie získají vůči tomuto oslabenému antibiotiku snadněji a rychleji rezistivitu. Rezistivní bakterie se pak rozšíří do okolí (jak se tomu děje již dnes) a antibiotika jsou neúčinná.
Nízká koncentrace antibiotika v plazmě (pod hladinou minimální inhibiční koncentrace) vede k rezistivitě bakterií, poté vznikají svinstva jako MRSA (meticilin rezistentní zlatý stafylokok).
Tohle může představovat v rozpadlické době závažný problém. Lidé budou užívat oslabená antibiotika navíc v nedostatečném množství (zásoby-> tabletka za den stačí, na co brát dvě...). Nejen že se nevyléčí, ale rezistentní kmeny bakterií navíc rozšíří do okolí. Pak už jak se říká pán bůh s námi.
I když tohle už po***vili dost sami praktičtí lékaři - antibiotika na všechno - asi známe všichni.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od herman »

ATB, to je jeden velký problém. Ono ani tak nejde o to, že po expiraci ztrácejí svou účinnost, ale spíše proto, že ty potvory si na ně pomalu zvykají. Takže je asi nejspíše jen otázkou času, kdy nám budou na velké kulové.
Ale jinak, rozhodně bych nedoporučoval požívat léky s prošlou životností. Nejsem tedy lékař, jen chemik, který si na živobytí vydělává ve farmaceutické firmě. ;)
Uživatelský avatar
DeeKey
Příspěvky: 45
Registrován: 20.03.2012 14:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Slivovica land

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od DeeKey »

herman
No právě, a braním méně účinných antibiotik, navíc ještě v malých dávkách tady to "zvykání sí" ještě urychlujeme.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od RAD »

Hezké zásoby máte.Škoda že většina z vás za 3 dny zemře na dehydrataci nebo v boji o poslední lahev balené vody.V čem budete vařit ty těstoviny a rejži když nebude bezpečné pít z přírodních zdrojů ? Je sranda že ta nejlevnější a nejdostupnější surovina která je i ze všeho nejduležitější se neskladuje.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Václaf »

Dá se skladovat vlastní voda ze studny,pokud ano jak? Vozím v pracovním autě vodu neustále,na kafe a tak a vždy jsem ji jen doplňoval(zbytky nevyléval) a udělaly se tam řasy. Po převaření mi to bylo fuck,ale kanystr jsem vyřadil. Byl z bílého plastu,po destilce či něčem podobném. Takže si z vlastní studny natočím kolik budu chtít,ale jak dlouho to teda vydrží,když to nebude v jejich ,,ochranné atmosféře,,?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od alive »

skladovana ve sklepe v pohode dva roky vydrzi voda v barelech "rosana" (20l) Vyzkouseno.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Karlos »

RAD píše:...když nebude bezpečné pít z přírodních zdrojů ?
Tak to záleží na případném scénáři zda bude či nebude bezpečné pít vodu z přírodních zdrojů... ne každý zde očekává nukleární válku ;) ...my méně pesimističtí očekáváme "pouze" hlubší krizi ala 30. léta a to se na dehydrataci * opravdu neumíralo (stejně tak za hladomoru na Ukrajině apod.) Vlastní studna na vlastní zahradě budiž tedy brána jako dostatečná zásoba (ono může být spíš problém ne tak v kvalitě vody jako v tom bezpečně se s ní vrátit od obecní pumpy).

* myšleno z nedostatku vody k pití nikoliv dehydrataci z nekonečných průjmů způsobených nemocí
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od RAD »

Ono stačí aby se spojily 2katastrofy. každoroční povodně které tu jistě budou stále a PA - Ve studni bude hnědá břečka co spláchla kdoví co z místní chemičky a do krámu si pro balení petek nezajdeš . Že by město přistavilo cisternu taky nehrozí a problém je na světě . Mít doma aspoň pár litrů spolehlivě pitné vody bych viděl jako naprostej základ . Bez jídla to člověk zvládne v pohodě měsíc. Já se svýma strategicky rozmístěnýma zásobárna kolem pasu si dávám spíše dva :-D . Bez vody to ale bude v háji . Filtrace ani převařování není všemocný . Destilace je zase energeticky náročná a pít demineralizovanou vodu je zase z bláta do louže.

Nevím jak v ČR ale bývají firmy co sterilizují zářením což by pro zásobu vody bylo nejlepší . Pak mě ještě napadá skusit jí zavařit jako kompot bez kompotu.
Odpovědět