Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Kapo »

Fíha, skladovať sušené nutričné hovná? :?

Najlepšia varianta mne osobne príde skladovať celé obilie a strukoviny. Je to lacné, výživné, dá sa to v prípade potreby zasadiť. Vypáliť whisky, či uvariť pivo. Každoročne nie je problém vymeniť za čerstvé. Meter obilia výjde cca na 400 čk alebo 15-20 eur.
Staršie obilie skrátka len vymeníte zo známym-chovatelom, za dáky domáci žvanec prasátka, zajačika, či domace vajíčka. / Moje zvery schrumnú všetko :) Taktiež ich mám ako núdzové, aj nenúdzové zásoby. Asi 100 ks hydiny, za dáky týždeň pribudnú svinky a zajačiky.
/
Dá sa jesť na surovo, stačí naklíčiť, a chrúmať. To, že to nie je moc chutné, je výhoda - vydrží vám to dostatočne dlho bez potreby sa uskromnovať. Skrátka zožerete len tolko, kolko nutne potrebujete.
Obilninové kaše boli aj v starej európe hlavný pokrm. /pred zemiakmi, kukuricou, paradajkami.../
Taktiež sa dá pripravovať na spôsob ryže, aj ako cestoviny. keď doma nie je mlynek na múku, tak si obilie pomeliete na mlynku mäsovom, či ručnom kávovom.
Času bude na to asi hodne. :wasntme
...........„Pri klíčení sa tvoria látky, ktoré sa bežne v strukovine alebo semienku nenachádzajú. Vznikajú len pri aktivovaní genetickej informácie činnosťou enzýmov.“ Ľudovo by sme mohli povedať, že ide o zázrak stvorenia. Pri zrode klíčku sa „spiace“ enzýmy rozhýbu a vytvoria celý rad látok, ktoré na organizmus vplývajú blahodarne. A vy ich môžete dostať priamo do svojho žalúdka.

Šetrné riešenie
Pri klíčení sa neznásobuje len výživová hodnota potraviny. Znásobuje sa aj jej množstvo. Z hrste semien, fazule či zrna získate približne osem hrstí klíčkov. V porovnaní s cenou multivitamínových prípravkov je to skutočne šetrné riešenie. Stačí len trochu trpezlivosti. Nakličovať môžete strukoviny, obilniny aj semená. Stačí si len vybrať. Strukoviny: mungo fazuľa, aduki fazuľa, šošovica, cícer či sójové bôby a i.
Obilniny: pšenica, jačmeň, ovos a. i.
Semená: horčičné, sezamové, slnečnicové či dyňové a. i.............
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od surikata »

Jak se nejlépe naklíčit a jí se pak jen klíčky, nebo vše?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Kapo »

Na nete najdeš toho spústu, o nakličovaní, a príprave a aj vo svojom jazyku. Ja moc klíčky nejem. Nechávam si to na horšie časy. Ale spústa známých, čo sa snažia zdravo žiť tak na tom šlapú roky. Inak je to fakt energetická a výživová bomba. Určite lepšie naskladniť zrní, strukoviny a semená, ako dáke sucháre či konzervy.

Hlavne vedia vydržať nedegradované dlhé roky, až storočia.

http://www.raciofit.sk/novinky/klicky.pdf je tam aj tabulka klíčenia.

http://ivanbella.blog.sme.sk/c/46843/O- ... ovani.html
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Maximus »

K uskladněnému obilí je potřeba přidat určitě zmiňované luštěniny a i tak bych přidal nějaké konzervy (zejména rybí), protože kvalitní bílkoviny, tuky a vitamíny rozpustné v nich jsou také velmi důležité - obvzláště pro malé děti, těhotné či kojící ženy.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Tina »

K tomu klíčení, možná se někomu bude hodit tenhle obrázek.
Kvůli uvolňování enzymů na lepší strávení lze namáčet i ořechy a seminka, ořechy pak pochopitelně neklíčí, jen projdou tou vodou potřebný počet hodin.
Více v tabulce:
Přílohy
klíčení.jpg
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od floky »

Tak vývoj v poslednom čase ukazuje, že je na čase spraviť nejaké konkrétne kroky k zásobám stravy čisto a len vyhradenej na prípadný rozpad. (doteraz som zásobu jedla určenú vylučne k rozpadu nedržal)
Pristupil som teda k zloženiu jednoduchého denného menu, ktoré by som vedel jesť nejaku tu dobu, ponuka možnost rotácie, pretože uvedené potraviny bežne konzumujem, a zároven ponuka primeranu dobu spotreby aby na to človek nemusel non-stop myslieť...

Zložil som toto:
Základ: ako náhradu chleba som použil klasické sucháre... http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK/P ... 2006227298 ... pri cene 1,55€ za celkovo 957 kalorii je to dobrý základ a myslim, že pri suchároch nie je čo pokaziť...

Dalej som si do zoznamu pridal tuniaka rio-mare...tuniaka mám rád, a konzumujem ho pravidelne...počítam 1,25 konzervy na den, čo mi dáva 403 kalorii za 2,2€...sucháre k tomu budu výborná volba...

Rovnako rád mám pomazánku Matej, od firmy hamé....190gramov/433 kalorii a cena 1,05€....taktiež ako doplnok k suchárom...

Ako poslednú zložku vidim Bebé keksy...mám ich rád, ich energetická hodnota je velmi slušná...počítam 150g na den, čo znamená 670 kalorii za 1€...



Celkovo som na váhe 690gramov // 2258 kalorii // 5,8€ ...

Dávka je určená ako nudzová, s dobou použitelnosti 5 dni, (v dobe mieru max 8....v zlej dobe zrejme neobmedzene dlho :)) , ale je vcelku roznorodá ( 2 kombinacie "náhrady chleba"==> suchare, prípadne "maces"..., 2-3 kombinacie tuniaka, Matej-májka, 6 roznych druhov bebe keksov)

Táto dávka má vyhodu v tom, že nepotrebuje žiadny čas na ohrev, dá sa konzumovať počas celého dna, nevyžaduje na prípravu vodu a myslim že pri nej nehrozí "posratie sa" ... A hlavne, "jedlosť" produktov je overená...


Samozrejme, daná dávka nesplna požiadavky na "dlhodobo poživatelnu nudzovu stravu"....o tej skusim popísať neskôr...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Fabulous »

Ano, je to absolutně NOUZOVÁ varianta skoro na úrovni NRG-5. Jednotvárná strava se velice rychle přejí a po týdnu budeš radši lovit žížaly :) Proč takovou nouzovou dávku nezkombinovat s jinými druhy konzerv? Vždyť na trhu jsou desítky, možná stovky druhů a chutí...
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od floky »

Jasne, iné konzervy su obsiahnuté v "dlhodobo poživatelnej nudzovej strave"....Avšak tam už počítam s varením (ohrevom) ... čomu som sa chcel za každu cenu vyhnuť (z opačného pohladu zase, nechcel som potraviny ktoré su háklivé na zvyšené teplo (letné obdobie)...prípadne na zmrznutie ...kedže neviem, v akom čase, na akom mieste a v akých podmienkach budem nutený tuto stravu jesť...

Snažil som sa preto kombinovať stravu, ktorá bude jedlá aj po tom, čo už 2 dni sedím v rozpálenom aute na rozpálenej dialnici a snažím sa uniknuť z krajiny tak ako 100 tisíc dalších bežencov.....cez situaciu kedy ma "PA" zastihne "spodnou častou tela nepripravenou" a suchare su to jediné, čo dokáže človek zjesť bez toho aby sa hneď posral....až po situacie, kedy vzduchom vanie vôna kanalizacie, mrtvolného pachu a horiacich odpadkov...

Vtedy treba niečo, čo je proste jedlé bez vplyvu okolia (suchare, bebekeksy)....prípadne tie, ktoré mám fakt rád (tuniak, Matej)

Samozrejme, ostatné potraviny, ktoré zvyšuju komfort a zlahčuju situaciu su na mieste....ale v tej uplne životne minimalistickej podobe ktoru chcem mať na pustom ostrove, je Glock, victorinox, Quickclot combat gauze a z jedla práve suchare, bebekeksy, tuniak rio mare a Matej :) :) :)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Kapo »

Na opustený ostrov fajn výbavička. Už len nezabudnúť pribaliť plavky a opalovací krém :hand :mrgreen:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Maximus »

Stanovení prahu potravinové bezpečnosti pro zásobování obyvatel v případě krizových situací a ohrožení (certifikovaná metodika)
http://www.uzei.cz/data/usr_001_cz_soub ... ecnost.pdf
Prim
Příspěvky: 184
Registrován: 18.11.2012 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okoli

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Prim »

Dneska na mě z novinek vypadl článek, který se mi nechtělo uplně ignorovat - Mana

Samotný web produktu tady

Působí to minimálně zajímavě - neláká mě to jako plnohodnotná náhrada klasického stravování - jídlo beru jako něco víc, než jenom nutné zlo a pochutnat si na dobrym steaku mi koktejl nenahradí :D Ale mobilita, snadnost přípravy a nutriční hodnoty... to mi přijde pro nouzové zásoby prakticky geniální. Cena v porovnání s MRE taky super.
Jako nevýhodu vidim omezenou životnost (2 roky) a jak bude zažívání reagovat na tenhle druh stravy.

Nevíte o tom někdo víc? Zběžnou kontrolou v tom nevidim žádnou zradu, nutriční hodnoty denní dávky jsou za normálních okolností celkem ok i pro dospělého chlapa ale papír snese všechno...
SHABY
Příspěvky: 69
Registrován: 29.06.2014 22:12
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od SHABY »

Zdravím ve spolek. Předně dík Tině za "ciferník" o klíčivosti. Natolik mně to inspiruje, že budu dávat klíčit co se dá a nějak to pozřít. Možná se dá udělat i nějaký chutný salát(se salámem :lol: ). Již delší dobu mně však zajímají ořechy. Mají vysokou výživnou hodnotu, mnozí je doporučují konzumovat např naložené do medu. Logika mně ale říká něco jiného. Když sežeru kus ořechu, kolik energie si z něj vezme tělo? Tu jsem trochu skeptik. Možná spíše pomletý ořech a třeba i v tom medu zamíchaný se mně zdá lepší volbou. Ale i tak jsem na pochybách, kolik toho tělo z něj vytáhne. Analogicky k tomu, "výživné a energetické" tyčinky všeho druhu s ořechy, kolik si tělo z nich vezme? Pakliže ten ořech z většiny projde haj..em,co pro to udělat, aby předal enenrgii.
Jen bokem, co si myslíte o sušených fících. Po mojích zkušenostech:vítaná změna, příjemná chuť, zaplněný břušek, "něco" v hubě co se dá žvýkat a zahánět hlad. Nutričně však nevím.
Přeji pěkný večer
Brooks
Příspěvky: 37
Registrován: 25.11.2013 23:15
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Brooks »

Prim a znáš NRG-5? Řek bych že skoro totožné, jen to vyjde levnějš a vydrží 10let
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Baca »

Shabby

Orechy a jadra vseobecne su energeticka bomba. Vsetko susene ovocie tak isto. Su tovlastne ekumulovane zdroje nutricnych latok. Vsetko susene ovocie, zelenina, orechy, jadra atd atd, su vhodne na dlhe pochody, alebo skryvanie sa. Skaldovanie hlavne pre orechy a jadra plne tuku dlhodobo najvhodnejsie vakuovane a v tme. Orechy nevydrzia velmi dlho nanjvys tak dva roky. Tuky ktorych je v nich hromada rady oxiduju (zluknou) a zlukly orech sa stava miernym jedom a problemom pre travenie a nervovu sustavu. Nesmieme zabudnut nato, ze velka cast orechov a jadier obsahuje stopove mnozstva jedovatych latok napriklad kyanidov pri velmi velkom mnozstve skozumovanych orechov moze u citlivych osob dojsta nielen k alergickej reakcii, ale aj smrti. Navyse pri pravidelnom konzumovani sa tieto jedy kumuluju a po case zacnu poskodzovat pecen, slinivku a okrem dalsich organov aj nervovu sustavu. Susene ovocia, zelenina, huby dokazu preckat nezavakuovane DOKONALE vysusene a skladovane v suchom prostredi a v tme vydrzat aj viac ako 5 rokov plne konzumovatelne :-) Pozro na plesne, na susenom ovoci sa moze plesen lahko zamenit za vykrystalizovanu fruktozu. Tak isto su plesne (ich jedy) kumulovatelne v organizme. Sposobuju alergie, a vela z nich je karcinogennych.
SHABY
Příspěvky: 69
Registrován: 29.06.2014 22:12
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od SHABY »

Baca
Z HCN nemám obavy, neb je to těkavé a nestabilní a jak ořech trochu odleží, tak by měl být čistý. Jenže jsi mně naplašil s plísní. Mám od loňska několik balíčků fíků na které jsem zapomněl. Byly uskladněny v suchu v původním obalu. Je faktem, že mají na sobě takovou krupici, ale myslím si, že je to vykrystalizovaný cukr. Je to sladké, jak kdybych cumlal lžičku od medu, nemá to žádnou pachuť. Máš dobrou radu, jak rozeznat ev. od plísně?
Ještě malinko k ořechům. Mandle nebo lískáče v dobré hořké čokoládě(nejlíp tak 70-ti%), to bych se umlátil. Ale pořád mně visí ve vzduchu, když se celý ořech rozkouše, zda je tělo patřičně vytěží či to proletí potrubím. Jen tak si vzpomínám, že se např. přes cibetky proženou kávová zrna které cibetka nestráví, ale jen zfermentují a následně se z nich dělá poněkud drahá káva. Všude se sice píše, jak jsou jádra energetická, na nervy a pod. Bohužel, určité pochybnosti u mně setrvávají.
Pokud jde o jakékoliv sušené ovoce, nemám výhrad. Osvěží,dá tělu cukry, vitamíny, zažene hlad.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Baca »

Z orechov nas ludsky organizmus vytazi takmer vsetko :-) Cibetka ma troska ine travenie. Skus namiesto solidneho obeda zjest 150g orechov. To ze ta perfektne zasytia a do hodiny nebudes mat pocit hladu je dostatocnym dokazom, ze stravis z nich vela.
Pliesen rozoznas najlepsie lupou. Vykrystalizovana fruktoza sa pod zvacsenim javi ako drobne krystaliky, pliesen bude vyzerat vo vacsine relevantnych pripadov vyzerat ako srst, nech je uz zafarbena ako chce :-) Pokial je to co skumas sladke, je to prave fruktoza a dalsie cukry :-)

Kyanidy sa z orechov odlezanim velmi nestratia. Para orechy z brazilskeho pralesa sa dostanu na nas stol aj po roku az dvoch a aj tak sa konzumacia vacsieho mnozstva neodporuca (okrem kyanidov obsahuju aj dalsie nie prave priatelske latky, ktore sa vedia perfektne akumulovat v organizme) Staci, ze ma orech neporuseny obal ci uz skrupinu, alebo staci aj ta supa priamo na jadre. (poznas napriklad z arasidov, aj ked to prave nie su orechy). Idealne je konzumovat a skladovat orechy z domaceho prostredie (stredna europa, nie vlastna zahradka :-) ) na tie je uz geneticky clovek zvyknuty a nema az take velke problemy z vyuzitim a napr. alergiami. :-)
adbernau
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2012 17:35

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od adbernau »

Zajímavý článek o trvanlivých potravinách - http://www.goodshomedesign.com/10-foods ... 100-years/
Berchmans
Příspěvky: 28
Registrován: 14.08.2014 20:33
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Berchmans »

Prim píše: Samotný web produktu tady
Jestliže někoho zaujal projekt Mana (a já se nedivím, opravdu to vypadá velmi zajímavě), nechť ví, že to je v podstatě česká komerční verze amerického projektu Soylent. :) Ten je sice ve své hlavní podobě také komerční, ale má i svou mnohem zajímavější nekomerční verzi (při níž si prášek připravujete sami podle svých vlastních potřeb a specifik). Viz http://www.soylent.me a http://diy.soylent.me
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Martynko »

Mám to chňápat, že nouzovku krom rýže a obilí je dobrý mít ještě hrách či fazole? když se nemusí vařit a dají se konzumovat několik hodin máčené? pak ještě otázka, dají se hrách či fazole (luštěniny) skladovat stejně jako rýče či obilí? takže do sudu dát k tomu jako obvykle silikagel s železnýma pilinama, že?
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Jihlavak »

Na fazole pozor :!: Syrové jsou jedovaté. (zvracení, průjem....) Je potřeba je dostatečně ohřát, pak se stanou vděčnou potravinou....
Odpovědět