Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Protože sem měl vybalený jídlo z auta, vybalil a vyfotil jsem i balíček z evakuačního báglu.
P1020287a.JPG
Zabírá to jednu menší igelitku, hmotnost cca 4,5kg. Jo, je to těžký (a to tam ještě není voda), ale je to nachystaný jako součást BoBu a v případě nouze beru a mizím; část jídla můžu vyhodit nebo třeba ukrýt/zakopat kdykoli cestou, pokud by bylo potřeba.
Ještě k tomu chybí chleba, mám dvě půlky v mrazáku, pokud to stihnu tak je vyberu a cestou se rozmrazí.
V tomhle báglu není nic skleněnýho (na rozdíl od jídla v autě, viz příslušný téma) a celý je to poskládaný tak že jde vyhodit z vokna nebo z auta za jízdy, aniž by se fšechno rozbilo napadrť.

Popisovat jednotlivý kusy nebudu, myslím že z fotky je fše jasný, dyštak se zeptejte.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
tibet
Příspěvky: 70
Registrován: 10.12.2014 12:24
Bydliště: ✌ ČSR ✌

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od tibet »

K4cer píše:Doplněny luštěniny :nod
P1020280a.JPG
moc pěkná zásobička !

nezkoušel jsi náhodou vlastní automatický samozavlažovací systém pro výrobu klíčků?

začíná jaro a každý potřebuje zvýšit energii :-)

Obrázek

díval jsem se na Freshlife 3000, easygreen, ale zaujal mne spíše typ gogreen /níže

Obrázek
(¯`·._.·[Good Coffee Is A Pleasure, Good Friends Are A Treasure]·._.·´¯)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Nezkoušel, mě uschne i kaktus :rofl
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
tibet
Příspěvky: 70
Registrován: 10.12.2014 12:24
Bydliště: ✌ ČSR ✌

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od tibet »

jé to je škoda, ono občas přihodit trochu zelenýho ke konzervě či do pytlikový polévky zlepší nejenom apetit, ale taky zažívání:-)
(¯`·._.·[Good Coffee Is A Pleasure, Good Friends Are A Treasure]·._.·´¯)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Hele, K4čere, ty tvoje autozásoby, pořád to je v téhle podobě? Moc se mi líbí názor, že 2/3 zásob by měli být poživatelný za sirova a 2/3 tepelně opracovatelný. Nevím, jestli je vhodná ta rejže a těstoviny (určitě existují verze s kratší dobou varu) v tomhle objemu. A taky na co budeš mazat tu bůčkovou a Májku? Na co tam je masox? Kde je káva, čaj. Čínský polívky mám taky rád, ale jako nouzová zásoba jsou k ničemu.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Bill: fotka f tomhle vláknu je BoB, jídlo do auta je vedle. K tomu jídlu v autě je to tady o/t, pokračuju tady

Ale co jsem psal k jídlu v autě, platí zhruba i tady. Pro vyjasnění pojmů musím zopakovat, že já na žádný bugout do lesů nevěřím, a výšeuvedený je jen evakuační bágl vzniklej kombinací nařízení komise CO a zkušenostma z kempováni v lese i v dílně.

Bůčkovou a Májku na chleba, kterej na útěku vyberu z mrazáku; případně na chleba kterej nějaká dobrá duše pošle evakuovanejm civilistům.
Masox (v.t. jídlo do auta), na vylepšení polífky z listí, nebo čehokoli, ta kostka to udělá chutnější.
Čaj a kafe není, tohle je jídlo abych nezahynul hladem, čaj a kafe je zbytný. Já vím, neváží nic a nezabírá žádný místo, ale věcí co nezabíraj místo mám plnej bágl. Ale nějaký 3v1 by se tam snad vešlo, uvidím.
Rejže a kolínka sou lehčí a hlavně menší než nějaký suchary. Pokud bude nutno, vyhodit je cestou můžu kdykoli. Já spíš počítám s evakuací do místní tělocvičny (pěšky, požár) nebo do nějakýho bezpečnýho města (autobusy/vejtřaskou, záplavy nebo jaderná havárie) a ve všech případech je mi jedno, jesli tu rejži vařím 5 nebo 15 minut.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

V rámci rozšiřování sortimentu zásob sem zakoupil pokusný konzervovaný vepřový párky od Hamé, za hříšný peníze.

Mno, kdybych se víckrát neozval, tak budete vědět proč. :lol:

Závěry z pokusu: párků je f konzervě polovina, zbytek je slaná voda a konzerva by klidně mohla bejt vo třetinu nižší. Párky samotný (já mám to neštěstí že si ještě pamatuju jak párky mají vypadat) sou krátký tlustý hůlčičky z něčeho, co se po minutovém vohřívání rozpadá při nejmenším doteku. Chuťově je to něco jako piliny s moukou přibarvenou růžově, takže tady se žádný přeqapení nekonalo, chuť velmi podobná nejlevnějším párkům obdobnýho složení. Čtyři (ze sedmi) sem snědl a zbytkem nakrmil kocoura, uvidíme do 24 hodin. Nekupovat.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Oceňuji tvou odvahu. Ale koznervované párky jedině ve skle Oldenhäuser nebo Dulano.
Možná by to bylo spíš do vlákna o konzervách atd..... ale když už jsem tady. Tak dám taky jednu fotku pro inspiraci se zásobami. (Fotka se otočí po rozkliknutí.)
Přílohy
20170715_174856.jpg
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Count »

Ta fotka musí být kašírka. Pokud bys tu lednici zavřel, tak ti spodní chránič poličky natlačí konzervy dozadu a potom. Kde máš přílohy?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Kašírka? Ty spodní dva šuplíky jsou vysunuté kvůli focení. Jinak je samozřejmě vše zasunuté.
Netvrdím že je to všechno co mám. Byla to jen taková inspirativní fotka. Nic víc.

Dodatek: Jestli ti jde o přilohy.... Těstoviny, rýže atd..... Ale nemusim tu asi vystavovat každou bramboru či čínskou polívku co doma mam ne?
Přílohy
20170715_204920.jpg
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Hohepa »

Není trochu objemový přepych cpát konzervy do lednice ?
Na ně stačí špajz, sklep, sklepní kóje, garáž .....
fšak jsou konzervovaný, tedy sterilizovaný a vydrží roky i bez lednice

Kam pak dáváš potraviny rychlé spotřeby jako máslo, mléko, sýry, jogurty, salámy, vuřty a uzeniny obecně, zeleninu, a hlavně kam dáváš proboha chladit pivo ?

:beer :head
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od štaflík »

Od rýže a vloček postupně lehce migruji ke kuskusu a pohance.
U prvního oceňuji rychlou přípravu "fpoli", u druhého výživové hodnoty i fakt, že se to taky nemusí dlouze vařit.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Hohepa píše:Není trochu objemový přepych cpát konzervy do lednice ?
Na ně stačí špajz, sklep, sklepní kóje, garáž .....

:beer :head
Spíž ani sklep nemám a v bytě v létě bývá i kolem 33st. Tohle je druhá (stará) lednice nastavená na minimální výkon, takže v ní je kolem 14.st.
Konzervy sice vydrží i větší teploty, ale klesá u nich výživová hodnota. Takže je dlouhodobě skladovat ve velkém teple nechci.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Tak jsem se konečně dostala k sepsání zásob na 3 měsíce pro 4 člennou rodinu :) Jak už jsem zmínila v tomto vláknu kdysi, tak vycházím z následujícího:

1) Nebudeme se muset nikam přesouvat, zůstaneme doma.
2) Voda je dostupná ve velkém množství (studna, nádrž, zásobníky na dešťovou vodu), nemusím ji tedy skladovat. Filtr mám.
3) Jídlo 3x denně- 1x polévka, 1x oběd, 1x něco menšího nebo jednoduššího alá placky, ovesná/pohanková/jáhlová kaše...
4) Maso 1x týdně, ryby 2x týdně
5) Pro případ delšího trvání krize bude využita zahrada, záhony, pařeniště, ovocné stromy, keře, zásoba semen důležitých sytících plodin (vlastní mini semenná banka)

Zásoby, které doporučuji točit v rámci FIFO- zároveň slouží jako zásoba potravin pro 4 člennou rodinu na 3 měsíce= 90 dní, při uskromnění vydrží myslím i déle. Věci jako sůl, cukr, ocet nadsazuji i z důvodu možného nakládání potravin atd.

Fazole 5 kg
Hrách 5 kg
Čočka 5 kg
Červená čočka 3 kg
Cizrna 2 kg
Pohanka 6 kg
Jáhly 3 kg
Kroupy 2 kg
Rýže 5 kg
Hrstková směs 5 kg
Kuskus 3 kg
Těstoviny 5 kg
Ovesné vločky 5 kg
Obilí (na mletí mouky) 30 kg

Brambory 30-50 kg
Cibule 20-30 kg
Česnek cca 20 palic
Kořenová zelenina 10-20 kg (zavařená nebo uskladněná ve sklepě)
Kysané zelí 10 kg
Pickles- kvašená zelenina 4 kg
Šumivé multivitamíny- 1/2 tablety x 4 osoby x 90 dní = cca 10 balení
Káva, čaj dle potřeby

Sůl 10 kg
Cukr 10 kg
Olej 5 litrů
Ocet 5 litrů

Kompoty 20 sklenic 0,5 l
Marmelády, džemy, povidla 20 malých skleniček (0,2 l ?)
Ořechy 2 sklenice 0,5 l
Cca 2 kg různých semínek (chia, konopné, lněné, slunečnicové...)
Sušené ovoce (křížaly, rozinky...) 10 sklenic 0,5 l
Sušené houby 4 sklenice 0,5 l

Konzerva maso 12 ks
Konzerva tuňák/sardinky 24 ks
Konzerva fazole v tomatové omáčce 18 x
Konzerva zelenina 10x
Paštiky 12x
Mléko 10 litrů
Koření 10 sáčků (pepř, paprika, majoránka, kmín...)

Uvítám vaše postřehy ;-)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Baca »

Cukor, sol navysit o dalsich 40Kg (aj koli barteru, napriklad SOL, cukru HLAVNE na konzervovanie bude treba mozno este viac), olej aspon 20l, ocot minimalne 10l uz aj koli jeho dezinfekcnym a cistiacim vlastnostiam :-)
Pridal by som aj Sodu Bikarbonu aspon pol kila nekazi sa a ked ju treba akoby ju zazrak priniesol :-) Tiez sa s nou da obmedzene konzervovat. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Ke Kuskusu přidat ještě Bulgur?
Jinak určitě fajn seznam. Určitě máš ještě nějaké instatní polévky atd...
A mohu doporučit ještě pár konzerv hotových jídel, např od Dovastu, přpadně pár Adventure menu s chem. ohřevem., kdy opravdu nebude čas nebo možnost zapálit oheň (vařič atd...) To Adventure je sice dost drahý, ale je to zas kompletní jídlo, nemusí se k tomu přidělávat příloha jako u konzerv z Dovastu. Ale pro každého z rodiny třeba jen tří nějaká hotové jídla pro opravdu případ nouze.
A možná nějaké nouzové NRG5 nebo tak něco. Ale to už je fakt na velkou nouzi.

Já mam zatím zde zmiňovaného jen pár konzerv od toho Dovastu. Zbytek plánuji časem. Přeci je to finančně náročnější, než pytel rýže. :)

A ještě k čištěni vody. Mohu doporučit pár Kg aktivního uhlí. Nestojí to zas tak moc a na čištění vody to bude k nezaplacení.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Baca: máš pravdu, přehodnotím to a zásoby navýším, tyto věci mají kromě oleje téměř neomezenou trvanlivost, cena je nízká, tak ještě dokoupím ;-) Na barter ještě skladuju hlavně tvrdý alkohol, který skoro nepijeme a semtam nějaká návštěva něco donese :-D Ale to už nejsme v kategorii zásob stravy pro rodinu. To už beru tak nějak navíc. I toho obilí plánuju mít víc než 30 kg, hlavně pro zvířectvo, které plánuju snad v příštím roce (slepice, možná krůty nebo králíky). V případě nouze jim budeme ujídat :-D včera jsem se dívala, že pšenice je u nás za 500 Kč za q, což je skoro zadarmo.

Lyster: z bulguru jsem vařila asi jen jednou v životě :oops: , nejsem ho zvyklá v kuchyni používat, tak asi proto v mém seznamu chybí. Alespoň si zase rozšířím obzory a vyzkouším. Co se týká instantních jídel tak máš asi pravdu, že by něco takového mělo v zásobách být, ale já ty polotovary úplně nesnáším, ze smradu glutamátu se mi zvedá žaludek, po náhodném požití mě pálí žáha a obávám se, že po skončení trvanlivosti by putovaly do koše. Řešení možná vidím v navýšení počtu konzerv fazolí v tomatě (Heinz, Korrekt). Ty stačí jen otevřít, minutku dvě prohřát a můžou se jíst. V krizi i za studena. Podobně s nějakou masovou konzervou/tuňákem/tresčími játry/šunkou v konzervě. Co u nás doma frčí jsou takové ty žitné a špaldové placky (Vepy), vydrží dlouho, tak by šly použít jako příloha.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od kregan »

Jeste bych se zamyslel, jak ty zasoby ubranit pred hordou rabujicich hladovych vsehoschopnych zombiku.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

J-e-n-n-y píše:Co se týká instantních jídel tak máš asi pravdu, že by něco takového mělo v zásobách být, ale já ty polotovary úplně nesnáším, ze smradu glutamátu se mi zvedá žaludek, po náhodném požití mě pálí žáha a obávám se, že po skončení trvanlivosti by putovaly do koše.
Jestli mluvíš o instatních jídlech, tak to chápu, ale jestli mluvíš i o těch konzervách od Dovastu a jídlech od Adventure menu, tak tam žádné éčka nepřidávají. Takže se toho nemusíš bát.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Nuwara »

Pěkný seznam :-)
Mimochodem, co se týče těch instantních jídel, zkus to starým způsobem. Prostě si zavař vlastnoručně vyrobená jídla a tohle by snad neměl být problém třeba po roce nebo po dvou točit... :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Odpovědět