Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

na to aby ti jela v mobilu aplikace nepotřebuješ síť. může fungovat jako kodér/dekodér pros ignál přenášený vysílačkou
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Joe Azbest »

To jsem netušil. Ale telefon používám nechytrý a jenom zřídka :-) A ten Intek 5050 scrambler má, ale jen po jednoduché "uživatelské úpravě" a zároveň se s tím odblokuje omezení výkonu 0,5W a i když v menu to jde přenastavovat, tak údajně po nastavení v menu na 0,5W to stejně jede naplno (bylo to v nějaké diskusi, ale není jisté, že to je pravda) A je scrambler u nás legální? Předpokládám, že taky asi ne.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Starken »

Taky pomalu doma odstraňuji AAA a tak jsem taky sháněl PMRlu na AA, už zde byla někde zmiňovana docela levná PMR na 3x AA Cobra MT645 http://www.huramobil.cz/cobra-pmr-mt-64 ... 098/#&hc=1 .
Jinak pokud můžu přímo srovnávat se starší cobrou MT 725, tak kvalita šla docela dolů. Něco nevadí: absence chůvičky, kontrola ještě jednoho kanálu (fce DW), jinak funkční tlačítka.
Co mi vadí je hodně malá voděodolnost, u MT725 si myslím, že kdyby mi spadla do vody a hned jsem ji vytáhl, tak by se ji asi nic nestalo (má jakés těsnění kolem krytu baterek), MT645 to nemá, kryt je jen jednoduše zacvakávající a taky nepovažuji za nejštastnější, že poutko na uchycení popruhu na ruku je na oddendávací sponě na opasek.
Ale jinak jsem zatím spokojen.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

tak zrovna DW je třeba na BAO docela šikovná funkce.
Uživatelský avatar
Damianus
Příspěvky: 15
Registrován: 07.12.2014 17:07
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Damianus »

uvažoval někdo z vás, nebo zkoušel packet radio? V případě, že by signál byl špatný, tak přenášet komunikaci jako data, tj. nějaký chat?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

Existuji aplikace pro komunikaci psk a rtty
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Poprosil bych zkušenější ctěné kolegy o informaci:

Jak nabíjíte (zejména) UV5R, a koneckonců všechny ostatní ručky, v automobilu?

Nemyslím teď adaptér na napájení z palubní sítě, ten mám pro Baofenga i pro CBčku; myslím vyloženě nabíjení akumulátorů.

Velká baterka pro UV5R má zboku nějaký konektor, nikde jsem se nedopátral jestli je pro nabíjení, nebo napájení něčěho jiného; pustit do něj 12/14V si rozhodně netroufám. Malý origo baterky ho nemají.
Midland 42 má na akupacku taky konektor, tam to nabíjení trochu funguje, ale jen při 14V, tedy nastartovaném motoru; z 12V se tváří že nenabíjí. Taky není jasné kdy je ručka nabita, LEDka svítí furt. Allamat27 konektor nemá.

Hnát to přes měnič na 220 a zase zpátky se mi nejeví jako ideální, a skládácí solární panel nechci, chci něco nepodmíněně funkčního.

Díky za případné informace.

Technicky to není komunikace, ale prakticky to víc patří sem než do Nabíjení, myslím. Kdyžtak admin laskavě promine a přesune.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dracekvo »

Pokud ti jde jen o tu ručku, tak na ebay sem našel spešl nabíječku
http://www.ebay.com/itm/Original-BAOFEN ... 1243412040

vstup DC má 12-13,8V. 14,4V v nastartovaném autě si myslím, že taky zkousne.
Ale měla by stačit jakákoli 7,4V li-ion nabíječka (používám modelářskou se vstupem DC 10V až 18V , nabije úplně vše Pb,Ni-Cd,Ni-Mh,Li-ion,Li-pol,Li-FE). Jen by sis musel nějak ubastlit uchycení baterie.
Mám horší co skoro nic neumí HobbyKing ECO6 a pak lepší co má dobré vychytávky iCharger 106b+
Od té doby sem neměl problém cokoli inteligentně nabít :)
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od cipis »

Proč bys měl bastlit uchycení? Na to přece můžeš použít ten originál stojánek. Navíc má v sobě nabíječku a je tam konektor a zdroj je pro to 12V. Takže v nejhorším případě nabastlit lowdrop stabilizátor na 12V a nabiješ to bez problému i z jedoucího auta.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

K4cer píše:Hnát to přes měnič na 220 a zase zpátky se mi nejeví jako ideální, a skládácí solární panel nechci, chci něco nepodmíněně funkčního.
Vždyť originální baofengová kolíbka je na 10 V. Tak proč nemůžeš napětí z palubní sítě srazit třeba obvodem 7809 (podepřeným diodou aby nedával 9, ale trochu víc) a dát to do toho?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

2 Jenda: nemůžu, páč v slaboproudu sem naprostá a neuvěřitelná lama, se obávám :lol:

Stojánek pro UV5R mám, i dva ... jenže ty sou na 10V; navíc za jízdy mi z nich vysílačka vylítne, to není uspokojivý řešení. I tak děkuju za odpovědi, při jejich čtení mě napadlo že vlastně stojánek nepotřebuju:

Velká (3800mAh) baterka pro UV5R má nahoře zboku dutinkovej konektor, nikdo neví na co. Origo malý baterky ho nemaj. Pro mě ideální by bylo najít nějakou autonabíječku, která dává vhodný napětí, a zapíchnout ji do toho bočního konektoru. Tím pádem by mi z kastlíku, kde mám zásuvky, trčel jen (další) ocásek s konektorem, kterej zapíchnu do vysílačky (takhle už fungují dva telefony, navigace, PMRko, a bude i Cbčka). Mám hledat nabíječku na 7,5V, nebo na jiný napětí?

Update: do zmíněného konektoru pasuje nabíječka z 3310, která ač uvádí 4,7V, dává naprázdno asi 8,5. Tak jsem to zkusmo zapojil a zdá se to fungovat; uvidíme jesli se něco vznítí. Zatím se nic nehřeje, napětí pomalu stoupá z 6,30 (vybitá). Průběžně sleduju.
Kdyby tohle fungovalo (alternativně s jinou nabíječkou s předělaným konektorem) tak je to ideální, stejně používám jen velký baterky a malý mám takticky rozmístěny v pohotovostní výbavě jako záložný.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

Kdyz z nabijeciho stojánku vytahnes kablik, da se s nim nabijet baterka? Pasuje konektor do baterky? Jestli jo, mrla by asi pasovat i 12V nabijecka do auta ne?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dracekvo »

Hele s tímhle opatrně. Nabíječka pro mobil nemá žádné řízení, je to jen zdroj. Pokud chceš nabíjet li-ion, tak potřebuješ nabíječku k tomu určenou, řízenou mikroprocesorem. Tahle nabíječka ti tu baterku bude nabíjet dál a dál, dokud se něco nestane (zničení baterky, výbuch, pořár). Napětí nesmí překročit 4.2V na článek. V tomhle případě teda 8,4V
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

To jsem mel na mysli. V prislusenstvi k bao se myslim da sehnat i autonabijecka (mela by tedy umet vysilacku bezpecne nabijet)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Jo jasně a díky.
Zatím jsem to nechal zapojený, všechno studený a v pohodě. Za zhruba šest hodin stouplo napětí baterky z 6,40 na 7,60V; plně nabitá má 8,3V. Budu to dál hlídat, ale přes noc to nenechám, pro jistotu.

Jinak už sem našel přesně co potřebuju, za ty peníze fakt nemá smysl spekulovat:
http://www.amazon.com/Charger-BaoFeng-3 ... B00MPECVCY

2 Sigmark:
Ne, takhle to není kompatibilní. Zdroj dává 10V a má docela velkej konektor, cca 5mm. Do baterie jde 2,5mm konektor. Krom toho zdroj je na 220 a já právě chci nabíjet z 12/14V, z auta nebo 12V ostrůvku co mám doma.

Každopádně výšeuvedená nabíječka řeší situaci, takže díky všem.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

Takže autonabijecka jak jsem psal
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ahoj, měl bych pár technických k CB:

1) Originální nabíjecí pouzdro (stanice Alan 42 Multi) na 8 článků AA. Myslím si správně, že to nabíjí až do nabitého stavu a pak přejde do udržovacího režimu, kdy jen udržuje na svorkách napětí? Trošku mě mate, že ledka signalizující nabíjení svítí a svítí a svítí, furt pryč...
2) Je nějaký významnější rozdíl ve funkci mezi touto ručkou a nějakou běžnou mobilkou? Lepší modulace? Hodně CBčkářů používá mobilky, ale – výkon je stejně omezen lincencí a dosah stejně závisí hlavně na anténě a QTH. Čili otázka zní: Lze s ruční stanicí a dobrou anténou dělat stejně dobrá spojení jako s mobilkou? Pořídil jsem ručku jako lehkou stanici do batohu (+ půlvlnný dipól na strom) a tahat se s větším krámem mi přijde zbytečné.
3) Jaký doporučujete zdroj napájení do batohu? (Nejlepší kapacita / hmotnost). Tužkové články moc dlouho nevydrží.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od bacil »

Já všecko co jde předělávám na napájení lionkama. Ano, vím že vydrží tak jenom pár let, ale je to vratná operace, kvalitní nimh co se samy nevybíjí schovávám na horší časy (s tím že je jednou za uherskej rok vybiju-nabiju aby nezlenivěly). Jdou spojovat paralelně i sériově, jenom při sériovém by tak nějak měla odpovídat kapacita a vnitřní odpor. Nabíjí se jednoduše, pro 12V bych volil 3 vyvážené balíčky aku v sérii.

Výhoda lionek je, že kdykoli když některý předělaný krám vezmu do ruky, jsou nabité. Tedy do světa bez dlouhého strádání jsou ideální.

Nabíječky na jednu se v číně prodávají aktuálně za cca 0,2USD/kus při 10ks i s poštovným, pokud je jich víc v sérii, řeším to DC/DC měničem s malým doplňkem (v tomto případě už ale nabíjení není plně inteligentní, je jen omezeno tak aby nezlikvidovalo normálně vybitý aku a trvá to i déle než u té inteligentní za 0,2$). Stačil by v nejjednodušší verzi i jen vhodně zvolený odpor a dioda.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

Li-ion, LiPol, lifepo atd. je vždy lepší nabíjet jednotlivě nezavislými zdroji 4.2V resp. dle typu članku, pro každý članek zvlašť. U velkých serií pak jeden zdroj a balancéry.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od bacil »

Vím, ale pokud je mám v sérii, tak je nenabíjím na 4,2V, ale na 4.1V. U velkoodběrových záležitostí bych to neriskoval a dal tam balancér, ale u pár desítek a nárazově stovek mA, pokud nejdu pod 50% kapacity, to být nemusí.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět