Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

2 tygrsdrakem:

1) Nevím, a nevím jesli někdo ví. Mě to taky svítí furt. V manuálu o tom není zmínka, a tak zvědavej abych vyráběl kablík a měřil to ampérmetrem sem zas nebyl.

2) Významnější není, rozhodně ne z tohohle pohledu. Modulace závisí od mikrofonu, takže některé (kvalitnější) stanice mohou mít lepší modulaci (kromě jiného), než jiné stanice. Ale to platí pro ručky i mobilky, nevidím důvod proč by ručka na tom měla být hůře. Čili otpověď zní: ano : )

Významnější rozdíly sou v tom, že ručka je háklivější, dražší, a né každej ji má - takže si na expedici pořídí (nebo ze sklepa vytáhne) prostě starší mobilku, která snese hrubší zacházení a stojí polovinu (a jde i snáze sehnat); navíc u mobilky má případné další funkce pokud je chce mít, větší displej, a nemusí v ruce držet celou staničku s několika visícími kabely, ale jen mikrofon. Externí majk jde ovšem připojit i k ručce.
Ještě jedna věc, koncovej tranzistor v ručce nemá tak velkej chladič jako v mobilce, a při delších relacích se může přehřívat. To že se hřeje vím z osobní zkušenosti, ale ještě sem neslyšel o tom, že by ručku někdo takhle uvařil.

3) Zdroj, no podle toho kolik má mít kapacitu. Na pěší expedice kolegové používali gelový baterky co se dávaj do alarmů, ale to bylo spíš proto že byl zdroj levnejch baterek. V tomhle ti někdo z místního háj tech oddělení poradí líp než já.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Tak mi přišli autonabíječky na Baoofenga, resp. na nabíjení velký baterky přes konektor na baterce.
Těžká čína, ale na čínskou vysílačku to není zas tak překvapivý.
Štítek samozřejmě žádnej, nic.

Po zapojení do autozásuvky ledka na nabíječce svítí.
Po připojení i vysílačky ledka taky svítí (furt, 36 hodin sem nabíjel nabitou vysílačku a svítí to furt pryč)
Po vytažení ze zásuvky v autě ledka ano, svítí, furt (při připojený vysílačce samozřejmě, ne perpetum mobile)

Tak jsem jednu rozdělal a uvnitř sou nějaký ty mrňavý věci na plošáčku. Tím moje znalosti slaboproudu končej, tak sem to zase zavřel, a změřil alespoň výstupní napětí, dyš už to má bejt nabíječka na Lion baterku.

Nakrmeno 13,8V je na výstupu nabíječky 13,8V, ledka svítí.
Po přepnutí na 24V je na výstupu úctyhodnejch 24, ledka svítí stejně jako při 12ti.

Takže je moc fajn že sem ty nabíječky koupil 4 :head

Vypadá to že budu muset najít něco co má v sobě 7,4V Lionku a sehnat k tomu autonabíječku, která není dělaná v číně, a sprostě jí ustříhnout vocásek a přidělat jinej konektor.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Hohepa »

Lepší je ze dvou konektorů MALE/FEMALE a kousku kabelu udělat redukci
budeš tak moct pořád dobíjet ten originální cajk co s tou nabíječkou koupíš.

A pozor mam podezření, že některé udělátka mají nabíječku vestavěnou v přístroji a ta externí '"nabíječka" je jen kabel na připojení napětí..
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Problém s nabíjením Baofenga v autě stále trvá :(

Ony čínský autonabíječky sou jenom ocásek s konektorem, bez jakékoli regulace, a nabíjet LiOnku 28volty si fakt netroufnu.
Mimochodem, jednu velkou baterku (Baofeng, 3800mAh) sem rozdělal násilím, a zjistil jsem, že za á), konektor naboku je natvrdo připojen kablíky ke kontaktům dole i nahoře, a za bé), střední kontakt z těch tří dole není zapojen nikam, ten tam je jen aby to líp vypadalo asi.

Neví někdo ze zkušenějších kolegů o nějaký autonabíječce (koupitelný samostatně), která umí na vstupu 12 i 24V a má regulovanej výstup na 7,4V LiOnku? Určitě je něco co má 7,4V baterku a je k tomu autonabíječka...
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od JenDAG »

To musis hledat mezi modelarskyma nabijeckama, ty maji i balancer pro clanky v paku.
Ja mam predchoizi model teto:
http://www.hyperion-eu.com/products/pro ... S0730iNET3
Na letisti pripojim k autobaterce a dobijim LiPol paky do modelu.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Nééé, to není ono, velký a drahý
Za 180é si koupím krabici Baofengů a vybitý budu zahazovat :lol:
Já bych rád mrňavou a levnou nabíječku, abych mohl mít jednu v autě, jednu v báglu do práce, jednu doma na nabíjení z 12V ostrůvku, a jednu v evakuačním BOBu

Tohle by mohlo fungovat?
http://www.ebay.co.uk/itm/8-4V-1A-Car-C ... SwgkRVSfQ7
vstup 12-24V, to je to co potřebuju, aby to šlo strčit i do náklaďáku
výstup 8,4V 1A - by mělo na 3800mAh stačit.. ?
konektor mě nezajímá, ten přeletuju
stejně mám v šuplíku 4 "nabíječky" s kabelem a konektorem pasujícím do velký baofengový baterky, ale dávaj 12 resp. 24 voltů na výstupu, tak můžu použít ocásek z nich

V tý velký baterce nějakej equalizér asi je, kablíky natvrdo sou spojený kontakty nahoře (pro vysílačku), konektor na boku, a kntakty dole (pro nabíjecí kolébku), a k baterii samotný to jde přes nějaký něco, mrňavej plošáček s nějakými součástkami
Každopádně ani origo kolébka není žádný háj tech, jsem to onehdá měřil a baterka při nabíjení origo adaptérem na 220 a přes kolébku měla veselých 9apůl voltu; výšepopsanou "autonabíječkou" jsem do ní 36 hodin valil 12voltů, a nic se nestalo, tak myslím že autonabíječku co dá bajvoko něco kolem 8v to zkousne v pohodě.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

JenDAG píše:To musis hledat mezi modelarskyma nabijeckama, ty maji i balancer pro clanky v paku.
Ale on právě v Baofengu nemá vyvedený ten prostřední kontakt, takže balancér je mu k ničemu.

On potřebuje tohle.

Ano, můžeš koupit ten 8.4V zdroj do zapalovače, ale nebude to fungovat s originální nabíječkou, protože ta je na 10 a tipuju, že na 8.4 fungovat nebude, když má nabíjet baterku na 8.3. Pokud tam bude 8.2-8.4, můžeš to připojit přímo na kontakty baofengové baterky.

> Každopádně ani origo kolébka není žádný háj tech, jsem to onehdá měřil a baterka při nabíjení origo adaptérem na 220 a přes kolébku měla veselých 9apůl voltu

Tak to je vadná (a baterku ti dost poškodila). Moje baofengová kolíbka nabíjení při 8.3 V ukončí.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Díky, nabíječky z předchozího linku jsem objednal. Že to nebude fungovat s origo kolébkou mi nevadí.

Doma (pokud jde elektřina) nabíjím origo adaptérem (220V - 10V) a kolébkou (10V - 8,4V). To je funkční a vyhovující a nepotřebuju na tom nic měnit.

Potřebuju nabíjet z 12V DC, v ideálním případě i z 24V DC (v autě/kamionu a doma z 12V ostrůvku) a podle možnosti bez mezistupně kolébky, protože tu nechci tahat, a za jízdy mi z ní vysílačka vypadne. Proto sháním něco, co se jedním koncem cpe do autozásuvky, a druhým do baterie Baofenga. Velká (3800mAh) baterka k B. má na boku dutinkovej konektor, kterej je na to ideální, nemusím vymejšlet připojení na spodní kontakty. Malý baterky ten konektor nemaj.

První "autonabíječky" k Baofengu, mi do něj rvaly tvrdejch 12V. Každopádně ty objednaný by měli dělat to co chci, uvidím až dorazí.
Jen jsem myslel že nabíjení Baofengů mimo domova a síť 220 tady má většina dávno vyřešený.

Ty kolébky tu mám tři, tak je ještě přeměřím. Taky je možný že mám blbej voltmetr.
Edit: ještě mě napadlo, v tý baterce je mezi samotnou baterií a zbytkem nějakej plošáček, možná ten hlídá nabíjecí napětí? Baofeng samotnej má taky nějaký stepdown, protože spokojeně funguje při připojení k 14V, což jsem zkusil jednak tou první verzí autonabíješek, a taky tou náhradou baterky co se zapojuje do autozapalovače.
kdyby to chtěl někdo vidět, můžu tu baterku odfotit, ať si nemusíte rozštípat svoji.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
carson
Příspěvky: 10
Registrován: 25.01.2016 9:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od carson »

Pro ucely pokusu by se mohlo hodit neco jako tento step-down modul. Vstup 4.5 - 28V, vystup lze nastavit v rozsahu 0.8- 20V. Je to male mohlo by to jit nacpat do tech "ocasku", co uz mate. Cena zhruba 15 Kc.
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 06065.html
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od honzza »

Ahoj, potřeboval bych poradit. Mám Baofeng F8HP, naladěné sdílenky, PMR (pro poslech) a převaděč v Praze. Nepodařily se mi na netu najít rozumné informace, které by odpověděly na tyto otázky:

1. Potřebuji koncesi na vysílání přes převaděče? Případně i na vysílání přes sdílenky?
2. Jaký je povolený výkon vysílání přes převaděč? Na sdílenkách jsem našel limity 1W a 5W.
3. Jak je to s volacím znakem, pokud nemám koncesi a tím pádem přidělen OK?

Díky za odpověď.
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Kocour »

Sice bych se vsadil, že na netu je informací dost a stačí trochu googlit, ale aby to tu zaznělo pohromadě:

Rádiové pásmo je celé rozdělené na úseky, koordinované na mezinárodní i národní úrovni a vysílání na něm podléhá vždy nějakému oprávnění. V našem případě oprávnění vydává ČTÚ. Některé úseky mají takové oprávnění vydané všeobecně pro nespecifikovanou množinu uživatelů. Dokonce i mobilní telefon nebo WiFi zařízení je vlastně radiostanice a pro jeho použití je taky vydané patřičné všeobecné oprávnění (o které se běžný uživatel ani nezajímá).

Pak jsou tu úseky, kde člověk může vysílat, protože patří k nějaké širší skupině, jedna z nich jsou radioamatéři, ale jsou to taky námořníci/lodníci, letci a pod.. Ti si musí vybavit nějakou formu koncese (podmíněnou například složením zkoušek), která ale může být jenom součástí širší kvalifikace pro danou činnost.

Další úseky jsou určené k přidělování jednotlivých frekvencí formou individuálních (a draze placených) oprávnění, která si většinou vybavují firmy. Běžně se hovoří o takzvaných profi pásmech.

Všeobecná oprávnění (https://www.ctu.cz/vseobecna-opravneni) umožňující každému vysílat fónickým (hlasovým) provozem bez dalších formalit při splnění určených podmínek pokrývají v ČR tato pásma:

- CB rádio (https://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_ ... 015-01.pdf) v pásmu 27 MHz (11 m). Podmínky stručně jsou: výkon 4W, 80 kanálů (některé kanály umožňují i modulaci SSB s výkonem 12 W), nesměrová (ale jinak nespecifikovaná) anténa, homologované zařízení pro CB. V zahraničí zpravidla též legální, nutno dávat pozor na konkrétní kanály, protože se stát od státu liší. Reálně provozují hlavně kamioňáci nedodržující prakticky žádný protokol a hobby CBčkáři dodržující určitá elementární pravidla provozu.
- PMR446 (https://www.ctu.cz/1/download/OOP/Rok_2 ... 007_13.pdf) v pásmu 446 MHz (70 cm). Podmínky: 0,5 W, 8 kanálů (teoreticky existuje i digitální verze s dalšími kanály, ale je strašně málo rozšířená), homologované zařízení pro PMR, čehož součástí je i neoddělitelná anténa. V zahraničí po Evropě takřka všude legální, kanály všude stejné, je to produkt evropské integrace. Reálně provozuje kde kdo, včetně profesionálů typu geodetů či jeřábníků, ale i malé děti a pod., což odpuzuje rádiové hobbyisty.
- Sdílené kmitočty (https://www.ctu.cz/1/download/Opatreni% ... 005_28.pdf, pozor, pouze některé položky) v pásmech 34 MHz (9 m, 4 kanály), cca. 80 MHz (4 m , 8 kanálů), cca. 170 MHz (2 m, 5 kanálů) a cca. 448 MHz (70 cm, 5 kanálů) jsou ve skutečnosti jednotlivé vybrané kanály z daných profi pásem, které byly uvolněné k všeobecnému použití. V jejich těsném sousedství se mohou nacházet běžné placené kanály a zřejmou pohnutkou k jejich zřízení byla myšlenka, že rádiové spektrum je veřejný statek a veřejnost by z něj také měla něco mít (nemyslím, že dnes by to ještě prošlo, doba se nějak změnila). Podmínky: 1 nebo 5 W (podle konkrétního kanálu), pouze "přenosné" radiostanice, antény mohou být odmontovatelné, ale jsou zakázány "pevné nebo závěsné". Takže liberálnější, než PMR, ale méně liberální, než CB. V zahraničí nemají prakticky obdobu (*). Reálně provozují hobbyisté a též profesionálové (podle vlastních poznatků zejména pracovníci jezdící po celém státě - je totiž příšerně drahé zaplatit si individuální oprávnění s celostátní platností).

Všechna tato všeobecná oprávnění umožňují pouze běžný simplexní (nepřevaděčový) provoz. Převaděč je v pravém slova smyslu zařízení, které na jednom kanálu přijímá a na jiném totéž simultánně vysílá. Koncové stanice mají vysílací a přijímací frekvence obráceně, takže to celé funguje tak, že se vzájemně v reálném čase slyší všichni, kteří jsou v dosahu převaděče. Ještě existují takzvané opakovače, což jsou zařízení, která vyslechnou a nahrají nějaký úsek, třeba 10 vteřin hovoru, a pak jej odvysílají na stejné frekvenci. Výsledný dosah je týž, ale komunikace je zdlouhavější. Na druhou stranu jde vlastně o simplexní provoz a takové opakovače se péčí různých nadšenců sem tam vyskytují i v pásmech CB nebo PMR.

Převaděče jsou naopak běžné v radioamatérských, ale také v profi pásmech, čili původní dotaz není úplně přesný. Když člověk pracuje u firmy, která pro svoji potřebu provozuje převaděč, může jej používat jako součást individuálního oprávnění firmy.

V radioamatérských pásmech je zapotřebí patřičná koncese (která je zase podmíněná získáním průkazu odborné způsobilosti na základě zkoušek). Všeobecný rámec provozu je daný mezinárodní koordinací a v ČR ČTÚ, ale kromě toho existuje jakási radioamatérská samospráva, která podrobně určuje druhy provozu v různých pásmech a koordinuje i kmitočty převaděčů. Maximální výkon převaděčů je 50 W. Maximální výkon stanice obsluhované radioamatérem je 10 W pro třídu N (Novice) a 750 !! W pro třídu A (HAREC).

Tvorbu volacích znaků obecně určuje vyhláška, ale pro provoz podle všeobecného oprávnění se ustavil úzus, dodržovaný víceméně jenom hobbyisty, že člověk vysílá pod přezdívkou tvořenou jeho jménem nebo nějakým symbolickým slovem a domovskou lokalitou. Např."Karel Kotěhůlky" nebo "Kocour Kotěhůlky". Na cestách se to zpravidla doplňuje o upřesnění "mobil" nebo "portejbl".

(*) V zahraničí naopak existují některé varianty, které nejsou povolené v Česku. Na Slovensku i jinde v Evropě například LPD v pásmu 433 MHz (70 cm), v Německu takzvaný Freenet v pásmu 149 MHz (2m). V americe je to kromě CB všechno úplně jinak.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

1) Ano, na prevadec potrebujes, na sdilenky ne.
2) Vykon *) je omezen pouze tzv. HAREC tridou, jsou jen dve, M a A. Ano, na sdilenkach je povolen vykon dle prislusneho VO-R.
3) Pokud nemas "koncesi", timapdem nemas pridelenou značku, timpadem zadne vysilani na kmitoctech ARS

*) ovsem kdo by taky vysilal na prevadec vykonem 750W nebo 3,5kW, ze?
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od honzza »

Díky za obsáhlou odpověď.
Když to shrnu:

Sdílenky můžu využívat bez koncese, převaděče můžu jen poslouchat. Pokud bych je chtěl využít k vysílání, musím si udělat koncesi.

Volací znak-s koncesí dostanu OKněco, bez koncese na sdílenkách budu využívat "Karel Kotěhůlky mobil" (příklad ;) )
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

honzza píše:Potřebuji koncesi i na vysílání přes sdílenky?
Ne, ale technicky je nejspíš vysílání na sdílenkách Baofengem nelegální, protože nemá štempl platný u nás. Ale nikdo to řešit nebude.
honzza píše:2. Jaký je povolený výkon vysílání přes převaděč?
Podle pásma, úrovně oprávnění a jestli vysíláš z obytného nebo neobytného území, řádově stovky wattů. V praxi ale mívají převaděče 5-10 W, takže pro obousměrnou komunikaci stejně nemá smysl vysílat výkonem větším.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Kocour »

S tím Baofengem je to diskutabilní. Například já mám všechna zařízení opatřená CEčkem (nakupovaná v západní Evropě, i když to vyjde o něco dráž, ale zase ne o tolik, problém je hlavně poštovné), což může samozřejmě znamenat ledacos, ale jde hlavně o EMC.

Existují i názory, že k provozu na sdílenkách lze použít jenom zařízení homologovaná u nás přímo k provozu na sdílenkách. Nicméně sdílenky jsou jenom určité kanály profi pásem (dokonce i výkonově, kanálovou roztečí a šířkou pásma), takže by například měla vyhovět minimálně všechna zařízení schválená k provozu v daných profi pásmech. Ve všeobecném oprávnění jsou i odkazy na další předpisy a mimo jiné i závěrečné ustanovení, podle kterého zařízení homologovaná v ČR před 1. 4. 2003 rovněž vyhovují, i když nejsou opatřena CE (pozdější zařízení jsou posuzována podle harmonizovaných předpisů). Muselo by se to prozkoumat, zda právě před r. 2003 nebyla zařízení homologována speciálně pro sdílenky, jelikož harmonizované evropské předpisy nic takového neznají. Ale protože Baofengy Wouxuny a jiná podobná udělátka bezpochyby pocházejí z doby po r. 2003, jde pouze o to, zda si dovozce do EU nechal potvrdit shodu.

Mimochodem, to ustanovení o dříve schválených zařízeních by mohlo hrát roli u sdílenek v pásmu 9 m (34 MHz), alespoň jsem nikde nenašel soudobou radiostanici na toto pásmo.
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od nextclick »

už to tady padlo, ale bez reakce.

Používáte někdo dPMR? Tedy digitální PMR provoz? Umožňuje to šifrování hovoru a posílání stavových zpráv (např. útok, zpět, stát)
Asi bych si to pořídil. Přeci jenom je to skutečně dostupná levná možnost šifrovaných hovorů v malém týmu. A nepřítel si může s posloucháním víte co.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od K4cer »

Ne, používám CBčku a klasický PMRkový kanály na Baofengu.

Myslím, že pokud budeš tak zajímavá osoba, že bude nepřítel mít potřebu tě odposlouchávat, tak tě blbý PMRka nevytrhnou.
A jestli to myslíš na airsoft, tak si třeba domluvte kódy. Na "stát!" není nic tajnýho, a "útok!" by měl nepřítel postřehnout i bez vysílačky. Některé činnosti jde provádět na světlici/dýmovnici domluvené barvy.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

Z rychlého pogooglení jsem nenabyl dojmu, že bych chtěl šifrování na dPMR věřit (někdo píše, že má klíč dlouhý celých 16 bitů, a obecně k tomu není dokumentace). Neptejte se mě ale, co vám doporučím, protože žádné radiostanice s použitelným šifrováním neznám.
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od nextclick »

Jenda píše:Z rychlého pogooglení jsem nenabyl dojmu, že bych chtěl šifrování na dPMR věřit (někdo píše, že má klíč dlouhý celých 16 bitů, a obecně k tomu není dokumentace). Neptejte se mě ale, co vám doporučím, protože žádné radiostanice s použitelným šifrováním neznám.

Já zase z googlení pochytil že:

Kód: Vybrat vše

The programming software I have for a dPMR radio has an input key using numbers 0-9 for a total of 32 digits. Using the formula for combinations, C(n,r) = n! / ( r! (n - r)! ) it looks like there are 64,512,240 possible keys. Not too shabby.
http://forums.radioreference.com/voice- ... ption.html

Tedy je to tak na hodinové povídání v zájmové oblasti a pak následnou změnu kódu. V případě rozpadu společnosti nebude nikdo kdo by to reálně louskal. Lousknout těch 64,512,240 není úplně snadné. I když věřím že dobře vybavená agentura to zvládne do hodiny s přehledem.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

Já jsem napsal jako zápočťák do školy cracker na mobily, který na lepší grafické kartě zvládne vyzkoušet miliardu klíčů za sekundu. Nebo nějaký lepší algoritmus a tři roky starý notebook, který byl nižší střední třída už když jsem ho koupil:

Kód: Vybrat vše

~> openssl speed sha512
Doing sha512 for 3s on 16 size blocks: 5211838 sha512's in 3.00s
Je ale pravda, že i to nic moc šifrování je lepší než nic. Zejména proto, že ještě nikdo nenapsal cracker, který stačí stáhnout a spustit.
Odpovědět