Polní telefon

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Polní telefon

Příspěvek od tygrsdrakem »

S překvapením zjišťuju, že tu stále chybí vlákno o tak legendárním a úžasném technickém výrobku, jakým je polní telefon TP25. Nutnost instalace kabelového vedení je samozřejmě nevýhoda, ale pro nouzové spojení stabilně umístěných stanic v rámci obce (hasičárna, obecní úřad, radiostanice nějakého amatéra, atp.) mi to přijde jako geniální věc. Ve srovnání s radiostanicemi má totiž mnohem menší spotřebu - a to jako že řádově nižší. Což při nějakém dlouhodobějším výpadku el. energie může být docela sympatická vlastnost. Kdesi jsem viděl schéma jak se tahala polní telefonní síť, nemáte to někdo k dispozici?
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
mysiak001
Příspěvky: 5
Registrován: 24.07.2014 16:27
Pohlaví: muž

Re: Polní telefon

Příspěvek od mysiak001 »

Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Polní telefon

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak mám dva kousky a jednu cívku drátu, ale doufám, že nikdy nebude tak zle abych to potřeboval. Napájení mám vyřešené monočlánkovým adaptérém na dvě tužkovky (lithiovy). Co bych jako kluk dal za takovou hračku :-)
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Polní telefon

Příspěvek od dako »

Mam taky, 2ks + 1 na nahradni dily, bezva vec
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Joe Azbest píše:Tak mám dva kousky a jednu cívku drátu, ale doufám, že nikdy nebude tak zle abych to potřeboval. Napájení mám vyřešené monočlánkovým adaptérém na dvě tužkovky (lithiovy). Co bych jako kluk dal za takovou hračku :-)
Na dvě tužkovky v sérii určitě ne, jedině paralelně, nebo rovnou D-buřtovku. Původní baterie byla 1,4V, nikoli 3V.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Polní telefon

Příspěvek od tygrsdrakem »

Osobně mám doma v polní lince k sousedovi v každém přístroji po jedné tužkovce a po téměř dvou letech provozu jsem je ještě neměnil. Pravda je, že je spojení používáno spíš výjimečně, ale i tak mi to přijde dostatečné. S D buřtovkou bych se bál spíš jejího zestárnutí, než vybití.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Jj, záleží fakt jen na tom, jak moc vysíláš, baterie je v obvodu zapojená jen a pouze, když je stisknuté tlačítko.
Ale hlavně pozor, nepřítel naslouchá!
IMG_05572.jpg
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Tak se mi TP úspěšně množí...
IMG_05722.jpg
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Polní telefon

Příspěvek od K4cer »

Hele, tajdle si někdo založí PA-Com a po kníku nechutně zbohatne :tmi

Tayjéé Artifééx, ůůstřednáá!

:mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

No, PAcom nemám v plánu, ale ještě 5 telefounů ano, a a ústřednu taky, protože ta je na 10 spojení.
Co lepšího si může rozpadlík přát na stabilní spojení dvou míst? Tohle nezarušíš, žere to baterii jen při zmáčknuté vysílací klávese a zbaští to 30mA na 1,5V, takže 0,045W, takže baterie v tom vydrží spoustu let hovoru, No, a konstrukční řešení je takové, že to vydrží blízký atomový výbuch a opraví to jezedák s trafopáječkou...

Obrázek
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Polní telefon

Příspěvek od JOBU »

Tak nejak tam ani nieje čo opravovať.Ešte skús zohnať zosilnovač k tomu.. a voláš po celej europe :)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Zesilovač potřebuje 45V anodovou baterii, to by chtělo popřemýšlet jak nahradit prvně... I když teda, zbaští si nějaké 3mA takže by to šlo poskládat z pěti devítivoltovek při rozumných rozměrech.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Polní telefon

Příspěvek od Kocour »

V Česku existuje nějaký e-shop, který se specializuje na retro výrobky, zejména rádia a elektrické příslušenství automobilních veteránů. Taky tam prodávají falešné pouzdro na anodové baterie, ve skutečnosti k sestavení právě z 9V baterií. Má ty správné rozměry, aby případně zapadlo do historických přístrojů, a imituje i papírový obal s historizujícím vzhledem, neboť provozovatelé starých rádií potřebují, aby tam nebyl cizorodý prvek. Kromě toho nabízejí různá kolečka k rádiím, opletené šňůry a podobné vymoženosti. Teď si nevzpomenu, jak se jmenují, ale dá se to jednoduše vygooglit.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Retroráj, vím, co myslíš.
Myslíš toto, co? http://www.retroraj.cz/shop/zbozi.php?s ... a=1&user=0

Mají tam i polní ústřednu
http://www.retroraj.cz/shop/zbozi.php?s ... kaid=90288
Co jsem se tak ale díval, tak spoustu dalších věcí tam mají nechutně předražených...
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Polní telefon

Příspěvek od Kocour »

Jo, to je ono. Před časem jsem googlil, kde koupit klasický telegrafní klíč a vyběhl na mě tenhle e-shop. Tak jsem si prohlédl celou nabídku, ale víceméně nic nekoupil, protože ten klíč nesplňoval moje představy.

Taky tam mají plno cívek vojenského drátu, jenže když se na to člověk podívá podrobně, tak se vesměs jedná o drát jednožilový.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Polní telefon

Příspěvek od Fabulous »

Jen jestli to není ta zelená spojařská dvojlinka s ocelovou duší, co vypadá jako jednodrát. To je super věcička ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Ne, mají tam jen PK1- jednolinku. To je kupříkladu v dnešní době před případnou EMP k polním telefonům bohužel nepoužitelná věc, když se táhne jen jedním drátem a druhý je uzemněný, chytá to v civilizaci neskutečné ruchy, šumy a brumy, bludné proudy v zemi ze zemničů a všechno možné. Nej spojení je s libovolnou lepší dvoulinkou, ať už vojenskou nebo klidně i civilní, s dráty nad 0,75mm a pokud to jde, tak zavěšenými na izolátorech, vajíčkách. Pak je spojení jako víno na spoustu, spoustu kilometrů. Na blízkých pár stovek metrů až pár kilometrů stačí jen drát zvonkáč, telefony ho bezproblémově schroupnou, jak na vyzvánění, tak na vlastní hovor.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Polní telefon

Příspěvek od tygrsdrakem »

No jasne, cokoliv co vede. Pohraval jsem si i s myslenkou v pripade PA pouzit pro TP nevyuzite vedeni NN na sloupech.. samozrejme by musel o but spolehlive odpojene, any to necekane nekdo neozivil :D
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Polní telefon

Příspěvek od JOBU »

Niekde raz dávno som videl nejaký telefon na volanie cez koľajnice.Princíp by mal byť podobný.Kde alebo ako,už napamätám.A zase v prípade nejakého väčšieho objektu (a totálnej bezelektriky) by to šlo aj cez zasuvkovy rozvod.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Polní telefon

Příspěvek od Kocour »

signál může jít klidně i přes vedení VVN pod napětím. Jenom by to měl konstruovat a zapojovat kvalifikovaný elektrikář :)
Odpovědět