Filtr na vodu, filtrace vody

Odpovědět
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Radek07 »

pachuť ano, ale neposral jsem se :D
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigurd »

Argonaut píše: 25.04.2022 21:43 Rád bych znal váš názor na využití děšťovky nouzově jako vody k pití. Postavil jsem u baráku 5m3 akumulační nádrž, kam svádím střechu. Celoročně tam mám vodu. Nemám studnu.
Prefiltrovať mechanické nečistoty cez látkový filter (najlepšie ušiť rukávové vrecko zo sýpkoviny- zošiť trojmo bavlnenou niťou, aby sa to dalo po použití vyvariť), potom použiť SAVO podľa návodu (alebo prevariť), po odstáti pridať minerálku (1:10-1:20) pre doplnenie minerálov (aj chuti).
Ja sa osobne na komerčné filtre nespolieham, nikde nie je overené, že daný nový kus funguje, nevedno, kedy začne prepúšťať- to sa pri používaní bežne sa vyskytujúcej vody neprejaví. Prejaví sa to až ak je človek v prípade prúseru nútený použiť nejaký zdroj pochybnej kvality :shock: .
Na turistike a bushcrafte používam vodu na pitie bez úpravy, alebo v lete s malým prídavkom (1/4 doporučenej dávky) dezinfekcie s obsahom striebra. Ak som nútený použiť na pitie bahnitú vodu z kaluže (so stopami zveri okolo :) ), tak používam horeuvedený postup- len pred filtráciou pridám flokulant (síran hlinitý).Celú "úpravňu" vody mám v puzdre D3x10cm, hmotnosť 40g. Po uplynutí času dezinfekcie je vhodné vodu "ochutiť"- najlepšie pár kúskov rozpučeného ovocia- antioxidanty v ovocí zlikvidujú aj chlórový zápach.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Argonaut »

ono převařování vody je hrozně energeticky náročné, proto jsem přemýšlel nad desinfekcí.

Dá se udělat filtr "osmažený" písek a dřevěné uhlí (např. z grilovacího) a to pak dále upravovat. Ale každý den poctivě převařit třeba 20l je darda na palivo.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od bacil »

K žabí pachuti.

Mechanický filtr odstraní bakterie a částečně i viry, ale neodstraní chemickou nezávadnost vody. Tu by měl odstranit uhlíkový filtr jako poslední stupeň filtrace. Tudíž pít z kačáku vodu jen z mechanického filtru, no sice chcánky, ale zato sterilní chcánky.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigurd »

Argonaut píše: 26.04.2022 17:50 ono převařování vody je hrozně energeticky náročné, proto jsem přemýšlel nad desinfekcí.
Dezinfekcia je jasná voľba, preváranie je posledná možnosť, keď sa dezinfekcia minie (napr. PA).Problém všetkých občas používaných filtrov (aj pieskového) je, že sa v zachytenom sajrajte na filtri začnú množiť breberky všetkého druhu (stačí čuchnúť) - preto záleží aj od možnosti jeho čistenia. Doporučujem si zvolený spôsob úpravy vody na pitie odskúšať pár dní na ostro, a na požadovaný výkon- uvidíte, koľko času a práce to zaberie.
Drevené uhlie nezachytí nič (má zalepené póry), je to len taký survivalový mýtus :) . Bežné aktívne uhlie zachytí organické chemické znečistenie ( napr. pesticídy), ale nezachytí ťažké kovy (na to treba iontomeniče).
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od JOBU »

To uhlie musí mať vzhľad a štruktúru ako uhlie na grilovanie. To nieje žiadny mýtus. Ohoreté drevo ešte neznamená, že je zároveň drevené uhlie.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od kuny »

Dávnejšie som skúšal filter z piesku a uhlíkov. Do vrchnáka z PET fľaše som spravil nožom otvor a pridal trocha vaty. Potom som dal cca 2dcl piesku, 2dcl rozdrveného uhlia, 3dcl piesku, 4dcl rozdrveného uhlia a na vrch zasa trochu piesku. Do nádoby som nalial 6 dcl melty (cca 4dcl sa stratia vo filtri). Po prejdení tekutiny filtrom už nemala chuť ani zápach melty, ale bola stále čierna. Za to tekutina chutila a zapáchala po stuchnutom piesku v ktorom skladujem zeleninu v pivnici :lol: . Myslím, že k prefiltrovaniu prišlo, ale tekutina sa sfarbila na čierno po rozdrvených uhlíkoch.
Přílohy
filter1.jpg
filter2.jpg
filter3.jpg
Uživatelský avatar
Renegade
Příspěvky: 16
Registrován: 18.05.2022 7:03
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Renegade »

Ahojte.

Filtracia vody je velmi obsiahla tema skorej na ustny pohovor.
Riesil som tuto problematiku aktivne asi polroka a skusim tu napisat moje zavery ohladne mojej 4 stupnovej POLNEJ FILTRACIE.

1 stupen – molytan pena: cisto mechanicka filtracia hrubych necistot

2 stupen – filter s naplnou zeolitovych granuli
Vhodne na redukciu radiacie ale zeolit ma kvantum dalsich velmi pozitivnych ucinkov vid link dole v tomto prispevku.
Zeolit je ako uhlik akurat v jeho poroch su nabite castice ktore sposobuju lepsiu ionovu vymenu to tu nebudem rozpisovat, pouziva sa na cistenie atom.reaktorov , hodne ho islo do cernobylu, hojne pouzivany u fukusimskej havarie , je dobre si o nom precitat..
Ja osobne ho aj pijem rozdrveny na 20 mikron - ano pijem rozdrveny kamen a „som tu“ 😊

3 stupen- filter s aktivny uhlim
V tomto pripade som si vyrobil filter ktory plnim aktivnym uhlim z volne dostupnych filtrov na vodu.
Dulezita poznamka: musia to byt filtre s oznacenim EAK9 !!! tu sa jedna o obohatene/impregnovane aktivne uhlie ktore od zapachu a chloru navyse viaže aj herbicidy, pesticidy tazke kovy a dalsie. (opakujem EAK9 !!)

4 stupen posledny - SAWYER SP2129 Micro Squeeze : je neco podobne jako osmoticka membrana akurat vyssi zivotnost a moznost spatneho preplachu- pecistenia sawom.
Je dolezitym a poslednym stupnom mojej polnej filtracie, filtruje „to co nezachytia filtre pred nim“ 😊

Vsetky body hore vie pravedopobne nahradit filtracna „flasa S3“ od sawyera ale tam sem sa nestotoznil s cenou a aj s tym ze tam neni vymenitelna napln jak pri mojich filtroch kde po polroku proste vysypem, nasypem novu napln a jedem dalej.. teda dlhodobo udrzatelna vec..


*Poznamka k dezinfekcnym tabletam: efekt podobny vyvareniu vody. Svintsvo zabijem ale mrtvolky tam zostanu velmi strucne napisane.
Tieto tablety mam a budem ich pouzivat len na konzervaciu uz predfiltrovanej vody, povedzme budem predpokladat dlhodobu kontaminaciu okolia a povrchovych vod (jadrovy spad a pod. ) , nacerpam si do zalohy desiatky litrov, ulozim do ukrytu – zakonzervujem tabletami na baze striebra.
Aj ked su seriozne studie ze striebro je vhodne vyhradne na vonkajsie pouzitie: osetrenie rán a pod. na vnutorne pouzitie vhodne neni ale v case nutnosti povedzme mensie zlo do ktoreho pojdem.

Kto by chcel citat overene vedecke publikacie , vysledky ci uz o striebre , zeolite, je tam „všetko“ ! Tak posielam link na portal kde mozu uploadovat len vedci !
Kamarat ING.PhDR sa tam pokusal o vstup a odpovedali mu, ze nema dostatocne vzdelanie pre vacsie opravnenie pristupu na stranku.
Link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ bohuzel len v ENG jazyku.

Na zaver: Mame tu dobu jedovu, 50 rokov JRDčkari sypu na polia roundub a ine svinstva , od 1999 je otvorene nebo = chemtrails! takze osobne bych NIKDY nepil vodu len za pomoci „keramickeho syta“ = sawyera a podobnych.. to uz nejaky patek nestaci.
V nudzi a v terene potrebujete naklanat misky vah na Vasu stranu, potrebujete byt zdravy, setrit Vasu imunitu tela na ine neduhy, neminat zbytocne celkovu energiu.
Doma filtrujem štatnu vodu obdobne a navyse tam mam ionizator ktory upravuje PH na alkalickych „9“pretoze „vsetko je dneska kysle“. (Voda z vodovdu ma 5,5 – meral som certifikovanym milwaukee ph metrom.. )

V pripade zaujmu sem nahram aj obrazky, dajte mi vediet. Rad sa TU s Vami podelim o svoje skusenosti.

Majte pekny den.
Ak vyhráš nad svojim nepriateľom tak si silný, ale ak vyhráš sám nad sebou tak si mocný !
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od DanBlack »

Renegade píše: 19.05.2022 9:00 ...od 1999 je otvorene nebo = chemtrails!
A taky bacha na "5G"!!! Alobalovou čepici máš?

Renegade píše: 19.05.2022 9:00 Doma filtrujem štatnu vodu obdobne a navyse tam mam ionizator ktory upravuje PH na alkalickych „9“pretoze „vsetko je dneska kysle“. (Voda z vodovdu ma 5,5 – meral som certifikovanym milwaukee ph metrom.. )
U nás je nějaká divná voda, ať dělám co dělám vždycky naměřím pH 7 +-0.5 (kalibrovaným laboratorním přístrojem, žádné papírky nebo domácí měřáky)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od eotto »

Já jenom nechápu, proč jsou ty chemtrails i nad moři a oceány. Takový docela plejtvání tou šmakuládou co na nás sypou.
"Mors certa hora incerta"
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigurd »

Ja to zas skoro úplne chápem- kombinácia proroci, chemtrails je úplne OK, už menej molytan a keramické syto.
A ešte by ma zaujímal typ ionizátora, ktorý dokáže upraviť pH z 5,5 na 9 - pohybujem sa v obore už 40rokov, ale s niečím takým som sa ešte nestretol...
Toto fórum (po normalizačnej čistke) trochu stagnovalo, preto je prílev skúsených odborníkov nového typu vítaným spestrením.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Renegade
Příspěvky: 16
Registrován: 18.05.2022 7:03
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Renegade »

DanBlack píše: 19.05.2022 17:54
Renegade píše: 19.05.2022 9:00 ...od 1999 je otvorene nebo = chemtrails!
A taky bacha na "5G"!!! Alobalovou čepici máš?

Renegade píše: 19.05.2022 9:00 Doma filtrujem štatnu vodu obdobne a navyse tam mam ionizator ktory upravuje PH na alkalickych „9“pretoze „vsetko je dneska kysle“. (Voda z vodovdu ma 5,5 – meral som certifikovanym milwaukee ph metrom.. )
U nás je nějaká divná voda, ať dělám co dělám vždycky naměřím pH 7 +-0.5 (kalibrovaným laboratorním přístrojem, žádné papírky nebo domácí měřáky)


Ahoj

Alobalovu cepicu nemam. ale mam ESD boty :D , a v plane je dat si usit si kozene čepce + chodit bosi jak sa bude dat.
to zvadza smog k zemi. Vola sa to myslim earthing takto trapne oznacuju neco co bolo kedysi bezne..

K tomu Tvojmu PH 7 v Tvojej vode.. je to mozne ak byvas nekde pobliz pramena z ktoreho mas napajany vodovod. ,Dedina, pri horach....
Je to tak ze vodovodne sustavy pobliz pramena idu hned do vovodov a este nejdu cez vodarenske stanice kde totuninguju chlorom..
Voda zo Zeme (pramen) je vacsinou "ziva" , PH nad 7 som meral vacsinou vzdy hned u pramenov kde vyvierali zo zeme... najvacsi PH som nameral u nas 7,3 ,, puvodne 100 metrovy kontrolny vrt nafta gbely...
Ak vyhráš nad svojim nepriateľom tak si silný, ale ak vyhráš sám nad sebou tak si mocný !
Uživatelský avatar
Renegade
Příspěvky: 16
Registrován: 18.05.2022 7:03
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Renegade »

sigurd píše: 20.05.2022 10:51 Ja to zas skoro úplne chápem- kombinácia proroci, chemtrails je úplne OK, už menej molytan a keramické syto.
A ešte by ma zaujímal typ ionizátora, ktorý dokáže upraviť pH z 5,5 na 9 - pohybujem sa v obore už 40rokov, ale s niečím takým som sa ešte nestretol...
Toto fórum (po normalizačnej čistke) trochu stagnovalo, preto je prílev skúsených odborníkov nového typu vítaným spestrením.
Zdravim Ta.

Mam ionizator znacky Chanson Miracle Max, made in USA, 5 rokov zaruka, jeho max PH je 11 !
Ja mam stale nastavene PH 9 .
Cena pristroja dneska je kolem 2 180 € (53 791 cz)
Su tam elektrody titan + platina a presny ORP(ph) meter preto taka cena.(cim vic elektrod tym vyssi prietok a PH = vyssi cena)
Ako pred filter je tam uhlik pretkavany striebrom dalsia draha vec.
Pomer ziskanej a odpadnej vody je nekde 50:50,
5 litrov zasaditej pijes, 5 litrov kyslej odteka do odpadu (nebo kanister a pre kvetinky ktore to maju rady..
je to asi nejaky typ "elektrolyzy" a ked som meral TPM metrom castice vo vode, rozumej "ci tam neco do tej vody nepustaju tie elektrody" vysledok bol nie - nepustaju TPM vody na vstupe takmer rovnake ako na vystupe.

Moj uz sa asi nevyraba - novy vid link
https://www.cistavoda.sk/ionizator-vody ... -max-plus/

Alkalicku (zivu) vodu pijem od roku 2015 odkedy sem kupil pristroj, nosim si ju do prace, aj na navstevy v nerezovych flasiach. Na navsteve mineralky a pod odmietam.. Pijem len svoju vodu !

A vysledky ?
Čuraš menej - to je voda ktoru si Telo zobere, takove PIVO jede z cloveka za polhodku von v plnom objeme lebo je to žbrinda. Pivo uhasi smad, jo to je fakt lebo telo ma co robit z neho dolovat molekuly vody, čas dolovania = čas uhasenia smadu. Nakonec nekdo pride z krcmy po 5tich pivach domov a napije sa pohara vody - az vtedy zazene smad, Verim ze si tento jav mnohy vsimli...
Pijes viac - lebo je to voda ktoru si telo pyta.
Neni tazka zaludok - je jedno kolko vypijes, mozes eksnut liter naraz a nebude Ti zle.
Deti to piju viac. atd atd.. Kupu nebanujem, ,kupim znova.

Casom sa mne aj rodine polepsilo zdravie, 6 rokov sme nemali PN a ked nekdo z nas je nakapany tak to v pohode bez ATB ustojime s chodenim do prace nebo pracami na dome popritom... proste zadne stavy tipu sem odrovnany v posteli nemame. Ale snazime sa aj zdravo stravovat a berieme aj overene funkcne doplnky stravy.. ale to je ina tema..

PS: Odbornik nejsem, sem len looser ktory dostal od kliesta boleriozu ktoru mi zistili az vtedy ked som sa ohliadal po barlach a neskor by mozno aj vozik hrozil. Odvtedy (rok 2007) som sa zacal zaujimat o to co vlastne jíme, co je v tabletkach od doktorov, eckach, vode a dneska sem uz na inych verim ze lepsich cestach, ako aj duchovnych a vacsina zdravia sa mi vratila naspat

Majte pekny deň
Ak vyhráš nad svojim nepriateľom tak si silný, ale ak vyhráš sám nad sebou tak si mocný !
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigurd »

Toto poznám, je to obyčajný elektrolyzér (marketingovo účelovo nazvaný ionizátor) typu mŕtva-živá voda, dotiahnutý do vrcholne sofistikovanej podoby (hlavne cenovo ;) ). Po technickej stránke tomu ale nemožno nič vytknúť, podobne fungujúci prístroj, spolu s vyhodnotením účinkov živej a mŕtvej vody, bol uverejnený v niektorom z čísel Urob si sám s realizačnými nákladmi cca 100 Kčs. Nejaké účinky to štatisticky má- niečo ako homeopatia, alebo koloidné striebro.
Hlavne, že Ti to pomáha...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Renegade
Příspěvky: 16
Registrován: 18.05.2022 7:03
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Renegade »

V pristroji je 7 elektrod 99,89% platina a 0,11% titan - takze co si pisal hore realizacne naklady 100kčs na pristroj "urob si sam" berem jak Tvoj pokus o vtip :-)
Len poriadny ORP meter(ph) stoji 200€ ktori Ta informuje ci pristroj pracuje a ake PH alebo naboj Ti realne tecie do poharika + merac tlaku, prietoku, display, ovladanie. krabica.. filter, logicka jednotka ktora robi za urcity cas preplachy ionizacnej komory atd..atd..

Ak mas moznost vyskusaj tu vodu

ci z hentoho pristroja alebo z toho "urob si sam" - (ak vobec bude fungovat a nebude pustat nejaky sajrajt do vody)
To Ťa presvedci.

Pristroj odstrani, presnejsie ODDELI z vody vsetky kysle zlozky vratane chloru, co znamena ze voda vydrzi max 2 dni v tme, 3 dni v tme a ladnicke a potom sa pokazi - odskusane.
Co je pozitivne lebo je to znamka toho ze chlor a ine konzervanty tam niesu, a aj znamka toho ze vzdy sa tam najde nejake mizive % bakterie nebo necoho co nakonec tu vodu pokazi.. ale budme uprimny to sa stane aj ked si odoberes vodu z pramena v prirode,

Mineralky sa nekazia, lebo tam je chlor. Na, CL staci citat stitok, cim vic mineralov tym vic chloru, salvator je TOP :-)

A tympadom ionizovana voda (bez chloru)nejde v obchodoch zohnat, nepredava sa.. neni mozne ju skladovat.

Chodil som kamosovci z 5 litrovym demizonom kazde dva dni- po dobu 3 mesiace, to mi stacilo k rozhodnutiu abych si ten pristroj kupil ktory od roku 2015 funguje nonstop doteraz, jedina porucha za ten cas bol prietokomer, vrtulka sa zanesla vodnym kamenom kedze nemam zmekcovač.. cena opravy 90€.

Najlepsia je osobna skusenost. Pretoze je to hodne penez nepredpokladam ze tu nekoho len textami presvedcim :-)

Da sa kupit aj za 500€ a ked sa mi ten moj pokazi mozno donho pojdem aj ja

https://www.kingray.sk/p/ionizator-vody ... nfEALw_wcB

caute
Ak vyhráš nad svojim nepriateľom tak si silný, ale ak vyhráš sám nad sebou tak si mocný !
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od DanBlack »

Renegade píše: 20.05.2022 14:20 A tympadom ionizovana voda (bez chloru)nejde v obchodoch zohnat, nepredava sa.. neni mozne ju skladovat.
Zkoušel si koupit "destilovanou vodu"?
Nemyslím, že by tu "vodu bez chloru" vyráběli každé tři dny novou... :shake

Vodivost destilované vody Kittfort dosahuje maximálně 15 µ S.cm-1
https://m.alza.cz/hobby/kittfort-destil ... 465661.htm
Obrázek


Jinak bydlím ve městě, voda u nás a v okolí je z Flájské přehrady... Rozbory (vodivost, pH, dusičnany, ChSK) jsem si dělal sám i nechal dělat ve vodohospodářské laborce, takže výsledkům věřím a mám je i potvrzené.
Naposledy upravil(a) DanBlack dne 20.05.2022 16:23, celkem upraveno 2 x.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od JOBU »

A až sa raz napiješ omylom normálnej vody z kohútika, alebo núdzovo niekde z potoka v lese, tak ťa rovno vystrie... trošku sebareflexie by ti nezaškodilo.
Chlór ako konzervant vody, problémy s molekulami vody v tráviacom trakte, keci s pivom... Nič v zlom, ale s tebou bude ešte zaujímavá debata.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigurd »

Renegade- nechcem Ťa zhadzovať, ale máš v tom úplný chaos spôsobený absenciou elementárnych vedomostí- to je potom ťažko o niečom diskutovať...
Skús si niečo naštudovať o zložení bežnej pitnej vody (soli), a o elektrolýze roztokov tých solí s použitím polopriepustnej membrány, a potom si znovu prečítaj svoje príspevky.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od bacil »

DanBlack píše: 19.05.2022 17:54 A taky bacha na "5G"!!! Alobalovou čepici máš?
A to ještě lidi netuší, že 5G je jen něco jako nalakované nehty na "ruce" 4G... A alobal nepomůže.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Hohepa »

Ano hliník je moc lehký, chce to těžší kalibr. Železo tedy glembak, ideálně starý olověný plech vyklepat do tvaru p
Svatováclavské přilby :wasntme
Odpovědět