Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od peteres »

Sunar obsahuje ani ne poloviční množství proteinu oproti sušenýmu netučnýmu mlíku, takže po přepočtu na cenu za čistý protein je dražší. Ano je lepší po výživové stránce, je to kompletní kojenecká strava. A to je taky jeho nevýhoda pokud jde o trvanlivost, obsahuje hodně tuku.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Jako "ve válce". MF DNES testovala potravinový balík doporučený Němcům
http://zpravy.idnes.cz/mf-dnes-test-pot ... domaci_fka

Článek teda příšernej, ale aspoň se o tom něco napsalo. Snad bude diskuse lepší.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Count »

Už jsem to dával do vtipů. Co asi napadne běžného čtenáře? Že si koupí pytel brambor, droždí a je za vodou? To fakt těm novinářům nestojí za to dát do googlu "krize potraviny" a hodinu si počíst? No nic. Půjdu si koupit fazole. Než je na doporučení MF Dnes přestanou pěstovat.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Právě jsem si přečetl i tu diskusi a je to teda také síla. Zatim 220 komentů. Většina k ničemu. Při nějaké katastrofě lidé fakt pochcípaj hlady. :(. Ale jak bylo uvedeno v jednom komentáři, po týdnu hladovnění by sežrala i tu krabici ve které to bylo balené.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Mě ta diskuse nepřišla až tak marná, spíš tam dost lidí poukazuje na nekompetentnost autora(ky?). Pozitivní je že se o tomhle vůbec píše v tak čteném médiu, přecejen to část lidí přimějě (i když jen podvědomě) si připustit že se něco stát může - a to je první a nutný krok k tomu aby se na to nějak připravili.

To že si slepice vodřeže dřív prst než chleba je jiná věc, ale s tím tady nic nenaděláme.

Já podle hesla Buď Připraven funguju v podstatě celej život, takže jsem absolvoval milion diskusí na toto téma. Vím tudíž že sou lidi, co jdou pro rejži dvakrát do týdne do krámu, "protože chtějí čerstvý a nechtěj doma bordel". Dávno sem vzdal vysvětlování, že ta rejže koupená dnes a za půl roku v tom samým tesku připlula jedním kontejnerem. Neřešitelný problémy sou prostě neřešitelný.

Koneckonců, už jen to, že si někdo koupí krabici Instatnt Survival Box (just add water), vo něčěm svědčí, žejo.

Apropo, mě právě došlo čerstvý mlíko, a velice si libuju že nemusím jenom kvůlivá němu do opchodu, páč mám karton trvanlivýho.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1161
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Alstratt »

Clanek teda nic moc, info z nej zadny zazrak ale tak snad to aspon nektere posune vpred udelat si nejake zasoby. Ale ta pani z clanku mi prijde ze o tom nema zadne znalosti. Je to nouzova strava a ne nejake jidlo od Gordon Ramsay, to jidlo je stavene pro jine ucely a ne pro to aby to clovek jedl stale i mimo nejakou krizitreba to co ta pani nakoupila jako je NRG-5 apod. Je to prenosne, lehke, nouzove jidlo do mist kde neni normalni pestra strava tak na urcitou dobu to cloveku pomuze. Jinak nevim co je spatneho na fazolich ty jsou prave dobre. Nejake drozdi taky k nicemu na dlouhodobe skladovani, pak baterka co sviti modre ... no comment i kdyz asi vim co tim mysli. Uprimne ona ani ta sul a cukr nepatri mezi dost potrebne suroviny v opravdu velkem mnozstvi to same testoviny ty taky ne i kdyz ja testoviny miluji, celkove italskou kuchyni miluji. Ja mam v zasobach i NRG-5 + vlasni vytvorene MRE + ruzne tycinky apod. pro pripad kdyz nekam musim nekam jit a nebude cas ani moznost si tam udelat jidlo jako rychle, lehke, malo zabirajici jidlo + zdroj energie na kratkou dobu jinak skladuji normalne pytle brambor, lusteniny, pestujeme si ovoce, zeleninu, slepice ... chceme to v budoucnu vice rozsirit po nakupu vetsiho domu s vetsim pozemkem. Z masa je nejlepsi asi tak to kureci a ryby pripadne treba este zverina. MRE si vytvarim spis uz vlastni z MRE si uz nechavam jen ty ohrevne sacky a sladkosti si mohu lehce vytvorit ktere nejsou plne nahrazek ale jsou ciste prirodni obsahuji vitamin c, enzymy, kratky zdroj energie ve forme glukozy ... Rozmixuji ruzne ovoce, pote to rozetru na pecici papir ... strcim to do susicky na ovoce, pote si z toho udelam platky, zaroluji a mam zasoby sladkosti, vim co strkame do pusy a tak si mohu udelat i nekolik prichuti pripadne necim dobrym doplnit atd. Je toho opravdu hodne, suche zasoby skladuji v Mylar Bags. Chce to vyvazit stravu a ne se za cely den narvat jidlem a potom uz nic spravne se ma clovek najist postupne kdyz ma hlad a to vice mensich porci za den a ne to vsechno nahromadit a snist. Na vecer si dat treba rybu nebo nejake lehke jidlo pokud mu to zasoby umoznuji. Mam tu pak ruzne suplementy, vitaminy, celkove doplnky stravy, muj milovany caj Raizana bez ktereho by to nebylo ono :D atd. Mely jsme vice premyslet dopredu v pred predchozim bydleni jsme mely velky pozemek a velky dum tam se toho veslo mnohem vice, byla spatna volba jit do neceho jineho tak snad nam vyjde koupe noveho pozemku a domu.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Článek tragickej, né že nic moc. Ovšem my tady (jakožto rozpadlíci a tedy víceméně "od fachu") se na to asi budem koukat jinak než běžnej civilista.

Kromě komplikace že si slečna ukrojila prst (nasrat, ještě má devět rezervních) a do týdne bez MacDonaldu pojde hlady, tam vidím daleko zásadnější problém. Za posledních xx let společnost výrazně postoupila směrem k absolutnímu konzumu, i ve smyslu tom, že se lidi zbavujou odpovědnosti a tuto přesouvaj na třetí stranu (což je velmi výhodné zejména pro blbce)(čímž se ovšem zároveň zbavují svobody, za nadšeného hýkání spoluovcí a taky za masivní podpory systému, ale to je na jinou a dlouhou diskusi). Takže ke všemu je přiložen debilní návod s ještě debilnějšími varováními, a ve výsledku nejde vůbec o to, jestli se dílo podaří, ale o to, jestli jsem dodržel návod a mám se na co vymluvit. Proto přes den svítíme, čteme že silnice způsobila nehodu, a podobné nebetyčné krávoviny.

Společnost nás tlačí do donekonečna stoupající spirály "růstu", vše chceme rychleji, víc vydělat, víc koupit, sežrat, použít, zahodit - a pokud se v tomto řetězci něco posere, tak ječet o svých právech. S tímhle přístupem právě jedná ten druh lidí, kteří si koupěj Survival Box. Jsou příliš blbí/líní/zaneprázdnění (to je ve finále to samý) na to, aby se zamysleli nad tím, CO vlastně potřebují, takže za peníze koupěj instantní řešení. Bylo to přece drahý tak to musí fungovat, je to krabice na přežití a je odpovědností výrobce udržet mě naživu bez vohledu na to, že si otevíráním konzervy umím způsobit vážné zranění - a jestli se to nepovede a já umřu, tak ji půjdu reklamovat a to uvidíte ten binec.

Přesně na tomhle principu sem (naštěstí) bejvalýmu zaměstnavateli vysvětloval, že JÁ chápu, proč nikdy nebyl čas vyměnit volej v autě; ale kdyby byl tak hodnej a šel to vysvětlovat motoru. Tomu sou totiž všechny výmluvy buřt a pokud nedostane volej, tak se zadře, jak se následně taky vidělo.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Já jsem původně chtěl reagovat na Alstratta, a nějak jsem se rozepsal a malinko odbočil.

Alstratte, né že bys neměl pravdu, ale poněkud mícháš dohromady tohle a MRE/KDčka.
Německá vláda doporučila obyvatelstvu mít doma zásoby jídla na nějakou dobu. Požadavky nízká váha a odolnost při přepravě jsou proto zanedbatelný, naopak za důležitý faktor považuju "uživatelskou přívětivost (pokud tento termím jde aplikovat na jídlo)" a taky obměnitelnost.
Vláda neřekla kupte si krabici amarounů; vláda doporučila mějte doma žrádlo na měsíc. To že to část populace (popsaná v předešlém příspěvku) pojala takhle, není chyba konzervovejch plechovek ;)

Rejže a těstoviny v konzervě - předpokládám že předvařenej polotovar (proč by jinak byly v plechofce, žejo). Daleko lepší službu by slečně udělalo pár pytlíků rýže, těstovin, a luštěnin. K tomu pár konzerv s masem/párky/rybičky, a měsíc musí přežít naprosto luxusně. Předpokladem ovšem je že si umím uvařit alespoň kolínka, ti vostatní to holt budou mít asi těžký - krabici která řeší blbost koupit nejde.

Já jsem svý zásoby zhruba popisoval, těžistě je právě v surovinách který běžně používám. Ty s dlouhou životností mám v co největším množství (rýže, těstoviny, luštěniny, sušený a zavařený ovoce/zeleninu) a tím že je spotřebovávám, tak je průběžně obnovuju; nic se nezkazí, nic se nevyhodí. Nemám (až na pár konzerv v evakuačním báglu) žádný "válečný jídlo", žádný survival krabici - vařím naprosto normální, klasická, tradiční jídla; přesto na těchhle běžnejch zásobách dokážu přežít měsíce. Ke konci to nejspíš nebude žádná hitparáda, ale kolínka s paštikou sou furt jídlo, co by za něj dali v koncentráku.

Máte vepřovou hlavu?
Máme.
No dobře vám tak!
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od prof. Orfanik »

Vzhledem k tomu, že mám ňákou tu státnici z oboru výživy ( i v souvislosti na "krizové" situace ) vycházím z toho,
že bude problém i s ohřevem - především ve velkých aglomeracích. Brambory, rýže, luštěniny, to je mňam, ale než
je uvařím.... Takže doporučená dávka na den - sacharidy dodají instatní krupičná kaše, instatní ovesné vločky,
tuky na krátkou dobu plechovka oleje + zbytky konzervovaných masných výrobků. Bílkoviny z téhož. Pro omladinu
plechovka marmelády a med ve stejném obalu. VODU sežeň, kde můžeš. K tomu improvizovaný vařič, není-li doma
již po pradědovi z války nějaký oprášeno. První dva týdny krize je nutno přežít a ne chystat obložené chlebíčky.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Problém bude zřejmě se vším, nefunkčním vodovodem/kanalizací počínaje; ale to je již nad rámec tohohle vlákna.

Problém s ohřevem a vařením samozřejmě vyvstane, i když nemyslím že velikost města bude mít zásadní vliv. Buď v domě je možnost vařit na alternativním palivu, nebo není, tím to zhruba hasne.

Lidi kteří bydlí v rodinných domcích z velké části tu možnost mají, zejména ve starší zástavbě - starší domky maj komín (i když možná nepoužívanej a bez platný revize (nevím co je potřeba, já komín nemám)). O něco horší to asi bude se sporákem.
Modernější domky a naprostá většina bytů komín nemá a byla by odkázána na jiné paliva než dřevo/uhlí. Protože elektřina nejde dost dobře skladovat (pomiňme FV ostrovy), jediný praktický řešení je PB, případně benzín/petrolej. Tyto paliva jdou skladovat a jsou cenově dostupná.
Spousta lidí má kdejaký turistický vařiče, ať už aktivně používané, nebo jen zděděné z dob minulých. Ti kteří žijí moderně a vaří jen na indukci/mikrovlnce/macdonaldu, budou mít asi problém.

Lihovej vařič néé. Mám a na pytlíkovou polívku nebo kafe je funkční, na cokoli jinýho už moc ne.
Turistickej vařič na kartuše je nouzovka na několik málo dní. Jasně, šlo by na něm vařit i půl roku, ale dobrý řešení to není.
Jedno/dvouplotýnka na 2kg PB flašku je daleko lepší řešení - tohle by bylo asi nejvhodnější pro menší byty, dvoukilovka a kempingovej vařič nejsou ani moc drahý, ani rozměrný. K dvoukilový flašce je i lampa a malej vohřívač, takže jeden zdroj poslouží na víc účelů (v tom případě bude ovšem jedna flaška rozhodně málo).
Ještě elegantnější řešení je samostatně stojící dvouplotýnka, krmená přes regulátor z 5/10/33kg flašky. 10kg PB vydrží několik měsíců a na dvouplotýnce na stole se vaří velmi pohodlně.
Úplně nej pak je umět přehodit stávající plynový sporák na propanbutan a mít na to součástky - tak to mám já, takže mám ty samý 4 hořáky i troubu s grilem, jako za normální situace na ZP.

Ve všech případech je samozřejmě nutné na to myslet dopředu a vařič i zásobu paliva zakoupit, otestovat, a uložit. Ale už značně odbočujeme a na téma vohřívání bych pokračoval v příslušném vlákně.

---

Instantní kdeco, no nevím. Pokud ti to funguje a jíš to, tak samozřejmě ano. Ale jako nějaká záložní zásoba ... Po nějaké době to zestárne a co, vyhodíš to?
Pokud je alespoň uspokojivě vyřešeno vaření, tak uvařit rejži nebo těstoviny je práce na dvacet minut, já v tom nevidím žádnej problém.
Problém - a zásadní - vidím v tom, že mi klekne lednice a mrazák, ale to je opět jiná kapitola.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Co se ohřevu rýže, těstovin, vaření polévky atd týče, plánuji někdy vyzkoušet a naučit se vařit v termosce. Existují termosky s velkým hrdlem přimo na jídlo. A dá se v tom i ¨vařit¨ (zalít vodou a nechat třeba půl dne dojít v termosce.) Ale to zde asi každý zná. Takže jen tak na připomenutí a možnost, jak šetřit palivo.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Dvouplotýnka je samo že pohodlnější, ale když už doma mám malej turistickej vařič s hadičkou, tak taky docela dobře použitelnej. Na měsíc to není, ale na tři dny, tejden vpohodě.
K4cer píše:... uvařit rejži nebo těstoviny je práce na dvacet minut...
Kromě obyč těstovin mám i pytel expres těstovin, co jsou uvařený za 2 minuty. S rejží to je horší, máte někdo typ na expres rychlou rejži, tak do 5 minut?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Tak na iDnesu asi uznali, že článek "Jako "ve válce". MF DNES testovala potravinový balík doporučený Němcům" se příliš nepovedl, a tak ho přepsali. http://zpravy.idnes.cz/nemecko-balik-za ... ranicni_jw
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od prof. Orfanik »

Ještě k oněm potravinám přidám kuskus a bulgur. Vycházím totiž z premise, že nouzové zásoby potravin slouží
k základní výživě v nouzovém stavu. Proto je třeba volit takové, které jsou máloobjemové, dlouhodobě sklado-
vatelné, připravovatelné pouze zalitím vařící ( horké vody ). I v paneláku lze ohřát vodu v plechovce s příslušný-
mi otvory a tekutou hořlavinou ( odkazů je tu dost ). V nouzi nejde o přípravu polévek jako od maminky, alébrž
o blaf, který mi umožní přežít, abych si posléze připravil lukulské hody. Ušetřený čas je nutno použít v dané si-
tuaci k činnostem dalším, neméně důležitým, ne-li důležitějším.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Count »

Bill Masen píše:Tak na iDnesu asi uznali, že článek "Jako "ve válce". MF DNES testovala potravinový balík doporučený Němcům" se příliš nepovedl, a tak ho přepsali. http://zpravy.idnes.cz/nemecko-balik-za ... ranicni_jw
Nepřepsali, korzervové plechovky jsou tam pořád. Jen napsali další. Když jsem viděl složení balíčku - 1600g rýže a 1800g cukru, tak jsem měl facepalm přes celý ksicht až na zátylek. V diskusi ale zaznívají rozumné hlasy.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Lyster: teoreticky zná, ale prakticky sem to zkoušel a buď byly kolínka uvnitř křupavý, nebo polorozvařený. Chyba bude asi ve mě, né v kolínkách, ale nějak mě to nenadchlo a pak už sem s tím neexperimentoval.
Každopádně, na zalití horkou vodou stejně potřebuješ alespoň nějaký vařič.

Bill: jasně, já ti ji necpu, jen mě to napadlo jako dobré řešení pro někoho, kdo třeba neví že takový existuje. Všichni jsme někdy začínali. Turistickej vařič s hadičkou je fajn, otázka je do čeho všeho umíš tu hadičku připojit.
S expresrejží nemohu sloužit, já vařím normální.

Count: co je na 1,6kg rejže a 1,8 cukru špatnýho? Kromě toho že ta rejže je tak na tejden, ale zas je tam kdejaký jiný zrní.
A není tam ani jedno pivo!!! :evil: :lol:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Nevím na co si K4čere reagoval. Na tu rejži, nebo na ten vařič?
Na malej vařič se dá pořídit redukce na velkou bombu. Já mám u všeho potřebu minimalizovat objem a hmotnost. Kromě toho ten malej vařič už mám. Je to Pinguin Mantis, Pyro by byl lepší, protože žere i benzín.
Pivo by v tom balíčku bylo fajn, ale hlavně se divým, že tam nejsou bonbóny, čokoláda, žvejkačky, prostě něco na chuť. Vždyť i ve vojenský dávkách tyhle věci jsou.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Bill: na vařič. Jasně když nějakej máš a vyhovuje, tak je zbytečný pořizovat další. To so tou hadičkou sem myslel tak, aby šel připojit na co nejvíce zdrojů.
S pivem jsem si dělal srandu samozřejmě.

Ale tak krabice je nedodělek celkově, chybí tam daleko víc věcí si myslím - jednak maso v nějaký formě (paštiky, párky, sardinky, možná hotový jídla v konzervě), instatntí těstoviny, pak taky nějaký koření - v nouzi uvařím rýži nebo těstoviny a alespoň je nějak navoním, jíst to den co den samotný není nic moc teda a to koření moc nestojí a místo nezabere.
Za tu cenu je to fakt zoufalý.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Heike »

Pro Němce je to až moc dobrý. Předpokládám, že pokud je to dělané jako např. rybičky v oleji pro něměcký kaufland v kvalitě a jedlé a pro český i s hlavou a ocasem, přizpůsobené lokálním chutím a zvyklostem, tak krabice na přežití pro nás bude obsahovat hrst sena, slupky z brambor a tradičně tuřín.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Já bych to pivo, nebo něco takovýho jako srandu nebral. Prostě při VP, když je čas narazit nouzovej balíček, tak po večeři tátovi pivko, mámě dvojka vína a dětem tabulka čokolády dokážou zlepšit náladu. To je stejně důležitý, jako pocit sytosti.
Odpovědět