Tis cerveny

Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Tis cerveny

Příspěvek od Sehr »

Zkousel Vas nekdo jist duznaty nepravy miseky tisu cerveneho(Taxus baccata)?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tis_%C4%8Derven%C3%BD
Krome duznaty nepravy miseky je cely jedovaty.

Zkousim si vzpomenout jestli jsem ho nekdy v okoli videl,ale nemuzu si vzpomenout. Pravda je,ze jsem ho nikdy nehledal.:)
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Tis cerveny

Příspěvek od siegfried »

bejva v parcich :) neprijde mi to jako moc dobrej napad to zkouset :) (pokud clovek nechcipa hlady)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Tis cerveny

Příspěvek od alibaba »

Ja se divim ,ze to tady nekdo vi a ja jsem to psal na lukostrelce a tam rvali jako blbi co jsem to za vola a to bylo asi pred 2 roky ,tam se porat obiraji tisem a snazi se z toho delat 100 liberni luky ,ale hosanci maji smulu tis te velikosti byl vykacen za stredoveku a nektere stromy na severni strane Alp byly az 600 let stare ,kaceny a svazeny do Benatek a tam pomalu vysouseny co byly rosztipany na tramky 3x3 prsty a pak jak prodavala Italie vino na sever Evropy anglicky kral si vymyslel ,ze prodavat becku vina musi jim dat jeden stave na luk .....Dnes v Cesku roste jenom tis nekde v parcich mesta a je to krap plny suku, jako strom roste pomalu tak 150 let a tak pozor tis je jedovaty a spis nam rika kdyz se rimske legie hnuly az k Dunaji asi 4 vojaci si udelali kantynu na vodu z tisu a postupne se otravili a tak jist tis tak zbohem jestli chcete spachat bolestivou sebevrazdu a kdyz pracujete s tisem tak si poradne umyjte ruce ,nebo vam bude spatne pri priotraveni se ......
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Sehr »

siegfried píše: neprijde mi to jako moc dobrej napad to zkouset :) (pokud clovek nechcipa hlady)
Je to moje presveceny co mne nuti zkouset i potraviny,ktere se nedaji koupit v supermarketu. Zdalo by se mi nadherne,kdyby lidi doma pestovali na parapetu a na balkone rostliny :F .Zkouseli i jist ovoce co roste volne a rostliny z luk.Podle mne se nejen snizilo zavislost dovozu potravin,ale lidi by byli vic sobestacny. Ten,kdo pestuje i male mnozstvi rostlin muze potrvdit,ze se chova k tomu jidlu lip a setri(neprejida se) s nim nez co koupi.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Karlos »

Sehr píše:Zkousel Vas nekdo jist duznaty nepravy miseky tisu cerveneho(Taxus baccata)?
Napadá mě že ti co to zkoušeli už možná nejsou mezi námi :mrgreen:
Celá rostlina je až na sladce chutnající červený dužnatý obal okolo semene (nepravý míšek, dozrávající v září až v říjnu), prudce jedovatá.
Ale teď vážně, chápu to dobře že to jedlé je pouze ta zralá červená bobule bez semene?
tis-cerveny.jpg
tis-cerveny.jpg (10.23 KiB) Zobrazeno 19488 x
Jediný druh, u kterého na území České republice připadá v úvahu záměna s tisem červeným, je v našich parcích často vysazovaný příbuzný tis prostřední Taxus x media. Tis prostřední je křížencem tisu červeného s tisem japonským.
Bohužel už nepíší zda i bobule tisu prostředního jsou jedlé, záměna je dost snadná...
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Sehr »

admin píše: Ale teď vážně, chápu to dobře že to jedlé je pouze ta zralá červená bobule bez semene?
Presne.Jen to cervene.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Tis cerveny

Příspěvek od peteres »

Plod tisu je sice jedlý, ale nevidím u něj moc praktické využití. Tisy u nás nejsou tolik rozšířené aby se na tom dalo živit. Občas se ve městě najde nějaký starý kus, který má plodů hodně, ve volné přírodě ale prakticky nejsou. Pokud ti jde o vitamíny, najdeš v přírodě lepší zdroje, třeba šípky nebo plody dřišťálu. Pokud to chceš jako zdroj kalorií, tak bych se obrátil spíš k rostlinám jako je dub, líska nebo ovocné stromy. Pokud ti jde o to někoho otrávit tak je tis dobrá volba, ještě lepší je lýkovec, ten se ale blbě hledá a nebo štědřenec, toho je dostatek i ve městech a patří k našim nejjedovatějším.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Sehr »

Nejedna se o prakticke vyuziti,ale jen o vyuziti. Uvidim neco k jidlu,tak to snim to. :) Ostatni jen to prejdou.
Chutna to pry sladce.

Mam svuj seznam 10 plannych rostlin na ktere jsem se zameril(pravidelne jist) a dal jsem si je do jidelnicku. OStatni jsou jen na zkusku a na otestovani. Mezi ne patri i ten tis.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Maximus »

Mě osobně dužnatý obal semene tisu docela chutná, ale s těmi zrníčky opravdu není žádná sranda. Takže si jen v poklidu "sezobnu" pár kousků na chuť a dávám si opravdu velký pozor abych semena nespolkl (rozhodně není ideální "ožužlávat" tisové bobule někde ve spěchu a stresu - to se pak může lehce stát, že budete shánět s ještě větším spěchem nějaké dávidlo :evil:).
Pojídání tisu má jistou analogii v pojídání fugu - pokud se stane někde chyba, tak vás to může stát i život.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Karlos »

Diskuze o jedlých planých rostlinách oddělena: Jedlé plané rostliny a příprava pokrmů z nich
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Ivana »

Plody tisů jím pokaždé když se k nim dostanu. Není těžké dávat pozor na vyplivnutí, je to podobné jako jíst třešně. Kdo nemá problém s třešňovými peckami neměl by mít problém ani s tisem. Ostatní části tisu jsou jedovaté, až smrtelně. Nepodařilo se mi najít smrtelnou dávku, ale počítám že jedno nerozkousnuté semeno smrtelné nebude. Rozkousnuté semeno bude mít silnější účinek, to ale snad nikdo poučený polykat nebude.
Tisy mi chutnají, jsou dužnaté a sladké a mají konzistenci trochu slizovitou.
Tis červený u nás roste, ale je vzácný a zvláště chráněný (silně ohrožený). V úvahu proto připadají ty pěstované a pak parkové druhy. Kromě tisu červeného se pěstuje v mnoha kultivarech tis japonský Taxus cuspidata, který má jehlice s hrotem a je jedovatější než tis červený. Dále se v parcích pěstuje tis prostřední Taxus x media který je křížencem prvních dvou druhů a jedovatostí by měl být mezi nimi. Rozlišení je pro laika obtížné, ale bobule všech tří druhů (i dalších, jako např. tis kanadský nebo tis krátkolistý) jsou jedlé. Prostě je jen potřeba vyplivovat nerozkousnutá semena, nevidím v tom nic složitého.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Karlos »

Ivana: vítám mezi námi další ženu :F

Tedy jakýkoliv tis na který narazím má jedlé bobule (samozrejme bez semen) nebo existují i druhy které mají bobule jedovaté?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Artifex »

Také je jím když jdu kolem tisu tak si pár natrhám, prostě jde o to, vyplivnou tu pecku, proto nedoporučuju učit děti, které je můžou omylem rozkousnout.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Ivana »

Karlos:
Myslím že můžeš jakýkoliv tis na který narazíš. Vpodstatě u nás najdeš jen tři výše zmíněné druhy, jiné druhy velmi ojediněle, v botanické zahradě, v arboretu na zahrádce dendrologa nebo jiného nadšence. O tisech s jedovatým míškem nevím.
Artifex:
Děti to naopak nauč, měli by znát jedovaté věci.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Artifex »

Děti nemám ale myslím do budoucna. Jde mi o to, že nehoda se stane.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Ivana »

Artifex:
Souhlasím. Ale osobně to vidím tak, že právě proto by rizika měly znát.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Artifex »

Asi ano, se zbraněmi je také budu muset naučit žít ve stejné domácnosti. :yes
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Pampalíny »

Tis je výborný (respektive "to" červené - epimatium) a je hodně sladký (až nechutně). Jako zdroj energie je výborný.

Tis roste po celé ČR - sice řídce, ale roste a díky ochraně se mu jakž takž daří. Vzhledem k histerii lidí Vám ho navíc nikdo neobere. :)

Potřebuje ale dobrou půdu a slunce, např. loni v pražské ZOO byly tisi úplně obsypané... Tak jsem si nazobal, lidi na mne koukali jako na blázna, protože všude visely cedulky s varováním :)
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 264
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Tis cerveny

Příspěvek od sroub »

My sme dokonce dělali z tisinek marmeládu. Je tim strašný práce a člověk je celej upatlanej, ale je to vynikající a slaďoučký :)
jaruška
Příspěvky: 1
Registrován: 20.01.2013 18:03
Pohlaví: žena

Re: Tis cerveny

Příspěvek od jaruška »

Zdravím,

potřeboval bych někde vyfotit Tis Červený pro jeden fotograficý projekt.

Poradíte mi, kde v Brně a okolí roste? Údajně někde v Lužáneckém parku, ale bohužel se mi ho nepodařilo najít.

díky za info
Odpovědět