Konzumní líh

Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Konzumní líh

Příspěvek od proforma »

Nenasla jsem tu nikde zminku, tak tvorim nove vlakno. Chtela bych zkusit delat nejake domaci bylinkove likery, predevsim k lecebnemu uziti (kapky, tinktury...). Ale nevim, kde sehnat kvalitni konzumni lih. V kramech neni (ani v drogeriich), u Vietnamcu to kupovat nebudu a na netu si nejsem jista. Znate nejakeho provereneho vyrobce nebo prodejce, ktery prodava etanol bez primesi metanolu? :-) Prip. jak v domacich podminkach muzu udelat nejakou zkousku na metanol?

Pokud jste uz neco takoveho delali, uvitam i zkusenosti a rady zacatecnikovi, diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Joe Azbest »

Taky jsem ten problém řešil a nakonec jsem ho sehnal v Makru http://www.makro.cz/vyhledavani?q=l%C3%ADh+80%25
víceprocentní se už lehce sehnat nedá, ale 80% musí stačit.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Konzumní líh

Příspěvek od dracekvo »

A lékárenský líh se nechá konzumovat?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Konzumní líh

Příspěvek od proforma »

@Dracekvo: lekarensky je strasne drahy, to uz bych si rovnou mohla koupit rakouskej rum za 500 Kc/0,5 l...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Konzumní líh

Příspěvek od proforma »

@Joe: dik, na Makro jsem si nevzpomnela :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Del-in »

Proforma
také jsem řešila, nakonec mi vozí kamarád z Polska líh 94% za 140 Kč půl litru. Bezkonkurenční cena, tam se běžně prodává v obchodní síti, takže žádný patoky. Je super na rozpouštění všeho možného, propolisem počínaje a rostlinými silicemi konče. Vzhledem k aktuální ceně "jen" lihobenzínu z lékárny, která činí 800 Kč za litr, je fakt k nezaplacení.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Konzumní líh

Příspěvek od proforma »

@Del-In: diky za tip. Ja jsem nakonec nakoupila v Makru 80%, cesnek se mi uz louhuje, tak uvidime :-) Do Polska bohuzel zadne kontakty nemam.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Jonny
Příspěvky: 25
Registrován: 28.08.2016 19:59
Pohlaví: muž

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Jonny »

Proforma - napiš SZ kde bydlíš, já jsem u poských hranic a jezdím tam na nákupy, mohl bych Ti nějaký líh obstarat.
... ještě nikdy nebylo, aby ňáko nebylo !
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Konzumní líh

Příspěvek od proforma »

Jonny, dik moc za nabidku :-) Uz jsem si poridila zasobu v Makru, zatim jsem to na ty moje experimenty jeste nespotrebovala. Ale az jo, rada se ozvu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Baca »

Trosku odbocim od temy otazkou. Jestvuje nejaky samodomo test na obsah METANOLU v liehu ??
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Hohepa »

Jo visí na zdi skoro v každé oční ordinaci :clap

Ne vážněji , jediné co mě napadá je destilace v "laboratorních" podmínkách.
Tedy pomalu zahřívat a kontrolovat pečlivě teplotu v koloně a podle množství, které se předestiluje před dosažením teploty cca 78°C lze usuzovat na množství metanolu.

Ale pokud je to tradiční "domácí " výroba a ne směs namíchaná z čisticích prostředků , tak se člověk defakto nemá jak otrávit.
http://www.alkoholesence.cz/alkoesence- ... o-alkoholu
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Baca »

U ociara je uz neskoro testovat :-D Idem patrat dalej, ked najden nieco zmysluplne dam vediet ;-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Jonny
Příspěvky: 25
Registrován: 28.08.2016 19:59
Pohlaví: muž

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Jonny »

Tak sused čo varí sám sebe si, to istí teplomerom, dvomi deflegmátormi ( odkalovač ) a vodovodným testom. Do štamprlky dá asi polovicu objemu destilátu ( finál cca 70% )a doleje vodou - ak je tam metyl, zmodrá to. Normálne po zatrasení keď sa kuknete proti žiarovke tak to má modrý nádych. Keď to nezmodrá je to OK. No a potom to ešte zapaľuje - podľa farby plameňa pozná či je to OK. A keď uzná že je to OK, nariedi na cca 48% a vypije si sám 0,5 litra. Keď na druhý děn stále vidí, ponúkne aj iných. Tomu vravím zodpovednosť :D
... ještě nikdy nebylo, aby ňáko nebylo !
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Konzumní líh

Příspěvek od peteres »

Žádná jednoduchá a spolehlivá domácí metoda na určení obsahu metanolu není známá. Barva plamene se liší jen u čistého metanolu, ve směsi s etanolem je plamen stejně modrý jako u čistého etanolu. Nepozná se to ani čichem ani mícháním s vodou. Metanol i voda je přirozenou součástí každé ovocné pálenky, a je blbost, aby někdo okem poznal i větší změny jejich koncentrace.

Spolehlivě se to dá určit plynovým chromatografem.
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Konzumní líh

Příspěvek od PetrNovak72 »

když máš mega zbytečný,:-) tak jednoduše a doma )
https://www.novinky.cz/domaci/280592-me ... inuty.html
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Piston »

Zjistit nějakou jednoduchou metodou obsah metanolu není podle mě možné. Nicméně, toto je aktuální u lihů neznámého a podezřelého původu. U domácích výrobků je to dost zbytečné, pokud je u ovocných pálenek z peckovin zachován doporučený výrobní postup. No a u domácích destilátů z obilí nebo dokonce čistého cukru (nejjednodužší pálenka), kde by se tam ten metanol dostal?

Čístý líh jsem teď kupoval v Polsku v Kauflandu, cena 46 zlotých za půl litru 95% lihu, ale uvítám i tipy na levnější zdroje…
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Konzumní líh

Příspěvek od peteres »

PetrNovak72 píše:když máš mega zbytečný,:-) tak jednoduše a doma )
https://www.novinky.cz/domaci/280592-me ... inuty.html
Když už máš mega zbytečný, tak si koupíš za nějakých dvěstě až třista tisíc přesně ten plynový chromatograf o kterém píšu o něco výš, a zbytek těch zbytečných peněz utratíš za jiný kraviny.
Uživatelský avatar
Jonny
Příspěvky: 25
Registrován: 28.08.2016 19:59
Pohlaví: muž

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Jonny »

Anebo, když máš mega zbytečný, koupíš si 5000 litrů konzumního lihu ktrýžto jest zdravotně nezávadný a uložíš
do předem připraveného bunkru na horší časy. Nebo koupíš 1000 litrů fajnovýho koňaku a archivuješ. Pakli bude nějaký průser, užiješ jako platidlo, meducínu...whatever. Pakli-že ale nebude, nevadí, vnuci jisťe zbohatnou prodejem 50-60ti letého koňáčku fajnšmekrům. Já bych to viděl takhle - nekupujte sajrajty od neznámých autorů, a chcete - li pálit, nechte se zaučit dědky co pálej celej život a pořád vidí. A že ich je u nás v Československu hojnost. Možná se tím sice nechlubí v hospodě, ale optáte - li se jen po rodině, jistě na nějakého kápnete. Pro PA dobu bych doporučil získat znalost či lépe i praktickou zkušenost a posléze investovat pár set, max pár tisíc korunek do aparátu - papiňák, hadičky, teploměr a chladič. Já mám papiňák po babičce, teploměr od kámoše topenáře, hadičky ze železářství a skleňěný chladič mne vyšel na 36 € Aparát je naprosto legální věc, destilace třebas vody předse není zločin, a navíc třeba na půdě je to jen další z mnoha krabic. Jedinou starostí pak je zdroj tepla a materiálu ke kvašení, ale to je již jiná kapitola.
... ještě nikdy nebylo, aby ňáko nebylo !
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Lyster »

Náhodný objev může způsobit ekologický obrat. Vědci umí měnit CO2 na etanol
https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... tanol.html

Takže se lidstvo k té smrti nakonec uchlastá. :lol:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Konzumní líh

Příspěvek od Hohepa »

Napřed jsem myslel že to je další kachna.
Vono vyrábět ethanol z CO2 jen pomocí katalizátoru zní jak pohádka o perpetu mobile.
Ale ten poslední odstavec to vysvětluje.
To této technologii předznamenává široké využití. Například uskladnění energie získané z větrných či slunečních elektráren. Takový proces vám umožní využít přídavný přebytek elektřiny k získání a uchovávání etanolu,“ shrnul Rondinon hlavní přínos objevu jeho týmu.
Otázka je jaká je účinnost procesu : elektřina na etanol a zpátky etanol na elektřinu :D
Odpovědět