Nedostatek potravin

Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Eli »

Nedostatková potravina v naších končinách bude zrejme káva. Ako tu už niekto spomínal, tak v strednej Európe sa nepestuje, len praží.
Z pohľadu dlhodobých zásob by som šiel do instantnej kávy, predpokladám, že vydrží najdlhšie uskladnená. Samozrejme, z pohľadu kávičkárov je to ten najväčší odpad, čo si môžu naliať do šálky, ale keď bude núdza tak to bude dobrá vec na výmenný obchod a podobne.

Úvaha o zombie sa mi páčila a súhlasím s možným scenárom pri postapo. Ďalší dôvod prečo nepiť (opijem sa max. 5x za rok), nefajčiť a nedrogovať. Veľa týchto živých mŕtvych pôjde, ako sa hovorí, voňať fialky zospodu práve kvôli svojím nerestiam. Možno sa aj pri boji o zdroj chvíľkovej radosti navzájom pozabíjajú. Mám vo svojom okolí mnoho ľudí, s ktorými som za dobre, ktorí by takúto situáciu nezvládli.

Každopádne zásoba kávy (instantnej), alkoholu (najlacnejší... 0,5 l vodky za 4-5 €) a cigariet (zopár kartónov) si u mňa nájde miesto. Ale asi nie preto, aby som kamaráta ponúkol poldecákom či cigaretou... a aj cukor a soľ.

Nech žije triezvosť. 8-)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Serža »

ale káva (stejně jako kterákoliv jiná droga) není nezbytná pro život
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Jan Novak
Příspěvky: 25
Registrován: 12.09.2021 3:04

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Jan Novak »

No a co ze neni ?? Lidske ciny ridi i potreby ne zcela nezbytne ale navozujici stav blahobytu, po nemecky wohlstand. Tento stav je podle tebe nepripustny, pripustny je pouze nouzovy stav ? Praveze moznost disponovat a obchodovat s podobnymi "zbytnymi" komoditami bude velkou vyhodou pro ty kteri je budou mit.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Eli »

Ani alkohol nie je nezbytný a množstvo ľudí ho má ako prioritu No. 1. Čo tam po tom, že rodina hladuje, do strechy domu zateká a auto už od minulej zimy nenaštartovalo - on si potrebuje vypiť. Je veľmi veľa takýchto prípadov.

Samozrejme, vysadenie kofeínu sprevádzajú oveľa miernejšie príznaky ako pri alkohole a iných drogách a nehrozí smrť (bolesť hlavy, únava, nižšia sústredenosť), ktoré môžu nastať do 12 až 24 hodín a o môžu trvať do 10 dní.

Na vysadenie kofeínu sa neumiera, no keď káva nebude "k máni", tak bude slúžiť ako dobré platidlo a prostriedok na povzbudenie morálky, aj keď len obyčajná "neska".

EDIT: káva príde na scénu zrejme až keď sa situácia ustáli, nie v prvé dni paniky z nedostatku potravín
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od NoobsRush »

Jan Novak píše: 16.09.2021 2:14 No a co ze neni ?? Lidske ciny ridi i potreby ne zcela nezbytne ale navozujici stav blahobytu, po nemecky wohlstand. Tento stav je podle tebe nepripustny, pripustny je pouze nouzovy stav ? Praveze moznost disponovat a obchodovat s podobnymi "zbytnymi" komoditami bude velkou vyhodou pro ty kteri je budou mit.
Se mi líbí ta iluze toho jak každej bude v podobným PA scénáři jak ruskej dealer se zbraněma a bude se mít dobře. To je asi stejně reálný jako ta šílenost v USA s hajzl papírem během začátku corony. Ze svý zkušenosti můžu říct, že závislý existence na čemkoliv jsou kolikrát v uspokojování svých potřeb natolik vynalézavý, že nemají problém fofrem najít i nějakou náhražku. Krásný příklad je na fetkách který z párna přejdou fofrem na toluen a vyčichaj si mozek do bíla. Byl jsem dokonce na jednom survivalu svědkem, kdy frajer po pátým dnu urval kus mapy, do který smotal nějaký nadrcený listí a zapálil si jen pro ukojení toho pocitu že má něco v držce a tahá - po pár minutách se zeblil, ale i tak tvrdil že je mu líp i když na to nevypadal. Není kafe? Do 6x převařenýho logru se pokaždý nadrtí kus nějaký shitozní hořký čokolády a nebo se to smíchá s cukrem a skořicí. Že všechno najednou došlo? Pochybuju že taková generace měla dost času na to si vypěstovat určitý druh závislosti v dostatečně dlouhé době s dostatkem dané látky. Ne nadarmo se říká, že si fetka a závislák vždycky najdou cestu. Spíš než na pochutiny a podobný nesmysly bych se zaměřil na léky a nebo na základní komodity s univerzálním určením.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Eli »

To ale nič nemení na tom, že čokoľvek sa dá vymeniť za čokoľvek. Jednotlivé komodity si vytvoria svoj kurz. Predstav si, že obaja máme čo jesť, ale ty by si si dal normálnu kávu po dlhých mesiacoch, nie nejakú improvizovanú náhradu, tak spravíme obchod. Ja ti dám 200 g kávy za jednu sliepku, lebo dlho som jedol len divinu. Výmenný obchod funguje aj dnes, netreba ale za tým hľadať nič zvláštne.
Každopádne, ak zlyhá dovoz zo zahraničia, tak z dlhodobého hľadiska tu kávu nebude možné dať si v každej domácnosti. Ono to ale nebude len o káve, všakže...
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od NoobsRush »

Jenže on je markantní rozdíl mezi směnným obchodem v době nedostatku kdy se daná komodita stále vyrábí ale poptávka ji udělala nedostatkovým zbožím a v době nouze kdy je počet dané komodity finální protože se už nevyrábí. Z toho co tady čtu žije polovina lidí v nesmyslný představě že najednou kafe nebude a nebude se už ani vyrábět. A NASTANE TO ZROVNA TEĎ!!! Takový proces by musel trvat několik let a dostat se do doby kdy budem měnit slepice za pytlík kafe je situace kdy většině lidí bude kafe už úplně u :moon jelikož už ho ani znát nebudou a nebo pro ně bude v nouzový situaci nepodstatný. Pakliže mám doma tři slepice a přijde zamnou někdo s tím že má kafe v době kdy se blbě shání, tak ho pošlu rovnou do míst který ani sám nezná. Pokud zamnou přijde někdo s kafem v době kdy mam tři slepice, ale všude kolem řádí válka a nouze je denní pořádek, tak tě s tim kafem pošlu taky někam, protože je pro mě primární přežít. Stačí aby ses třeba zamyslel ty jak by ses zachoval v různých situacích s tím kdy za tebou přijde vekslák s tím že má kafe. Za mě tohle udělá jen nemyslící slaboch, kterýho beztak odstaví nátlak okolní situace, jelikož za svoje "potěšení" srazil o několik % šanci toho že se dožije dalšího dne.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Eli »

Doplň si tam čo chceš, káva a sliepka bol len príklad, zrejme veľmi nevhodný, lebo si sa toho dosť chytil. Stačí si z toho zobrať len to, že to čoho mám dostatok alebo to nepotrebujem vymením za to, čo by som potreboval. Podstata je taká, že výmenný obchod fungoval, funguje a bude fungovať aj bez tejto debaty. Ak bude samozrejme s čím a s kým obchodovať. Nikto nikomu nebude klopať na dvere s kávou, to určite nie. Ja som myslel skôr dobu, kedy bude situácia ako tak ustálená, nie vojnu. Netreba sa chytať každého detailu. Oponujem ti, ale zároveň môžem súhlasiť s tým čo si napísal (ak odmyslím to, čo som napísal predtým)... a to je paradox. :D
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Tazi »

Eli máš pravdu. Obchodovalo se a bude obchodovat dokud budou na světě alespoň dva lidi ;) .
Já bych za pořádný kafe slepici klidně vyměnil. A za cigáro druhou slepici :D .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od bivoj »

Myslím si, že v případě dlouhodobého průseru budou mít velkou cenu (pro komunitu) lidé, kteří nedostatkovou a vysoce ceněnou komoditu dokáží "vyrobit". Samozřejmě, zrovna v případě té kávy to asi moc nepůjde, ale v případě chlastu ano.

Víte například, že chlast (etylalkohol) lze vyrobit třeba i z toaletního papíru? Viz třeba hodně podrobný "návod" zde:
https://www.youtube.com/watch?v=v-mWK_k ... el=NileRed

Takovíto lidé - dobří chemici - kteří dokáží udělat nejen chlast, ale třeba i střelný prach, zápalkovou slož, mýdlo a mycí prostředky atp. budou pro případnou komunitu imho stejně cenní jako šikovní mechanici/kováři/zemědělci atp...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Serža »

tady se objeví Čonkin, to já poznám....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
sonor
Příspěvky: 40
Registrován: 20.07.2021 13:20

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od sonor »

kilo hoven, kilo cukru)))
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Montezuma »

Abychom se vrátili k tématu.... :)

Přemýšlel jsem nad tím, co by se stalo, kdyby fakt došly potraviny a hlavně na jak dlouho mít zásoby, aby se mě to nedotklo. Dospěl jsem k názoru, že za ideálních podmínek (vlastní sklep a podobně) je rozumné množství potravin na dva roky. Proč dva roky?

1) je to přibližná doba, po které dojde v drtivé většině SHTF k nastolení nového pořádku. Například hladomory v SSSR trvaly většinou dva roky, pak třetí rok byl zpravidla úrodný, případně Stalin obnovil zásobování. Dva roky většinou stačí k přečkání pandemie. Dva roky trvá, než případné mocenské vakuum vyplní někdo nový. Po těch dvou letech počítám, že většinou dojde k ustálení nové rovnováhy a přijde například ke slovu směnný obchod a podobně.

2) zároveň dva roky mi přijdou realizovatelné z pohledu nákladů, většina běžné populace je schopna tohoto stavu docílit.

3) nepřijde mi v lidských silách mít zásoby na delší dobu, po kterou by byly potřeba. Pravděpodobnost velkých SHTF typu dopad asteroidu je vůči těmhle menším SHTF relativně malá.

Jo, není to vůbec směrodatné a délka výdrže je samozřejmě diskutabilní, nicméně ty dva roky mi přijdou rozumným kompromisem mezi množstvím zásob a jejich pořizovacími náklady.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Audis »

Souhlas no. Má to dvě nevýhody který nevím jak bych řešil :
- my v bytě to nemáme kam dát. Vešlo li by se do skříně, musí mít bytelný police. 20 kilo špaget váží 20 kilo. Průmyslové regály nosnost 100 kg nemáme v bytě kam dát. Pred rokem jsem dělal zásoby na 3 měsíce, nevešlo se to o 10 procent do skříně šířky 800 mm a výšky 1800 mm. (mouka, mouka na chleba, těstoviny, luštěniny, rýže, sterilovanéoovoce, steril zelenina, sterilované maso (30 konzerv by vydalo beztak jen na 30 dní myslím pro rodinu). Kupovat 90 konzert mi připadlo posahany, ale matematika je neúprosná.

Vy v rodinných domech s mraky prostoru musíte zabezpečit proti myším, cervum škůdcům (mouka těstoviny apod).
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Montezuma »

Jo, majitelé rodinných domů se zahradou tohle mají o dost snazší. Navíc se dneska dělají konstrukce sklepa, kdy nad povrch kouká prakticky jen maskovatelný vstup.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Audis »

Teď mě napadlo směnný obchod :
my v bytech skoro nemáme škůdce. 100 kg mouky jde vykládat na zem do komínku, zabere málo místa.

Vy v rod domech můžete skladovat stovky ks potravin v plechu nebo skle.

Řešení : až to přijde vyměníme si mouku za konzervy.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Montezuma »

No, stejně by to chtělo mít zabalený. My žijeme v podkroví a do těstovin se nám dali moli. Docela účinná ochrana se nám ukázala uzavřít všechno do uzavíratelných sáčků z Ikey a nasypat k tomu lžičku hřebíčku nebo jiného aromatického koření.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Serža »

problém je, že vajíčka škůdců okem neviditelná tam můžou být už z výroby (zažil jsem) - pak se ti to za vhodných podmínek jen vylíhne a ty se pak už jen divíš
takže by to chtělo hermetické vojenské bedny a do nich nějakou ochrannou atmosféru, co těm prevítům neumožní existovat...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Audis »

Nedostatek zboží mě naštval.
1. Přijdu do místního Elektro obchodu, chci jako na jaře baterii 9V za 40 Kč... Nemáme, a nebude. Nejbližší rozumná nabídka jinýpprodukt za měsíc a půl.
2. Objednal jsem ve střeleckém obchodě ochranné brýle různé typy 3 ks dle webu skladem ,... Omlouvám se mám jen dva.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek potravin

Příspěvek od Audis »

Potvrzuji.
v mouce škůdci přineseni z obchodu. 2x za 5 let sáček mouky infikovaných nález škůdci.

V jiné situaci v bytovém domě litali moly od sousedů stoupackou.

V další aplikaci viděl jsem i u sebe, jak ta svině mol létá kolem balkonu. Takže doma to mám 100 procentne čistý, ale naletaji mi domů z venku.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Odpovědět